Pro koho je vlastně určen nový MacBook Air 2018?

Vybrat si nový notebook od Applu je ještě těžší než dřív. Za skoro stejné peníze si můžete koupit nový MacBook Air, 12″ MacBook, papírově výkonnější 13″ MacBook Pro, a navíc i nový iPad Pro. Proč tomu tak je a pro koho je tedy nový MacBook Air 2018 určen?

Jsem přesvědčen, že vedení Applu vůbec nevnímá problém, který v tomto článku řešíme. Podle průzkumů, které si Apple jistě nechal udělat, jsou priority zákazníků při nákupu jasné. Počítač se vybírá hlavně podle velikosti, hmotnosti, barvy, kvality displeje a nejnáročnější uživatelé si uvědomují, že je může časem omezovat kapacita úložiště.

S tím výrazně kontrastuje realita v naší české kotlině. Pokud se podíváte do českých diskusních fór, budete mít pocit, že uživatelé řeší taktování procesoru, kapacitu paměti, generaci grafické karty a počet portů. Když se zeptáte prodejců, všichni vám svorně odpoví, že většina úvah zákazníků začíná a končí u ceny. Jsme národem zvídavým a internet je přirozeně plný geeků, jejichž priority jsou logicky specifické.

MacBook Air 2018

Realita běžného českého uživatele je pravděpodobně někde uprostřed. České ceny výrobků Apple jsou bohužel aktuálně mnohem vyšší, než bychom si přáli. Proto logicky hledíme víc na efektivitu vynaložených prostředků a očekáváme delší životnost než americký zákazník. Chceme za své peníze logicky dostat maximum. A tudíž je zcela v pořádku porovnávat produkty ve stejné cenové hladině a ptát se, proč stojí různá zařízení stejně.

Co opravdu potřebujeme?

Produkty Apple jsou mým denním chlebem přes 10 let a dovolím si tvrdit, že jsem potkal tisíce různých uživatelů a měl možnost posoudit jejich reálné potřeby. Pokud tuto zkušenost shrnu, bohužel musím konstatovat, že reálné potřeby uživatelů jsou mnohem blíž pohledu Applu.

Hrubý výkon procesoru dokáže využít nebo aspoň ocenit jen opravdu malý zlomek uživatelů. Přestože většina tvrdí, že chce pracovat s fotografiemi, videem, občas si zahrát nějakou hru, jejich nároky jsou minimální. Pokud totiž pracujete převážně s fotografiemi z iPhonu v Apple Fotkách a nejoblíbenější hra je Pasiáns, je upřímně jedno, kolik jader má váš procesor a na kolika GHz tepe. Stejně tak výkon grafické karty reálně využívá jen zlomek aplikací.

Osobně považuji za velmi důležité, kolik operační paměti má počítač. Mac se 4 GB RAM se dokáže zadýchat i když nic neděláte. 8 GB je rozumné minimum, 16 GB doporučuji všem náročnějším uživatelům. Přesto znám stovky majitelů starších MacBooků Air se 4 GB RAM, kteří jsou stále spokojení a tudíž si dovolím tvrdit, že i 8 GB paměti je zcela rozumná konfigurace.

Nejkomplikovanější je otázka potřeby velkého úložiště. Protože ceny SSD jsou stále vysoké a Apple si nechává vyšší kapacity opravdu velkoryse zaplatit, kupují se počítače s mnohem nižší kapacitou, než by bylo komfortní. Ano, můžete kdykoli připojit externí disk, který bude stát zlomek ceny. Ztratíte tím komfort mobilního zařízení, a co je hlavní, externí disky jsou výrazně náchylnější na poškození. Přesto chápu, že ekonomické hledisko převažuje.

A pak je zde otázka portů. Češi milují porty a tvrdí, že jich potřebují strašně moc. Co když budou potřebovat připojit myš, externí klávesnici, 2 monitory, hromadu externích disků, tiskárnu, skener a kdo ví co ještě. To jsou ale teoretické úvahy. Realita všedního dne je ale jiná. Kromě napájení to bývá většinou jen myš a maximálně externí disk.

Je iPad Pro alternativou?

Když se tedy podíváme na jednotlivá zařízení reálnou optikou. Nový iPad Pro je papírově dokonce výkonnější než nový MacBook Air, ale jde o tablet. I když k němu přidáte pero a klávesnici, pořád s ním bude práce zcela odlišná než s počítačem. iPad je super nástroj na cesty a také velmi dobré řešení pro nepočítačově orientované uživatele. Pro běžného domácího i firemního uživatele je ale iOS stále příliš omezující a neefektivní. Musíte si zvyknout na zcela jinou práci s daty, zjednodušené aplikace, různá bezpečnostní omezení a jsou činnosti, které na tabletu pořád nejdou udělat vůbec.

12″ MacBook

Byť to tak papírově nemusí vypadat, Macbook je pocitově opravdu výrazně menší a lehčí než Air. Platí za to zejména zjednodušeným procesorem a jediným portem. Osobně 12″ MacBook považuji za krásný estetický doplněk pro nenáročné uživatele, ale jako každodenní pracovní nástroj je v řadě detailů limitující. Menší displej je znát, byť je to o jediný palec. Procesor Intel M se dokáže zadýchat při jakékoliv práci s multimédii a na hry můžete zapomenout úplně. A jediný USB-C port je elegantní řešení budoucnosti, ale dnes také není velkou výhrou.

13″ MacBook Pro

Z druhé strany je tady jen o trochu dražší základní konfigurace MacBooku Pro 13″. Slibuje výrazně výkonnější procesor a celkově profesionálnější zážitek. Ze své praxe ale mohu zodpovědně konstatovat, že 90 % uživatelů výkonnostní rozdíl nedokáže poznat natož využít. Naopak je MacBook Pro větší a těžší, což poznáte každý den, kdy ho dáte do aktovky, batohu či kabelky. Navíc je o generaci starší, takže má o trochu horší reproduktory, touchpad a další drobnosti.

MacBook Air jako každodenní pracant

Přestože není tak sexy jako 12″ MacBook, ani tak profi jako 13″ MacBook Pro, je to právě nový MacBook Air, který považuji za ideální nástroj pro běžného uživatele Applu. Konstruktéři vzali dostatečně výkonný procesor, který se ale zbytečně nepřehřívá a nespotřebovává zbytečně mnoho energie. Díky tomu méně často uslyšíte chlazení a reálná výdrž je skvělá. Integrovaná grafická karta pro běžnou práci stačí, a naopak si užijete nejmodernější displej, velký touchpad, TouchID a jeho skvělou bezpečnost, rozumnou portovou výbavu, lepší reproduktory a další drobná vylepšení.

MacBook Air byl v zásadě zcela přepracován, takže do něj Apple zabalil všechny technologie a znalosti, které má. Jsou to nepatrné drobnosti, které rozhodují o tom, že se vám s počítačem dobře pracuje.

Závěr

Pokud váháte, které zařízení v ceně kolem 40 000 korun koupit, volba je mnohem snazší, než se na první pohled zdá. iPad Pro má smysl pouze, pokud chcete hodně cestovat a jste ochotni změnit své workflow. Jinak není dobrou volbou. Koupit iPad Pro je jako koupit závodní motorku. MacBook 12″ je lifestylový doplněk, který zvládne základní domácí i kancelářskou práci, ale jde víc o design. Pokud budeme pokračovat v motoristickém příměru, MacBook je takový Fiat 500. Sexy, jen trochu nepraktický. MacBook Pro je nadupaný sportovní vůz, který papírově dokáže zázraky, ale pokud nejste závodní jezdec na okruhu, nic z toho vám život lepší neudělá. A nový MacBook Air? To je taková Octavia Combi. Zvládne překvapivě hodně a za rozumnou cenu.

Komentářů:

  1. Rikam a pisu to vsude, kde se iPad Pro (vcetne Pencilu) srovnava s Macy. iPady proste nebyly a nejsou na plnohodnotnou kancl praci jako na pocitacich. iPady (Procka zvlast) jsou o kreativite, jakesi nahrade papir bloku, konzumovani medii a internetu. Nikoliv na beznou praci, jakou si predstavi 9 lidi z 10. Prosim nehazet iPady obecne (hlavne pak Pro) do jednoho pytle s pocitaci:-)

    1. Petře,

      rozumím, v zásadě souhlasím, ale je otázkou, proč? Proč by neměl iPad zvládnout vyřízení emailu, napsání dokumentu nebo práci s tabulkou. Speciálně iPad Pro ukazuje, že přestože to není jeho primární účel, že to jde a nemá daleko k rychlé a pohodlné kancelářské práci

      1. Musím souhlasit s Honzou, iPad Pro je ideální mobilní kancelář. Office 365 aplikace od Outlooku po PowerPoint jsou dobře a jednoduše ovladatelné, svižné. Na firemní data se připojím přes Sharepoint, aplikace CRM jsou luxusní! Viděl jsem pracovat architekty na stavbách: vyfotí, naktreslí skicu před klientem a po dohodě pošlou do kanceláře. O graficích nemluvě. Mraky aplikací nemají ekvivalenty pro desktop. Komunikace – videokonference atd. se nesekají, dotykové ovládání…Jasně, pokud sedím v kanclu v bance, nemá iPad cenu.

      2. To je stále otázka toho, co si člověk představí pod pojmem „běžná kancelářská práce“, „práce s tabulkou“ atd. Například tabulky s makry nebo napojení na další aplikace. Velkým limitem ipad pro je nemožnost připojení externího monitoru, myši a funkce rozšířeného desktopu. To zařízení na to není dělaný a ani to není jeho účel. Jedná se o rozšíření workflow, jako další zařízení, které může pomoci s určitou částí práce, přičemž záleží na každém jedinci, jak moc velká část to bude. Dovedu si představit, že pro někoho i 100%. Osobně jsem fungoval s iPad pro, pro osobní nepracovní věci cca rok a půl – jediné domácí zařízení, ale stejně jsem teď koupil MacBook Air, protože né všechno je možné nebo pohodlné dělat na ipadu.

        1. Souhlasím, že je to velice individuální. Ale kolik promile uživatelů si pod „běžnou kancelářskou prací“ představí napojení na externí datové zdroje?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *