Polární záři celkem pravidelně fotografuji posledních 10 let. Většinou v Norsku či na Islandu, ale už jsem měl to štěstí i v Kanadě nebo na Aljašce. Pokud jste dostatečně na severu, případně na Antarktidě, potřebujete mít štěstí na sluneční aktivitu, počasí, to správné fotografické vybavení a místo s minimálním světelným smogem. Takže s dostatkem zkušeností, vybavení a plánování to může vyjít. Anebo můžete mít obrovské štěstí, jako já na Islandu, a k tomu iPhone 12 Pro Max.
Jak se běžně fotí polární záře
Focení polární záře je podobné jakémukoli astro fotografickému snažení. Aby výsledek aspoň za něco stál, tak již roky doporučuji následující výbavu. Základem je zrcadlovka či bezzrcadlovka s pokud možno velkým snímačem, která má co nejlepší odstup signálu od šumu. Na ni dáte hodně širokoúhlý a zároveň světelný objektiv. Oblíbil jsem si kombinace jako 14 mm f/1,4 nebo aspoň 14 mm f/2,8. No a pak už stačí jen stabilní stativ, dálková spoušť a ještě dostatek baterek, protože v chladném počasí rychle ztrácejí kapacitu.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Protože polární záře je poměrně dynamický jev, bohužel nejde fotografovat extrémně dlouhými expozičními časy. Z mojí zkušenosti nejlépe vychází expozice od jedné sekundy po cca deset sekund, podle typu a intenzity záře. To i se světelným objektivem většinou znamená nastavit citlivost (ISO) někde mezi 800–64 000, podle intenzity polární záře a podle množství světelného smogu.
4893: ProRAW s úpravou, širokoúhlý záběr, 1 sekunda
Jak se plánuje focení polární záře
Lidstvo dnes disponuje neuvěřitelnými prostředky, které nám umožňují předpovídat skoro cokoliv. Pokud se chystáte fotit polární záři, iPhone je skvělým pomocníkem na plánování. V App Store dejte vyhledat slovo „aurora“ a vypadnou na vás doslova stovky aplikací. Všechny vycházejí ze stejných veřejně přístupných dat norských astronomů a NASA, liší se jen tím, jak je zobrazují a jaké předpovědi nabízí. Moje nejoblíbenější je My Aurora Forecast, kde najdete nejen předpověď intenzity sluneční aktivity (takzvaný KP Index), ale i zobrazení polohy polární záře na zeměkouli nebo třeba předpovědi pokrytí mraky. Jakýkoli KP Index vyšší než 2 stojí za pokus, cokoli nad 3 je velmi nadějné a propásnout čtyřku už by byl doslova hřích!
Anebo prostě máte štěstí v neštěstí
Byl jsem na Islandu již skoro měsíc a vůbec to nebyl záměr. Původně jsme měli být na ostrově jen týden a kromě jiného předpověď slibovala 2 noci s velmi slušnou šancí na „polárku“. KP Index 4 zněl slibně. Bohužel bylo celkem hodně mraků, takže jsme sice polární záři viděli ve vysněné destinaci u ledovcového jezera Jökullsárlón, ale výsledek nebyl nic moc. To se s polární září stává.
4878: ProRAW s úpravou, širokoúhlý záběr, 1/2 sekundy
Před cestou zpět domů jsme si nechávali udělat test na covid a mně vyšel pozitivní, takže jsem musel 2 týdny zůstat v izolaci a nemohl jsem se vrátit domů. V případě izolace nesmíte vůbec opouštět pokoj, takže když se mi na displeji iPhonu objevilo upozornění na ideální podmínky pro pozorování, vždy jsem si jen posteskl. Z okna izolačního hotelu v centru Reykjavíku toho moc nenafotíte.
A pak to přišlo. Konečně jsem se dostal z izolace a čekám na možnost letět zpět do ČR. Pořád jsem v hotelu Červeného kříže, ale měl jsem povolenou jednu procházku denně po Reykjavíku. Pozorovat polární záři ve městě není ideální, přesto jsem si 3 večery šetřil procházku vždy na čas kolem 22. hodiny, kdy vycházela šance na pozorování nejlíp. A třetí večer to vyšlo. Poprvé v životě jsem zažil KP Index 6 a tak intenzivní polární záři, že byla vidět i přímo v centru města přes všechen světelný smog.
4874: Fotografie bez úprav, ultraširokoúhlý záběr, 5 sekund
Protože podmínky opravdu nebyly ideální, měl jsem Canon EOS R6 na stativu a dělal jednu cca 3minutovou expozici za druhou. Mezi tím jsem se kochal úžasnou polární září a trochu se nudil. A tak jsem se rozhodl vyzkoušet nový noční režim iPhone 12 Pro Max.
Focení polární záře iPhonem
Na stativu byl fotoaparát, takže jsem musel fotit z ruky. Upřímně jsem od toho vůbec nic nečekal, protože všechny předchozí pokusy fotit polární záři telefonem vždy dopadly zcela tragicky. A tak jsem pustil systémovou aplikaci Fotoaparát, zapnul ultraširokoúhlý objektiv, namířil na oblohu a nevěřil vlastním očím. Hned první fotka vypadala úžasně! Při přiblížení byla samozřejmě lehce neostrá, ale záře byla krásně vidět. A tak jsem začal experimentovat s nastavením. Udělal jsem následující zkušenosti:
- Z ruky nejlépe vycházely expozice dlouhé 3 nebo 5 sekund. 10 nebo 30 sekund jsem už prostě z ruky ostré neudržel, přestože jsem měl mobil opřený o koleno. I tak je to neuvěřitelné, co nové iPhony zvládnou. Svou roli určitě hrál i vítr a teploty kolem nuly.
- Ultraširokoúhlý objektiv má horší světelnost než širokoúhlý, ale na polární záři je to bohužel kompozičně jediná možnost. Můžete si tedy vybrat mezi kvalitnějším záběrem, ve kterém máte jen výřez polární záře, a krásným záběrem celého horizontu s trochu horší kvalitou. Já volil většinou ultraširokoúhlý záběr.
- Opravdu skvěle funguje formát ProRAW. Dlouho jsem pro něj hledal uplatnění a výsledky byly o trochu lepší, ale opravdu jen o trochu. V případě polární záře dává focení do ProRAW ideální možnost využít všech skvělých chytrých vlastností iPhonu a zároveň neztratit možnost dalších úprav.
- Pokud chcete rovnou co nejlepší výsledek, nastavte si kompenzaci expozice cca -1 EV. Fotografie bude kontrastnější a barvy sytější. Pokud budete fotografie zpracovávat, je lepší fotit bez kompenzace.
- Udělejte co nejvíc fotografií, většina bude více či méně neostrá, tak ať máte z čeho vybírat.
- Zkoušel jsem i noční video. Polární záře na něm vidět je, ale technická kvalita mě osobně nijak nenadchla. Tak daleko přeci jen ještě nejsme.
Zpracování fotografií přímo v iPhonu
Nejlepší snímky jsem se rozhodl zpracovat přímo v iPhonu, a to v systémové aplikaci Fotky, která podporuje formát ProRAW. Stačilo trochu přidat černý bod, živost barev a pohrát si s ostrostí a proostřením. Vyvážení barev zvládl fotoaparát kupodivu sám tak dobře, že jsem na něj skoro nesahal. Stejně tak odšumění přímo od Applu bylo vynikající a také jsem ho nechal, jak bylo. Celkově byl můj zásah do fotografií minimální.
4876: ProRAW s úpravou, širokoúhlý záběr, 1/2 sekundy
Závěr
Nikdy bych nevěřil, že napíši následující slova, ale je to tak. Na Islandu jsem s iPhonem 12 Pro Max z ruky udělal lepší fotografie polární záře než Canonem EOS R6 s objektivem Samyang 14 mm f/2,8 AF, který jsem měl vedle na stativu. Díky rychlosti iPhonu jsem měl mnohem víc snímků, ze kterých jsem vybíral, focení bylo jednodušší a hlavně výsledek byl okamžitě hotový, řekněme na 90 %. Z Canonu jsem sice dostal fotografie ve vyšším rozlišení, ale měl jsem jich jen desetinu, vyžadovaly výrazný processing a ve výsledku jsem mezi nimi vybíral mnohem hůř.
Takže bych rád smekl před inženýry z Applu. iPhone 12 Pro Max je dalším milníkem v historii fotografie. A za mě je to první chytrý telefon, kterým se mi podařilo opravdu krásně vyfotit polární záři.
Luxusní fotky.