Sdílíme s rodinou, s tou správnou rodinou

Rodina je v sociologii označena jako solidární skupina osob navzájem spjatých manželstvím, příbuzenstvím nebo adopcí, které spolu dlouholetě žijí a jejíž dospělí členové jsou zodpovědní za ty nedospělé, tedy za děti. Asi se najde málo z vás, kteří by neznali rodinu Corleonových ze slavného románu Kmotr autora Maria Puza, kde je rodina a závislost na ni nejlépe popsána, byť v mafiánském prostředí New Yorku roku 1945.
Jedna z funkcí, o které Apple moc nemluví a jež je hojně využívaná, je rodinné sdílení. Funkce samotná umožňuje sdílet vaše nákupy v iTunes, iBooks a App Storu, sdílet vaše členství v Apple Music a úložiště na iCloudu. Představuje zároveň velmi jednoduchý a efektivní nástroj pro sdílení fotografií, dokumentů a správu rodinného kalendáře. Pravděpodobně to nejlepší, co na této službě oceníte, je rodinné členství v Apple Music. Záleží jen na vás, koho do své rodiny pustíte, a věřte, že byste to měli opravdu zvážit.

Pojďme poslouchat píseň

Stejně tak jako u románu Kmotr, bude jeden člen vaší rodiny tzv. organizátor rodiny, takový Don Corleone. Vybere funkce, které bude rodina sdílet, a rozhodne, koho ke sdílení pozve. Nikde není psáno, že rodinné sdílení se vztahuje jen na pokrevní rodinu, může jím tedy být kdokoliv. Vybranému členovi pošle pozvánku ke sdílení a ten se s jeho souhlasem stává členem rodiny a přijímá sdílené funkce.

V případě, že organizátor provede změny, přidá služby nebo je ubere, jsou tyto změny pro všechny členy rodiny jednotné. Pokud se organizátor rozhodne sdílení s jakýmkoliv členem ukončit, je o tom člen informován a okamžitě tak přichází o všechny výhody, které z rodinného sdílení čerpal. Pokud organizátor nemůže dále pokračovat, může přenechat rodinné sdílení jinému členovi rodiny, který jej nahradí, pokud předtím neukončí členství všem. Rodina je prostě nadevše.

Sdílejte, co máte rádi, s lidmi, které máte rádi

Rodinné sdílení v pojetí Applu umožňuje až šesti členům rodiny snadno sdílet nákupy z iTunes, iBooks a App Storu, rodinné členství v Apple Music a tarif úložiště na iCloudu, aniž by všichni museli používat stejný účet. Když organizátor rodiny zapne sdílení nákupů, budete rodinné nákupy platit jednou kartou a schvalovat rovněž útraty dětí přímo ze svého zařízení. Rodinné sdílení také umožňuje sdílet fotky, rodinný kalendář a další obsah, aby byli všichni v obraze. Můžete být členem pouze jedné rodiny. Za rodinné sdílení se neplatí žádný poplatek, je tedy zdarma.

V praxi to znamená, že v případě aktivace rodinného sdílení jsou všechny skladby, alba, filmy, knihy a aplikace, které si členové rodiny koupili, okamžitě dostupné všem ostatním v rodinné skupině. A samozřejmě i nové nákupy, které kdokoliv z rodiny udělá. Pokud někdo z členů rodiny nebude chtít obsah sdílet, může jednotlivé položky skrýt nebo v nastavení rodinného sdílení vybrat, že nechce své nákupy sdílet. Nákupy v aplikacích se s ostatními členy rodiny sdílet nedají.

Rodinný nákup

Když máte zapnuté sdílení nákupů, všechno, co si členové rodiny koupí v iTunes, iBooks a App Storu, se účtuje organizátorovi rodiny, respektive on je plátcem všech nákupů. V případě, že je členem rodiny nezletilé dítě, může organizátor rodiny využít funkce schvalování nákupů, která mu umožní mít pod kontrolou výdaje dítěte dříve, než nákup uskuteční. Funkce schvalování nákupů je standardně zapnutá u děti mladších 13 let.

Pokud do své skupiny budete zvát osobu mladší 18 let, zobrazí se dotaz, jestli chcete schvalování nákupů zapnout. Schválení nákupů zároveň může organizátor delegovat na jakéhokoliv člena rodiny, takže o schválení nákupu dítěte může rozhodnout i jím pověřený člen. Ostatní nákupy se realizují bez jeho souhlasu.

iCloud a sdílení polohy

Pokud organizátor skupiny zapne sdílení úložiště na iCloudu s ostatními členy rodiny, budou její členové využívat stejný prostor pro ukládání fotek, videí, dokumentů a dalších věcí. Pro povolení této funkce je nutné, aby organizátor měl předplacené úložiště v kapacitě 200 GB nebo 2 TB.

Při sdílení úložiště nemají jednotliví členové rodiny přístup k vašemu obsahu, pokud jim to nepovolíte. Když některý člen rodiny nebude chtít využít společné úložiště na iCloudu, může si ponechat svůj stávající tarif a i tak zůstane součástí rodiny.

Sdílení polohy je rovněž součástí rodinného sdílení. Můžete se vzájemně sledovat v aplikaci Najít přátele nebo v aplikaci Zprávy. Například se můžete podívat, zda váš potomek došel ze školy přímo na kroužek, kam měl jít. Zároveň můžete snáze najít ztracená zařízení. S rodinným sdílením a aplikací Najít iPhone může kdokoliv z rodiny pomoct najít ztracené zařízení jiného člena rodiny.

V případě, že chcete mít soukromí, můžete funkci Sdílení polohy vypnout.

Apple Music

V neposlední řadě mohou všichni členové rodiny využít neomezený přístup k Apple Music. K povolení sdílení je nutné mít aktivováno rodinné členství v Apple Music, které stojí 229 Kč měsíčně pro celou rodinu, respektive jejích šest členů. Všichni členové tak získají přístup k celému katalogu Apple Music, obsahujícímu více než 40 milionů skladeb.

Každý člen rodiny má svůj vlastní účet s hudební knihovnou a doporučeními přesně na míru. Rodinné členství v Apple Music je jedním z hlavních motivů nastavení rodinného sdílení.

Rodina v obraze

Všem členům vaší rodiny se zároveň s aktivací sdílení vytvoří v aplikaci Fotky sdílené album. Do něj pak mohou všichni přidávat fotky, videa a komentáře. A kdykoli přibude něco nového, dostanou oznámení.

Rodinné sdílení také vytvoří rodinný kalendář, ve kterém všichni můžou prohlížet, vytvářet a měnit události a schůzky. A samozřejmě i zde dostanou oznámení, když se něco v rámci sdíleného kalendáře změní. Kdokoli z členů zároveň může pro svou rodinu vytvářet připomínky, jež se aktivují v konkrétním čase nebo na vybraném místě. Takže když máte rodinnou oslavu nebo se jdete podívat, jak hraje fotbal váš syn, vědí o tom všichni.

Bez nastavení to nepůjde

Už víme, že pro nastavení rodinného sdílení je nutné mít organizátora a členy rodiny. Organizátor může nastavit rodinné sdílení na iOS nebo v macOS. V Nastavení iOS vybere na začátku svoje jméno, na macOS otevře Předvolby systému a následně iCloud. V dalším kroku uvidí položku Nastavit rodinné sdílení, popřípadě Nastavit rodinu na macOS. Pokyny na obrazovce ho již provedou konkrétními kroky, jak pozvat členy.

Členům přijde pozvánka do rodinného sdílení a po jejím přijetí se stávají členy rodiny. Organizátor může v nastavení měnit funkce sdílení nákupů, Apple Music, úložiště iCloud a sdílení polohy. Nastavení je pro všechny členy jednotné a jsou možné jen dvě varianty, zapnuto, nebo vypnuto.

Zdá se to být jednoduché, ale věřte, že právě pro jednoduchost nastavení to není. Tím, že lze nastavit pravidla jen pro celou rodinu a ne pro jednotlivé její členy, musíte hodně dobře zvážit, koho do sdílení přizvete. Ano, když je to partner či vaše ratolest, asi to takový problém není, ale co když přizvete kamaráda, kamarádku nebo kohokoliv ve vašem okolí, kdo by rád využil volný slot a výhody sdílení a pomohl vám snížit náklady rodiny? Věřte, nestojí to za to.

Organizátor platí vše, co si členové rodiny koupí v iTunes, iBooks a App Storu. Jeho Apple ID a tím i platební karta jsou provázané s účtem organizátora v rámci rodinného sdílení. Není možné, aby byť jen jeden člen rodiny mohl pro nákup využít svou platební kartu. Rovněž není možné omezit sdílení již realizovaných nákupů na jednotlivé členy rodiny. Ani nastavení iCloudu a sdílení polohy nezměníte. V neposlední řadě nelze administrovat ani sdílené složky fotografií, kalendáře nebo rodinné připomínky. Buď zapnete všem, nebo nikomu.

Je to stejné, jako když si pozvete někoho k vám domů. Komunikuje s vaší rodinou, slyší vaše plány, dívá se s vámi na film, který jste koupili, vidí fotky z vaší dovolené na zdi nebo společné v rámečcích nad krbem.

Udělal nám nabídku, kterou nechceme odmítnout

Asi ne všichni bychom chtěli být členy rodiny Corleonových, a to i za cenu, že můžeme v rámci rodiny získat nějakou tu výhodu nebo slevu z nakupovaných služeb. Asi ani nechceme vědět, co tato rodina dělá, a nepotřebujeme vidět všechny fotky, které sdílí. Rovněž ani oni nemusí vědět, co vše děláme, kde jsme byli a s kým se kamarádíme.

Přesto je tu nabídka, kterou Apple učinil, a umožňuje nám vybrat členy rodiny nebo obráceně nám dává na výběr, ke které rodině chceme patřit. Výběr rodiny rozhoduje, pak už je to jen o důvěře a ta se má dát, aby se mohla vyžadovat.

Komentářů:

  1. Dik za článok. Rodinne zdielanie používame od jeho dostupnosti. Prečo sa niektoré aplikácie nesprávajú ako rodinné. Napr. The Weather Channel – ročne predplatné odstráni reklamy, ale po jeho úhradeni sa na ostatných zariadeniach (členovia rodiny) zobrazuje s reklamou resp. pýta opäť poplatok?
    Dakujem za radu.

  2. Zdravím! Pokud jste roční předplatné pořídil jako nákup v aplikaci, nebude toto předplatné na ostatní členy, v rámci rodinného sdílení, přeneseno. Nákupy v aplikaci pod rodinné sdílení nespadají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *