Koncil

Po jedné z nejvýznamnějších bohoslužeb musí zasednout biskupský sněm a… Ne, dost bylo církevní alegorie. Pro vás je podstatné, že tento týden probíhá WWDC a Apple na nás hned na jeho začátku vysypal spoustu novinek. Velmi nás zajímalo, jak tyto oznámení zapůsobily na řadu známých osobností.

 

Koho jsme se ptali?

Tomáš Baránek (@tombarys) – průkopník lifehackingu, spisovatel, publicista a nakladatel
Petr Mára (@petrmara) – český Apple guru
Jan P. Martínek (@janpmartinek) – hudební skladatel, nakladatel a tvůrce obsahu
Matouš Petráň (@matesola) – Dish, internetová průkopnická osobnost
Otakar Schön (@o_schon) – jediný redaktor Tech sekce Hospodářských novin
Martin Vymětal (@martinvymetal) – Spolumajitel a Marketing Director Boomerang Publishing, spoluorganizátor iCON Prague.

1) Jaké novinky v iOS na vás udělaly největší dojem a jak podle vás obstojí ve srovnání s konkurencí?

Tomáš Baránek – Jako poctivého jablíčkáře mě srovnání s konkurencí nezajímá 🙂 Nicméně největší dojem na mě udělala možnost limitovat „práci“ s iOS zařízeními dětem. Tohle je něco, co doma opravdu řešíme. Předpokládám, že se jim to nebude líbit, ale rád bych, aby vyrostly v normální lidské bytosti. Vím, že podobné funkce právě konkurence už má, ale předpokládám, že Apple to dotáhne opět do detailů.

Petr Mára – Určitě zaměření na kontrolu toho, jak uživatelé tráví čas na iPhonu, a samozřejmě Shortcuts. Sice neřeší primární problémy Siri, ale dávají zajímavý přístup uživatelům k sekvenci úkolů. A pochopitelně ARKit.

Jan P. Martínek – Nejvíc na mě zapůsobila přehlídka možností rozšířené reality. Protože máme dvě děti, dva iPady a padesát tatrovek Lega, první, co jsem během relevantního dema oznámil ženě, bylo: „Právě jsme přišli o iPady.“ Nicméně vzhledem k tomu, že jsem signatářem a šiřitelem petice za navigace třetích stran v CarPlay, největší radost mám z toho, že Apple uživatelům konečně vyšel vstříc. Snad se lidi, kteří výhradně kvůli tvrdošíjnému lpění Apple na svých průšvihových mapách přešli na Android, vrátí.

Matouš Petráň – Určitě je to použitelně vylepšená správa notifikací, dále vylepšená rodičovská kontrola, kterou určitě využiju, nebo Waze pro CarPlay. Dokonce i Memoji, ale to bude pro mě jen chvilkový potěšení. Co obstojí ve srovnání s konkurencí, netuším. Nemám srovnání 😉

Otakar Schön – Jednoznačně největší dojem udělalo rozšíření podpory pro starší zařízení a důraz na optimalizaci systému. Apple tím ještě posiluje svůj náskok v téhle oblasti. Google by se měl stydět nejen proto, že se vzdal kontroly nad aktualizacemi zařízení OEM výrobců, ale také proto, že odepsal i Nexus 6P, který ještě není ani tři roky starý. Jinak to byla spíše přehlídka toho, jak iOS dohání Android – od notifikací přes Siri po Screen Time – a občas něco udělá citelně lépe, jako třeba skupinový videochat ve FaceTime.

Martin Vymětal – Nejvíce inovací přináší Apple na poli rozšířené reality. Na vlastní kůži jsem žádný přínos AR nepoznal, takže pro mě zůstává hračkou; zatím. Zásadní novinkou je možnost použít externí navigační aplikaci v CarPlay, konečně! Těším se také na Memoji a vlastního avatara. Se Siri mám jen špatné zkušenosti, takže moc nevěřím jejímu zlepšení.

2) watchOS a tvOS se letos nedočkaly tak výrazných změn. Zaujaly vás přesto některé?

Tomáš Baránek – Automatické spuštění a vypnutí tréninku je fantastická věc! Snil jsem o tom zhruba stejně jako o funkcích popsaných v bodě 1.

Petr Mára – Asi nej je práce s Cvičením u Watch – odhadnou, že započalo, i když člověk nespustí aplikaci.

Jan P. Martínek – Za ty roky, co mám Apple Watch, jsem pořídil snad všechny appky, které slibovaly bezproblémové přehrávání podcastů na nich, ale buď fungovaly jen chvíli, nebo složitě. Pro mě je tedy aplikace Podcasty pro watchOS záchranou. A protože jsem muzikant a celoživotně řeším kvalitní zvuk, podporu Dolby Atmos na Apple TV taky vítám.

Matouš Petráň – Asi snad jedině vysílačka a detekce začátku a konce cvičení. To je prima, protože asi nejsem sám, kdo si to zapomíná zapínat a vypínat. Nativní podcastová aplikace také potěšila. U tvOS zase potěšilo Dolby Atmos. Jinak u telky stále regionální omezení, ale i tak je to moje hlavní přehrávadlo.

Otakar Schön – Tady se Apple moc nevytáhl, dokonce zrušil podporu hodinek první generace. Apple TV stagnuje a novinky spíš míří na cordcuttery v USA.

Martin Vymětal – Užiji si Dolby Atmos a zavolám vám vysílačkou z hodinek!

3) Které macOS novinky vnímáte jako nejvýznamnější?

Tomáš Baránek – Černý režim je skvělá věc. Ještě by ale Apple měl zapracovat na skutečné práci s modrou a zelenou složkou světla po západu Slunce. Stávající funkce macOS sice zažlutí obrazovku, ale měření ukazují, že je tam stále moc pro spánek toxických vlnových délek.

Petr Mára – Určitě zaměření na bezpečnost a soukromí a FaceTime pro skupiny. Dark Mode je fajn, ale to neberu jako něco, co je nejvýznamnější 🙂

Jan P. Martínek – Skvělá zpráva je, že se Apple po předchozím roce, který se nehledě na finanční výsledky příliš nepovedl, soustředí na to, co má macOS pod kapotou. Zrychlení, zefektivnění a optimalizace operačního systému je pro mě alfa a omega a fakt, že si na své přijdou i majitelé starších zařízení, je třešnička na dortu. A protože nejradši pracuji v noci, těším se i na Dark Mode.

Matouš Petráň – Pro mě osobně hlavně ⌘⇧5, „uklízení bordelu“ na ploše pomocí hromádek, práce z Finderu a samozřejmě Dark Mode. Proč není zároveň i pro iOS, nechápu.

Otakar Schön – Myslím, že největší praktický přínos bude mít posilování funkcí Finderu, občas si na něj vzpomenu, byť to jsou to už dva nebo tři roky, co jsme svůj MacBook Air prodal.

Martin Vymětal – Dark Mode je atraktivní novinka a těším se, až ji vyzkouším. Raději bych ji ale viděl na iOS, kde by mi spolu s iPhonem X ušetřila i baterii. Hodně se mi líbí nové funkce, které Apple dává svému webovému prohlížeči Safari. Je to pro mě nejdůležitější aplikace, takže bezpečnost a ochrana mého soukromí je prioritou. Vylepšení App Storu jdou mimo mě, protože si nové aplikace instaluji velmi zřídka.

4) Co vám na letošní keynote nejvíce chybělo? Co je pro vás největší zklamání?

Tomáš Baránek – Keynote jsem neviděl, nestihl jsem to.

Petr Mára – Asi nějaký hardware? 🙂

Jan P. Martínek – Nejsem developer, takže nemám právo být z nejsledovanější keynote pro developery zklamaný. Jsem rád, že ji smím rok co rok v přímém přenosu sledovat. Coby megaprezentace určená především vývojářům byla prvotřídní, od vtipného úvodního až po dojemné závěrečné video. Ballmerovské „Developers, developers, developers!“ bylo konkurencí dovedeno k dokonalosti, působilo uvěřitelně a cílilo přímo na komoru.

Matouš Petráň – Mohl být aspoň nějaký hardware (AirPods 2 a další), stále stejná a únavná nepodpora (Siri, Apple Pay, News atd.).

Otakar Schön – Chyběl mi wow faktor, preciznost. Letošní WWDC byla asi nejhůř odprezentovaná konference Applu za poslední léta. Spousta přeřeků, nejistoty, ale hlavně úplně zabitá příležitost s aplikacemi z iOS. To měla být „one more thing“, teaser na to, co přijde. Takhle to vyznělo špatně a reakce v sále tomu odpovídala.

Martin Vymětal – Chyběly mi novinky v oblasti hardwaru; něco, po čem bych mohl toužit. Čekal jsem více novinek pro watchOS, respektive více možností, jak vkládat nebo upravovat v hodinkách vlastní obsah (např. schůzky v kalendáři či poznámky).

5) Jak celkově hodnotíte úvodní keynote na letošním WWDC? Vymezil se Apple dostatečně vůči konkurentům a lze jasně říct, kam směřuje?

Tomáš Baránek – Trochu jsem doufal v Apple Pay v České republice, ale to je jen takové bláznivé snění.

Petr Mára – Já jsem neměl očekávání, takže se mi líbilo zaměření primárně na zkvalitnění současné nabídky než na revoluci. Za mě jsou systémy iOS a macOS na úrovni, kdy jde spíše o ladění současného než o převraty. U Watch jsem čekal něco zásadnějšího, ale to se možná projeví až na základě nového hardwaru. Apple definuje, co svým zákazníkům nabízí. Je to spíše stabilita, bezpečnost, soukromí než novinky á la startup.

Jan P. Martínek – Osud tomu chtěl, že pár dní před keynote jsme všichni viděli důkaz toho, že Čína dokáže designově a částečně i technologicky obšlehnout vlajkovou loď iPhonů už půl roku po uvedení na trh. Ale Apple je pořád na špici a vítězí vlastními nápady – všechna ta integrace Siri, Memoji i čím dál funkčnější propojení jednotlivých OS jasně ukazují, že se vymezovat nemusí – jede si svoje a tím, že kamkoli zahne a „konkurence“ následuje, potvrzuje, kdo je leader a kdo jen follower, v lepším případě challenger.

Matouš Petráň – Craig Federighi je báječnej prezentér a moc dobře se na něj dívá. Jemu věřím každé great i gorgeous. U ostatních to bylo trochu horší a někdy jsem se úplně ošíval, zvlášť u některých dam. Pan watchOS je úplně bez charismatu, tam jsem se keynotou doslova protrpěl 😉 Směr cesty u Applu je stále stejný a celkem dobře čitelný. Jak dostatečné je to vymezení vůči konkurenci, netuším, protože to neřeším.

Otakar Schön – Apple jasně ukázal, že se o svoje zákazníky stará – updaty, ochrana soukromí… to funguje, stejně jako Memoji na děti a teenagery. Jinak nemám pocit, že by se Apple technologicky vymezoval, spíš se iOS a Android každý rok více a více sbližují, viz letošní důraz na notifikace a digital wellbeing, což bylo velké téma i na Google I/O.

Martin Vymětal – Žádná velká překvapení, jen ladění systémů k dokonalosti. Naznačená budoucnost hybridních macOS/iOS aplikací může být slibná.

6) A na závěr obligátní známka jako ve škole.

Tomáš Baránek – Apple má ode mne vždycky jedničku, to by už muselo být, aby dostal 1-. 🙂

Petr Mára – 2.

Jan P. Martínek – Jsem na dovolené v Portugalsku, šestý měsíc bez Twitteru, rok a půl bez Facebooku, tedy ve stavu, o kterém si frikulíni koketující s víkendovým digitálním detoxem mohou nechat jen zdát – a přesto jsem tu nažhavil ženin iPad a keynote spolu s půlkou světa zhltnul od začátku do konce. Pro mě coby úchvatná show na jedničku a díky výkonu Craiga Federighiho, který zdatně přebil ochotnické výkony héreček ve vedlejších rolích, klidně s hvězdičkou.

Matouš Petráň – 2-.

Otakar Schön – 3. Málo výrazných novinek, žádné železo, zabité oznámení podpory iOS aplikací, zachraňuje to pět let softwarové podpory.

Martin Vymětal – 3.

1 komentář

  1. Myslím, že HW mi tam ani nechyběl, je to pro vývojáře a je to o Sw, takže pohoda.

    Craig je super a když to ještě pořádně vybrousí, tak to klidně může být nový Jobs pro prezentace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *