Garmin Epix 2 – sportovní hodinky s AMOLED

Garmin Epix

Víte, co chybělo sportovním hodinkám Garmin? Kvalitní a dobře čitelný displej! Lidé chtěli více barev a lepší rozlišení displeje. To vše se právě změnilo a nejen to. Hodinky Garmin můžete nově ovládat i dotykem. Přivítejte nový model Garmin Epix 2. Po právu epické a přelomové sportovní hodinky.

Po dlouhých sedmi letech tu máme opět model Epix. Ten první byl výjimečný v tom, že to byly první hodinky Garmin, které nabídly mapové podklady. Hodinky měly obdélníkový tvar a byly celkem neohrabané, ale fungovaly. Nová generace si bere to nejlepší z TOP řady Fenix a přidává jednu zásadní věc – displej AMOLED.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Garmin Epix 2 nosím na ruce více než 2 týdny. Hodinky jsem začal testovat ještě před jejich uvedením. Absolvoval jsem s nimi mimo jiné i 24hodinový běh na Ještědu, přičemž na druhé ruce jsem měl Garmin Fenix 6X Pro Solar. Epix jsem měl celou dobu schované pod rukávem. Protože hodinky v té době ještě nevyšly, neměl jsem je ani spárované se svým telefonem. Všechna data jsem kopíroval a přenášel skrze kabel a počítač. Za tu dobu jsem získal mnoho praktických zkušeností, včetně výdrže, čitelnosti, dotykového ovládání nebo srovnání s Fenix. Vyplatí se pořídit?

Garmin Epix

Design

Začnu u tradičního vzhledu. Garmin Epix 2 se prodávají jen v jedné velikosti. Není zde výběr jako u řady Fenix. Když dám vedle sebe své největší Garmin Fenix 6X Pro Solar a Garmin Epix 2, je zde jen nepatrný rozdíl. Luneta okolo Epixů je výrazně menší. Samotný displej je také menší, ale v kombinaci s úžasným AMOLED vypadá mnohem, ale opravdu mnohem lépe. To je jako nebe a dudy. Nebudu šetřit superlativy.

Testuji titanový model se safírovým sklem, tedy ten nejlepší, který je na trhu. Garmin Epix 2 v tomto provedení jsou velmi lehké a příjemné. Samotné tělo není nijak robustní a na ruce mi velmi dobře sedí. Na spodní straně nalezneme tradiční senzory pro měření, které jsou také nové a jinak postavené. Na těle je pak pět tradičních tlačítek, která jsou více zapuštěná v těle, ale stále velmi dobře ovladatelná. Tlačítko Start/Stop je v červeném provedení. Řemínky jsou tradiční a můžete je libovolně měnit a kombinovat, nic nového.

Z pohledu designu a provedení není co vytknout. Garmin odvedl skvělou řemeslnou práci. Tento model je ideální společník pro všechny sportovce a aktivní lidi. Hodinky dobře vypadají za všech okolností a to jste ještě nerozsvítili displej.

Nutno také podotknout, že je zde model Epix pro něžné pohlaví v bílé barvě. Tohle se bude určitě líbit.

AMOLED

Největší novinka Garmin Epix 2. Jedná se o jediný model, který má technologii AMOLED. Nové Fenix 7 mají displej transreflektivní, tedy předchozí, jako měl starší model. U Garmin Epix 2 zároveň nalezneme technologii „always on display“, tedy stále zapnutý displej s gestem otočení ruky, kdy se hodinky rozsvítí. Úplně stejně je můžete aktivovat pouhým dotykem anebo všechny funkce vypnout kvůli úspoře baterie. K tomu se ještě dostaneme.

V prvních dnech a týdnech jsem se displeje nemohl nabažit. Je opravdu krásný a velmi dobře čitelný za všech podmínek. Dříve se mi během tréninku často stávalo, že jsem na některé údaje špatně viděl nebo nepřečetl, zvlášť když jsem neměl brýle nebo byly hodinky špinavé (umatlané). Nový displej tohle všechno elegantně řeší. Ať listujete nastavením nebo denním přehledem, všechny informace jsou super čitelné. Grafika najednou ožila a vše vypadá impozantně.

Garmin Epix

Tohle je hodně tvrdý argument, proč si pořídit právě Garmin Epix 2, než třeba nové Fenix 7. Kvalita displeje je mnohdy důležitější, než samotná výdrž. Ta však není vůbec špatná a brzy se k ní dostanu.

Dotyk… proč?

Zarytí „garmiňáci“ a sportovci umí své hodinky ovládat i poslepu. Pět tlačítek je stále stejných, a když víte, co mačkáte, tak se vždy dostanete tak, kam potřebujete. Nabízí se tak otázka, proč Garmin přidal dotyk? Podle mého je odpověď velmi snadná – ovládání map. To bylo doteď (alespoň pro mě) velmi složité. Když jste chtěli mapu oddálit/přiblížit nebo posunout, stále jste museli mačkat kombinace tlačítek a občas to reagovalo opravdu zvláštně. Pokud jsem přitom ještě běžel, bylo to o poznání složitější a občas jsem přece jen instinktivně sáhl po iPhonu a aplikaci Mapy od Seznamu.

S příchodem dotyku se celá hra mění. Když běžím, hravě zvládnu ovládat mapy a veškeré funkce. Dvojitým poklepem mapu přiblížím, gestem sevření prstů zase oddálím. Snadno si mohu posouvat, kam potřebuji, a vždy vidím danou trasu. Gestem pohybu pak snadno přepnu zpět na výchozí (sportovní) obrazovku a směle pokračuji dál. To vše samozřejmě mohu udělat i pomocí tradičních tlačítek. Dotyk jako takový můžete kdykoliv vypnout/zapnout. Stačí jen podržet současně tlačítka Start/Stop + Down.

Z hlavního ciferníku se také gestem swipnutí rychle dostanete do svého denního přehledu, tedy ke stavu Body Battery, Srdeční tep, Stres, Spánek, Kompas a tak dále. Záleží jen na tom, co máte nastavené. A jedna vychytávka – změnu pozice jednotlivých položek můžete v rámci nastavení dělat také dotykem. Je to rychlejší a efektivnější.

Jednoduše řečeno, dotykem ovládáte celé hodinky a nastavení. Můžete si posouvat golfová hřiště nebo sportovní komplikace. Displej je naprosto úžasně čitelný i pod vodou. AMOLED odvádí opravdu skvělou práci. Hodinky jsou pak vodotěsné do 100 metrů.

Z mé zkušenosti musím říct, že se mi líbí mít zapnutý dotyk pořád a kombinovat ho právě s tlačítky. Akorát při aktivitě si ho občas vypnu a zapnu jen kvůli mapám. Případně mám nastavenou zkratku pro zamknutí celých hodinek, což je užitečné, abyste si omylem necvakali kola při běhání či nevypnuli nebo nezapnuli sportovní aktivitu. Však to sami znáte.

Dotyk je velmi přesný. Přesně tam, kde zastavím prstem, zastaví se i daná nabídka. Je to velmi podobné jako u Apple Watch. Ale s tlačítky. Jsou stále situace, kde je dotyk skoro nepoužitelný, zvlášť pokud máte rukavice nebo špinavý displej. Jak už jsem uvedl, hodinky lze pomocí tlačítek ovládat poslepu.

Garmin Epix

Nové ciferníky a funkce

S novým modelem samozřejmě přichází i nové ciferníky, které si můžete upravit na míru. Líbí se mi, že vše je mnohem více viditelné a celkově je vidět, že Garmin více sází na grafiku a různé grafy. Nechybí plejáda barev a možností nastavení. Co teprve až další vývojáři připraví své vlastní ciferníky.

Mezi doplňky nově nalezneme mimo jiné Snímek zdravotního stavu. Když tuto funkci spustíte, spustí se měření, kde se vám ukáže váš průměrný tep, dýchání, saturace nebo stres. Prostě vše na jednom místě. Ideální jako předzávodní příprava a feedback.

Velmi se mi také líbí nová svítilna. Stačí dvakrát zmáčknout tlačítko Light a ihned si mohu nastavit intenzitu osvětlení displeje. Ve výběru nechybí ani červené světlo. Za mě ideální nejen na cestu do postele, abych někoho nevzbudil, ale i pro noční aktivitu nebo procházku. Nečekejte však čelovku, prostě jen displej více svítí.

Pro srovnání – nové Fenix 7X mají dokonce v těle integrované LED světlo, které zastává „funkci čelovky“. Viděl jsem to na vlastní oči a fakt to svítí dobře. Ideální na krátký večerní běh.

A co ta výdrž baterie?

Je mi jasné, že na tohle čekáte. První dobrá zpráva je, že když jsem s Garmin Epix 2 běžel 24 hodin na Ještědu se všemi zapnutými funkcemi (až na vždy zapnutý displej), tak to bez problémů zvládly. Měl jsem zapnutou sportovní aktivitu Trailový běh a hodinky mi na začátku ukázaly výdrž okolo 30 hodin. Druhý den po vypnutí aktivity jsem ještě měl k dobru další 3 dny!

Ano, pokud si necháte stále zapnutý displej, tedy displej vždy lehce ukazuje svoje informace a jakmile otočíte zápěstí nebo klepnete na displej – rozsvítí se, tak se dostanete zhruba na 8 dní výdrže. Přitom máte zapnuté naprosto vše na plný pecky. Jakmile se lehce uskromníte a zrovna já osobně nepotřebuji stále zapnutý displej (stačí mi zapnuté gesto otočení ruky) ihned se doba prodlouží o několik dní (zhruba 10 až 11 dní). To mi více než dostačuje.

Garmin Epix

Rychlejší nabíjení

V kontextu toho musím uznat, že Garmin Epix 2 se nabíjí mnohem rychleji, než moje Garmin Fenix 6X Pro Solar. Konektor je přitom stejný, ale samozřejmě kapacita baterie je nižší. V době psaní článku neznám podrobné specifikace, jelikož model oficiálně ještě neexistuje.

V případě, že zapnete úsporné režimy, lze se dostat až na 16 dní. Osobně si myslím, že nabíjet lze kdykoliv a kdekoliv, klidně i během sportu a aktivity, když zrovna odpočíváte nebo čekáte. Nechci se uskromnit na úkor funkcí. Od toho ty hodinky používám. Menší výdrž je logická daň za AMOLED, ale stejně – Apple Watch se stejnou technologií vydrží pouhý jeden den! Sami vidíte obrovský rozdíl.

Procenta baterie také můžete ušetřit tím, že vypnete nepřetržité měření saturace. Mně osobně to stačí jen v noci během spánku. Ihned mi přiskočí nějaké hodiny či den navíc. Jako vždy je zde i úsporný režim Bunda a další.

Ano, vím, že nové Fenix 7 budou mít mnohem větší výdrž, ale nemají zase AMOLED displej. Ten si myslím, že je pro mnoho lidí mnohem cennější, než nějaké dny výdrže navíc. Málokdo z nás potřebuje opravdu ultimátní výdrž. Většina lidí se vždy večer dostane k nějakému zdroji napájení, i když celý den někde sportují či aktivně žijí.

Nejlepší sportovní hodinky na trhu

Ano, přesně to si aktuálně myslím. Neexistují lepší hodinky s lepší výbavou a výdrží. Garmin Epix 2 vychází filozoficky z modelů Fenix, a to včetně všech dostupných funkcí. I nadále si můžete měřit kontinuální tep, stres, saturaci, převýšení, výškovou aklimatizaci, barometr, kompas, spánek nebo VO2 Max a mnoho dalšího. S každým novým sportem se vám otevírá nová brána do světa Garminu. Zkuste si například vzít golf, kde vidíte nejen hřiště, ale i kompletní analýzu odpalu a dopadu míčku.

Funkce, které znáte

Do epixů samozřejmě můžete nahrát svoji hudbu nebo využít Spotify. Nechybí WiFi připojení, párování s telefonem a různé satelitní připojení během aktivity. Ostatně i samotné spojení je mnohem rychlejší než už předchozích Fenixů (vyzkoušeno v praxi). Satelity a navigace naskočí téměř okamžitě dle pokrytí a vaší polohy. Garmin Epix 2 jsou vhodné pro jakoukoliv sportovní aktivitu, ať už jste nadšený nebo profesionální sportovec.

Garmin Epix

Fenix 7 nebo Epix 2?

Garmin v zásadě kanibalizuje vlastní produkty, ale dělá to správně. Letos si v modelu Epix 2 osahá technologii AMOLED a příští rok se displej může objevit například ve Fenix 8. Zároveň je cílem, aby se lidé rozhodovali mezi Garmin Fenix 7 a Garmin Epix 2, ne Suunto, Polar či Coros. Garmin Epix 2 je obrovský krok kupředu v oblasti sportovních hodinek.

Stále mluvíme o tom, že to jsou i elegantní hodinky, které za všech okolností dobře vypadají. Vůbec nemám problém si je vzít k saku na ples. Druhý den s nimi pak vyběhnu na traily. Kdykoliv si mohu prohodit řemínek, například za kožený a budou vypadat ještě stylověji.

Nový displej je tvrdý argument pro Epix. Rychle si na něj zvyknete a věřte mi, že nebudete chtít koukat na nic jiného. Garmin Epix 2 můžete zakoupit zde. Za mě je to skvělá volba a zároveň náhrada za Garmin Fenix 6X Pro Solar. Garmin Epix 2 budou moje nové sportovní hodinky pro letošní sezonu. Jsem z nich uchvácen a vy budete také. Myslím si, že je to i významný důvod, proč opustit Apple Watch… nebo se mýlím?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *