Jak na WhatsApp?

Zajímalo vás někdy, jaké aplikace jsou v App Storu nejstahovanější? Asi vás to nepřekvapí, ale jsou to aplikace od Mety, tedy Facebooku. Jejich aplikace Facebook nemá konkurenci. Na dalších místech jsou Instagram a WhatsApp, které Facebook koupil. Mnozí z našich čtenářů tyto aplikace používají už roky. Já sám WhatsApp používám od roku 2011. Od té doby se hodně změnil. Pojďme se podívat na tipy, které vám (stejně jako mně) mohly za ty roky uniknout.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

WhatsApp je alternativou pro každého, kdo potřebuje komunikovat s okolním světem. Chápu, že to někomu může vadit, ale bohužel jsme často nuceni používat tyto aplikace a svá data svěřovat Metě, protože ostatní jsou na něj zvyklí, a to natolik, že i když si koupí iPhone, tak první, co nainstalují, je právě tato aplikace. Android prostě nemá iMessages. WhatsApp má snad každý. Ale my nemusíme být jako všichni. Jak se odlišit?

Fonty

Komunikace – to je základní funkce této aplikace. Chat si můžete částečně upravit k obrazu svému, například tak, že si nastavíte svoje vlastní pozadí chatu. Věděli jste ale, že můžete jednoduchým způsobem změnit řez písma? Zapamatujete si to hned. Když píšete text, tak na začátek a konec dejte *hvězdičku* pro tučné písmo, _podtržítko_ pro kurzívu nebo ~vlnovku~ pro přeškrtnutý text. Vlastní pozadí má každý druhý, ale změněné písmo jsem neviděl. Pokud tedy chcete nějak vyniknout v davu, zkuste to.

Nastavení

Projít si záložku Nastavení rozhodně není od věci. Hlavně pro ty z vás, kteří máte tuto aplikaci nainstalovanou už roky. První věc, kterou jste si asi vypnuli, bylo Ukládat do fotek. WhatsApp umí totiž krásně zaplevelit telefon všemožnými fotkami, které jste buď poslali vy, nebo někdo poslal vám. Tato funkce je v agendě Chaty

Najdete tam i Přesunout chaty na zařízení Android nebo Přesunout chaty do iPhone. To se samozřejmě hodí, pokud měníte zařízení nebo telefonní číslo. Data a konverzace můžete sdílet do nového zařízení bez využití iCloudu, tedy napřímo. 

Funkcí, o které jsem vůbec nevěděl, je Označit hvězdičkou, což je obdoba Přišpendlit u iMessage. Ve WhatsAppu to má ale jednu podstatnou výhodu oproti jablečné aplikaci. Tam tuto funkci totiž Apple připravil tak, že se dají přišpendlit pouze odkazy, ne zprávy. WhatsApp umí víc. Pokud dlouze podržíte nějakou zprávu, obrázek, odkaz nebo dokonce GIF, tak se vám hned jako první objeví Označit hvězdičkou. No a proč o tom píšu ve spojení s Nastavením? Protože toto označení zprávy najdete právě tam. 

Soukromí

Soukromí je pro lidi v ekosystému Apple velmi důležité. Proto se podívejme i na nastavení, které se týká této problematiky. Příjemným zjištěním bylo, když jsem zjistil, že vás aplikace sama vyzve ke kontrole nastavení vašeho soukromí. Musíte ale zajít do Nastavení a tam zvolit Soukromí. Nahoře potom uvidíte Kontrola nastavení soukromí

Základem by rozhodně mělo být Face ID. Ve stejném zákoutí Nastavení sjeďte dolů a zvolte Zamykání obrazovky. Pokud toto nemáte nastavené, tak odložte článek a jděte to hned napravit. Pokud by vám bylo i toto málo, tak můžete využít Uzamčení chatu. Jakou to má ale výhodu, když už celou aplikaci máme chráněnou díky Face ID

Takovýto chat se vám totiž přestane objevovat mezi běžnými konverzacemi. Pokud se do něj chcete dostat, musíte provést tah prstem směrem dolů, kliknout na Uzamčené chaty, ověřit totožnost skrze Face ID a až poté se dostanete k dané konverzaci. Pokud máte obavy, jak to bude s upozorněními, tak ty dostávat budete, ale nebude tam napsáno ani jméno uživatele, ani jeho zpráva – místo toho tam najdete jen WhatsApp, 1 nová zpráva.

Hned nad těmito volbami je další užitečná funkce – Oznámení o přečtení. Znám mnoho lidí, kteří tuto funkci mají vypnutou i v iMessages. Pokud nechcete, aby druhá strana viděla obě fajfky modré, tak si tuto funkci vypněte. 

WhatsApp také automaticky informuje všechny o tom, kdy jste byli naposledy online nebo jestli jste právě teď online. To si můžete vypnout v agendě Naposledy a online. Můžete zvolit mezi Všichni, Moje kontakty, Moje kontakty kromě… a nebo Nikdo. Zvláště třetí z možností mě velmi zaujala. Ale stejně volím poslední možnost. 

No a v neposlední řadě bych si nastavil Dvoufázové ověření, které najdete v agendě Účet. To by stejně jako používání Face ID mělo patřit mezi základní nastavení. Jen si tam ale dejte heslo, které jste ještě nepoužili, protože jinak by vám taky mohlo být k ničemu. 

Tipy na fotky

Další dva tipy se budou týkat sdílení fotografií. Když jsem s WhatsApp začínal, tak úroveň fotoaparátů v našich telefonech nebyla nijak valná. Postupem času se to ale zlepšovalo. Přesto WhatsApp nepodporoval vyšší kvalitu fotek. Dokonce si pamatuji, že jsme si posílali fotky přes WhatsApp navzájem jen kvůli tomu, abychom mohli šetřit místem v paměti. Dnes je to ale jinak. Už nějakou dobu WhatsApp podporuje vyšší kvalitu sdílených fotografií, ale někteří lidé o tom stále neví. Přitom stačí jen při sdílení fotky kliknout nahoře na ikonu HD a vybrat vyšší kvalitu. 

A pokud chcete sdílet fotografii tak, že se druhé straně objeví jen jednou a potom se smaže, tak nezapomeňte kliknout na číslo jedna v kroužku v pravé části pole pro text. Výhodou potom bude to, že druhá strana nemůže udělat screenshot fotky, sdílet fotku dál nebo jakkoli jinak s ní nakládat. Nanejvýš ji může nahlásit WhatsAppu. 

Závěr

To, co mě na WhatsAppu zklamalo, je, že si nemůžu nastavit, aby mě mohli kontaktovat jen lidé z mého seznamu kontaktů. Poslední dobou se mi totiž často stává, že mi píšou nějací cizinci s nejrůznějšími nabídkami. Můžete je blokovat a nahlašovat, ale spíš bych vítal systém jako má Instagram, kde můžete schvalovat nebo přímo ignorovat tyto zprávy. Jediné, co můžete pro svůj klid udělat, je, že si nastavíte Ztišení hovorů od neznámých volajících (Nastavení – Soukromí – Hovory), což je málo. Navíc si můžete na jiných platformách skrze AI vytvářet svoje vlastní nálepky, což aktuálně (alespoň mě) nejde. Na iPhonu si můžete vytvořit svoji vlastní nálepku z nějaké z vašich fotek. Ale to by člověk klidně mohl oželet. WhatsApp se mi jeví jako super aplikace, které málo co chybí. Jen kdyby ho nevlastnila Meta…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *