Osmo – inteligentní zábava nejen pro děti

Osmo

Výuka dětí pomocí iPadu mi vždy přišla fantastická. Již mnohokrát jsem o tom na těchto stránkách psal. Jako úplně nejlepší řešení mi přijde, když se spojí virtuální a fyzický svět. A právě to nabízí chytré edukační sady Osmo v kombinaci s jakýmkoliv iPadem a aplikacemi. Doma mám hned několik sad Osmo. Pojďme se podívat, jak fungují a pro koho jsou.

Sady Osmo jsem poprvé zaregistroval již před mnoha lety. Vždy se jedná o nějakou sadu, ve které máte základnu pro iPad a doplňkové materiály, například čísla, interaktivní bloky, různé kostičky nebo skládačky. Záleží na tom, jakou sadu si pořídíte. Důležité je zmínit, že Osmo potěší malé děti ve školce i školáky na prvním či druhém stupni. Ostatně i rodiče se velmi dobře zabaví.

Sady se pomyslně rozdělují na matematiku, puzzle, kódování, obchod, písmena a kreslení. V každé sekci naleznete různé možnosti. Líbí se mi, že v každé hře pracují děti mimo jiné i s kritickým myšlením a zároveň si osvojují cizí jazyk, jelikož Osmo není přeloženo do češtiny.

Osmo

Jak Osmo funguje?

Osmo využívá princip rozšířené reality. Prvním krokem je vložení iPadu do stojanu, následuje připevnění reflektoru pro snímání na horní stranu tabletu. V aplikaci si poté zvolíte hru nebo předmět učení a následně se na displeji iPadu zobrazí pokyny, co je potřeba udělat, postavit nebo nakreslit. Díky zvukové a vizuální zpětné vazbě v reálném čase se mohou děti učit experimentováním v prostředí bez stresu.

Důležité je také zvolit správný iPad, případně dokoupit kompatibilní reflektor. Pokud máte například nový iPad Pro nebo iPad mini poslední generace, budete potřebovat speciální reflektor, který se dokupuje samostatně. V základním balení pak vždy najdete stojan a původní reflektor pro starší typy iPadů.

Základní sada

Jak jsem již uvedl. Doma mám hned několik sad. Pokud bych vám měl doporučit jednu, kterou začít, byla by to základní sada Starter Kit. Tato sada obsahuje celkem pět her – Numbers (čísla), Tangram (obrazce), Words (slovní zásoba), Newton (základy fyziky a logické myšlení) a Masterpiece (malování). Již podle názvu celkem snadno poznáte, o co půjde.

V iPadu pak stačí zdarma z App Store stáhnout příslušné aplikace a vytvořit si účet. Líbí se mi, že jakmile si stáhnete jednu aplikaci a přihlásíte se, login do těch ostatní proběhne automaticky. Při spuštění každé aplikace se vás také zeptá, zda máte kompatibilní sadu. Následně se můžete s dětmi pustit do díla.

Na iPadu vždy uvidíte instrukce a většinou i nějaký fajn příběh. Cokoliv co pak před sebou uděláte na stole, se vždy promítne na displej iPadu, například když tam něco postavíte z kostiček, namalujete nebo umístíte nějaké obrazce. Vše je velmi interaktivní a jednoduché.

Osmo

Doma mám dvě dcery ve věku 4 a 6 let. Obě již dávno zvládají většinu her. Se starší si občas troufnu i na nějaké jednoduché počty. Mladší naopak ráda vytváří různá zvířátka či maluje a vybarvuje obrázky. Dospělé pak jistě potěší tradiční hra Tangram. Z dřevěných dílků musíte sestavit reálné obrazce. Když si vypnete nápovědu, je to celkem oříšek. Tuto hru jsem hrál už jako malý kluk, ale rozhodně jsem před sebou neměl iPad.

Další sady

Osmo spolupracuje mimo jiné i s Disney, takže v jejich nabídce nechybí princezny z Ledového království a další pohádkové bytosti. Právě Elsa a Anna jsou u nás velmi oblíbená sada. Uvnitř naleznete blok a speciální tužky. Na iPadu vždy holky vidí nějaký příběh a úkoly, co mají udělat – tedy nakreslit. Jakmile kliknou na tlačítko hotovo, jejich nakreslený obrázek se objeví na displeji iPadu. Vše pak mohou pomocí hadříku smazat a pokračují dál v příběhu. Neuvěřitelné. Vždy jen sleduji a obdivuji jejich kreativitu.

Něco pro rodiče

Pokud někdy přemýšlíte o kariéře podnikatele, vřele doporučuji vyzkoušet sadu Osmo Pizza. Ve hře máte na starosti vlastní pizzerii, a to doslova od začátku do konce. Musíte nakoupit zásoby, vyrobit pizzu, obsloužit zákazníky i je následně zkasírovat. Přiznám se, že některé počty mi dělaly opravdu problém, zvlášť když je to v dolarech a centech. Ty doporučuji u dětí vynechat, ale vy si klidně můžete nechat zamotat hlavu.

Osmo

Vše se odehrává sice na iPadu, ale to podstatné děláte vy. Před sebou máte plastovou pizzu a ingredience, které musíte dle přání zákazníka rychle vyložit na stůl. Jakmile je hotovo, na řadu přijdou papírové peníze a mince. Jakmile vrátíte špatně, kamera na vašem iPadu je neúprosná, vše musí sedět. Dle toho pak získáte dýško a uvidíte, zda se vaší pizzerii daří. Nezapomínejte ani na výzdobu a celkové prostředí. Zkrátka obchod se vším všudy.

Suma sumárum, u Osmo můžete v zásadě vybírat ze Starter Kitů, které obsahují více menších výukových her a následně tematické sady – pohádkové, obchodování nebo programování. I to je velmi zábavné, kde musíte programovat postavičku, aby prošla přesně tam, kudy vede cesta. Během toho se učíte přemýšlet a fungovat jako programátor. Pomocí plastových dílků a číslic sestavujete svůj kód.

Osmo

Tohle musíte mít

Používání iPadu v kombinaci se sadami Osmo mi přijde geniální. Není to jen zábava, ale i výuka a rozvoj mnoha důležitých oblastí. Společně s dítětem strávíte fajn čas a ještě se u toho nasmějete. Vřele doporučuji dělat aktivity společně s dětmi. Moje holky jsou spokojené a věřím, že i vaše ratolesti budou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *