MacBook Air jsem dlouhou dobu považoval za vstupní zařízení do světa Applu. Na druhou stranu si dodnes pamatuji a stále vlastním jeden z prvních modelů Air, který tehdy představil Steve Jobs. Paradoxně stále funguje. Baterie sice už moc nevydrží, ale je plně funkční a zachovalý. Tento stroj vystřídaly modely Pro a, světe div se, zase jsem zpět na Airu. Co se stalo?
MacBook Air byl představen v roce 2008. První generace se vyznačovala 13,3″ displejem, procesorem Intel Core 2 Duo a 80GB pevným diskem. Byl vybaven také bezdrátovými technologiemi, jako je WiFi a Bluetooth, což umožňovalo snadné připojení k internetu a přenos dat mezi zařízeními.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
V roce 2010 byla představena druhá generace MacBooku Air s procesorem Intel Core i5 a vylepšenou grafickou kartou. Tento model byl také vybaven novým portem Thunderbolt, který umožňoval rychlý přenos dat mezi zařízeními. V průběhu let byl MacBook Air neustále vylepšován a představoval jednu z nejlepších možností pro přenosné počítače. Jeho tenký a lehký design, vysoký výkon a spolehlivost z něj činily oblíbenou volbu pro mnoho uživatelů po celém světě. Když se občas podíváme kolem sebe, zvlášť v kavárnách, stále můžeme vidět ikonické starší modely se svítícím jablkem na zádech. Pro kancelářskou práci šlo o jedinečné zařízení.
Příchod M1
Dlouhou dobu se spekulovalo, že Apple jednou MacBook Air zcela ukončí. Mnoho lidí včetně mě, vsadilo na modely Pro, které toho postupně začaly nabízet mnohem více, zvlášť s ohledem na výbavu konektory, výdrž či parametry. Situaci sice změnil 12″ MacBook, ale ten již bohužel není mezi námi. Revoluci naopak způsobil čip M1, který vůbec poprvé byl osazen právě do MacBooku Air.
Pamatuji si, že jsem okamžitě odložil svůj MacBook Pro a opět se vrátil k Airu jako hlavnímu zařízení. Fantastická výdrž na baterii, výkon na rozdávání a super design s ohledem na přenášení. Okamžitě jsem na něm začal stříhat videa, což jsem dosud dělal na 16″ MacBooku Pro. Air neměl a stále nemá větráky – tichý chod i v peřinách při maximálním zatížení. M1 si hravě poradil s hrami na Steamu či úpravou fotek. Však jsem o tom psal i četné recenze.
M1 Pro a M2
Krátce na to, Apple představil nové čipy M1 Pro a M1 Pro Max, které osadil do modelů Pro. Nastala kratší doba, kdy jsem fungoval na 14″ MacBooku Pro, avšak jen do doby, než přišel nový čip M2. Právě na něm píšu tyto řádky.
Nový MacBook Air s M2 je takový malý zázrak. Myslím si, že je vhodný nejen pro kancelářskou práci, ale v zásadě i pro tu náročnější, kdy potřebujete trochu více výkonu. M2 je opravdu silný a hravě si poradí s videem i fotkami. Samozřejmostí jsou hry nebo programování.
Pro mě osobně je to splněný sen v kombinaci s nízkou hmotností a extrémně dlouhou výdrží na jedno nabití. Je to počítač, u kterého opravdu vím, že si nemusím sebou v batohu stále nosit nabíječku. I když u něho sedím několik hodin každý den, baterie drží náramně. Mám v zásadě střední model – tedy nemám úplný základ, který má bohužel své mouchy. Záměrně jsem vybral stříbrný model. Modrý je sice na první pohled opravdu krásný, ale během chvíle se změní ve stroj „umazaný“ od otisků prstů, na který není hezký pohled.
M2 Air má vše co potřebuji – super kameru na každodenní konference v Zoom, fajn klávesnici, na které se dobře píše, úžasný displej, trackpad a samozřejmě dva porty USB-C. Celkem mě potěšil i návrat MagSafe či dvojitá nabíječka pro současné nabíjení dalších zařízení. Ruku v ruce s macOS Ventura jde o nepřekonatelné zařízení, kde vám nemůže v zásadě nic chybět. Ano, větší rýpalové by jistě ocenili tradiční USB, ethernet nebo čtečku karet. To by však Air nemohl být tak tenký a lehce přenosný.
Snadno ho udržím v jedné ruce a mohu chodit po bytě či kanceláři. Kdykoliv je pak připraven k použití, stačí otevřít a začít pracovat. V drtivé většině na něm vyřizuji kancelářské věci – texty, e-maily, Word, Excel, prezentace, sociální sítě, hovory nebo Zprávy. Opravdu nic náročného. I z hlediska aplikací na to jdu velmi minimalisticky.
Nezalekne se ani zábavy
Během vánočních svátků jsem si na MacBooku Air s čipem M2 pouštěl v posteli i nějaké filmy a seriály. Jelikož jsem skoro celé svátky proležel s horečkou, tak se to celkem hodilo. Sem tam jsem nechtěl iPad a sáhl jsem proto po Airu. Ten by v klidu zvládl i peřiny, ale z důvodu většího komfortu používám obyčejné podložky pod počítač z IKEA. Lepší se mi pak na klávesnici píše, používá trackpad a i pozorovací úhel je o něco lepší. Nejde tak o větráky, které v Airu stejně nejsou, jako spíše o pocení. Někdy stačí mít na peřině položený iPad Pro – po nějaké době začne lehce hřát a výsledkem je zpocená zadní strana, což není rozhodně dobře. Podložka je tedy na místě.
MacBook Air má i fajn reproduktory. Nečekejte závratnou kvalitu, ale na obyčejnou reprodukci je to více než dostačující. S tím se pojí i fajn mikrofony, které odchytí vaše slova během telekonference. Třešničkou na dortu je zabudované tlačítko Touch ID a funkční klávesnice s horní řádkou ovládacích tlačítek.
Je to nejlepší MacBook?
Nástroje se mění, workflow taky, my zůstáváme. To tvrdím stále a dokola. Aktuálně ano – MacBook Air s čipem M2, je podle mě nejlepší stroj, který si můžete u Applu pořídit. Co bude za měsíc, půl roku nebo rok, nevím. Rozhodně se očekává, že se Apple M2 usadí i do verzí Pro, a najednou tu bude úplně jiná písnička. Hodnotím současnou situaci. M2 Air sice není nejlevnější, ale splní vám vše, co jen budete potřebovat. Prakticky neexistuje úkon, který by nezvládl. Vejde se pohodlně do jakékoliv brašny či pouzdra a je připraven pro okamžité použití.
Pokud potřebujete více místa, vždy můžete zvolit vlastní CTO konfiguraci. Obecně bych se vyhnul základní 256GB variantně a rovnou sáhl po 512GB, kterou mám i já. Dostanete k tomu i lepší nabíječku. V balení je pak oplétaný kabel MagSafe a tradiční nálepky. Odměnou je mi samotný stroj, který používám už několik měsíců bez jediné výhrady. Cestuje se mnou každý den a dělá společnost té windowsové „obludě“ z plastu. Věřte mi, že budete spokojeni!
Já bych si přál, aby mi Apple vrátil svítící jablíčko:)