iMovie na Macu nabízí celkem 48 předpřipravených stylů titulků se značně omezenými možnostmi úprav. Přesto se s titulky v iMovie dá čarovat mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Nabízím několik drobných triků, jak jednotlivá omezení obejít.
Základem je výběr správného titulku
Pokud si v iMovie otevřete záložku Titulky, objeví se výběr celkem 48 různých druhů titulků. Nenechte se zmást jejich konkrétní podobou, kterou můžete poměrně významně změnit. Důležité je zvolit správný styl titulku podle typu animace a umístění textu v obraze. To jsou totiž dva parametry, které prakticky měnit nelze.
Pokud potřebujete do videa dostat delší text, většina uživatelů volí Rolující text nebo Hvězdné války. To jsou jediné dva typy titulků, které díky typu animace umožňují pracovat s opravdu dlouhými texty. Ostatní titulky jsou zdánlivě jedno, dvou nebo třířádkové. Skutečnost je ale trochu jiná. I když vyberete titulek, který vypadá jako jednořádkový, můžete do něj vložit celý odstavec textu. Většina titulků udělá to, že zobrazí text jako jeden řádek s použitím miniaturního písma. Když ale v parametrech titulku změníte velikost písma z AUTO na přijatelně velkou/čitelnou, většina titulků se přeformátuje na odstavec.
Líbí se vám titulek, ale nevyhovuje vám jeho umístění v obraze? iMovie bohužel neumožňuje titulek přesunout na jinou pozici. V některých případech se dá na tento problém vyzrát tím, že do titulku dáte na začátek nebo konec několik mezer a tím posunete s textem. Stejně tak odřádkování nad nebo pod textem jej může vertikálně posunout.
Vložení titulku do videa
Mohu říct, že v praxi nejčastěji vkládám titulky přímo do videa. To znamená, že na časové ose již mám připravené video, které prošlo hrubým střihem, a titulky chci vložit do jeho části. V takovém případě si otevřete záložku Titulky, vyberete správný styl titulku a myší jej přetáhnete nad video do místa, kde má titulek začínat. Nemusí jít nutně o začátek záběru a na rozdíl od iMovie na iOS a iPadOS může jeden titulek zůstat zobrazený přes několik záběrů. Toho jednoduše dosáhnete tím, že vezmete za jeho začátek nebo konec a myší jej protáhnete do místa, kde má titulek začínat, respektive končit. Po vložení do videa titulek standardně trvá 4 sekundy a na rozdíl od obrázků nejde tato hodnota změnit v Předvolbách.
Pokud je titulek nad videem, může být v jeden okamžik zobrazen pouze jeden. Nelze tedy nad video jednoduše vložit dva titulky současně, přestože iMovie v principu podporuje tři video vrstvy. Jediný způsob, jak lze toto omezení obejít, je vložit jeden titulek a druhý mít připravený jako video, což si vysvětlíme za chvíli.
Vložení titulku nad pozadí
Pokud nechcete, aby vám titulek zasahoval do videa, ale nechcete pod ním mít jen nudné černé pozadí, můžete titulek kombinovat s generovaným pozadím. Nejprve otevřete záložku Pozadí, vyberte pozadí, které vám vyhovuje, a přetáhněte jej do hlavní vrstvy na časové ose. Upravte jeho délku myší tažením za konec klipu. Následně se přepněte do záložky Titulky, vyberte styl titulku a zatáhněte jej do vrstvy nad pozadí stejně, jako byste jej umísťovali nad video.
Vložení titulku přímo do hlavní stopy
Technicky vzato lze titulek vložit i přímo do hlavní vrstvy časové osy. V takovém případě se pod titulkem objeví automaticky jednolité černé pozadí. Proč něco takového dělat, když do vrstev nad titulky již nejde vložit žádné video? Jediným rozumným důvodem je situace, kdy potřebujete v jednom záběru kombinovat dva druhy titulků. Ano, pokud je titulek v hlavní vrstvě, jde do vrstvy nad ním vložit druhý titulek jiného či stejného typu. Upřímně řečeno jsem takovou konstrukci využil za celá dlouhá léta práce s iMovie jen dvakrát, ale je dobré vědět, že taková možnost existuje.
Dva titulky a video
Již v úvodu jsme si řekli, že iMovie samo o sobě nepodporuje variantu, kdy by umožnilo na časovou osu vložit video a dva různé titulky současně. Jedinou cestou, jak tento limit obejít, je připravit si jeden titulek jako obrázek nebo jako video se zeleným pozadím a pomocí klíčování vložit do videostopy. V takovém případě může být v základní vrstvě video, nad ním jeden titulek vložený jako obrázek nebo jako video a nad ním druhý titulek vložený jako titulek.
Pro statický titulek obsahující text, případně text, grafiku anebo fotku, je nejlepší si jej připravit ve formátu PNG na zeleném pozadí nebo přímo s průhledným pozadím v jakémkoli grafickém programu. Je jedno jestli použijete Pixelmator, Affinity, Canva, Photoshop, Illustrator nebo třeba GIMP. Pro video ve 4K je ideální udělat obrázek přímo v rozlišení 3 840 × 2 160 bodů. Pro FullHD v rozlišení 1 920 × 1 080 bodů. Pokud má obrázek průhledné pozadí, tak po vložení do iMovie se rovnou chová jako bez pozadí. Pokud má zelené pozadí, je po vložení potřeba se jej zbavit pomocí barevného klíčování.
I pokud nemáte grafický editor nebo chcete titulek animovaný, můžete si vystačit jen s iMovie. Založte si druhý projekt, v něm do hlavní vrstvy dejte zelené pozadí, které najdete v záložce Pozadí a nastavte takovou délku, jakou potřebujete. Následně v záložce Titulky vyberte styl titulku, vložte a upravte text, písmo a barvu. Výsledek vyexportujte pomocí sdílení do souboru s nastavením takové kvality, jakou má váš hlavní projekt. Když je hotovo, vraťte se do hlavního projektu, naimportujte připravené video s titulkem, vložte jej do vrstvy nad hlavní video a nastavte typ překrytí videa na Barevné klíčování.
Speciální aplikace na titulky
iMovie bohužel již řadu let nepodporuje možnost přidávání nových stylů titulků od třetích vývojářů a samotný Apple nový typ titulků nepřidal, ani nepamatuji. Přesto nejsme odkázáni jen na zmíněných 48 stylů titulků. Řešení je stejné jako v případě dvou titulků. Ve specializované aplikaci si připravíte titulek včetně animace a vyexportujete jej jako video ve stejné kvalitě, v jaké pracujete v iMovie. Následně jej vložíte jako vrstvu videa do svého projektu a zprůhledníte pomocí klíčování.
Vyzkoušet můžete aplikace jako Motion, Blender, Synfig Studio, ZBrush, Animate CC, Animationist. Každá z nich nabízí jinou úroveň komplexnosti a možností.