Chytré telefony umí mnoho věcí. A kromě jiného se pro většinu populace staly hlavním nebo dokonce jediným fotoaparátem. Apple si to uvědomuje a iPhone 15 Pro Max přináší každému trochu té fotografické radosti.
Je až neuvěřitelné, jak rychle a jak dramaticky změnily chytré telefony svět fotografie. Pamatuji dobu filmovou, dobu digitální, dobu kdy každý chtěl DSLR, a dnes většina lidí fotí mobilem. Důvodů je celá řada a jsou veskrze logické. V první řadě fotoaparát tak nějak „dostáváte zdarma“ k mobilu, a tak fotí lidé, kteří by jinak fotoaparát možná ani nevlastnili nebo používali jen příležitostně. Mobil jsme se naučili mít stále u sebe a nejlepší fotoaparát je ten, který držíte v ruce. Takže pohotovost a dostupnost zde bezesporu hrají jednu z klíčových rolí. Ale to hlavní je určitě jednoduchost. Chytré telefony mají obrovský výpočetní výkon a výrobci, kteří za nimi stojí, jsou IT firmy, které se nebojí použít algoritmy místo skla a křemíku. A tak na jedno zmáčknutí snímek nejen zaznamenají, ale zároveň i automaticky zpracují, dnes s využitím strojového učení či AI. Na druhé stisknutí můžete svou fotografii poslat rodině, kamarádům nebo do celého světa. Žádné nastavování, žádné importování, žádné zpracování. Vše takříkajíc instantně.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Z výše popsaného je celkem jasné, že pro běžného nefotografa, tedy člověka, který chce jen zaznamenat vizuální vzpomínku, je mobil ideálním nástrojem. Ale i fotografové sahají po chytrých telefonech čím dál častěji. Většinou kvůli velice jednoduchému a přitom kvalitnímu záznamu videa, ale i ve fotografii mají chytré telefony co nabídnout. Třeba skvělý makro režim, nebo různé sekvenční či časosběrné režimy apod.
Takže výrobci chytrých telefonů – s Applem v čele – pochopili, že lepší fotoaparát dobře prodává skoro komukoli, a tak není divu, že i nové iPhony 15 v této oblasti mají pro každého něco. Já bych se rád v tomto článku zaměřil primárně na iPhone 15 Pro Max, protože ten potěší všechny. Od laiků až po profesionály.
Nové HDR 5 pro masy
První novinkou je 5. generace automatického HDR. Režim High Dynamic Range se v případě iPhonů aktivuje automaticky u všech vysoce kontrastních scén. Nová generace HDR, kterou najdeme u iPhonů 15, nejde cestou „silnějšího efektu HDR“, ale naopak se snaží o „přirozenější výsledek“. Barvy nejsou tolik saturované, přechody jsou plynulejší, mraky na obloze už nejsou tolik obtažené konturami a celkově se opravdu povedlo dosáhnout přirozenějšího výsledku. Pozor, pokud milujete „pouťově“ barevné a kontrastní fotky, tak vás může paradoxně HDR 5 trochu zklamat. Apple touto cestou nejde – na rozdíl od některých asijských konkurentů. Ale existuje řada aplikací třetích stran, které vám i na iPhonu umožní fotit omalovánky.
Automatický portrétní režim
Další velice příjemnou novinkou je možnost zapnout automatický portrétní režim. U starších telefonů a verzí systému jste se před focením museli rozhodnout, zda fotíte v režimu Foto nebo Portrét. V druhém případě se uložila i 3D mapa scény a softwarově se rozmazalo pozadí za dominantním objektem. Když jste na režim Portrét zapomněli, měli jste smůlu, protože data o hloubce se neuložila.
Nově iPhony umí automaticky rozpoznat scénu, pro kterou je portrétní režim vhodný a automaticky uložit i dodatečná data umožňující se až po focení rozhodnout, zda chcete malou hloubku ostrosti využít nebo ne. A to je pro mě úplně skvělá pojistka, ať už jste začátečníci nebo pokročilí fotografové. Myslím si, že je to ideální ukázka toho, jak pohotový může chytrý telefon být.
12, 24 nebo 48 megapixelů?
Již předchozí generace iPhonů nabízela na základním ohnisku volbu mezi 12 a 48Mpx rozlišením. Apple v tomto zašel dál a nově si uživatel může přednastavit, jestli preferuje úsporných 12 Mpx nebo bohatších 24 Mpx pro běžné fotky. A pak náročným uživatelům dává na výběr mezi 48Mpx snímky ve formátu Apple ProRAW a HEIF nebo 12Mpx ProRAW. Každý si tak může vybrat podle svých potřeb a nemusí to nutně znamenat až takový nárůst množství dat.
Ach ta ohniska
Co se týče objektivů a ohnisek, udělal nám v tom Apple zase slušný guláš. Základní modely 15 a 15 Plus mají dva objektivy. Ultraširokoúhlý (0,5×) s rozlišením 12 Mpx, a pak základní (1×) s rozlišením až 48 Mpx, ze kterého umí dělat výřez na 2× zoom.
Model iPhone 15 Pro má tři objektivy a nabízí fyzicky režimy 0,5×, 1× a 3× s tím, že opět je zde 2× zoom udělaný výřezem ze 48Mpx snímače.
A model 15 Pro Max má také tři objektivy, ale nabízí režimy zoomu 0,5×, 1× a 5× fyzicky s tím, že pomocí výpočtů přidává ještě 1,2×, 1,5× a 2×. Přibyla tedy ohniska odpovídající 28 a 35 mm, a naopak chybí 3× zoom, který se dělá digitálně. Koneckonců digitálně můžete zoomovat zcela plynule až do 25× zoomu.
Jsem opravdu rád, že Apple se vydal cestou nahrazování „zoom režimů“ ohniskovými vzdálenostmi. Jakožto fotografovi je mi mnohem bližší nastavovat 24 mm, 28 mm a 35 mm. Škoda jen, že zůstal na půl cesty a u ostatních ohnisek se dál nastavuje „zoom“. Za ideální bych považoval možnost volby uživatele. Běžným laikům bude pravděpodobně víc vyhovovat označení v násobcích, zkušeným fotografům pak ohniska.
Celé to mimochodem znamená zajímavé dilema pro ty, kdo se rozhodují mezi verzí Pro a Pro Max. Někomu může mnohem víc vyhovovat 3× zoom, tedy cca 72mm ohnisko, a někdo naopak ocení delší 5× zoom tedy cca 120 mm. Každé ohnisko nabízí trochu jinou perspektivu a nejde jednoduše říct, že jedno je lepší než druhé.
Video jako třešnička na dortu
Aby toho nebylo málo, tak díky USB-C budou umět nově iPhone Pro a Pro Max nahrávat videa v ProRES 4K/60 přímo na připojené externí úložiště, což bezesporu běžného uživatele nebude zajímat, ale pro profesionály to může znamenat zajímavé zjednodušení workflow. Podrobněji bych se rád videonovinkám věnoval v samostatném článku.
Závěr
Nové iPhony přináší po fotografické stránce každému něco. A vzhledem k dalším vylepšením si myslím, že pokud rádi fotíte a rozhodli jste se fotit mobilem, tak jde o opravdu skvělou volbu.
Taky už se ke mě dostal můj vlastní novej milášek:) V tom nastavení foťáku se toho za ty tři roky celkem dost změnilo. Celkem bych uvítal nějaké video na to, co je co a jak se co nejlíp rozhodovat nad tím, co použít a co ne.
Kvalitu a pokrok u jabka vnímám velmi zřetelně a jasně. Začal jsem před dvěmi lety s 13promax a teď fotim na 15promax. Doporučuji