Odjakživa jsem více tíhnul k iPhonům a iPadům než k Macu. Jediné Apple zařízení, které updatuji každý rok, je právě iPhone. Ten se pro mě za posledních deset let nestal jen obyčejným komunikátorem, ale prodlouženou rukou mého života. Neberu ho jako čistou spotřební věc, ač bezesporu je. Je to takový můj společník a kamarád do každé situace. Umí mě vytáhnout z maléru, když náhodou někde zabloudím, vykouzlí mi úsměv na rtu, když skvěle vyfotí moji rodinu a v neposlední řadě mi vydělává na jídlo a střechu nad hlavou. Trochu mě mrzí, že nejnovější iPhone 8 Plus stojí ve velkém stínu svého brzkého nástupce a oslavence iPhonu X, jelikož osmička je skvělý pracant.
Po skončení posledního Apple Eventu se všude mluvilo a psalo především o modelu X. iPhone 8 Plus byl okamžitě odsouzen na druhou kolej se slovy „nepřináší nic nového a inovativního”. „Vždyť je to jen lepší sedmička, která umí bezdrátové nabíjení,” svorně hlásili příznivci i odpůrci kalifornské společnosti. Částečně mají pravdu, ale to podstatné podle mě všem uniká. iPhone 8 Plus je nejlepší „šestkový” iPhone jaký byl kdy stvořen. iPhone jako takový konečně dospěl, získal životní zkušenosti a model X je očekávané dítě, které si svoji pozici musí teprve vydobýt.
iPhone 8 Plus mě dostal ihned po vybalení. V ruce jsem takřka okamžitě ucítil rozdíl oproti předchozí vlajkové lodi iPhone 7 Plus, kterou jsem rok používal. Po celou dobu testování jsem tak mě praktické srovnání a pokusím se vyvrátit koncept, že upgrade ze 7 Plus na 8 je zbytečný. Nový jablečný telefon je bezesporu těžší než jeho předchůdce a v ruce to sakra poznáte. Stačily však dva dny a rychle jsem si zvykl. Ještě rychleji jsem si zamiloval nový skleněný povrch, který nemá chybu.
Nostalgie, jak má být
Nebudu zastírat, že se mi okamžitě vybavila nostalgie v podobě čtvrté generace iPhonu. Hliník je sice super, ale sklo je prostě sklo a u nového iPhonu jde o totální porno. Po přejetí zad nikde nic necítíte, tedy logo jablečné společnosti, stejně jako název jsou ukryté pod sklem. Naopak na zádech stále najdeme povinná loga a symboly ohledně recyklace, což dost kazí celkový design skvělého telefonu. Pokud byste chtěli mít čistý iPhone, musíte si udělat výlet do Spojených států.
Apple také lehce obměnil své barevné portfolio a u osmiček můžete vybírat ze třech variant – vesmírně šedá, stříbrná a zlatá. Černá je prostě černá, ale vaši pozornost doporučuji zaměřit hlavně na stříbrnou a zlatou. Osobně jsem zvolil stříbrný a při porovnání s loňským modelem je evidentní, že zadní část se blíží k bílé barvě. Naopak u zlaté varianty se můžete těšit na krémová záda, která vypadají opravdu dobře. Konečně první zlatá, za kterou bych se jako chlap na ulici nestyděl. Vše je však otázka vkusu.
Trochu se také zastavím u praktických věcí, kterých si během použití okamžitě všimnete. Již při prohlídce nových telefonů v Apple Storu v Drážďanech jsem si všiml upatlaných zad, které byly nejvíce viditelné na vesmírně šedé variantě. Naopak zlatá a stříbrná varianta až tak hrozně nevypadala. Právě stříbrnou osmičku jsem si odvezl domů. iPhone nosím bez krytu a ochranných skel a bohužel po celodenním použití jsou i na stříbrno-bílém povrchu znatelné mastné stopy. Stačí však čistící hadřík a vše je pryč. K těmto účelům používám již několik let výhradně WHOOSH!, který se mimo jiné prodává i ve zmíněných oficiálních Apple obchodech.
Kalifornská společnost se také chlubí, že nová skleněná záda něco vydrží a jsou extrémně odolná. Schválně jsem mrknul na testovací videa na YouTube a je jasné, že stačí jeden pád na beton a záda to odnesou. Naopak bez problémů přežije telefon nějaké ty škrábance a odřeniny. Nejnáchylnější a nejméně odolné jsou hrany a boky iPhonu. Naopak čočka fotoaparátu je pokrytá safírem, který si Apple sám vyrábí. Odolnost čočky je přitom stejná jako u loňského modelu, tedy do stupně tvrdosti číslo šest. V konečném důsledku záleží jen na vás, čemu dáváte přednost. Zda chcete používat iPhone tak jak byl navržen, nebo ho obléknout do nějakého obalu.
Obsah balení není potřeba dlouho rozebírat, je stále stejný. Co je však zcela nové díky iOS 11 je způsob instalace a obnova nového iPhonu/iPadu. Stačilo jen nový iPhone zapnout a ihned mi na vedlejší sedmičce vyskočila hláška, zda chci přenést svůj iPhone. Dokonce jsem si mohl udělat aktuální iCloud zálohu a nepřišel jsem tak doslova o jedinou zprávu, výpis z hovoru či jiná data. Jediné, co k tomu potřebujete je stabilní Wi-Fi síť a iOS 11. Díky pár klikům a naskenování unikátního kódu bylo vše během chvíle vyřízeno. Naprosto super.
True Tone, aneb proč ta sakra nešlo dříve
S novým iPhonem jsem si okamžitě začal hrát a objevovat co je nového. Od začátku se mi líbilo, že iOS 11 je na novém stroji svižnější a lépe reaguje. Na předchozím modelu stejná verze občas dělala nějakou neplechu. Co mě doslova praštilo do očí je staronová funkce True Tone. Na tu jsem si zvykl z malého iPadu Pro a na iPhonu byla adaptace ještě rychlejší. Když jsem si druhý den vzal do ruky sedmičku, málem jsem ji nepoznal. Barvy byly úplně jiné a popravdě jsem se těšil až se vrátím zpět na osmičku. Akorát si říkám, proč to nešlo dříve. True Tone není žádná přelomová novinka a Apple to mohl integrovat již do předchozích modelů. Každopádně je fajn, že tato technologie je k dispozici i na telefonu.
Princip True Tone technologie je velmi prostý. iPhone automaticky reaguje na vyvážení bílé a neustále se přizpůsobuje okolnímu osvětlení. Stačí jen iPhone zakrýt rukama, strčit pod stůl či přejít do jiné místnosti. Obraz je vždy lehce jiný, a přitom dobře viditelný. V nočních hodinách se pak doplňuje s funkcí Night Shift, která šetří vaše oči.
Výkon na rozdávání
V iPhonu 8 Plus tepe nový čip A11 Bionic. Apple se chlubí, že nový čip patří vůbec k těm nejrychlejším, což se potvrdilo i v praxi. Nejsem zastáncem benchmarkových testů. Obyčejným lidem totiž výsledná čísla nic neřeknou a jsou v podstatě k ničemu. Všem nám jde přeci o to, aby vše hlavně fungovalo a běželo na plné obrátky. U nového jablečného telefonu jsem udělal drobnou výjimku a na pár testů jsem se podíval.
To, že iPhone 8 Plus porazí konkurenci s Androidí platformou se dalo čekat, ale to, že iPhone je rychlejší a lepší než MacBook Pro, to mě opravdu dostalo. Procesor s šesti jádry evidentně vykonává své funkce více než dobře. V praxi to funguje tak, že běžně iPhone 8 pohání čtyři úsporná jádra. Jakmile je potřeba výkon, například na náročnější hry či aplikace podporující ARKit, uvnitř iPhonu sepnou dvě výkonnostní jádra. Vše jsem si vyzkoušel.
Do Pluskového iPhonu jsem stáhl náročné hry v čele s Assassin’s Creed Identity, Samorost 3, AG Drive, Monument Valley 2, NBA 2K18 či Asphalt 8: Airborne. Bylo zajímavé sledovat, že hry se spustily vcelku rychle, což nebylo divné ani na předchozím modelu, ale hlavně telefon se tolik nezahříval. Dříve se mi stávalo, že jsem po nějaké době musel iPhone pustit z ruky, abych si nespálil ruce. V případě osmičky se sklo v zadní části sotva zahřálo. Hry byly plynulé a bez jediných zadrhnutí.
Pravým testem pro výkon jsou však nové aplikace, které podporují ARKit, tedy rozšířenou realitu. Kromě měření bytu s aplikací AirMeasure a MeasureKit jsem testoval hlavně hry. Teprve zde jsem pocítil zvýšenou teplotu skleněného povrchu, když jsem krmil a hrál si se svým dráčkem ve hře AR Dragon nebo střílel zombie z vrtulníku ve hře Zombie Gunship Revenant AR. Rychlost a výkon nového stroje jsem si ověřil i ve hře Drive Ahead! Minigolf. Celkem zábava si jen tak v obýváku zahrát minigolf. Vše funguje bez jediných problémů. Budoucnost je v rozšířené realitě a nových aplikací bude jen přibývat.
Schopnější než robot
U nového A11 Bionic čipu jsou však zajímavé i další věci, tedy parametry. Není žádnou novinkou, že čipy si Apple navrhuje zcela sám. Podstatné u nového čipu je slovo Bionic, které souvisí a poukazuje na elektronické rozšíření ovládané lidským mozkem. V iPhonu 8 Plus je neuronový engine, který zvládá vykonávat složitější úkoly, než se kterými si poradí roboti. A11 Bionic je navržený na speciální operace, například na výpočet referenčních bodů. Je jasné, že kromě ARKit bude svoji sílu prezentovat v modelu X v kombinaci s Face ID.
Zajímavé bude také sledovat, jak si nový čip povede v kombinaci s OLED displejem u modelu X. Na osmičkovém iPhonu je stejný displej jako na předchozím modelu a čip A11 Bionic tak iPhone 8 posílá výkonnostně do hlubokého vesmíru. Osobně si však myslím, že OLED na Xku si nějaký ten výkon přeci jen ukousne a papírově tak možná bude iPhone 8 Plus silnější, než iPhone X. Vše záleží na tom, jak Apple zvládne výrobu OLED panelů. Ač rozhodně již tuto technologii testuje dlouhou dobu, přeci jen vůbec poprvé vstoupí do ostrého provozu v tak rozsáhlém měřítku.
Jdeme fotit
Dalším velmi diskutovaným tématem u osmého modelu je fotoaparát. Ten parametrově zůstal stejný jako v případě iPhonu 7 Plus. Výsledné fotografie jsou však na osmičce mnohem lepší. Na svědomí to má větší a rychlejší snímač v kombinaci se softwarovou úpravou a barevnými filtry. Na fotky z iPhonu 7 Plus jsem si celý rok rozhodně nemohl stěžovat. Často jsem přitom využíval Portrétní režim, který loni touhle dobou byl ve fázi beta testování. Za pouhý rok však dospěl a nyní dělá ve výsledku jen minimální chyby. To platí i v případě iPhonu 8 Plus. Apple však do vínku přidal Portrétu nové režimy. Ty využívají efektů studiového svícení.
Schválně jsem vyzkoušel hned několik snímků a první z nich jsem veřejně sdílel na Twitter. Bylo zajímavé sledovat vlnu kritiky i obdivu. Důležité je zmínit, že nové portrétní režimy jsou ve fázi beta testování. Apple oproti loňskému roku zvolil cestu veřejnou a ne vývojářskou. Portrétní režim po spuštění prodeje iPhonu 7 Plus byl dostupný pouze pro vývojáře, až o měsíc později se dostal do ostrého provozu. Letos je tomu zcela opačně.
Myslím si, že je to dobře. Apple rychleji nasbírá zpětnou vazbu od reálných uživatelů a každý si může novinky vyzkoušet. Při troše trpělivosti a dobrého světla lze pořídit zajímavé momentky. Nejvíce se mi líbí jevištní světlo a jevištní reflektor, který dělá černobílé fotky. Výhodou je, že jakákoliv fotka vytvořená pomocí Portrétu, lze později v úpravách předělat do jiné podoby. Například jsem vyfotil svoji dceru klasickým a ověřeným Portrétem a pak jsem si jen hrál s těmi dalšími. Je jasné, že vše je to pouze softwarová úprava a podobných změn lze docílit snad v jakémkoliv grafickém editoru. Vtip je v tom, že tohle za vás udělá iPhone, stačí jen dobře cvaknout a nechat se překvapit.
Pevně věřím, že za rok bude vše vyladěné. Nyní jsou v úpravách patrné chyby a špatné výřezy, které bijí do očí. Jako u všeho záleží na oku fotografa. Vždy zdůrazňuji, že i nejdražší zrcadlovky z vás neudělají profesionála. Chce to se hlavně pořádně dívat a přemýšlet, než stisknete spoušť. To samé platí i u videa, u kterého je pár novinek. Nově můžete natáčet 4K záznamy při 24 fps, 30 fps nebo 60 fps. Myslím si, že na starou klasickou kameru si ani nevzpomenete. iPhone více než dostačuje.
Bezdrátové nabíjení. Konečně!
To, že Apple vydá iPhone 8 Plus (7S) bylo celkem jasné. Dalo se čekat, že bude rychlejší a lepší. Samozřejmostí je odolnost proti vodě a prachu. Nejvíce mě však během Apple Eventu mile překvapilo bezdrátové nabíjení. Nelenil jsem a ihned po nákupu nového iPhonu jsem si obstaral na testování hned 5 různých bezdrátových nabíječek. Vyzkoušel jsem řešení například od firem Box, Bezalel nebo Verus. Nabíječky se akorát lišily svým designem a způsobem použití. Nejvíce se mi líbil stojánek od Boxu, který vám umožní pohodlný přístup a ovládání iPhonu i během dne.
Na noční nabíjení je naopak vhodný Bezalel se svojí kulatou nabíječkou. Na cestách jsem pak zkoušel řešení od stejné firmy a jejich model Prelude, který uspěl na Kickstarteru. Vtip je v tom, že černá krabička vypadá na první pohled jako obyčejná externí baterie, což v podstatě je. Hlavní výhoda tkví v tom, že na horní stranu mohu kdykoliv položit svůj iPhone a začne se mi okamžitě nabíjet. Bezalel Prelude má kapacitu 7000 mAh, tedy 2x zvládnu svůj iPhone bez problémů dobít.
Co mě naopak mrzí je výkon nabíječek. Všechny testované modely mají výstupní napětí a proud 5 V/1 A, což není nijak oslnivé. Na druhou stranu pro rychlé nabíjení můžete využít fast charge, tedy 50 % baterie za 30 minut nabíjení. Musíte si k tomu však dokoupit 29 W USB-C napájecí adaptér a USB-C/Lightning kabel. Někteří uživatelé tvrdí, že fast charge se podepisuje na životnosti a kvalitě baterie. Apple však rychlo-nabíjení sám podporuje, takže doufám, že vše má ověřené.
Tak či tak jsem si bezdrátové nabíjení zamiloval. Nejedná se o žádný světový objev, ale položit telefon na stůl a neřešit kabely je hrozně návykové. Okamžitě jsem svůj pracovní stůl a byt osadil bezdrátovými nabíječkami. Při každé příležitosti svůj iPhone odkládám právě na ně. Pohodlné je to i v noci, jen si dejte pozor na nabíječky, které využívají LED osvětlení. To může být značně nepříjemné a rušivé. Třešničkou na dortu je pak fakt, že bezdrátově můžete nabíjet i s nasazeným krytem. Ověřil jsem si to v praxi – originální silikon obal šťávu propustí bez jediného zaváhání.
Koupit nebo počkat
Pro koho tedy je? Vyplatí se upgradovat z šestky, sedmičky nebo raději počkat na model X. Jak jsem již uvedl na začátku. iPhone 8 Plus stojí v těžkém stínu svého nenarozeného sourozence. Kdyby iPhone neměl výročí, tak by pravděpodobně pokračovala „esková” série a z iPhone 8 Plus (7S) bychom byli nadšení. To však neplatí a je jasné, že v listopadu se ti rychlejší dočkají nového modelu.
Osobně však zastávám názor, že nikdo neví, co od iPhonu X můžeme čekat. Je pravděpodobné, že vůbec nic a půjde o nejlepší iPhone dosud, ale možné jsou i nějaké komplikace, minimálně ty s dostupností. Pak jsou tu uživatelé, kteří aktuálně používají iPhone 5S, 6 nebo 6S a nechtějí čekat či nemají zájem o nejnovější model X, který nebude úplně nejlevnější. V takovém případě není nad čím váhat a iPhone 8 je ideální volba.
Podle mě však poznáte i rozdíl, když přecházíte z iPhonu 7 Plus, a to nejen z pohledu váhy, skleněných zad a bezdrátového nabíjení. Osmý model je nadupaná mašina, která jede na plné obrátky, a je to sakra znát. Výborný je i fotoaparát, který v různých testech porazil veškerou konkurenci a hrdě se pasoval na krále mobilní fotografie. Snímky jsou živější a barevnější, což dokazují i testy profesionálních fotografů.
Na druhou stranu vám nebudu věšet bulíky na nos. Je jasné, že iPhone X chci vyzkoušet a osmičku mám jen na přechodnou dobu. Před nákupem jsem si však myslel, že je to jen vylepšená sedmička a nebudu nijak výrazně nadšený. Sám sebe jsem překvapil, jak rychle jsem si iPhone 8 Plus zamiloval. Tvrdím, že u Apple nejde o revoluci, ale o detaily a celek jako takový. To platí i zde – True Tone, bezdrátové nabíjení, skleněný povrch, lepší fotoaparát, čip A11 Bionic a nové beta portrétní režimy. Je toho celkem dost, nemyslíte? A pokud nestojíte o OLED displej a Face ID, není co řešit. iPhone 8 Plus je pro vás jako stvořený.
Apple také pro letošek upravil nabízené kapacity a vybírat můžete z variant 64 GB a 256 GB. Ta menší startuje na ceně 20.990 korun za iPhone 8. U Pluska si musíte ještě tři tisíce připlatit. Pokud se rozhodnete pro 256 GB varianty, tak v případě malé osmičky utratíte 25.490 korun a za velký model 28.490 korun. Tak či tak to nejsou malé částky, ale za tyto peníze dostanete do ruky kvalitní a výkonné stroje, které při správném použití jsou nedocenitelné.