Bitcoin & kryptoměny

Bitcoin

Na Halloween v roce 2008 zveřejnil výzkumný pracovník Satoshi Nakamoto neskutečně hororový příběh pro všechny centrální bankéře – vysvětlil princip, jak mohou fungovat kryptoměny. A takhle vznikl Bitcoin.

Kryptoměny jsou fenomén, kterého si v poslední době všiml každý. Hodnota Bitcoinu totiž dlouhodobě roste a mnoho lidí se díky němu stalo milionáři či dokonce miliardáři. V New Yorku dokonce žije pán, co si kdysi za 10 000 BTC (nyní v přepočtu 2 529 377 300,00 Kč) koupil dvě pizzy. Byla to vůbec první transakce Bitcoinem.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Co jsou kryptoměny?

Nejsou to peníze, zlato ani nic podobného, proč je to tedy tak oceňované? No, on to v zásadě až tak velký rozdíl není. Dnešní peníze, když se nad tím zamyslíme, jsou již pouze digitální údaje v bance a kryptoměny nejsou nic jiného. Jedná se o pouhý zápis v technologii, která se jmenuje blockchain. Na vysvětlení, jak funguje hodnota BTC, používám rád přirovnání k obrazu Mony Lisy.

Co je to vlastně obraz? Rám, plátno, barvy. Praktické využití je nulové. Tudíž hodnota obrazu spočívá pouze ve víře, že ho můžu někomu za určitou cenu prodat. Stejně tak hodnota bankovky, u které věřím, že si za ni mohu něco koupit. A podobné je to i s Bitcoinem.

Bitcoin

Blockchain

Blockchain je neustále se rozvíjející databáze, která uchovává záznamy, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu – jak z vnějšku, tak i ze strany samotných uzlů sítě peer-to-peer (označení počítačové sítě, ve které spolu komunikují jednotliví klienti, peníze si tedy pošlou napřímo, a ne přes banku).

Nejčastější aplikací technologie blockchainu je použití jako účetní knihy kryptoměny (např. tedy Bitcoinu), jež uchovává transakce provedené uživateli. Kombinace s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zabránit neoprávněným transakcím.

Bitcoin

Kryptoměny v poslední době získaly popularitu hlavně z důvodu určité decentralizace a že jsou, jak jsme si již řekli, anonymní (aspoň z velké části). To, že je měna decentralizovaná, je jedna z největších výhod. Například Bitcoin je navržen tak, aby nikdo – ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny nebo vlády – nemohl měnu padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky či způsobovat inflaci. Neexistuje žádný centrální bod, kde by se o BTC rozhodovalo.

Konečné množství BTC je předem známé a uvolňování BTC do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. Celkové množství BTC, které bude „vytěženo“, je téměř 21 milionů, abych byl přesný tak 20 999 999,9769. Přírůstek se však zpomaluje a předpokládá se, že veškeré BTC budou vytěženy v roce 2140. Drtivá většina z nich už v roce 2033.

V současnosti má BTC dělitelnost omezenou na osm desetinných míst. Pokud tedy budete chtít koupit BTC, nemusíte kupovat celé jednotky, ale jen určitý zlomek. Nejnižší jednotka Bitcoinu se nazývá Satoshi – po jeho zakladateli.

Celý bonus spočívá v tom, že máte nad Bitcoinem plnou kontrolu, tedy až na její hodnotu. Pokud máte Bitcoin a k němu hardwarovou peněženku s klíči, tak záleží čistě na vás, co s měnou uděláte.

Pokud máte peníze v bance, tak jsou to do jisté míry peníze banky. Jakmile chcete zaplatit nebo si vybrat peníze, tak vám to nejdřív musí banka dovolit. Pokud máte kryptoměnu, tak je to čistě na vás a na vaší volbě. Transakce jsou ve většině případů instantní, což, jak všichni víme, může bance trvat až několik dní. Transakce probíhají v režimu 24/7. Například Číňané mají často veškeré své úspory v Bitcoinech. Jednoduše z toho důvodu, že je nechtějí dávat do Čínské národní banky.

Bitcoin

Fungování transakcí

Blockchain, jak jsme si řekli, je databáze, ve které jsou všechny transakce, které proběhly, anebo jsou připravené ke schválení.

Prakticky to funguje tak, že na danou adresu pošlete určitou částku v BTC, platba se odešle do blockchainu a čeká na schválení. Zde opět nastupuje těžař, který použije svůj výpočetní výkon pro schvalování transakcí a za to dostává určitý poplatek z proběhlých plateb. Podrobný proces je o dost složitější a vydal by na samostatný článek.

Jak si koupit Bitcoin

Bitcoin je dnes integrovaný do spousty obchodů, kde se jím dá platit. Dokonce jsem našel pár restaurací v Praze, kde platbu Bitcoinem či Litecoinem umožňuje služba Dáme Jídlo. Jednou z takových restaurací je Subway. Dokonce i obchodníci si mezi sebou platí Bitcoinem.

Existují samozřejmě také jiné kryptoměny, které se nazývají altcoiny – alternativní měna, ale všichni odborníci se shodují, že budoucnost bude mít pouze BTC. Bitcoin můžete buďto držet (holding) nebo s nimi aktivně obchodovat.
Koupit si Bitcoin není vůbec žádná věda, stačí se držet pár kroků a zvládne to každý. Hlavně vše s rozumem. A teď už na věc.

Softwarová peněženka

Na App Storu najdete hromadu aplikací fungujících jako softwarová peněženka. Tu potřebujete kvůli uchování BTC. Já osobně využívám aplikaci, která se jmenuje Coinomi (tip od Petra Máry). Po stažení už si jen vyberete, zda peněženku chcete obnovit nebo si založit novou. Pokud si chcete založit novou, po rozkliknutí vám vyjede 12 slov (tzv. seed), u nichž je důležité zapamatovat si pořadí. Opravdu si musíte slova v přesném pořadí zapsat a uchovat na více místech. Nedoporučuji slova uložit jako screenshoty a uchovávat je v mobilu či počítači. Následně si vytvoříte vlastní heslo a účet. Vyberete si, jakou měnu budete chtít používat, a to je vše – máte hotovou peněženku.

Bitcoin

Pokud vám má někdo zaplatit nebo si potřebujete poslat peníze sami sobě, musíte znát svou veřejnou adresu. Najdete ji po kliknutí na tlačítko vlevo dole. Pak už jen plátci i příjemci pošlete zobrazený QR kód či klíč.

Samozřejmě, pokud chcete někomu přes aplikaci poslat peníze, stačí kliknout na tlačítko Send a odeslat mu libovolnou částku. Díky výše zmíněnému klíči je BTC anonymní jen zdánlivě. Klíč je totiž veřejný a lze díky němu kontrolovat, kdy vám něco přišlo a kolik a kdy jste odeslali.

Nabití peněženky

Jakmile byste si chtěli peněženku nabít, můžete v Bitcoinmatu vložit peníze. Automat se vás zeptá na veřejnou adresu (vy mu ukážete např. QR kód) a pošle vám BTC.

Jestli se vám nechce použít Bitcoinmat, můžete si BTC koupit na burze, kterých je několik. U nás je nejoblíbenější asi Coinbase. Na burze si vytvoříte účet, ale budete potřebovat více dokladů ke kontrole. Přidáte svou platební metodu. Potom si už jenom v aplikaci vyberete měnu, kterou si chcete koupit. Zadáte, za kolik si kryptoměnu chcete nakoupit, a následně vyberete platební metodu.

V poslední fázi vidíte informace, za kolik si BTC kupujete, jak dlouho transakce bude trvat, poplatek za transakci (při použití kreditní karty je vyšší), aktuální hodnotu BTC a mnoho dalšího.

Jakmile máte nakoupeno, počkáte, až se platba zapíše do účetní knihy, a máte to. Rád bych vám sdělil ještě základní pravidlo. Kdykoliv nakupujete na burze, které sebevíce věříte, vždy si co nejdříve pošlete peníze do své peněženky.

Jak Bitcoin těžit?

Jak jsem již zmiňoval, Bitcoin se dá těžit. K těžbě je potřeba ohromné množství výpočetní kapacity, kterou zajišťují grafické karty.

Dříve se dalo těžit i na běžných počítačích, ale tato varianta je dnes absolutně nevýhodná. Takto se dají těžit jen novější kryptoměny.

BTC se těží na obrovských farmách, které vypadají jako velké haly plné speciálně sestavených počítačů. Většinou jde o výkonné grafické karty připojené k základním deskám. Obvykle se na jednu základní desku připojuje čtyři až osm grafických karet.

Technicky jde o hledání bloků a řešení kryptografických příkladů, na které je potřeba opravdu výkonný hardware. Když těžař „vytěží“ kryptografickou úlohu, dostane zkrátka jako odměnu BTC. Množství BTC z těžby se stále snižuje. Těžaři, ale získávají další poplatky za schvalování transakcí.

Vzhledem k výpočetnímu výkonu, který je potřeba pro těžení a schvalování transakcí, vznikly tzv. „pooly“. Jde o sdružení jednotlivých těžařů, která si odměnu rozdělí.

Bitcoin

Historie Bitcoinu

  • V roce 2009 nefungoval prakticky žádný trh a těžbě se věnovali nadšenci do kryptografie.
  • V roce 2010 proběhla první transakce známá jako Bitcoin pizza, o které jsem psal na začátku.
  • V roce 2011 byla cena BTC okolo jednoho dolaru, v červnu toho roku stoupla cena na 31 USD.
  • V roce 2012 spadla cena na dva dolary. Pak postupně stoupala až na cenu 13 USD.
  • V roce 2013 překonal BTC poprvé hodnotu 1 000 USD.
  • V roce 2014 se cena pohybovala v rozmezí 320–960 USD.
  • V roce 2015 se cena pohybovala v rozmezí 180–492 USD.
  • V roce 2016 se cena pohybovala v rozmezí 366–970 USD
  • V roce 2017 nastal zatím největší nárůst, kdy se cena vyšplhala až na 19 500 USD.
  • Nyní má BTC hodnotu okolo 11 470 USD (254 670 Kč).

Výhody a nevýhody

Na závěr bych to tedy rád celé shrnul. Jaké jsou největší výhody kryptoměn a Bitcoinu? Proč do nich investovat?

Výhody BTC

  • Vzniká bez centrální autority a je tedy decentralizovaná. Nikdo nemůže jednoduše rozhodnout, že se jeho těžba zastaví, nebo že např. „vyrobí“ více mincí. Vše podléhá tzv. decentralizovanému konsenzu, účastníci sítě se na důležitých změnách musí shodnout.
  • Bez cenzury – nepodléhá kontrole žádné banky, vlády, jednotlivce ani soukromé společnosti.
  • Nepodléhá inflaci. Naopak, má spíše deflační charakter. Bitcoinů je přesně daný počet a nikdo se nemůže rozhodnout, že bude intervenovat, devalvovat, tisknout…
  • Nedá se zfalšovat. Na rozdíl od klasických peněz. Právě proto, že je jednou z jeho hlavních vlastností decentralizace, jsou všechny transakce pod kontrolou celé sítě. Aby někdo mohl (teoreticky) např. vrátit transakci zpět, a tím vlastně utratit jedny a ty samé peníze dvakrát, musel by disponovat více než 51 % výkonu celé bitcoinové sítě. V současné době je něco takového technicky neproveditelné.
  • Rychlá a levná platba. Po odeslání platby na zvolenou adresu potvrdí transakční síť vše během několika jednotek až desítek minut. U některých alternativních měn, jako je Litecoin apod., jsou potvrzovací časy ještě několikanásobně kratší. Poplatky jsou nízké, nyní v řádu korun, ať je platba jakkoliv velká (žádné paušály, ani procenta z částky – poplatek se odvozuje z datové velikosti transakce). Navíc funguje 24 hodin denně.
  • Jednotná měna. Bez převodů a poplatků za směnu, v Evropě stejně jako v USA, Číně nebo kdekoliv jinde.

Nevýhody BTC

  • Nutná přítomnost internetu. V pustině a v zaostalé části světa si bez připojení za BTC nic nekoupíte.
  • Možnost krádeže Bitcoinu. Ano, reálně existuje. Pokud si nezaheslujete BTC peněženku, nebo je vaše heslo 123456, existuje vysoká šance, že bude váš bitcoinový účet „vyluxován“. Rizikům lze předejít hardwarovou peněženkou.
  • Ztráta hesla, privátního klíče, nebo celé BTC peněženky. Paradoxně. Čím silnější heslo, tím hůře pro případné hackery, ale i pro vás, pokud jej zapomenete. Ke svým Bitcoinům se už nedostanete.
  • Vysoká volatilita. Prudké výkyvy kurzu potěší jen spekulanty, kteří jsou na ně připraveni, mají zkušenosti a umí s nimi pracovat. Pokud si Bitcoiny koupíte za účelem jejich dalšího zhodnocení, můžou vás prudké propady vyděsit. To pokud počítáte s návratností v rámci dnů a týdnů. Z dlouhodobého hlediska ale nepanikařte, volatilita BTC je vzhledem k jeho „mládí“ přirozená věc, jak jste se sami dočetli v odstavci o historii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *