Tipy a triky pro iPhone

iPhone

Předpokládám, že většina z nás zde vlastní iPhone. Ať už jste nováčci, nebo dlouholetí applisté, vsadím se, že zde najdete nějaký tip, který vám ulehčí každodenní život. Připravil jsem si zde pro vás seznam (nejen) základních tipů a triků, které by měl každý uživatel znát.

1. Jak si nastavit vlastní vyzvánění

Docela absurdní, že? Pár let zpátky jsme vyzvánění řešili úplně všichni. Uživatelé androidů soutěžili o nejlepší písničku, uživatelé iPhonu si schválně nechávali typické vyzvánění pro iPhone, které známe všichni, a všichni jsme se vždy za ním otočili. I když je pro některé uživatele výchozí zvuk vyzvánění iPhonu jednoduše příjemný, většina bohužel doteď neví, jakým způsobem si lze vlastní vyzvánění nastavit.

Stažení vyzvánění

Pokud chcete konkrétní hudbu z YouTube, je potřeba skladbu stáhnout pomocí ytmp3.cc, popřípadě ze stránky jiné služby, která dokáže obstarat konverzi z YouTube do MP3. Do příslušného textového pole na stránce vložte URL odkaz s vaší vybranou písničkou z YouTube. Poté už jen stiskněte tlačítko Convert a počkejte, dokud nedojde ke konverzi. Nakonec finální soubor stáhněte stisknutím tlačítka Download.

iPhone

Úprava a konverze vyzvánění

Je nutné podotknout, že maximální doba vyzvánění, kterou si na iPhone můžete nastavit, je 30 sekund. Pokud má tedy nějaká skladba několik minut, je nutné ji zkrátit. Někteří uživatelé navíc dost možná chtějí, aby vyzvánění začalo od určitého času, nikoliv hned od začátku. Ani tohle není vůbec žádný problém. MP3 soubor jednoduše zkrátíte v aplikaci iMovie, která je zdarma, nebo to lze provést i online na počítači přes službu mp3cut.net

Nastavení vyzvánění

Jakmile dojde ke stažení souboru, tak už je to jen o tom, abyste jej dostali do vašeho iPhonu (pokud jste celý proces dělali na počítači). Připojte iPhone k vašemu Macu a v levém panelu aplikace Finder telefon najděte a klepněte na něj. Zde už se není třeba nikam přesouvat – vše, co musíte udělat, je chytnout kurzorem stažený soubor (viz výše) a přetáhnout jej do okna Finderu s otevřeným iPhonem. Nikde se neobjeví žádné potvrzovací info ani nic podobného, jen je třeba pár sekund vyčkat. Poté iPhone odpojte, přejděte na něm do Nastavení – Zvuky a haptika, kde níže v kategorii Zvuky a vibrace klepněte na Vyzvánění. Poté vyjeďte úplně nahoru, kde už nad čarou najdete vámi přidané vyzvánění. Stačí na něj klepnout, čímž se automaticky nastaví a přehraje. Jsem jediný, kdo má pocit, že to kdysi bylo jednodušší?

2. Vytváření vlastního vibrování

Již víte, jak nastavit vlastní vyzvánění pro kontakty, tak mám tady pro vás ještě vylepšení. Můžete vytvořit novou vibraci a přiřadit k ní jakýkoliv kontakt. Chcete-li, stačí jít do Nastavení – Zvuky a haptika – Vyzvánění – Vibrace – Vytvořit novou vibraci a klepnout prstem, aby se nadefinovala vlastní vibrace.

3. Vlastní odpovědi pro iMessage

Možná již víte, že můžete odpovědět na volání textovými zprávami, které si můžete i předdefinovat. Přejděte do části Nastavení – Telefon – Odpovědět s textem a zadejte vlastní zprávu jako odpověď na hovory, které nemůžete momentálně přijmout.

4. Rychlý přístup k symbolům a psaní čárek a háčků

Při psaní většina uživatelů přepíná tam a zpět mezi alfanumerickými klávesami. S tímto trikem byste měli být schopni psát textové zprávy rychleji. Stačí dlouhé stisknutí klávesy a získáte přístup k různým dalším symbolům. Háčky a čárky jdou na iPhonu psát podobně jako na klasické klávesnici. Stačí napsat požadované písmeno bez diakritiky a následně kliknout na tlačítko ˇ nebo ´. Z praxe mohu říci, že je to několikanásobně rychlejší.

5. Usněte u své oblíbené skladby

Věděli jste, že můžete snadno spustit svůj oblíbený seznam skladeb, který se po určité době automaticky vypne? Ideální pro ty chvíle, kdy se nechcete probouzet z polospánku a vypínat hudbu. Přejděte do aplikace Hodiny a vyberte Minutka. Klepněte na tlačítko „Po skončení“ a vyberte „Zastavit přehrávání“. Nyní můžete nastavit časovač na zvolenou dobu a pak začít přehrávat hudbu.

6. Rychlejší nabíjení

Běžíte na schůzku, když si uvědomíte, že baterie vašeho iPhone je téměř vybitá? Každá sekunda se počítá, takže určitě uvítáte tip, že když váš telefon přepnete do letového režimu, výrazně tím zkrátíte dobu nabíjení. Určitě víte, jak to udělat: přejetím prstem po domovské obrazovce nahoru otevřete ovládací centrum a aktivujete stisknutím ikonky letadla.

7. Požádejte Siri, aby zapnula baterku a vyplnila vaše hesla

Naše, minimálně moje, milovaná osobní asistentka může nyní zapnout a vypnout baterku, což je zvláště užitečné, když máte mokré ruce nebo rukavice. A když potřebujete jedno ze svých hesel, může vám pomoci i Siri. Stačí říct: „Siri, show me my Netflix password.“ Siri otevře Klíčenku na iCloudu, ovšem až po ověření vaší totožnosti pomocí Touch ID, Face ID nebo pomocí přístupového kódu.

iPhone

8. Uložená hesla

Klíčenka na iCloudu vám může skvěle posloužit v případě, že jste zapomněli některé ze svých hesel. Spusťte Nastavení – Hesla a účty – Hesla k webům a aplikacím. Ověřte svou totožnost za pomoci Touch ID či Face ID a pak už jen stačí najít stránku či aplikaci, jejíž heslo jste zapomněli.
9. Omylem jste smazali vybraný text?
Stačí zatřepat iPhonem ze strany na stranu pro vrácení příslušné akce zpět. Pokud smazání textu nefunguje, zapněte jej v Nastavení – Obecné – Zpřístupnění – Zpět zatřesením.

10. Sdílení hesla k Wi-Fi

Jestli je u vás návštěva a potřebuje se připojit k internetu, ale vy si nevzpomínáte na heslo k vaší Wi-Fi, existuje vcelku jednoduchý způsob, jak problém vyřešit. Pokud má osoba iPhone a máte ji v kontaktech, můžete jí heslo nasdílet. Podmínkou je, aby jak váš telefon, tak i ten druhé osoby měl zapnuté Wi-Fi a Bluetooth, a abyste byli k Wi-Fi, jejíž heslo chcete sdílet, připojeni. Pak už stačí na telefonu druhé osoby přejít do Nastavení – Wi-Fi a vybrat Wi-Fi, ke které se chcete připojit. Až se zobrazí klávesnice pro zadání hesla, tak odemkněte váš telefon. Na něm se zobrazí dialogové okno s dotazem, jestli s druhým telefonem chcete sdílet heslo. Vyberte Sdílet.

11. Šetření dat

Jestli potřebujete ušetřit data, ale nechce se vám zapínat jednotlivá nastavení pro úsporu zvlášť, existuje jednoduché a poměrně rychlé řešení. Navíc je možné jej použít i v situaci, kdy jste připojeni k Wi-Fi, což se hodí například při připojení k osobnímu hotspotu nebo routeru s kartou SIM. Jedná se o režim malého objemu dat, který omezí některé úkony iPhonu na pozadí a v multimediálních aplikacích sníží kvalitu přehrávaného obsahu. Pro šetření mobilních dat tímto způsobem přejděte do Nastavení, klepněte na Mobilní data a v sekci Volby dat aktivujte přepínač Režim malého objemu dat. Pro aktivaci při připojení k určité Wi-Fi síti otevřete Nastavení, vyberte Wi-Fi a u dané sítě v sekci Další informace zapněte přepínač Režim malého objemu dat. Dá se také využívat při sdílení hotspotu.

iPhone

12. FaceTime s uživateli bez Applu

Konečně jsme se dočkali. Od nového iOS 15 máme možnost pořádat FaceTime hovory i s lidmi, kteří nevlastní zařízení Apple. Stačí spustit nativní aplikaci FaceTime a klepnout na Vytvořit odkaz. Pojmenujte vytvořenou skupinovou konverzaci a poté stačí už jen daný odkaz sdílet obvyklými způsoby.

13. Připnutí zpráv a odkazů

Určitě se i vám někdy stalo, že jste ve zprávě obdrželi zajímavý odkaz nebo fotografii, ale v danou chvíli jste si obsah nemohli otevřít a pořádně s ním pracovat. V iOS 15 získáte konečně možnost tento obsah připnout, abyste jej pak mohli snadno a rychle použít ve chvíli, kdy na to budete mít čas. Dlouze stiskněte obsah, který chcete připnout, a v menu klepněte na Přišpendlit. K přišpendlenému obsahu se můžete vrátit tak, že klepnete na jméno kontaktu a v kartě zamíříte do sekce Přišpendlené.

14. Více detailů o fotografiích

V operačním systému iOS 15 nově najdete také mnohem obsáhlejší informace o fotografiích ve fotogalerii vašeho iPhonu. Zde je postup ke zjištění těchto údajů opravdu velice jednoduchý – stačí jen pod vybranou fotografií klepnout na tlačítko „i“ a poté si můžete prohlédnout veškeré informace, případně je upravit dle potřeby.

15. Koláže fotografií ve Zprávách

Pokud někomu budete z vašeho zařízení s operačním systémem iOS 15 posílat více fotografií najednou, zobrazí se mu na displeji v mnohem lepší a efektnější podobě. Vy pro to nemusíte podnikat žádné komplikované kroky navíc, stačí jen do přílohy zprávy nahrát požadované fotografie klepnutím na ikonku nativních Fotek.

iPhone

16. FaceTime – zahájení hovoru bez telefonu

K využívání FaceTime je nutné mít k dispozici internetové připojení, smartphone ale u sebe neustále nosit nemusíte. Jestli jste jej tedy někde zapomněli, ale máte po ruce například Apple Watch, stačí je pouze připojit k Wi-Fi a následně zahájit hovor. To samé platí o iPadu či Macu, zde se ale jedná o samozřejmost. Nemalá část uživatelů ale neví, že Apple Watch dokáží poměrně dobře fungovat i mimo dosah telefonu, pokud jsou připojené k internetu.

17. FaceTime – oznamování hovorů hlasem

Jak u klasických, tak i u hovorů přes FaceTime dokáže iPhone hlasem oznámit kontakt, který vám právě volá. Tato funkce se sice asi úplně nehodí ve chvíli, kdy se na telefon můžete podívat, jestli ale máte například připojená sluchátka či je mobil propojený s vozidlem, není úplně čas jej hledat a informaci, kdo vám právě volá, zjišťovat. Pro aktivaci oznamování příchozích hovorů otevřete Nastavení, vyberte FaceTime a přesuňte se do Oznámení hovorů. V tomto nastavení máte na výběr z možností Vždy, Sluchátka a auto, Jen sluchátka a Nikdy. Hovory jsou ale bohužel ohlašovány anglickým hlasem, což v případě českých uživatelů nemusí být vždy příjemné, ale vždy je to alespoň vtipné. Hlavně v případě použití smajlíků u kontaktu.

18. FaceTime – zvýraznění hovořícího

Jako i u jiných služeb, i FaceTime umožňuje při skupinových videohovorech zvýraznit účastníka, který právě hovoří. Pro aktivaci této funkce otevřete Nastavení, klepněte na FaceTime a zapněte přepínač Mluvící účastník. Od této chvíle se ve skupinových hovorech účastník, který právě mluví, zvýrazní.

Troufnu si říct, že jsem vás něčím překvapil či mentálně osvěžil paměť. Já jsem při psaní tohoto článku procházel staré zprávy od zákazníků, známých, které začínaly vždy: „Ty jsi tak trochu přes ten Apple, že?“ Tipů a triků, o kterých já sám nevím, je určitě ještě dost a vždy mi dělá hroznou radost, když zrovna natrefím na nějakou novou funkci, kterou Apple tak trochu schoval. A jaká je vaše oblíbená vychytávka, kterou používáte, či jste ji náhodou objevili?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *