HomeKit a zvonky, zvonky a HomeKit. Apple s námi hraje takovou zvonkohru. Podporu zvonků představil před lety na Keynote a uveřejnil na webu, aby ji vzápětí smazal.
Následovalo několikaměsíční ticho, kdy nikdo nevěděl, co bude. Pak přišla další Keynote a zvonky se nám vrátily. Nyní Apple opět hrdě hlásí, že HomeKit dveřní zvonky podporuje. Pokud byste si chtěli nějaký koupit, máte smůlu. Jak tedy vyřešit chytrý zvonek a ideálně jej „dostat“ i do jablečné chytré domácnosti?
Hledání toho pravého
Stejnou otázku jsem řešil před rokem a půl, když jsem dokončoval rekonstrukci našeho domu. Mé zadání bylo o to komplikovanější, jelikož jsem neměl možnost ke dveřím dovést jakékoliv napájení. Hledal jsem tedy chytrý zvonek na baterii se slušnou výdrží, který bude umět posílat notifikace do iPhonu. Bude umožňovat připojení vnitřní jednotky pro akustické zvonění, bude mít slušnou kameru, mikrofon pro oboustrannou komunikaci a noční vidění. A v ideálním případě bude kompatibilní s HomeKitem.
Seznam bodů byl ještě o něco delší, uvedl jsem jen ty základní. Kupodivu je, kromě poslední položky, takových zvonků na trhu velmi mnoho a v různých cenových relacích. Problém tak nastal jen s podporou HomeKitu. Apple na svém webu aktuálně uvádí jen tři výrobky.
Zvonek od Netatma je takovým jednorožcem, o kterém se dlouho mluví, ale stále ho nikdo nikdy neviděl (není v prodeji). Oproti tomu jednotka od Robina se již v zahraničí prodává, nicméně cena je po přepočtu koruny šílená – základní model stojí cca 16 tisíc Kč.
Navíc v době, kdy jsem zvonek řešil já, byl i Robin jedním z jednorožců. Posledním přírůstkem do rodiny dveřních zvonků je Yobi B3, u kterého však zatím běží jen předobjednávky. V našem případě tedy nebyla jiná možnost, než trochu polevit a poslední požadavek na náš budoucí zvonek vypustit. Chtěl jsem se taktéž vyhnout produktům z Číny – obával jsem se, kde by záznamy z kamery byly uloženy. Nakonec mě nejvíce zaujaly výrobky značky Ring.
Hello, I’m Ring, Alexa’s stepson
Ring je americká firma, která nevznikla nikde jinde než v kalifornské garáži před osmi lety. Jejím otcem je Jamie Siminoff, který firmu založil a stál při vzniku prvního produktu – dveřního zvonku. Mottem firmy je snižování kriminality v sousedství, a tak se časem portfolio společnosti rozrostlo o bezpečnostní kamery, světla a alarmy.
Ring se během 6 let stal velmi silným hráčem na poli chytrých zvonků a zabezpečení, což logicky přilákalo pozornost větších firem. V roce 2018 tak Ring kupuje Amazon. Značka a výroby, jsou však zachovány a s ohledem na poslední aktualizace bylo toto spojení velmi přínosné. Ring splňoval všechny mé požadavky na nový chytrý zvonek. Navíc pro něj existují pluginy do HomeBridge. Díky tomu bych mohl odškrtnout i poslední položku na seznamu požadavků, i když jsem o tom v době koupě neuvažoval (HomeBridge jsem ještě neprovozoval). Výběrové řízení vyhrál střední model nabídky výrobce ve své již druhé generaci.
Ring Doorbell V2
Za částku kolem 5 tisíc korun dostanete WiFi zvonek s vyměnitelnou baterií. Ta vydrží na jedno nabití 6 až 8 měsíců dle toho, jak bude zvonek používán. Výdrž minimálně půl roku mohu skutečně potvrdit. Zorné pole kamery je 160°, obraz s rozlišením 1920 × 1080 je vzhledem k určení výrobku dobrý a to i v noci. Oboustranná komunikace funguje výborně, i když reproduktor by mohl být o něco lepší. Potěší i přibalené výměnné kryty zvonku, díky kterým si jeho vzhled můžete lehce přizpůsobit dle potřeby (stříbrná a tmavě hnědá). V balení je i montáží sada umožňující instalaci přímo kolmo na stěnu anebo zvonek uchytit lehce pod úhlem tak, aby lépe zabíral prostor před dveřmi.
Přibalen je i šikovný šroubovák, který budete potřebovat vždy, když půjdete sundat kryt a vytáhnout baterii. Ta je vybavena portem microUSB pro nabíjení a kontrolkou LED. Baterii nabijete přes noc, ale můžete si koupit náhradní a jen je přehazovat. Nově Ring nabízí i solární panel pro zvonek V2, ale ten se u nás zatím koupit nedá.
Ring Chime
Spolu se zvonkem jsem zakoupil i dvojici jednotek Chime. Jedná se o malý reproduktor s WiFi, který se zapojuje přímo do zásuvky. Jeho rozměry jsou skutečně malé (velikost jako napájecí adaptér) – jeden z nich máme například schovaný v knihovně. Primárně je Chime určen k tomu, aby přehrál přednastavený zvuk ve chvíli, kdy někdo zazvoní. Navíc ale slouží i jako zesilovač WiFi pro spárovaný zvonek. Pomůže mu s připojením, pokud má vaše WiFi v místě instalace horší signál. To nebyl náš problém.
Chtěl jsem dát jeden Chime do přízemí a druhý do patra. Tak, abych o zvonění byl informován i v době, kdy u sebe nebudu mít iPhone nebo Watch. Odkázat se jen na notifikace mi přišlo od začátku jako nesmysl. Pomocí aplikace Ring můžete v jednotkách Chime měnit zvuky vyzvánění – od běžných zvonků, po tematické podle daného období. A tak se u nás o Vánocích místo zvonku směje Santa a kolem dušiček zase hrají varhany. Na návštěvu je možné vypustit i psy, kteří se rozštěkají vždy, když někdo zazvoní. Bohužel, samotný reproduktor v jednotkách Chime za moc nestojí a kvalita zvuku je dost mizerná. Stačí jen na běžné zvonění. Pokud nastavíte specifičtější zvuk, tak při vyšší hlasitosti nerozeznáte, o co se jedná. To je velká škoda i s ohledem na cenu, kdy za jeden Chime necháte v obchodě bezmála tisíc korun.
Aplikace Ring
Hardware občas někde není úplně dotažený k dokonalosti, ale to, že si výrobce dal záležet, pocítíte v aplikaci Ring. Poslední aktualizací navíc dostala řadu nových funkcí. A tak si i s jedním zvonkem u dveří můžete nastavit malý zabezpečovací systém domácnosti. Aplikace je pěkně graficky zvládnutá a smysluplně členěná.
Okno úvodní obrazovky je rozděleno do tří částí. V první si nově po aktualizaci nastavujete stav zabezpečovacího systému, který může být vypnutý, nebo v režimu jsem/nejsem doma. Další část zobrazuje historii zvonku – poslední události, které nastaly a na které jste ještě nereagovali. Konec úvodní obrazovky vyplňuje náhledové okno kamery zvonku. Přes „hamburger nabídku“ se pak dostanete do světa možností nastavení systému Ring. A skutečně je co nastavovat i v případě, že vlastníte jen jeden zvonek a pár jednotek Chime.
Zvonek nemusí reagovat jen na to, že na něj někdo fyzicky, ale i na samotný pohyb. A právě nastavení pohybového senzoru dostalo poslední aktualizací to největší rozšíření. Pohybovému senzoru můžete určit, do jaké vzdálenosti má reagovat, případně které části zorného pole má zcela ignorovat. Navíc lze nastavit, aby senzor reagoval jen na lidi a ne třeba na projíždějící auto nebo přebíhající sousedovu kočku. Reakce na takto jasně definovaný pohyb je taktéž věcí dalšího nastavení – může se provést jen video záznam, který se uloží nebo vám bude rovnou zaslána notifikace. Vše pak můžete navíc rozlišit podle toho, jestli jste doma nebo ne.
Naše nastavení, když jsem aplikaci testoval pro tento článek, vypadalo následovně. Pokud jsme byli doma, zvonek samozřejmě reagoval na zvonění tak, jak by se od zvonku dalo očekávat. Pokud však zachytil pohyb osob, pořídil jen video záznam a uložil jej. Pokud jsme však doma nebyli, byli jsme o pohybu osob u dveří upozorněni notifikací a navíc se z jednotky Chime v přízemí spustil štěkot psů. Možností nastavení nabízí aplikace skutečně hodně. Je ale třeba upozornit, že čím víc toho bude zvonek dělat, tím rychleji se bude vybíjet. Já jsem se i při složitějším nastavení dostal na spotřebu 1 % za den.
Ring Cloud
Co by mohlo někomu vadit, je způsob ukládání dat. Ring nabízí totiž v rámci free účtu jen 24hodinový archiv. Dokud zvonek sloužil opravdu jen jako zvonek, bylo to dostačující. Nyní, kdy toho umí o poznání víc, je 24 hodin málo. Výrobce nabízí pronájem úložiště na svém cloudu, na němž bude uchovávat všechny záznamy po dobu 30 dní. Tento pronájem vyjde cca na 80 Kč. Je to výrazně lepší cena, než má například u svých kamer Logitech. Na druhou stranu tyto malé částky za služby pak mohou v součtu představovat pro rodinný rozpočet zbytečnou zátěž. V případě Ringu však záznam nijak jinak uložit nejde. Pokud ale nemáte jinou kameru a zvážíte, co aplikace Ring nabízí a jak lehce si můžete nastavit vlastní zabezpečení domácnosti, není tato částka nijak vysoká.
Podpora Ring
Rád se podělím i o příjemnou zkušenost s technickou podporou společnosti. Zvuk vyzvánění v našich jednotkách Chime měním poměrně často. Každé Vánoce se u nás směje již zmíněný Santa anebo cinkají rolničky. Nebylo tomu jinak ani ty poslední. Bohužel, po odzdobení stromku jsem vyzvánění nemohl vrátit zpět. Aplikace vždy vypsala chybu. Absolvoval jsem řadu restartů, přeinstalování aplikace, vymazání a znovu přidání jednotek Chime do systému, ale bez úspěchu. Obrátil jsem se tedy na podporu přes chat na jejich webu.
Na začátku mě pravděpodobně odbavil velmi lidský chatbot, který mě přepojil přímo na technika. Ten slíbil, že se problému bude věnovat. Přibližně po týdnu pak dorazil email, že je problém opraven. Měl jsem vše restartovat a vyzkoušet. A skutečně, zvonění se podařilo změnit. Sice aplikace stále občas napíše chybu, ke změně zvonění však dojde. Když si vzpomenu, jak jsem před rokem řešil s českou i irskou podporou Applu bug v HomeKitu, který dodnes není zcela vyřešen, je tato zkušenost o dost příjemnější.
HomeKit
Jak již bylo nastíněno, pro Ring existuje pár pluginů, díky kterým přidáte výrobky společnosti do HomeKitu přes HomeBridge. Vyzkoušel jsem jich více, ale nakonec skončil u homebridge-ring, který spokojeně provozuji už několik měsíců. Plugin stačí nainstalovat, zadat přihlašovací údaje k účtu Ring a všechna podporovaná zařízení se přidají do HomeKitu. Pokud používáte dvoufaktorové přihlášení, je to drobná komplikace. Bude si muset nechat vygenerovat bezpečnostní token, přes který se přihlásíte.
V mém případě se samotný zvonek přidal hned jako několik zařízení. Jednak samotná kamera, poté jako pohybový senzor, přepínač, tlačítko a zabezpečovací systém. Všechny jeho funkce jsou chytře rozděleny na jednotlivá příslušenství, která samotný HomeKit podporuje. S každým příslušenstvím tak můžete pracovat jinak. Co jsem využil jako první, je HK přepínač, pomocí kterého lze zvonění vypnout. Mám jej nastaven na scénu „Dobrou noc“, která zvonění zvonku vypne. Osobní zkratka, která je navázána na ranní vypnutí budíku, opět zvonění aktivuje. Velmi dobře funguje i pohybový senzor, který se chová přesně tak jak si jej nastavíte v aplikaci Ring (vzdálenost, zóny, rozpoznání lidí). Dokonce je deaktivovaný, pokud je v nativní aplikaci zvonku vypnutý.
Tlačítko na zvonku samozřejmě spustí samotný proces zvonění a odeslání notifikace. Ale v aplikaci domácnost k němu můžete přidat i další funkce, například rozsvícení světla v předsíni. Poslední aktualizace systému Ring přinesla integraci zabezpečovacího systému, což kvituji nejvíce. Systém Ringu je výborný, ale pokud odejdete z domu, musíte v aplikaci nastavit, že nejste doma. Díky napojení do HomeKitu, lze toto zautomatizovat. Při odchodu z domu se spustí automatizace, která vypne televizi, světla, zamkne dveře a navíc přepne zabezpečovací systém v HK do stavu „nejsme doma“ – tato informace se předá Ringu a ten změní své nastavení. Pak se může například při zachycení člověka u dveří rozštěkat smečka psů a vám o tom přijde navíc notifikace.
Abych ale jen nechválil, tak musím říct, že plugin HomeBridge je trochu pomalý. Náhledové okno kamery se aktualizuje velmi zřídka, i když živý pohled při otevření kamery naběhne hned. Notifikace o zvonění zvonku v rámci HomeKitu chodí s velkým zpožděním, pokud přijde vůbec. Nakonec se Ring stal jedním z mála zařízení, u kterého využíváme aktivně jak nativní aplikaci, tak i napojení do HomeKitu. Funkce v HK jsou využívány na automatizace a scény, aplikace Ring pak na aktivní komunikaci a notifikace. Tato kombinace je funkční, vzájemně se smysluplně doplňuje a plně nám vyhovuje.
Závěr
Výrobky Ring patří k těm dražším. Avšak za vynaložené peníze dostane dost kvalitní a spolehlivé muziky. S ohledem na to, jak se samotná aplikace Ring za poslední rok a půl změnila a kolik nových funkcí přibylo, nelituji zakoupení tohoto produktu. Určitě podobného výsledku dosáhnete i levnými čínskými kopiemi. U nich bývá podpora výrobce horší, pokud vůbec nějaká. Velmi příjemná je i možnost integrace do HomeKitu, ač je nutné použít HomeBridge. Rychlost lidí, kteří za tímto pluginem stojí, je obdivuhodná, jelikož nové funkce (zabezpečovací systém) byly integrovány jen pár hodin poté, co Ring vydal aktualizaci své aplikace.
Pokud se podíváme na jiné možnosti, tak jediný zvonek k HomeKitu, který lze nyní zakoupit, je výrobek Robina s cenou přes 16 tisíc korun (zvonek nelze zakoupit přímo u nás). Ring Doorbell V2 se tak s třetinovou cenou stává velmi zajímavou alternativou.
Jde místo toho reproduktoru na zvonění použít homepod?