LumaFusion – proč a k čemu potřebujeme projekty

LumaFusion

Přestože je LumaFusion dostupnou aplikací pro iPad, nabízí překvapivě dobrý a promyšlený systém práce s daty. Pomocí projektů můžete nejen dobře organizovat svou aktuální práci, ale provádět i zálohování, přesun mezi zařízeními nebo dokonce přenést svoje rozpracované dílo do Final Cut Pro. Pojďme se podívat jak na to.

Zdrojová data musí být vždy uvnitř aplikace

LumaFusion na iPadu funguje podobně jako iMovie na Macu. Aby aplikace dokázala garantovat plynulou práci, dostupnost zdrojových dat a jejich neměnnost, vše co používáte při střihu, musí být naimportováno do LumaFusion. Výhodou tohoto přístupu je, že vše, co použijete v projektu, je vždy k dispozici, i když to na původním místě, odkud bylo importováno, smažete nebo změníte. Navíc můžete kdykoli svůj projekt vzít a přesunout na jiný iPad, na počítač nebo třeba na záložní disk a máte jistotu, že nic nebude chybět.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Podobně jako v iMovie nebo Final Cut Pro pracuje LumaFusion nedestruktivně. Takže cokoli, co naimportujeme do aplikace, tam zůstává v plné, nezměněné kvalitě a délce. Takže pokud do projektu vložím jen pár sekund z dlouhého zdrojového videa, v iPadu zůstane uložen celý velký soubor a zabírá hromadu místa. Proto je důležité umět správně natáčet a materiál rozdělovat již při natáčení na jednotlivé záběry. Na druhou stranu je výhodou tohoto přístupu, že kdykoli můžete při práci znovu sáhnout po stejném videu a použít jeho jinou část, aniž byste museli znovu importovat.

LumaFusion

Nevýhodou tohoto přístupu je logická náročnost na kapacitu iPadu. Vše, z čeho budete skládat své video, musí být uloženo uvnitř iPadu přímo v aplikaci LumaFusion. Takže videa a fotky z paměťové karty, externího disku nebo třeba cloudu se musí nakopírovat do LumaFusion, a tudíž se musí vejít do iPadu. Dokonce, pokud naimportujete video z Fotek do LumaFusion, tak vznikne jeho kopie a video je v iPadu dvakrát. Proto má můj aktuální iPad Pro kapacitu 512 GB a objednaný už mám iPad Pro s 2TB úložištěm, abych se nemusel příliš zdržovat řešením nedostatku místa.

Pokud si k iPadu pořídíte externí disk, tak na něm můžete mít uložená zdrojová videa, můžete na něj dočasně odsunout rozpracovaný projekt nebo trvale umístit zálohu dokončeného projektu, ale nijak to neřeší omezenou kapacitu iPadu v průběhu práce samotné. Pokud vybíráte iPad a rozhodujete se, zda vám bude stačit nižší kapacita, vždy myslete na to, jak velký může být projekt, na kterém pracujete. Snadno se totiž může stát, že sice vytváříte jen minutové video, ale toto video je složeno z desítek malých výstřižků, takže se vám do iPadu musí vejít desítky velkých zdrojových videí, ze kterých čerpáte. Pro mě osobně je minimem pro práci s videem 256GB iPad. Úložiště s 512 GB je dobrá pojistka pro větší projekty a opravdu komfortní je až kapacita 1 TB či vyšší.

Abychom se v LumaFusion nezbláznili z množství zdrojových dat a mohli pracovat na více videích současně, nabízí Luma práci s projekty.

Co je to projekt?

Představte si projekt jako pracovní stůl. Je to místo, kam postupně přinesete vše, z čeho vytváříte své dílo a zároveň je projekt místem, kde pracujete. Takže do šuplíků našeho pracovního stolu si ukládáme zdrojový materiál, který je v případě LumaFusion rozdělen podle toho, odkud jste jej přinesli. Takže máme šuplík pro materiál naimportovaný z Fotek, ze Souborů, ze Story Blocks, z Hudby apod.

LumaFusion

Zároveň je součástí projektu samotná časová osa, na které postupně skládáme naše výsledné video. Zatímco zdrojová videa jsou obrovská, samotná časová osa zabírá v iPadu minimum místa, protože jde o textový soubor. Do něj si aplikace zapisuje v jakém pořadí, s jakými parametry a vlastnostmi skládáme výsledné video z jednotlivých komponent. Pokud na časovou osu přetáhnu část zdrojového videa, do textového souboru se zapíše jeden řádek, který říká, v jaký čas se použije zdroj, jaká část zdroje a s jakými parametry. Stejným způsobem se zapisují titulky, přechody nebo třeba hudba.

Velkou výhodou LumaFusion je, že si ke zdrojovým videím nevytváří jejich optimalizovanou verzi, jako to dělá třeba iMovie nebo Final Cut Pro. Díky výkonu iPadu a tomu, že všechna data jsou uvnitř projektu, to není potřeba a výrazně to šetří místo v iPadu.

Zakládáme projekt

Než začnete stříhat video, vždy musíte nejdřív založit projekt. Nemůžete pracovat bez pracovního stolu. Takže tapneme úplně vlevo dole na ikonu projektů, zde na ikonu s malým plus a objeví se malé dialogové okno.

Vždy musíte projekt pojmenovat a doporučuji používat normální přirozený jazyk, aby se vám v projektech dobře orientovalo. Klidně můžete použít mezeru mezi slovy, diakritiku, cokoli. Jestli dopředu nastavíte parametry projektu je jen na vás. Pokud víte, v jaké kvalitě chcete pracovat, je zde možnost dopředu nastavit poměr stran projektu a počet snímků za sekundu. V takovém případě se všechna zdrojová videa, která použijete v projektu, automaticky upraví pro požadované parametry. Pokud dopředu neznáte optimální nastavení nebo tomu prostě jen nerozumíte, můžete nechat LumaFusion provést nastavení automaticky podle prvního materiálu, který vložíte na časovou osu. Tato volba se jmenuje Based on first video clip added.

Já osobně mám rád tyto věci pod kontrolou, takže ručně nastavuji typicky poměr stran 16:9 a 30 snímků za sekundu, což mám nastaveno i na iPhone, fotoaparátu, dronu a akční kameře. Jakékoli přepočty se vždy více či méně podepíší na výstupní kvalitě a plynulosti videa.

Když máte nastaveno, stačí už jen tapnout na tlačítko +, a projekt se založí a otevře.

LumaFusion

Duplikování projektů

Druhou možností, jak vytvořit nový projekt, je zkopírování nějakého již existujícího projektu. Proč bychom něco takového dělali? Protože původní projekt pro nás může sloužit jako šablona, ve které jen vyměníme obsah, zatímco forma zůstane stejná. Osobně mám vytvořeno 6 různých video projektů (Apple Tip, webinář, recenze, povídací video apod.) a ty postupně duplikuji a používám je jako vzor pro novou práci. Mám v nich připravené úvodní a závěrečné titulky, logo, hudbu a vizuální efekty. Takže po zduplikování jen vyměňuji jednotlivé záběry a nemusím tolik řešit jejich formu.

Jak se duplikuje? Stačí otevřít panel projektů, vybrat vzorový projekt a tapnout na ikonu s dvěma listy a +. Vznikne nový projekt se stejným jménem, jako měl zdrojový, a jen se ke jménu přidá pořadové číslo. Když na jméno projektu ťuknete, můžete jej následně přejmenovat.

Import a export projektu

Projekty v iPadu zabírají opravdu hodně místa. Naštěstí je možné projekt vyexportovat na externí disk či třeba cloud a později jej zpět naimportovat. Import a export můžeme používat pro přenesení práce na jiné zařízení, pro zálohování nebo archivaci. Exportem se vždy udělá kopie projektu, takže pro uvolnění místa v iPadu je potřeba po exportu projekt smazat a ještě vysypat „unused cache“.

Když chcete exportovat projekt, stačí otevřít projekty, vybrat projekt a vpravo dole vybrat ikonu Sdílet a následně LumaFusion Project Package. Aplikace se vás zeptá, kam chcete projekt exportovat a zda budete exportovat projekt včetně celých zdrojových dat (Full Original Media) nebo jen reálně použité části zdrojových videí (Trimmed Media). Osobně vždy volím první variantu.

Import funguje taky velice jednoduše. V okně projektů kliknete na ikonu projektu, vyberete, odkud se importuje, a následně soubor s projektem.

LumaFusion

Přenesení práce do Final Cut Pro

Může se stát, že vám uprostřed práce přestane LumaFusion stačit. Zjistíte, že zdrojový materiál je opravdu špatný a potřebuje víc úprav, než Luma zvládne. Nebo se rozhodnete být kreativnější než obvykle, a aplikace vám prostě přestane stačit. Naštěstí se dá tato situace elegantně řešit. Vezmete rozpracovaný projekt, kliknete na tlačítko Sdílet a vyberete XML Project Package. Jde o cestu, jak vyexportovat projekt ve standardizovaném formátu, který můžete otevřít v jiném střihovém nástroji. Aktuálně Luma podporuje export do Final Cut Pro, ale připravuje se podpora i pro Da Vinci nebo třeba Premiere. Tato funkce je zpoplatněná, ale zaplatíte pouze jednou. Zároveň je dobré zmínit, že jsou zde drobná omezení toho, co jde a co nejde přenést do Final Cutu. Naštěstí omezení není mnoho.

Smazání projektu

Pokud se rozhodnete smazat projekt, zahodí se časová osa a práce na ní provedená. Naimportovaná zdrojová videa v LumaFusion zůstanou, protože mohou být použita v jiném projektu, nebo je nemusíte mít zálohovaná. Pokud je chcete smazat, stačí otevřít Nastavení a zvolit Cleanup, kde si vyberete, co přesně má být smazáno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *