Ve 14. čísle letošního roku jsme se podívali na to, jak Apple pro svůj seriál Severance propojil služby a hardware. Michael Vita pokračuje se svou sbírkou a tentokrát přišla na řadu Lisa. V rubrice “Jak na…” se Jan Berkovský zaměřil na blokovače reklam a Andrej Sinu poradí jak bojovat s prokrastinací. Téměř přesně po roce se Karel Oprchal vrátil k tématu DMA, které v posledních týdnech znovu výrazně ožilo.

Z celé mé sbírky historických počítačů Apple je Apple Lisa ten nejdražší kus. A přiznám se – mám s tímto strojem trochu rozporuplný vztah. Z hlediska designu je krásný. Má čisté linie, tělo z robustního plastu, integrovaný CRT monitor a působí jako seriózní pracovní nástroj. Ale jinak… je to velké, těžké monstrum, které velmi nerad tahám na výstavy. Každý přesun je stres, navíc mu uvnitř chybí ta technická „čistota“, kterou tolik obdivuju na jiných strojích Applu. Kabely, desky, disky – působí to neuhlazeně. Přesto má Lisa v mé sbírce své místo. 

V dnešní digitální době, kdy trávíme online stále více času, se otázka ochrany soukromí stává čím dál tím důležitější. Reklamy a sledovací skripty, které nás pronásledují napříč webem, mohou být nejen otravné, ale také představují potenciální riziko pro naše osobní údaje. Naštěstí existují nástroje, které nám pomohou se proti nim bránit. Pojďme si společně tyto nástroje přiblížit a uvést si k čemu jsou dobré.

Jistě nejsem jediný, komu čas tak strašně rychle utíká. Proto se stejně jako já budete divit, že už tomu je více než rok, co jsem na těchto stránkách zveřejnil svůj seriál velkolepé ságy o EU a otravování života všem korporacím s názvem the Digital Markets Act (DMA). Evropská unie se již před lety vydala na boj proti rozpínavosti nadnárodních společností, ale letos v březnu tomuto příběhu připsala další kapitolu se vzletným název Pravidla interoperability.

Určitě to znáte, jinak byste nečetli tento článek – vezmete do ruky iPhone, že rychle zkontrolujete zprávy, a o hodinu později se přistihnete, jak bezmyšlenkovitě projíždíte sociální sítě jako Facebook, Instagram nebo YouTube. Nebojte, taky to znám a dlouhodobě tento problém řeším, protože čas je pro nás nejcennější komoditou, a v dnešním světě se obchoduje právě s pozorností, proto je dobré se naučit, kam směřujeme naši pozornost. Apple má spoustu nástrojů, které vám mohou pomoci a v dnešním článku, se vám pokusím předat svoje zkušenosti ohledně prokrastinace.