Ray-Ban Meta: Brýle jak pro špiona

Google Glass, Apple Vision Pro či brýle od Mety. Doba pokročila a chytré funkce se z našich telefonů přesouvají přes zápěstí na obličej. Chytré brýle od Mety (Facebook) nejsou nic nového. Ostatně, první generaci jsme vám v iPure již jednou představili. Na oči se mi dostala druhá generace a musím říct, že jsem byl jen kousek od nákupu. Co mě zradilo? Že mi moc neslušely… bohužel.

Představte si situaci, že jdete s dětmi na procházku nebo na výlet, a když přijde zajímavá část cesty, například jste dorazili do cíle, tak jedním stiskem si vše nahrajete či pořídíte fotku, aniž byste vytáhli telefon. A co takhle rovnou udělat živý přenos na Instagram? Nebo si poslechnout nějakou písničku či vyřídit hovor. To vše je možné s druhou generací chytrých brýlí Ray-Ban Meta Wayfarer. 

Tento článek si můžete přečíst i v PDF formátu.

Design

Když se řekne Ray-Ban, většina lidí si okamžitě vybaví sluneční brýle a k tomu tento ikonický model. Stylovka z 80. let je stále v kurzu a nemusí být ani chytrá. Brýle od téhle společnosti vždy patřily k tomu lepšímu, co lze nalézt. Osobně jsem vyzkoušel mnoho jejich modelů, zvlášť v dioptrické verzi. Ikona se spojila s Metou, a rázem byla na světě první generace nazvaná Stories. Pár měsíců zpátky pak světlo světa spatřila druhá generace, která je po všech stránkách mnohem lepší. 

Dvě mouchy jednou ranou

Vždy jsem měl rád chytré hračky. Spojení několika funkcí do jedné, mi přišlo jako splněný sen. Jediné, co mě vždy odrazovalo, bylo, že potřebuji dioptrické brýle a skla. Sluneční brýle jsou mi prakticky k ničemu, maximálně tak na pláž a i tam si chci číst a potřebuji vidět. I na běhání mám speciální brýle s dioptrickými vložkami. Aktuálně si také nechávám vyrobit jedny sluneční, které budou mít funkce dioptrií i ochrany proti slunci. To samé jsem chtěl po Ray-Ban Meta. 

Tyhle brýle se však u nás oficiálně neprodávají, ač díky eshopu iStage.cz je můžete snadno zakoupit. Tenhle eshop před lety založil jeden můj známý a sám vím, že se na něj mohu spolehnout. Jednoduše k nám brýle dováží, a když jsem si všiml, že je má k dispozici, jeden kousek jsem si půjčil. Okamžitě jsem věděl, že chci sluneční skla předělat na dioptrická, což v USA či jiných zemích není problém, avšak u nás to problém být může.

Obvolal jsem pár optiků a zjistil jsem, že za nějaké peníze není problém tyhle brýle předělat na dioptrická skla se samozatmavením proti slunci. Rázem jsem měl jasno. Brýle od Mety jsem si z iStage půjčil a používal. A fungují opravdu dobře.

Elegantní pouzdro

V balení naleznete elegantní kožené pouzdro, které slouží zároveň i jako nabíječka. Kdykoliv vložíte brýle dovnitř, začnou se nabíjet. Na druhé straně je port USB-C, kterým brýle snadno nabijete. Brýle vydrží na jedno nabití čtyři hodiny, přičemž skrze pouzdro získáte celkově osm hodin. 

Jakmile brýle vyndáte, stačí je jen zapnout nenápadným tlačítkem a začít používat. Ano – brýle mohou fungovat jen jako brýle, nebo můžete využít ultraširokoúhlý 12Mpx foťák a kdykoliv pořídit fotku či video, a to doslova na vlastní oči. Brýle berou úhel vašeho pohledu a fotí opravdu hezky. Stačí jen zmáčknout tlačítko na horní straně. Samotné čočky jsou elegantně schované v rozích. Sotva si někdo všimne, že máte tyhle „špionské“ brýle. 

Brýle komunikují skrze aplikaci Meta View, kterou si zdarma stáhnete v App Store. Přihlásíte se svým účtem na Facebooku, zapnete chytré AI funkce a můžete se pustit do focení a natáčení. 

Reproduktor a hovory v jednom

Kromě focení a natáčení jistě oceníte i v nožičkách vestavěné reproduktory pro přehrávání písniček či vyřízení hovorů. Skrze aplikaci View si spárujete svůj účet na Spotify či Apple Music a pomocí dotyku na nožičkách vše spustíte. Funguje to jako jakýkoliv jiný přehrávač s Bluetooth. Když vám někdo zavolá, jednoduše hovor přijmete a můžete mluvit. Věřte mi, že je to hodně návykové a příjemné. Denně vyřídím i desítky hovorů a tohle byl další bonus, proč jsem brýle chtěl. 

A proč je nakonec nemám? Když je viděla moje žena, řekla mi, že mi fakt nesluší a vypadám hrozně, jako kouzelník „Hokusto Pokusto“. Že zkrátka v žádném případě. Bohužel Ray-Ban s Metou dělá jen tenhle model, který se liší jen ve velikostech. Ač jsem měl správnou, tak mě brýle prostě neseděly… škoda. 

AI funkce

Bonusem jsou i AI Meta funkce. Stačí si je aktivovat v aplikaci, a pak kdykoliv vyslovit kouzelnou formuli Hey Meta. V angličtině se můžete zeptat na cokoliv. Brýle vám odpoví. Má to své mouchy, Siri je přeci jen o parník dál, ale funguje to. 

Pro mě byl klíčový fotoaparát pro rychlé vzpomínky a reproduktor na písničky a hovory. Měl jsem v plánu brýle používat i na své ultra běhání. Zvlášť, když jsem našel optiku v Praze, která je umí kompletně předělat dle mých požadavků a dioptrií (vad). Samozřejmě, když si vezmete pořizovací cenu a vlastní dioptrická skla, snadno se dostanete na dvacet tisíc korun, což není vůbec málo, ale pokud to využijete, proč ne. 

Fotky a videa najdete v aplikaci View a následně si je stáhnete, kam potřebujete, například do Fotek od Apple či Google. Fotky můžete přímo postovat na Instagram či Facebook. Také můžete vytvářet videa či živá vysílání. To funguje opravdu dobře. Zvuk sám o sobě je velmi kvalitní a druhá strana jen těžko poznala, že „mluvím do brýlí“. Je to hodně podobné jako u Apple Watch. Protože jsou mikrofony blízko obličeje, funguje to dobře. 

Koupit?

Brýle od Mety můžete snadno a rychle zakoupit na iStage.cz, přičemž máte na výběr i různé druhy skel. Co takhle čirá, která se sama zatmaví dle počasí. Jak už jsem řekl, není problém je předělat na dioptrie. Spokojit se však musíte jen s jedním designem. Velikost je také hodně individuální, ale funkce jsou všude stejné. Kvalita fotek je opravdu dobrá, ostatně není to tak dávno, co podobný materiál lezl z našich iPhonů. Rozhodně bych to nebral jako primární foťák, spíše jako doplněk na rychlé vzpomínky z akcí, na nichž třeba není vhodné brát do ruky iPhone. Prostě kliknete na tlačítko, nebo dáte pokyn Meta. 

Kdyby mi padly, asi bych je teď měl na sobě a dál používal. Takhle jsem si objednal klasické sluneční brýle, které jsem si nechal předělat na dioptrické, protože nutně potřebuji ještě jeden kus na běh a sport. A co vy, jste cílová skupina? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *