Dánská Hi-Fi společnost Bang & Olufsen slaví 95 let od svého založení a při této příležitosti vydala speciální edici náhlavních sluchátek s ANC – Beoplay H95. Myslím si, že vám tuto společnost nemusím dlouze představovat. Na stránkách iPure jsme psali nejednu recenzi. Sluchátka jsem měl možnost testovat více než měsíc a porovnat mimo jiné s AirPods Max. Jak si sluchátka vedla? A obhájí si svou velmi sebevědomou cenu více než 21 tisíc korun?
Pro kontext se možná hodí uvést, že doma mám kromě AirPods Max také slavná sluchátka Sony, testoval jsem několik top modelů od Sennheiser a jejich Momenta či Bowers & Wilkins. V podobných cenových hladinách a top modelech záleží opravdu jen na detailech. A na těch si dává Bang & Olufsen opravdu záležet.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Kvalitní ochrana při cestování
Už při vybalování vám bude jasné, že tohle nejsou obyčejná sluchátka. Velmi mě potěšil box a ochranné pouzdro v jednom, který je vyroben z hliníku. Žádná kožená „podprsenka“ jako u Applu či jiné měkké plastové pouzdro, ale pěkný kus kovu. Uvnitř naleznete elegantně složená sluchátka a magnetickou přihrádku, kde se skrývají kabely a redukce. Naleznete zde oplétaný kabel jack/jack či kabel USB-C/USB-A pro nabíjení. Nechybí ani rozdvojka do letadla. Vše elegantně ukryté.
Líbí se mi, že ani v tomto případě dánská firma nešetřila. Na kabelech naleznete kožené prvky a praktické zapínání. Prostě skvělé. V boxu můžete s sebou nosit i čistící hadřík, který se spíše bude hodit na displej vašeho telefonu, než sluchátka. Ale člověk nikdy neví.
Hovězí nebo jehněčí…
Jak jsem již uvedl, sluchátka sází na praktický skládací mechanismus směrem k sobě. Po rozbalení se ihned můžete kochat prémiovými materiály. Hlavový most je tvořen opět hliníkovou konstrukcí, která má na jedné straně měkké polstrování a na horní straně kůži. Náušníky jsou vyrobeny z paměťové pěny a jehněčí kůže. Prostě luxus a pohodlí pro vaše uši. K tomu všemu jsou podobně jako u AirPods Max magnetické, takže je můžete kdykoliv vyměnit či sundat.
Star Trek
Uvnitř pak můžete vidět dva elektromagnetické titanové měniče o průměru 40 mm. Ocenit musím i vnější stranu – jedna je dotyková, pro rychlé ovládání. Na obou stranách pak naleznete futuristická otočná kolečka či ovladače. Trochu mi to připomíná sci-fi filmy. Díky ovladačům můžete rychle nastavovat režim ANC nebo i hlasitost.
Na těle sluchátek nechybí tlačítko pro vypnutí/zapnutí, audio konektor a tradiční zdířka USB-C pro nabíjení. Nic neobvyklého. Sluchátka pak váží celkově 323 gramů. U hliníkového boxu si připočtěte ještě půl kila navíc, takže ano, v tašce je ucítíte a úplně skladná nejsou. To je snad jediná výhoda měkkých pouzder, avšak je potřeba zvážit celkovou ochranu a vaše zvyklosti. Cestujete se svými náhlavními sluchátky?
Když shrnu svůj dojem z designu, tak není co vytknout. Bang & Olufsen nikde nešetřili. Jedinou drobnou funkční vadu najdu snad jen na hlavovém mostu a nastavení délky sluchátek, které není tak tuhé, jak bych si představoval. Při manipulaci stačí trochu více se sluchátky zatřást a sluchátka se z hlavového mostu viditelně pohnou a naruší nastavenou délku. Stačilo by jen někde utáhnout šroubek, ale možná jsem měl špatný kus.
Jak hrají?
Vždy tvrdím, že každá Hi-Fi společnost má svůj signifikantní a jedinečný zvuk. Už si ho vybudoval i Apple. Pokud máte rádi Bang & Olufsen a jejich řadu Beoplay, tak asi víte, jaký zvuk můžete očekávat. Frekvenční rozsah se pohybuje mezi 20 Hz až 22 kHz. Hrát můžete bezdrátově (Bluetooth 5.1) či drátově pomocí přiloženého kabelu. Podporované kodeky jsou SBC, AAC a aptX Adaptive. Záleží jen na vašem zdroji a preferencích. Mám pocit, že v poslední době jsou v kurzu různé převodníky.
Celkový dojem z výsledného zvuku je samozřejmě příjemný, nic mě neuráží. Je to prostě Beoplay v celé své kráse, tedy teplejší zabarvení, jemné, vyvážené. Je jedno, zda koukáte na film, posloucháte mluvené slovo či hudbu. Nic není problém. Rozdíl oproti AirPods Max není až tak dramatický. Hodně záleží na vašem vkusu. Někdo má rád více basů, někdo spíše středy a výšky. Předností Applu je jednoznačně prostorový zvuk u filmů, což vám žádná jiná náhlavní sluchátka nenabídnou.
A jak dopadlo aktivní potlačení hluku? Musím konstatovat, že Apple je dle mého subjektivního názoru o chlup lepší, tedy tlumí lépe a více. Neříkám, že Beoplay je špatný, ANC je super, ale jde o detaily, především pak v rušném prostředí. Sluchátka mají fajnový otočný ovladač, jímž si kvalitu ANC sami regulujete podobně jako hlasitost. Samozřejmě záleží na tom, kde posloucháte. V tiché domácnosti neuslyšíte rozdíl, ale na rušné ulici už ano. Nechybí zde ani režim transparentnosti, tedy když potřebujete slyšet okolí.
Tyto funkce lze nastavit i v mobilní aplikaci Bang & Olufsen. Zde také můžete nalézt jednoduchý ekvalizér, kde jsou přednastavené různé režimy. Nic jiného zde bohužel neuvidíte. Aplikaci berte jako doplněk a dle mého ji spustíte jen jednou a pak zapomenete, že ji vůbec máte.
Bezkonkurenční baterie
Beoplay se také zaměřil na výdrž baterie, která je fakt famózní. Když si zapnete ANC, sluchátka vydrží až 38 hodin provozu. Bez aktivního potlačení hluku až neuvěřitelných 50 hodin! Sluchátka přitom zvládnete nabít za 2 hodiny. Slušné, co myslíte? Tohle Apple ani jiné společnosti nenabízí.
Stojí za to?
Celkově se mi sluchátka moc líbí – design, skládací mechanismus, hliníkový box, příslušenství, zvuk či ovládání. Na druhou stranu si úplně nejsem jist, že bych chtěl dát za náhlavní sluchátka 21 tisíc korun, když mi přijde moc téměř 16 tisíc za AirPods Max. Ano, je potřeba vzít v úvahu, že jde o výroční edici, která možná bude mít jednou sběratelskou hodnotu, ale to si každý musí zvážit sám. Pokud máte rádi tuto značku, tak jistě víte, do čeho jdete. V podstatě není co vytknout, vše to jsou jen detaily a osobní preference.
Na výběr jsou i různá barevná provedení. Naopak zapomeňte na sport či nějaký stupeň krytí. Beoplay H95 jsou studiová sluchátka na domácí poslech, do kanceláře či lehkou procházku. Pot by jehněčí kůži náušníků moc neprospěl. Tak co, jsou to sluchátka pro vás?