Dva díly. Přesně to si zaslouží nový iPhone 13 Pro. Právě čtete řádky první části recenze, kde se chci zaměřit na vše kromě fotoaparátu a natáčení videa. To má na starosti Karel o pár stránek dál. Pokud vás zajímá, co říkám na design, celkové zpracování, displej či další drobnosti, tak jste tu správně.
Po více než šesti letech jsem se rozhodl, že si nepořídím velký iPhone 13 Pro Max, ale půjdu jen do 13 Pro. Obrovskou zkušeností pro mě byl iPhone 12 mini, který mě naučil, že lze fungovat i s menším displejem a využívat jiná zařízení Apple, například iPad Pro/mini či Mac. Je to velmi individuální.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Dalším klíčovým aspektem je i fakt, že rozdíl mezi iPhonem 13 Pro a 13 Pro Max spočívá jen ve velikost displeje. Vše je jinak naprosto identické, a to včetně fotoaparátů, zpracování i výkonu. To je podle mě velmi dobrý krok ze strany Applu a lidé mohou opravdu vybírat jen na základě požadované velikosti displeje. Pokud by měl Max něco navíc, nejen já, ale i mnoho dalších lidí by bylo v pasti a nebyla by jiná volba. Tedy za předpokladu, že chcete používat to nejlepší.
Jak už jsem uvedl, v tomto článku se nebudu věnovat fotoaparátu ani videu. To si vzal kompletně na starost Karel Oprchal. Aspoň se budete mít na co těšit.
Nový nebo jen vylepšený?
Asi jste si všimli, že Apple přestal používat označení „S“. Místo toho tu máme tradiční číslování, jelikož pokud by to bylo podle starých pravidel, tak by se nový iPhone jmenoval iPhone 12S. Z velké části jde totiž „pouze“ o vylepšený loňský model, jen je nutné si uvědomit, že jde o věci, které jsme chtěli.
Začnu však u designu. Ten je v zásadě stejný jako loni – kombinace chirurgické oceli a skla. Nový je horní reproduktor na přední straně a samozřejmě i notch, který je výrazně menší. Osobně to však vůbec nevnímám, jelikož mám stále zapnutý tmavý režim, a to i v aplikacích. Na druhou stranu jsem ho nevnímal, ani když jsem používal světlé pozadí. Jde jen o čas a zkušenosti a notch vám prostě zmizí před očima.
Vše ostatní zůstává stejné. Jen čočky na zadní straně jsou o hodně větší a ano, nový model není kompatibilní se starými kryty na iPhone 12. Na výběr jsou také nové barvičky – horsky modrý, stříbrný, zlatý a grafitově šedý. Apple se v barvách prostě vyžívá a stále nám ukazuje nové a nové odstíny. Mě osobně se nová světle modrá velmi líbí.
Mnoho lidí také čekalo, zda se Apple u iPhonů zbaví konektoru Lightning, tak třeba za rok. Osobně mi to moc nevadí, stejně musím všude tahat arzenál kabelů a redukcí. V praxi však nabíjím pomocí MagSafe, takže Lightning používám méně a méně, snad více nabíjím AirPods Pro (Max) pomocí kabelu Lightning než iPhone.
Konečně displej ProMotion
Tohle mi udělalo největší radost! No vážně. Během sledování Apple Eventu jsem si jen řekl: „OK, 120Hz displej je fajn, ale asi to nebude až tak znatelné.“ Jak jen jsem se mýlil! Displej je prostě boží. Už od prvního zapnutí a swipnutí vidím znatelný rozdíl. Obnovovací frekvence je k tomu všemu adaptivní, mění se tedy dle toho, jak rychle se obsah displeje pohybuje. Nejvíce patrné je to samozřejmě na hlavní obrazovce. Opravdu velmi příjemný upgrade, který ihned poznáte.
Fajn je i jas až 1 200 nit pro fotky v HDR a videa a k tomu větší jas venku na přímém slunci. To jsou prostě věci, které oceníte.
120Hz obnovovací frekvence jde ruku v ruce s novým čipem A15. Ten nabízí úplně nové 5jádrové GPU a nová výkonnostní/úsporná jádra CPU. Samozřejmostí je nová Security Enclave a rychlý Neural Engine. Myslím si, že nárůst výkonu je důležitý zejména pro fotografie a nové filmařské režimy. V aplikacích to moc nepoznáte. Stále si myslím, že když bych do ruky vzal například iPhone X a pustil stejnou aplikaci na iPhone 13 Pro, tak nepoznám rozdíl ve výkonu. V displeji ano, ale ne v samotné hře. Čipy jsou už několik let naprosto předimenzované. Prostě jsou připravené na budoucnost, která tu sice je, ale asi ne taková, jak jsme si všichni mysleli.
Poslední novinka, kterou musím zmínit, je výdrž baterie. Apple sliboval až 1,5 hodiny více u iPhonu 13 Pro a 2,5 hodiny u iPhonu 13 Pro Max. Ostatně lepší výdrž má i „obyčejný“ iPhone 13 a 13 mini. Tam si myslím, že je to ještě znatelnější. Měl jsem možnost třináctkové modely otestovat, ale samozřejmě i verze Pro vydrží více v závislosti na tom, co děláte. Stále však není problém baterii „zlikvidovat“ mávnutím proutku.
5G
Apple také vylepšil připojení 5G, které však v našich končinách stále ještě nemůžeme řádně ocenit. Je to lepší a lepší, ale snad bude ještě lépe. Vše záleží jen na operátorech a pokrytí. Nemohu si však odpustit rýpnutí, že například můj operátor stále nespustil 5G pro nové iPady Pro. Záměrně to blokuje… Každý si o tom můžete myslet, co chcete.
V závěru prvního dílu o iPhonu 13 Pro musím zmínit i novou paměťovou kapacitu 1 TB, kterou si můžete pořídit, pokud ji využijete. Samozřejmostí je odolnost proti vodě, prachu či polití. iPhone vyhovuje specifikaci IP68 (až 30 minut v hloubce do 6 metrů), ale z vlastní zkušenosti vám radím – vodě se spíše vyhýbejte. Pokud chcete natáčet a fotit pod vodou, raději využijte akční kamery nebo alespoň voděodolné obaly. Dvakrát, třikrát to iPhone zvládne, ale nikdy nevíte, kdy se něco stane, a záruka se na namočení bohužel nevztahuje.
Velmi milé jsou i lepší ceny v našich končinách. iPhone 13 Pro začíná na 28 990 korunách a iPhone 13 Pro Max na 31 990 korunách. Oproti loňsku znatelně lepší, co myslíte? A teď už honem na Karlův článek o fotografování. To je teprve pecka!