Přestože jsem velice spokojeným uživatelem 12,9″ iPadu Pro 2020, musím přiznat, že dva týdny s menším novým iPadem Air byly osvěžující změnou. V přímém srovnání jsem si uvědomil, kolik kompromisů dělám s velkým iPadem, abych získal pár drobných výhod navíc. Nemohu si pomoci, ale iPad Air se stal nejupřímnějším a asi nejlépe vybalancovaným tabletem na trhu.
Vím, hodnocení čehokoli je z principu vždy subjektivní. Záleží na tom, co potřebujete, a také na vašich očekáváních. Zatímco jednoho uživatele může hodnocený produkt nadchnout, jiného zklame třeba jen pro to, že od něj očekával něco jiného. Proto, prosím, berte následující řádky jako zcela subjektivní pohled Honzy Březiny, který sice vychází z mnohaleté zkušenosti, ale pořád je to pouze mé osobní hodnocení. Věřím ale, že má smysl porovnávat vlastní pohled a očekávání s hodnoceními druhých a vybírat si informace, které jsou zajímavé nebo přínosné.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Design a konstrukce na 1*
Letošní iPad Air vychází z konstrukce a designu iPadu Pro. Apple se vrátil k ostrým hranám a minimalistickému industriálnímu designu, který mám já osobně spojen zejména s iPhonem 5. Z dlouhodobého používání iPadu Pro mohu zodpovědně prohlásit, že mě osobně toto provedení extrémně vyhovuje, a navíc se mi i líbí víc než zaoblené hrany. Je to velmi subjektivní, ale tablet s ostrými hranami se mi lépe drží, méně klouže a je praktičtější i z pohledu stojánků a dalšího příslušenství.
Co víc, v přímém srovnání 10,9″ iPadu Air a 12,9″ iPadu Pro jsem si opět uvědomil, jak obrovskou roli hraje u tabletu hmotnost. 460 gramů, které váží Air, je neuvěřitelně příjemných při držení v ruce ve srovnání s 643 gramy velkého iPadu Pro. Řeklo by se necelých 200 gramů, ale po 10 minutách práce je to obrovský rozdíl. iPad Pro z tohoto důvodu mám vždy položený na dlani, abych snížil páku, kterou musím vzdorovat gravitaci. iPad Air jsem bez problémů držel „za hranu“ zařízení a nepřipadal mi těžký. Možná vám to přijde nepodstatné, ale držení za hranu je mnohem stabilnější a bezpečnější. Například, když jedete ve vlaku, autě apod.
Došlo mi, že právě hmotnost je jedním z důležitých důvodů, proč jsem si k velkému iPadu Pro pořídil právě Magic Keyboard – abych jej při delší práci nemusel držet v ruce a přitom byl stabilní.
K designu ještě jedna poznámka. Výrazněji zaoblené rohy, hliník s jemnými barvami a fotoaparát s jednou čočkou, elegantně zapuštěnou do šasi, vypadají skvěle. Co bych dal za možnost koupit si iPad Pro v zelené barvě a nově vyladěném designu. Snad se dočkám v příštím roce.
10,9″ vs 12,9″ – na velikosti záleží
Protože na iPadu zpracovávám fotografie, což je moje obživa, a protože jej používám místo počítače na cestách, tedy skoro 1/2 veškerého času, zvolil jsem velký iPad Pro. Pokud chcete na tabletu opravdu seriózně a dlouhodobě pracovat, považuji 12,9″ displej za realistické minimum a ocenil bych i větší úhlopříčku. Když potřebujete vedle sebe otevřít dvě tabulky v Numbers a skutečně s nimi pracovat, je 11″ málo. Pokud profesionálně upravujete fotografie, stříháte video, skládáte hudbu, děláte výkresy, kreslíte nebo třeba potřebujete zkontrolovat dvoustranný layout časopisu, je velký iPad Pro k nezaplacení. Miluji velký displej a ještě jednou opakuji, že z pohledu komfortu práce bych zcela jistě ocenil každý další palec navíc.
A pak je zde druhý pohled – mobilita. Tablety vznikly jako řešení do terénu, zařízení, se kterým budete moct pracovat kdekoli, kdykoli a nebudete potřebovat stůl, kancelář a vozík na přepravu. V tomto ohledu se mi opět potvrdilo, že pro mě je úhlopříčka kolem 11″ prostě ideálem. iPad mini jsem nikdy nechtěl a nikdy mi nevyhovoval. Jeho výhody u mě zastane velký iPhone. iPad Pro 12,9″ je prostě velký, neskladný a v mnoha situacích nešikovný. Když na něj přidáte Magic Keyboard, tak je dokonce větší, tlustší a těžší než MacBook Air, což zcela popírá filosofii tabletů. Uvědomuji si, že v tomto ohledu dělám velmi bolestivý kompromis a život s iPadem Air jsem si neuvěřitelně užíval.
Právě ideální velikost, hmotnost a konstrukce jsou pro mě jedním z hlavních důvodů, proč chápu nový iPad Air jako nejupřímnější tablet v nabídce Applu. Nehraje si na počítač, zůstává tabletem se všemi výhodami a nevýhodami.
Vyvážená výbava
Zejména ve srovnání se základním iPadem nebo staršími iPady Air vyniká u nového Airu upřímná snaha Applu přinést tablet bez funkčních kompromisů. Nahrazení konektoru Lightning modernějším USB-C otvírá iPadu Air zcela nové možnosti. Rychlejší nabíjení, možnost připojit jakékoli externí zařízení aniž by se objevila hláška, že chybí energie pro napájení a rychlý přenos dat ocení každý, kdo chce používat tablet často a intenzivně. Lightning je absolutně fajn, pokud používáte iPad jen na konzumaci obsahu. Pokud na něm chcete pracovat, přináší jen starosti a problémy.
Bezdrátové nabíjení a vyšší přesnost Apple Pencil 2 jsou podobný příběh. Pokud chcete tužku používat často, jsou praktické, ergonomické a bezproblémové. Pokud tužku nepotřebujete nebo použijete jednou za týden pro podepsání nějakého dokumentu, pak neoceníte nic z toho, co získáte tím, že nový Air přešel na Pencil 2.
Smart konektor a možnost používat Magic Keyboard nebo Smart Keyboard Folio jsou třetím upřímně důležitým vylepšením, pokud to s iPadem myslíte vážně. Vím, že klávesnice od Applu jsou pekelně a neobhajitelně drahé, ale práce s nimi je z mého pohledu pořád o kousek lepší, komfortnější a zdravější než s čímkoli jiným, co jsem testoval.
Na druhou stranu je zde samozřejmě řada oblastí, kde Apple ušetřil nějaký peníz, aby byl Air levnější než Pro. Na nich je dobře vidět v čem se liší zacílení obou modelů. iPad Pro je pro ty uživatele, kteří chtějí nebo potřebují nekompromisně to nejlepší. Takže Air můžete mít s maximálně 256GB úložištěm zatímco Pro až s 1 TB. „Pročko“ má o trochu víc operační paměti, což Air dohání novějším procesorem. Oba iPady mají špičkový displej se stejnou jemností a barevným gamutem, ale Pro má vyšší maximální jas. iPad Pro má čtyři reproduktory, zatímco Air „jen“ dva. Pro se odemyká pomocí FaceID, u Airu najdete Touch ID nově schované do zapínacího tlačítka. A největší rozdíl je ve fotoaparátech. Zatímco Pro má 3 objektivy a k tomu LiDAR, Air si vystačí s jedním.
Pro koho ano a pro koho ne?
Po dvou týdnech používání iPadu Air mohu s klidným srdcem říct, že jsem si připadal komfortně a hlavně mě Air v ničem neomezoval. Rozdíl mezi operační pamětí, různými procesory nebo displeji je velmi malý a poznáte jej pouze v nejnáročnějších aplikacích. Zda potřebujete špičkový fotoaparát, nebo ne, je u tabletu velmi dobrá otázka. Za sebe musím trochu smutně konstatovat, že u tabletu jej prakticky nepoužívám, protože fotím iPhonem. Naopak větší úložiště a možnost koupit 12,9″ verzi jsou pro mě důvodem, proč zůstávám věrným iPadu Pro přes všechny nevýhody spojené s rozměry a hmotností. Prostě potřebuji tablet, který dokáže nahradit počítač, a to s co nejmenším množstvím kompromisů. Pokud ale chcete tablet s tou nejupřímnější tabletovou uživatelskou přívětivostí, mohu nový iPad Air rozhodně doporučit.
Na klávesnici s trackpadem jsem si ještě přilepil MOFT a je to naprosto ideální řešení. Klávesnici mám pěkně nakloněnou, displej je příjemně vysoko, prostě ideál.