HomeKit – Elgato, ujel ti vlak?

Elgato

Když jsem před několika lety, v době, kdy byl HomeKit ještě v plenkách, psal první recenzi na produkty Eve od německé firmy Elgato, uzavřel jsem celkové hodnocení velice kladně. Zmínil jsem fakt, že díky progresivitě firem, jako je právě Elgato, se podařilo HomeKit pěkně nastartovat. To byl ale rok 2016 a výrobky Eve byly to jediné, co jste si mohli reálně koupit (snad kromě Philips Hue). Nikdo jiný tu nebyl, chyběla přímá konkurence na trhu, což je vždy problém. Je začátek roku 2020 a my se podíváme, jak je na tom Elgato dnes.

Firma Elgato byla u nás dříve známá především svými převodníky videa a zařízením pro příjem digitální televize pro telefony či tablety. Dále nabízela záznamové příslušenství pro hráče a dokovací stanice. Dnes ji však poznáte spíše díky řadě produktů Eve.

Samo Elgato o sobě mluví jako o firmě, která kombinuje elegantní software s inovativním hardwarem. Své výrobky vyvíjejí v Německu a v Kalifornii, prodávají je ve více než 80 zemích světa a hlavní sídlo byste našli v Mnichově.

Elgato

Zajímavostí je, že Elgato sází pouze na HomeKit, vlastní aplikaci na Android nemá (existuje jen pár aplikací třetích stran). Jejich výrobky mají jednoduchý a čistý design, jsou pěkně balené a tak trochu připomínají ovoce z jablečného sadu.

V článku projdeme všechny aktuálně dostupné produkty tohoto výrobce. Podíváme se i na ty, které již nevyrábí anebo jejich výroba vůbec nezačala. Čeká nás i rychlý pohled na novinky ohlášené na letošním CES 2020.

Topení

Eve Thermo jsou chytré hlavice pro řízení průtoku topné vody radiátorem. První generace byla v roce 2017 nahrazena novou, která se prodává doteď. Generační rozdíl rozeznáte dle přítomnosti dotykových tlačítek pro změnu požadované teploty a malého segmentového displeje na vrchní části novějšího modelu.

Design se dál nijak neměnil. Hlavice je vyrobena z bílého lesklého plastu, zabalena v úhledné krabičce, která dále obsahuje napájecí baterie a pár redukcí. Kompatibilita je tak zajištěna s ventily typu RA, RAV a RAVL.

Instalace je jednoduchá a samotná aplikace výrobce vás provede krok za krokem. Demontáž původní hlavice, nasazení redukce na tělo ventilu (bude-li třeba ji použít) a následně našroubování jednotky Eve Thermo. V aplikaci Eve app povolíte prvotní kalibraci, kdy hlavice ventil zcela zavře a otevře. Posledním krokem před běžným užíváním je nastavení offsetu. Ten je od výroby nastaven na hodnotu -1,5 °C, doporučuji toto nastavení ponechat a sledovat, zdali teplota v místnosti bude odpovídat vámi nastavené. Offset se používá proto, že Eve měří okolní teplotu vestavěným čidlem v hlavici. Je logické, že u radiátoru je nejtepleji, a právě editací offsetu musí uživatel doladit samotnou instalaci.

V roce 2016, když jsem hlavice ještě používal, mi toto až několikatýdenní ladění nevadilo. V dnešní době, s ohledem na výrobky konkurence, by člověk čekal trochu více inteligence u chytré hlavice. Například automatická regulace od prostorového senzoru, nebo alespoň sdružené řízení všech hlavic v rámci jedné skupiny dle teploty měřené jednou z nich (offset by se nastavil jen na jedné). Bohužel od roku 2017 vyšlo jen pár aktualizací FW a nikam dál se výrobek nedostal. Jedná se o cenově dostupné řešení pro chytré řízení vytápění. Bohužel, jeho mírná zastaralost a srovnání s konkurencí, jej lehce staví na druhou kolej.

Elgato

Světla a vypínače

Nabídka světel v produktové řadě Eve není nikterak bohatá. V porovnání s obrovským množstvím výrobků Philips Hue lze říct, že je dost chudá. Jedná se pouze o dva výrobky. Tím prvním je pásek LED, jakých známe v provedení HomeKit nespočet. Eve Light Strip v základní délce 2 metry lze pomocí rozšíření protáhnout až na pěkných 10 metrů. Svítivost dosahuje velmi slušných 1800 lm a nabízí celobarevný rozsah světla. Přímé připojení do HomeKitu zajišťuje WiFi 2,4 GHz bez nutnosti brány.

Rychlost odezvy v HomeKitu je velmi dobrá, i když v porovnání s Hue je vítězem Philips. Proto bych jej doporučoval použít na místech, kde neočekáváte okamžitou reakci. Všeobecně se barevné pásky LED používají na dotvoření atmosféry (za televizí a podobně), kde Eve Light Strip neudělá ostudu. Ve srovnání s konkurencí je výrobek určen jen do interiéru. Největším problémem pásku je jeho cena, kdy 1 metr základní sady vyjde na 1 000 Kč a 1 metr rozšiřující sady 600 Kč. 6metrový pásek by pak vyšel na 4 400 Kč.

Oproti tomu pásek stejné délky od VoCo vyjde přibližně na polovic, v loňské vánoční akci jej bylo dokonce možné pořídit za 1 600 Kč (základní 2 metry + 2× rozšíření). VoCo má však výrazně horší svítivost, na druhou stranu je možné ho použít i pro venkovní prostředí. Eve Light Strip se řadí mezi draží pásky s velmi dobrou svítivostí, díky níž by se ideálně hodil na nasvícení venkovních prostor – pokud by to však výrobce umožňoval.

Druhým zástupcem světel Elgato je Eve Flare. Jedná se o velmi pěknou kouli se seříznutou stranou, taky aby mohla stát na místě. V této seříznuté části je umístěno i madlo na pohodlné přenášení či případné zavěšení. Je tak konkurentem lampě Philips Hue Go, jelikož i Flare je napájena z baterie, která nabízí až 6hodinovou výdrž.

Na rozdíl od Go však můžete kouli Eve vzít i ven, jelikož je voděodolná (Flare má krytí IP65, Go jen IP20). Nabíjení probíhá bezdrátově ze základny, není tedy potřeba do lampy neustále připojovat kabel, což je další výhodou oproti Go. Pokud byste měli strach, že se vám koule někam zakutálí, nemusíte se bát. Se jejím průměrem 25 cm ji bez problémů najdete. Připojení k HomeKitu je bohužel zajištěno přes Bluetooth, což je škoda. Pokud vezmete lampu s sebou na zahradu mimo dosah domácího centra, můžete mít problém s dálkovým ovládáním.

Bluetooth?

Řešením by bylo použití mostu Eve Extend, který by mohl být umístěn například v pergole. Bohužel, Extend přihlásí lampu přímo na sebe a ona se již sama nepřihlásí zpět na domácí centrum. Je to velká škoda. Flare se svými 90 lm a celobarevným rozsahem je skvělé zařízení na vykouzlení nádherné atmosféry, její konektivita ji však značně omezuje. Bluetooth je sice energeticky úsporný, ale pro takto mobilní řešení není v rámci pokrytí chytré domácnosti zcela dobrou volbou.

Světelná nabídka Elgata je sice malá, ale s jejich vypínači můžete udělat chytré světlo i z toho, které již máte doma. Ze začátku tuto možnost měli jen zákazníci na severoamerickém kontinentu, ale výrobce na tom zapracoval a po pár letech konečně představil i evropskou verzi. Vypínač se bez problémů vejde do klasické šedesátkové kulaté krabičky.

Elgato

Při instalaci tak nahradíte původní hloupý vypínač jednotkou Eve Light Switch. Vypínač má silový vstup a je tak možné jej včlenit do schodišťového zapojení. To je skvělá vlastnost, jelikož vám v takovém případě stačí vyměnit jen jeden vypínač z celého okruhu. Vypínače Eve jsou standardizovaného rozměru 55 mm, díky čemuž je můžete kombinovat s běžnými rámečky nebo zásuvkou (plně kompatibilní jsou s výrobky OPUS). Ač je vypínač trvale napájen, výrobce se do něj nerozhodl dát WiFi – konektivitu opět zajišťuje jen Bluetooth.

Ve větším domě, kde nebude na každém rohu domácí centrum, nastane dozajista problém s pokrytím. Řešením tak opět je most Eve Extend. Pokud se podíváme na cenu vypínače, která se pohybuje kolem 2 500 Kč, cenu mostu Eve a vynásobíme je potřebným množstvím, dostáváme se na celkem astronomickou částku. Levněji pak vyjde osvětlení předělat na Hue, IKEA či jiného levného výrobce není třeba zmiňovat vůbec. Je to opět škoda, zajímavý výrobek s nešťastně řešenou konektivitou a smrtelnou cenou.

Eve Buton

Elgato vyrábí ještě jeden vypínač, nazývá ho Eve Buton. Výrobek je umístěn ve stejném elegantním těle jako Eve Degree a Room. Jedná se o dotykové tlačítko, u kterého je možné nastavit reakci na stisknutí jedenkrát, dvakrát anebo přidržení. Ke každému si pak přiřadit jiné příslušenství nebo scénu. Buton můžeme použít jako vypínač k pásku LED Eve, nebo k chytré zásuvce. Díky HomeKitu lze samozřejmě ovládat výrobky jakéhokoliv jiného výrobce. Tlačítko je bezdrátové, napájení zajišťuje baterie CR2032 a připojení k domácnosti je přes Bluetooth. Ten je v tomto případě namístě díky nízké energetické náročnosti. Pokud se však od domácího centra s ovladačem dostanete příliš daleko, přestane fungovat.

Poslední možností, jak případně světla zapnout, je pohybový senzor Eve Motion. Jedná se o vůbec první pohybový senzor, který bylo možno připojit do HomeKitu. Ještě před tím, než Philips uvolnil ten svůj (dříve fungoval jen v rámci Hue app). Začátky byly dost krkolomné, jelikož reakce senzoru s původním firmwarem byla tristní. Testoval jsem jej u nás na chodbě a doba, než se světlo rozsvítilo, byla delší než ta, za kterou jsem byl, i velmi pomalým krokem, schopen chodbu projít.

Výrobce však vcelku brzy vydal aktualizaci, která dobu reakce výrazně zkrátila. I tak ovšem v rychlostním závodě vyhraje senzor od Hue. Čidlo od Elgata tak spíše doporučuji použít jako prvek zabezpečení, který by posílal notifikace a třeba sepnul alarm. Malá časová prodleva u tohoto zapojení ničemu vadit nebude. Motion prohrává i co se velikosti týče, oproti Philipsu je cca 2× větší.

Napájení zajišťují tužkové baterie a konektivita do HomeKitu je opět řešena pomocí Bluetooth. Zde se jeho energetická nenáročnost krásně ukazuje. Baterie jsem naposledy měnil před cca 2 lety a jejich aktuální kapacita je 55 %. Hue je na tom podobně. Nejstarší senzor, který od Philipsu máme, je starý přibližně 3,5 roku a kapacita baterie je 43 %. Poslední, v čem by mohlo mít Eve výhodu, je absence mostu, pokud bude mít dobrý signál. Senzor Hue se dá sehnat za cenu kolem 900 Kč, Eve pak vyjde o 300 Kč dráž. Pokud již ale doma máte Hue bridge a nějaké to světlo, nemá smysl o Elgatu uvažovat.

Dveřní a okenní senzory

Eve Door & Window jsou magnetické senzory určené primárně na okna a dveře, ale viděl jsem jejich použití například i v poštovní schránce. Elgato bylo opět první, kdo začal nabízet takové příslušenství. Ani po několika letech však nenajdete u českých prodejců nijak širokou nabídku. Je možné sáhnout po levnějším čínském Koogeeku anebo naopak dražším Fibaru, které přišlo se senzorem jako druhé. Všechny tyto senzory jsou řešeny stejně. Jedná se o externí moduly, jenž je nutno namontovat na okno/dveře.

Elgato

Jsou bezdrátové (napájené z baterií) a do HomeKitu se připojují napřímo, bez brány, pomocí Bluetooth. Reálná výdrž baterie u senzoru Eve je 1,5 až 2 roky, podle toho jak často se dveře/okno otevírá. Montáž probíhá velmi jednoduše, pomocí kvalitní oboustranné lepicí pásky. Menší magnet má řadu nástavců, abyste jej mohli výškově sladit se snímací jednotkou.

Senzory fungují velmi spolehlivě, testoval jsem je i ve scéně na rozsvícení světel před hlavním vchodem a prodleva byla minimální, v podstatě byla eliminována dobou, než jsem fyzicky dveře zcela otevřel. Pokud si nastavíte hlášení notifikací jen v době, kdy není nikdo doma, budou senzory Eve Door & Window plnit dobře úlohu zabezpečení vašeho domu. Vytknout by se zde mohlo samotnému Applu, že neumožňuje nastavení složitějších pravidel notifikace, např. pokud odejdou všichni z domu a zůstane otevřené okno, pošli zprávu.

Elgato mělo ze začátku slušně našlápnuto, a tak se kolem roku 2017 začalo mluvit o testování nového výrobku, který měl jít koncem roku do prodeje. Jednalo se o mechanický okenní senzor, který měl jít vložit přímo do rámu okna, a nebyl by tak vůbec vidět. Na blogu firmy to vzbudilo zasloužený zájem. Nicméně, k samotnému zahájení výroby a následnému prodeji již nikdy nedošlo. Bez bližších informací nechalo Elgato tento zajímavý koncept potichu vyšumět a všechny informace o něm smazalo. Pravděpodobnou příčinou byla až příliš velká různorodost oken a nepodařilo se najít univerzální řešení alespoň pro podstatnou část z nich. I tak se ovšem jednalo o zajímavý nápad.

Zásuvky a prodlužky

Eve Energy je malá chytrá zásuvka, kterou připojíte do té, co máte ve zdi. Do jejího jednoho výstupu pak můžete připojit libovolné elektrické zařízení s maximální zátěží až 11 A. Aktuálně se prodává Energy druhé generace, která přišla koncem roku 2017. Od první generace ji hned nerozeznáte, z venku se liší jen minimálním detaily.

Doma máme obě varianty a uživatelsky lze poznat rozdíl pouze v rychlosti reakce, která je u druhé generace o něco lepší, i když první řada na tom nebyla vůbec špatně. V obou případech konektivitu zajišťuje Bluetooth. U trvale napájeného zařízení by připojení přes WiFi bylo vhodnější díky lepšímu dosahu. U nás se do doby, než jsem připojil Eve Extend, pravidelně stávalo, že se zásuvka nesepnula podle nastavených časových automatizací. Extend to vyřešil.

Hned vedle Energy máme zásuvku od Koogeeku, která je připojena přes WiFi, a s ní nikdy žádný problém nebyl. Oproti čínskému konkurentovi je Eve výrazně menší, má na sobě prosvětlené tlačítko, kterým ji lze ovládat i manuálně a barevná LED dává zpětnou vazbu o tom, zdali je relé sepnuto nebo ne. V aplikaci výrobce je možné sledovat aktuální spotřebu i pěkný graf zobrazující spotřebu ve vybraném časovém úseku. Aplikace pak vše rovnou přepočítá na koruny a vy máte rychlý přehled o tom, na kolik vás provoz daného zařízení přijde.

Elgato

V aktuální nabídce patří Energy hned po Fibaru mezi nejdražší na trhu. Například zásuvka od VoCo vyjde o 500 Kč levněji, nabízí ty samé služby, a navíc noční lampičku a 2× port USB. Designově podobné řešení má Philips, i jejich zásuvka Hue vyjde o téměř 500 Kč levněji, ale potřebuje most. Těžko se tak hledají jednoznačné důvody, proč zvolit zrovna výrobek Eve Energy a nesáhnout po konkurenci.

Na jaře 2019 dostala malá zásuvka Energy většího sourozence, jedná se o prodlužovací zásuvku Eve Energy Strip se třemi samostatnými výstupy. Prodlužovačka s délkou vodiče 190 cm má velmi elegantní tělo z hliníku a černého plastu. Na rozdíl od konkurence nebude první věcí, co uděláte, hledání místa, kam prodlužovačku schováte. Design výrobku je opravu povedený, což potvrzuje i ocenění Red Dot Award 2019, kde svou kategorii Energy Strip vyhrála. Přední strana je složena z 5 bloků, prostřední tři jsou samotné zásuvky, krajní oproti přívodu obsahuje podsvícená tlačítka pro ovládání zásuvek (každé zvlášť, tlačítka lze z Eve app uzamknout) a v posledním bloku, přesněji pod posledním blokem, je umístěna přepěťová ochrana s atestací TÜV Rheinland.

Připojení do HomeKitu je zajištěno pomocí WiFi, která se naštěstí u posledních výrobků firmy Elgato objevuje častěji. Cena prodlužovačky se pohybuje kolem 2 500 Kč, což je vyšší cena než například u Koogeeku, na druhou stranu je Eve Energy Strip o něco dál. Její design, přepěťová ochrana a benefity z Eve app jí v součtu dávají velmi vysoké hodnocení.

Tím však výčet produktů Elgato nekončí. Příště budeme pokračovat přístroji pro měření vzduchu a vody, podíváme se na BT Expander a odkryjeme novinky představené na CES 2020.

Komentářů:

  1. Pěkný a výstižný článek. Zaujalo mě dveřní/okenní čidlo pro vytvoření jednoduché zabezpečovací služby. Zařadil bych čidlo do HomeKitu a nastavil automatizaci, která by notifikovala v případě, kdy nebude nikdo doma a otevřou se dveře (neoprávněný vstup). Jak jsem pochopil z článku, mělo by to tak zafungovat. Nicméně, abych se akci dozvěděl, tak notifikace ve formě jednoho pípnutí na mobilu se jednoduše přeslechne. Lze nějakým způsobem vyvolat intenzivnější notifikování v tomto okamžiku?

    1. Děkuji za reakci. Ano, máte pravdu, jedna notifikace při neoprávněném otevření dveří není noc moc. Bohužel jejich četnost nejde navýšit. Na tuto situaci je lepší navázat automatizaci, která spustí např. zásuvku ze sirénou. Lépe poslouží notifikace na senzory pohybu – ty máme téměř ve všech místnostech. Notifikace pak chodí jak poblázněné – vyzkoušeno.

      1. Rovněž díky za reakci 🙂
        Nedalo mi to a hledal jsem řešení s notifikacemi u dveřního čidla. Abych donutil s otevřením dveří zaslat N notifikací, které by ideálně příjemce probudily 🙂 použil jsem k tomu app Pushcut. Umožní definovat notifikaci, které přiřadí Webhook URL (unikátní link) pro její vyvolání. V automatizaci mám zkratku, která má v sobě cyklus (N opakování dle potřeby) a součástí cyklu se načte obsah URL (Webhook URL) + drobná časová prodleva (1s) mezi voláním URL. Skrz app Pushcut se vyvolá notifikace v telefonu.
        Bohužel je řešení závislé na app třetí strany, ale vyzkoušeno a funguje!:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *