Nové a přitom dobře známé Apple Watch 5

Apple Watch 5

Ze všech podzimních novinek, které Apple představil, jsem se nejvíc těšil na Apple Watch 5. Chytré hodinky se staly absolutně klíčovou součástí mého života a byl jsem neuvěřitelně zvědavý, nakolik se Applu povedlo posunout reálnou užitnou hodnotu. Po týdnu každodenního používání a testování mohu zodpovědně říct, že pátá série je skvělá, a přesto nepřináší dramatickou změnu.

Ještě před představením Apple Watch 5 jsem se ptal sám sebe, co bych vlastně od nového modelu chtěl. Apple Watch 4 jsem používal denně od jejich uvedení na trh a byl s nimi maximálně spokojen. Nový, větší, čitelnější displej, lepší zvuk, lepší korunka, lepší handsfree, odolnost, rychlost, a hlavně vyladěné ovládání ve watchOS 5 pro mě znamenaly opravdu dramatický posun a velkou spokojenost. Skok v uživatelském komfortu mezi Apple Watch 3 a Apple Watch 4 byl obrovský a zcela nezpochybnitelný. A to byl ten problém. Sám sobě jsem nedokázal odpovědět na otázku, co by měla nová generace přinést, abych byl nadšen. Osobně považuji Apple Watch 4 za nejlepší, nejuniverzálnější a nejpraktičtější chytré hodinky na trhu.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Často kolem sebe slýchám, že by Apple Watch měly mít delší výdrž baterie. Rozumím tomu, že pro konkrétní uživatele by to mohl být benefit, ale já jsem zvyklý před spaním hodinky odložit do nabíječky, a protože mi typicky vydrží 2 dny bez nutnosti nabíjení, prodlouženou výdrž bych vlastně ani nepoznal.

Na mnoha serverech se spekulovalo o měření spánku, případně dalších zdravotních senzorech. To je oblast, která je jistě perspektivní, ale opět ne příliš slučitelná se způsobem, jak Apple Watch používám. Takže ani zde jsem neměl velká očekávání.

Apple Watch 5

Nepatřím ani mezi uživatele, kteří si myslí, že by hodinky měly obsahovat fotoaparát, baterii v řemínku nebo jiný technologicky divoký výmysl. Nic z toho totiž zatím neumíme bez kompromisů a bez toho, že by to v nějakém slova smyslu nezhoršilo celkový uživatelský zážitek.

A v neposlední řadě ani nepatřím mezi fandy jiného tvaru Apple Watch. Vážím si toho, že Apple drží od první generace stejný systém řemínků, který znamená, že mám doma již slušnou sbírku řemínků pro každou situaci. Navíc bez obav, že je budu muset jednou vyhodit.

Ano tušíte správně. Apple nic z výše uvedeného u Apple Watch 5 neudělal, což mě potěšilo. Svou pozornost zaměřil jinam.

Displej, který nezhasíná

Apple Watch 5 přinesly jen jednu opravdu zásadní inovaci, kterou je zcela nová technologie displeje. Ten zůstal stejně velký, stejně jasný, stejně dobře čitelný a „jen“ nezhasíná. Jen jsem dal do uvozovek, protože to znamenalo velkou technologickou výzvu a zároveň to přináší výraznou změnu pro uživatele. Apple samozřejmě není zdaleka prvním výrobcem, který dokázal vyrobit chytré hodinky s trvale svítícím displejem. Je ale první, kdo to dokázal bez jakéhokoli kompromisu, co se týče kvality zobrazení, čitelnosti, jasu, kontrastu a barev.

Nový displej umí přizpůsobit obnovovací frekvenci a snížit ji až na 1 Hz (obnovení jednou za sekundu), díky čemuž výrazně sníží svou spotřebu. V praxi u ciferníků toto snížení nijak nepoznáte. Hodinky fungují tak, že pokud se na ně nedíváte, mírně sníží jas displeje, ale stále zobrazují ciferník, aktualizují informace a jsou dobře čitelné pod libovolným úhlem. Nemusíte tedy zvedat ruku, otáčet zápěstím ani ťukat do displeje.

Trvale svítící displej má i svá úskalí. Protože ciferníky mohou obsahovat řadu osobních informací (kalendář, připomínky, zdravotní či fitness údaje), můžete si zapnout jejich rozmazání. To funguje tak, že na hodinkách je vždy čitelný čas, ale osobní informace se rozmažou a až při rotaci zápěstí se opět zobrazí ostře.

Druhým problémem může být svítící displej, který v některých situacích ruší. Proto jej můžete v nastavení kdykoli vypnout.

V praxi musím říct, že přestože jsem po této funkci netoužil, zvykl jsem si na ni během 2 dnů a návrat k Apple Watch 4 byl pro mě velmi těžký. Při cvičení se nemusím vyhodit z rytmu otáčením ruky. Při komunikaci s lidmi nemusím zvedat ruku, abych zkontroloval hodinky, což může být někdy neslušné nebo rušivé. Obecně Apple Watch 5 fungují mnohem víc jako klasické hodinky a pokud někdo uvažuje o přechodu z klasických hodinek na chytré, rozhodně doporučuji pátou sérii, u které nebude muset měnit své návyky.

Apple Watch 5

Nové materiály, které nejsou pro nás

Další novinkou, kterou Apple Watch 5 přináší, je větší výběr materiálů. Kromě několika barevných variant hliníku a oceli přibyla možnost objednat dvě barevné varianty titanových hodinek a bílé celokeramické. Bohužel, oba dva nové materiály jsou k dispozici pouze u modelů s LTE, a tudíž u nás nejsou v nabídce (stejně jako ocelová varianta).

Protože jsem měl možnost si hodinky koupit v USA, rozhodl jsem se pro titanové v přírodní barvě. Titan je skoro stejně lehký jako hliník, a přitom je to odolnější a zároveň mnohem luxusnější materiál. Po týdnu s titanovými hodinkami musím přiznat, že jsem z nich opravdu nadšený a občas je prostě jen tak pozoruji a vychutnávám si preciznost a eleganci. Pokud chcete zažít stejně luxusní pocit, můžete si obě varianty dojet koupit třeba do Německa.

Důležité je zmínit, že titan a keramika mají safírová sklíčka, stejně jako ocelová varianta. V praxi se tak nemusíte o svůj displej tolik obávat.

Zde je bohužel opět potřeba zdůraznit, že v ČR je podpora eSIM pro Apple Watch zcela v nedohlednu. Technologie eSIM použitá u hodinek je zcela jiná, než technologie použitá v iPhonech a operátorům se bohužel nevyplatí ji nasadit. Všichni čeští operátoři sice shodně tvrdí, že eSIM pro Apple Watch testují, ale to je setrvalý stav a nic nenaznačuje, že by se mohl změnit. Neoficiálně totiž operátoři přiznávají, že hlavní překážkou je ekonomika.

I u páté série platí, že pro americký a evropský trh se vyrábí různé verze hodinek. Sice se výrazně sblížilo pokrytí frekvenčních pásem, ale i nadále platí, že Apple Watch neumí roaming a převoz mezi kontinenty reálně znemožňuje použití datového spojení přímo v hodinkách. Nově hodinky umí alespoň roaming tísňových volání ve 150 zemích včetně ČR.

Drobná vylepšení

Další novinkou je funkce kompasu. Kromě polohy, rychlosti a nadmořské výšky tak hodinky nově umí ukazovat i směr. Vyzkoušel jsem a přesnost je skvělá, pokud používáte řemínek, který neobsahuje magnet. I Apple upozorňuje na možné problémy, pokud použijete řemínek s magnetem. A já je mohu z praxe potvrdit.

Apple Watch 5

Dalším vylepšením je zvýšení kapacity interní paměti ze 16 na 32 GB. To znamená víc písniček offline, víc audioknih, víc dat. A to vše u nás, kde nemáme podporu LTE, potěší dvojnásob.

Celkový verdikt

Pokud srovnáte Apple Watch 4 a Apple Watch 5, zjistíte, že rozdíl je překvapivě malý. Stejné rozměry, hmotnost, ovládání a prakticky shodná funkčnost znamenají, že upgrade o jednu generaci je víc otázkou emocí než racionální úvahy. Osobně si myslím, že většině uživatelů mnoho nepřinese, a to říkám při plném uvědomění si, jak dobře se mi žije se stále svítícím displejem.

Naopak potěšující zprávou je, že Apple Watch 5 mají opravdu v podstatě stejnou výdrž jako Apple Watch 4 i se zapnutou funkcí displeje Always On. První asi 2 dny mi přišla spotřeba o cca 10 % denně vyšší, ale po kontrole nastavení jsem se dostal na stejnou výdrž jako u předchozího modelu. Trochu překvapivě vypnutá funkce Always On nepřinesla zásadní prodloužení výdrže, což ukazuje, že se opravdu podařilo udělat nový displej tak, že nezhoršuje situaci kolem napájení.

Přechod ze starších verzí na Apple Watch 5 je úžasný a rozhodně vás nadchne, stejně jako mě nadchl před rokem přechod ze Series 3 na Series 4. Tedy vlastně ještě o trochu víc.

Apple Watch 5

A co je možná nejdůležitější, pokud ještě nemáte Apple Watch, tak série 5 je tou nejlepší a nejvhodnější pro vyzkoušení. Nebude vás nutit učit se novým kouskům, a přitom vás pohltí. A co víc, prodává se za stejné ceny jako loňský model, takže jde o hodinky za velmi rozumnou cenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *