iPhone 12. Váš příští telefon?

iPhone 12

S více než měsíčním zpožděním jsme se konečně dočkali nových iPhonů 12. Aktuálně je v prodeji iPhone 12 a iPhone 12 Pro. Na velký a malý telefon si ještě musíme počkat. Na druhou stranu ani „obyčejný“ iPhone 12 není vůbec špatný. Již týden plní úlohu mého primárního zařízení. Jaké to je přejít z iPhonu 11 Pro Max na menší dvanáctku.

Hrany kam se podíváš

Začnu designem, protože je to vůbec první věc, které si tentokrát všimne i nevidomý. Apple se po letech vrátil k hranatému designu, který vychází z iPhonu 4. Popravdě, on se k němu vrátil již u iPadu Pro, ale u iPhonu je změna přeci jen znatelnější.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Na zadní i přední straně najdeme skleněný povrch. Boky iPhonu jsou z hliníku. Líbí se mi, že nezachovává tolik mastných stop a otisků prstů jako chirurgická ocel u verzí Pro. Výsledkem nového designu je i fakt, že čočka není tolik vystouplá. iPhone se vám nebude na stole tolik kolíbat. Lehce se hýbat bude, ale není to nic hrozného.

Na spodní straně nalezneme tradiční Lightning, což je trochu škoda a jedno velké mínus iPhonu 12. Všichni jsme čekali, že Apple své mobilní telefony konečně osadí konektorem USB-C, což se nestalo ani u profesionálních verzí. Tak snad za rok.

iPhone 12

Dole je také tradiční reproduktor, který hraje víceméně stejně. Není to žádná hitparáda, ale místnost vám bez problémů ozvučí. Ovládací tlačítka nalezneme na stejném místě a stejně tak i vycentrované jablko na zadní straně. Recyklační loga se pak přesunula na bok iPhonu, což více než kvituji. Konečně máme čistý iPhone jako zákazníci v USA.

Ekonomické balení

Vrátím se krátce k balení, které je velmi ekonomické. Už jsme o tom v iPure psali – Apple přestal k novým iPhonům přibalovat nabíjecí adaptér a sluchátka. Vše odůvodnil myšlenkami a vizemi směrem k životnímu prostředí, což zní logicky. Každý máme doma hned několik nabíječek, a pokud ne, tak je zde XY výrobců třetích stran, od kterých si můžete adaptér s USB-C pořídit. Apple tím i lehce uvolnil trh pro další firmy.

Celkově musím uznat, že iPhone 12 mi v ruce sedí velmi dobře. Ano, obrazovka má sice jen 6,1 palce, ale tím, že zde máme změnu designu, tak mi pocitově přijde větší. Displej je od kraje ke kraji a konečně zde máme OLED, a to i pro základní iPhone 12.

Tento krok moc vítám a jsem z něho nadšený, protože LCD sice není špatné, ale OLED je OLED. Abych to vysvětlil, černá je černá a celkově jsou barvy mnohem kontrastnější a lépe se na ně kouká.

Až 4× odolnější při pádu

Aby toho nebylo málo, tak Apple představil v předním displeji nový Ceramic Shield. Vyrábí se obohacením skla o nanokeramické krystaly, které jsou tvrdší než většina kovů. Zní to jednoduše, ale má to jeden háček – keramika není průhledná. Proto Apple vyvinul unikátní postup, při kterém volba správného typu krystalů a stupně krystaličnosti zajistí, že je keramika maximálně tvrdá a přitom zůstává opticky čirá. Díky tomuto průlomovému výrobnímu postupu je Ceramic Shield ideálním materiálem pro displeje.

Kromě pevnosti je důležitá také odolnost proti poškrábání. Proto Apple použil stejný dvojitý proces iontové výměny jako u zadního skla. Displej je tak chráněn před poškrábáním a povrchovým opotřebením z každodenního používání.

iPhone 12

Kromě Ceramic Shield přispívá k odolnosti přední strany ještě jedna věc. Displej těsně doléhá k hranám telefonu. To ho chrání ještě víc. Podtrženo sečteno, iPhone je teď čtyřikrát odolnější při pádu, tedy alespoň dle kalifornské společnosti. Házet o zem s ním rozhodně nebudu, ale nikdy nevíte, co se může přihodit.

I nadále zůstává to, že iPhone 12 je odolný proti vodě a prachu. Apple přidal stupeň krytí, takže nově by měl vydržet v hloubce 6 metrů po dobu 30 minut. Opět to však zkoušet nebudu. Pokud chci natáčet video pod vodou, raději vždy volím nějakou akční kameru nebo speciální kryt (obal) pro iPhone. V případě poškození se totiž na tento typ závad nevztahuje záruka.

Celkově se mi iPhone 12 velmi dobře drží. Kryt nepoužívám a z ruky mi rozhodně neklouže. Líbí se mi menší tělo a tím pádem lepší nošení po kapsách. To však samozřejmě za 14 dní skončí, jakmile přesedlám na verzi Max.

5G, ale kde?

iPhone 12 nabízí hned 5 barev a tři kapacity, takže je z čeho vybírat. Modelová řada se také může chlubit podporu 5G, což zní sexy, ale v praxi je to zatím k ničemu. Oblastí, kde lze využít signál 5G, je velmi málo a u mě doma vůbec. Takže si zatím vystačím s „prostým“ LTE a doufám, že až se zlepší situace, tak někam vyrazím na lov signálu. Přece si nenechám ujít tak rychlý upload a download.

Kromě displeje OLED je pro mě u iPhonu 12 nejzásadnější fotoaparát. Na zadní straně najdete dvě tradiční čočky – širokoúhlou a ultraširokoúhlou. Apple doplnil nové senzory a samozřejmě i čip A14 Bionic s novou generací Neural Enginu a podporou HDR 3. Právě slovo HDR je velmi zásadní!

U klasických fotografií až tak velký rozdíl oproti iPhonu 11 nevidím. Ano, mé snímky jsou o něco kontrastnější a režim HDR je znatelně „chytřejší“. Stále však tvrdím, že zásadní je vaše oko. Pokud fotku „nevidíte“, je jedno, čím fotíte. Důležitá je také následná úprava. Žádný snímek nepouštím ven bez základní korekce barev a ořezu.

Dolby Vision

Kdybych měl zmínit jednu věc, ze které jsem si u iPhonu 12 doslova sedl na zadek, tak to bude kvalita videa a podpora Dolby Vision. Ten byl doteď výsadou filmových a televizních studií v Hollywoodu. Apple přešel z 8bitového nahrávání na 10bitové HDR, které zachytí 700 milionů barev. Následně přidal podporu Dolby Vision, a výsledek je na světě.

iPhone 12

V praxi jsem si dal vedle sebe iPhone 11 Pro Max a iPhone 12. Už dlouhou dobu natáčím vše ve 4K při 30 snímcích za sekundu. Když jsem se podíval na oba displeje, byl jsem v úžasu. Rozdíl je patrný – iPhone 12 nabízí více barev, kontrastu, prokreslení, video prostě vypadá o třídu lépe.

Videa pak lze upravit a přidat nové filtry v rámci aplikace Fotky nebo Clips. Problém nastává při exportu, ať už skrze Final Cut Pro či sociální sítě. Svět ještě není na takovou kvalitu připraven. Při přehrávání rovněž potřebujete monitor HDR, který já doma opravdu nemám.

S HDR jsem také zápasil ve zmíněném Final Cutu. Recenzi tohoto telefonu jsem chtěl natočit v Dolby Vision, ale došel jsem k tomu, že Final Cut tento režim ještě neumí plně využít – podporuje jej, ale nikdy nebude vypadat tak jako na displeji iPhonu. Musíte hodně upravit barvy, aby to nebylo přepálené. Jednoduše řečeno, ještě si musíme počkat, ale až to půjde, tak to bude něco neskutečného.

iPhone 12 zase z trhu vytlačil nějaké klasické fotoaparáty a kamery. Je to neskutečné, kam až kvalita může jít.

iPhone 12

Noční režim

Opomenout nesmím ani noční režim, který funguje nejen u videa, ale i u focení oběma čočkami. Takže můžete fotit noční portréty nebo širokoúhlé záběry. Na fotkách je méně šumu a více detailů. Když si k tomu vezmeme stativ, je to ještě o chlup lepší.

Výkon nezměříš

Nejsem příznivcem benchmarků. U všech nových iPhonů 12 je čip A14 – v základním iPhonu tak máte to samé, co v nejvyšším modelu. Podtrženo sečteno, stejně neexistuje aplikace, která by ten výkon využila. Trochu do těla dají iPhonu hry, úprava fotek či renderování videa ve 4K v LumaFusion. Vše mi tak funguje zcela stejně jako u předchozí generace. Velký rozdíl nevidím.

iOS 14 se na iPhonu 12 chová velmi dobře. Sem tam se sice potkám s aplikací, která není optimalizovaná pro iPhone 12, ale je to jen kosmetický detail. Škoda jen, že jsem zatím neměl možnost vyzkoušet nové nabíjení MagSafe, jelikož se na mě zatím nedostalo. Slibuji, že vám to v dalším iPure vynahradím, hned jak ho budu mít v ruce. To samé platí pro magnetické příslušenství v podobě peněženek a krytů.

iPhone 12

iPhone pro masy?

Jedno je jisté! Až se mě někdo zeptá, jaký iPhone si má pořídit na takové to normální používání, focení, natáčení videa, konzumaci obsahu a práci, tak řeknu iPhone 12. OLED je skvělý, foťák nemá chybu a to samé platí o výkonu. Pokud jde o baterii, tak pro mě osobně je to stále iPhone na jeden den, protože stejně nabíjím během dne i každý večer.

Doma máme hned několik nabíječek Qi. Když je možnost, nabíjím. V autě jsem připojený kabelem ke CarPlay a opět během jedné cesty iPhone dobiji. Jsem si jistý, že nenáročnému uživateli vydrží baterie klidně i dva dny. Pokud jde o kapacitu, tak ta je stejná jako u iPhonu 12 Pro. Myslím si, že dokud nepřijde nějaká velká revoluce v nabíjení, tak to nemá moc smysl řešit. Pár minut sem nebo tam, když stejně můžete mít iPhone za 20 minut plně nabitý.

iPhone 12 startuje na ceně 24 990 Kč v 64GB variantě. Nejvyšší model pak pořídíte za bezmála 30 tisíc korun. Myslím si, že není důvod nebýt spokojen. Ano, chybí USB-C a ProMotion (120Hz obnovovací frekvence alespoň u modelů Pro), ale i tak jde o příjemný upgrade. Nový design, který může subjektivně (ne)vyhovovat, a drobnosti pod kapotou. Tak co? Máte vybráno?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *