„Retina pro vaše uši.“ To je titulek recenze HomePodu, který použil šéfredaktor magazínu iMore Rene Ritchie a podle nás naprosto vystihuje nový zvukový zázrak z dílny Applu. K tomu všemu bychom mohli přidat tři názvy – iPhone, Apple Music a Siri. Pokud tohle všechno používáte, je HomePod pro vás jako stvořený. HomePod však ani zdaleka není dokonalý produkt. Jen si vzpomeňte, jak jsme na něj dlouho čekali a k tomu všemu nejsou dostupné ani všechny slíbené funkce.
Je to až k nevíře, co je schopen nejeden nadšenec vydržet, aby zůstal v jablečném ekosystému. Mohli jsme dávno sáhnout po chytrém reproduktoru konkurenčních značek, ale nenašel se ten správný argument, který by nás přesvědčil, abychom udělali krok stranou. Rozhodli jsme se dát plnou důvěru Applu k tomu, aby nám dodal produkt, jenž si naše dlouhé čekání zaslouží.
Věřte nevěřte, ale Apple nám dodal produkt, který je sice papírově, sportovní hantýrkou řečeno, skvělým útočníkem, ale zatím nemá natrénováno, a tak čeká na lavičce. A my s ním!
Co je na HomePodu dokonalé a dle našeho názoru zcela odladěné, je zvuk, o kterém podrobně píšeme v dalším textu tohoto čísla. Nebudeme se zabývat ani HomeKitem a chytrou domácností, i tomuto tématu náleží samostatný článek na dalších stranách. Chceme tu popsat trochu obecnější pohled na HomePod a také zmínit několik detailů.
Skvělé balení
HomePod jsme objednávali z Velké Británie a ihned při rozbalování, které jsme vysílali živě na Facebooku iPure, nás zaujala dvojitá krabice. Skládá se z kartonové krabice, ve které je vložena další, umístěna v pružných kartonových membránách, a v té je teprve finální obal HomePodu. Uvnitř pak byl kromě samotného reproduktoru ještě jednoduchý manuál a samolepka, tedy nic neobvyklého.
Proti běžným zvyklostem při nákupu zboží v České republice nám však pochopitelně přišel kabel s anglickou koncovkou, a tak jsme museli pořídit redukci pro naše elektrické zásuvky.
Jakmile jsme HomePod zapojili do sítě, ozvala se Siri a uvítací tón. Spárování a zprovoznění HomePodu je stejně snadné jako v případě AirPodů. Stačí se přiblížit s nějakým iOS zařízením a vše naklikat. Průvodce je dokonce kompletně v češtině, což je výhoda. A můžete začít hrát.
Důmyslný design
Apple si dal jako u jiných svých produktů u designování HomePodu pochopitelně záležet. Už samotný povrch, který může připomínat kočičí škrabadlo nebo včelí plástev, je příjemný na dotek a prsty ho můžete lehce zmáčknout.
Podle Applu má vše svůj akustický smysl a design HomePodu je výsledkem šestileté práce audio týmu uvnitř jablečných laboratoří. Druhou věcí, které si všimnete, je váha samotného HomePodu. Ta činí dva a půl kilogramu. Na to, jak je malý, je skutečně těžký a v ruce jej pocítíte.
Zubem se nezakousnete
HomePod nedisponuje žádnými hardwarovými vstupy či výstupy. Nepropojíte jej ani s žádným jiným zařízením mimo těch od Applu. Pokud jste doufali, že se do HomePodu zakousnete pomocí modrého zubu, jste na omylu. Bluetooth zde není. K HomePodu připojíte jiné zařízení pouze pomocí AirPlay.
Přijměte to jako fakt a jasné sdělení od Applu – je to náš svět a nechceme v něm nikoho jiného. Pokud vám to vadí, nejste evidentně cílová skupina, a proto HomePod nekupujte.
Mluv, ale můžeš se i dotýkat
Na HomePodu nenajdete žádné zapínací ani vypínací tlačítko. Ovládá se prostřednictvím povelů pro Siri nebo pomocí doteku na vrchní straně HomePodu.
Pokud podržíte prst na středu bílé plochy, můžete pustit písničku, přeskočit na další nebo přehrávání zastavit, probudit Siri a nebo HomePod restartovat. Dále jsou zde dvě tlačítka, plus a mínus, pro ovládání hlasitosti. Minimalistické a pěkně provedené.
Play Music
Chytrý reproduktor musí v první řadě umět dobře hrát. HomePod je skvělý přehrávač hudby a společně s Apple Music tvoří nerozlučný pár. Ještě nikdy jsme nepřehrávali hudbu v místnosti tak jednoduše a v poměru k velikosti HomePodu v takové kvalitě.
Stačí zadat Siri povel a ta následně najde album i konkrétní skladbu a tu přehraje. A co víc, mluvit na ni může jakýkoliv člen naší domácnosti, a to i v době, kdy nejsme doma. Jednoduché a funkční.
Filipova žena například přes zeď řekla „Play Pikachu“ a opravdu začal hrát nějaký remix. Často využíváme příkaz „Play some music“, což je signál pro spuštění našich osobních rádií. Mluvit můžete samozřejmě i konkrétně a vedle jednotlivých písniček hledat i třeba první album Becka. Siri rozumí také všem hudebním žánrům a náladám.
Není nic snazšího než vyslovit, aby vám HomePod zahrál nějakou alternativní hudbu, relaxační muziku, něco dobrého k lepšímu vstávání z postele či playlist na dobrou noc. Kreativitě se meze nekladou a i Apple na svých stránkách uvádí spousty příkladů, jak Siri v kombinaci s Apple Music využít.
Pokud ale používáte pro streaming hudby jinou službu než právě Apple Music, například Spotify, nekupujte si HomePod. Siri nepodporuje jinou hudební službu než tu jablečnou. V HomePodu sice můžete díky funkci AirPlay přehrát hudbu z jiného zdroje, ale bude to stát trochu více času a kliknutí, než jen říci povel Siri.
Nepodpora slíbených funkcí
Velmi nás mrzí, že Apple při představování HomePodu nalákal na multiroom funkce a párování dvou HomePodů v jedné místnosti. Tohle vše je zatím uzamčené a na webu Applu se jasně píše „Coming later this year“. Je již jasné, že půjde jen o softwarovou aktualizaci, ale i tak… Když už jsme museli na HomePod čekat tak dlouho, to to nemohlo být odemčené již od začátku? Možná bychom díky tomu oba nechali Applu více peněz a koupili si každý domů hned dva reproduktory. Poslech hudby by byl na zcela jiné úrovni.
V tento moment se asi hodí říct, že když spárujete dva malé reproduktory od Sonosu, dostanete daleko lepší zvuk než z jednoho HomePodu. Dva reproduktorymSonos One přitom koupíte za cenu jednoho HomePodu. Musíte si tak ujasnit, co očekáváte a hlavně jakou streamovací hudební službu používáte. Vše má své výhody a nevýhody. Proč jsme my po zvukové stránce vsadili na HomePod, vysvětluje Filip v samostatném článku.
Vše má své limity
Nejen přehrávání hudby a ovládání HomeKitu je to, k čemu HomePod využijete. Můžete zadávat povely pro vyhledávání zajímavých míst ve vašem okolí, vyhledávat obchody, zjišťovat stav počasí nebo naplánovat čas buzení. Také si můžete nechávat předčítat došlé zprávy a rovnou na ně odpovídat, vytvářet poznámky nebo úkoly. HomePod toho umí skutečně hodně, ale má i své hranice.
Zmínit také musíme omezení, týkající se uživatelských účtů. Pokud jste si mysleli, že HomePod bude pracovat s uživatelskými účty, tak jste byli na omylu. Jablečný reproduktor lze spárovat jen s jedním uživatelským účtem, jen s jedním Apple ID. Ostatní členové vaší domácnosti sice mohou vznášet požadavky na Siri, a to i ve vaší nepřítomnosti, ale nemohou například vybírat playlisty a oblíbené skladby ze své knihovny.
V praxi to znamená, že může kdokoliv říci Siri povel a ta jej vykoná bez toho, že by rozeznávala, komu hlas patří a k jakému účtu se má připojit. To se týká i předčítání došlých zpráv, zadávání poznámek nebo úkolů. Pokud jste na stejné Wi-Fi síti, může si vaše došlé zprávy na HomePodu poslechnout každý člen vaší domácnosti.
Bez povšimnutí nemůžeme nechat ani fakt, že Siri toho stále umí o mnoho méně než její konkurenti. Vždyť přes HomePod nejsme schopni zadat ani schůzku do kalendáře nebo zavolat partnerkám. Stejně tak nás omezuje lokalitou, kdy nám na zadané dotazy odpovídá tím, že zde nejsou dostupné. Ale pravda, to dělá Siri i na iOS.
Musíme si počkat
Oba jsme četli mnoho názorů na to, že je HomePod nepřátelský vůči jakémukoli hardwaru nebo službě, kterou Apple nevytvořil. Nevíme, jestli jsme to jen nepochopili, ale nechápeme rozčilení recenzentů nad tím, že si Apple chrání své obchodní zájmy. Vytváří vlastní ekosystém a dává nám na vybranou, zda chceme být jeho součástí, nebo nikoliv.
HomePod je bezpochyby skvělý kus hardwaru a nenajdete v jeho cenové kategorii žádný lepší. Designově jde o povedené zařízení, které si najde své místo v každé domácnosti. HomePod sice naskočil do rozjetého rychlíku, kde roli strojvedoucího hraje Amazon a Google, ale ještě zdaleka neukázal vše a bude se jen zlepšovat. Pevně věříme, že za rok se jablečný reproduktor zcela promění a už ho nebudeme vnímat jen jako dobrý reproduktor na přehrávání hudby.
Filip Brož
Jiří Hubík
1.Bude Homepod něco platný nám offlinerům, kteří mají „jen“ něco v appce Hudba. Jinak řečeno umí to přehrávat offline obsah z Hudby, v které je na jednom se spárovaným zařízení s iOS, popř. i to co je uložené v iTunes na MacOs ?
2.Pokud si koupím HomePod, tak u jaké aplikace lze přepnout zvuk do AirPlay výstupu.tzn. do HomoušPodu? Tzn. to ovládat směrem od IOS nebo jen hlasem? Nechce se mi také věřit, že to jen napojeno na službu Apple Muzic. Jelikož zatím nemám nic podporující AirPlay, tak se proto se mi u žádné appky AirPlay možnost nezobrazuje…
Odpověď na obě otázky je v podstatě stejná. Skrze AirPlay lze zahrát prakticky cokoliv – Spotify, offline hudba, YouTube..prostě cokoliv z iOS zařízení. Vždy jen stačí kliknout na ikonku zdroje a vybrat HomePod. Není potřeba ovládat vše jen skrze Siri ač je to nejjednodušší. Jinak jakmile už jednou hudba hraje například ze Spotify lze vše ovládat hlasem.
Kdyžtak mrkněte na náš YouTube s poslední webinar o HomePodu, vše jsme vysvětlili a ukázali 😉