iPad mini

iPad mini

Dozvuky podzimní keynote pomalu utichají a jako jejich protipól se objevuje čím dál tím více recenzí a zkušeností s novinkami. I my přihodíme svoji špetku do mlýna a přinášíme recenzi jedné z nejzajímavějších novinek letošního podzimu, nového iPadu mini.

Pamatuji si, jako by to bylo včera. Na podzim 2014 jsem se přestěhoval do Pittsburghu a pár týdnů poté za mnou přiletěla žena se synem. Na úplném začátku jsem bydlel chvíli s kolegou, který měl byt ve městě. Apple Store byl zhruba 10 minut chůze. Vzpamatovával jsem se ze zlomeniny levé nohy, bylo mi doporučeno hodně chodit, a tak jsem chodil. Hlavně tedy do zmíněného Apple Store.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Jeden z prvních nákupů byl právě iPad mini. Tehdy ještě druhé generace. Černý pro mě, stříbrný pro ženu. Do té doby jsme v Praze oba používali iPady mini v rámci jednoho pracovního projektu, ale tato zařízení musela zůstat v Čechách, nemohla cestovat s námi. Na malý iPad jsme byli oba zvyklí tak moc, že to prostě byl jasný nákup. Nižší cena oproti nákupu v ČR pak byla jen příjemným bonusem.

iPad mini jsem v té době vedle iPhonu 6 a pak 6S používal jak na práci, tak i na zábavu a konzumaci obsahu. Nosil jsem ho všude s sebou. Příjemné je, že oba iPady slouží dodnes, na hraní je používají naše děti.

iPad mini

Žena přestala iPad používat tak nějak přirozeně, protože jí očividně vyhovuje kombinace iPhone a MacBook. Víc nepotřebuje. Zatím.
Já sám jsem se z iPadu mini přesunul na první iPad Pro, pak další generaci iPadu Pro, který jsem posléze také opustil. Letos jsem si pořídil nový iPad Air, čistě jen na konzumaci obsahu a příležitostné použití. Časem jsem k němu dokoupil Magic Keyboard, protože iPady Pro jsem vždy používal na psaní a teď se k tomu vracím. Tenhle článek píšu právě na iPadu Air s Magic Keyboard.

Když se v září během keynote objevil nový iPad mini, byl jsem, přiznám se, hodně překvapen. Moje první dojmy?

  • Moc hezký design korespondující se zbytkem portfolia.
  • Velký displej vzhledem k rozměrům je fajn posun.
  • Nudné barvy, ocenil bych modrou a zelenou z iPadu Air (ten mám mimochodem modrý, stejně jako iMac).
  • Čip A15 je jedno velké „WOW“ a v malém iPadu jsem ho nečekal.
  • Konektor USB-C je výhra pro uživatele, ačkoli už jen na truc EU bych ho nejraději zahodil.
  • Funkce Center Stage tu dává smysl.
  • Cena v USA je podle mě příznivá, později si řekneme proč.
  • Dostupnost ihned je taky dobrá, Vánoce se blíží.
  • Tohle se bude prodávat jak housky na krámě.

Ačkoliv jsem to původně neměl v plánu, protože mám iPad Air, a i tak aktuálně používám iPad velmi málo, nový mini jsem objednal a hned v pátek 24. 9. vyzvedl v Apple Store. Mimochodem, jen poznámka bokem, ten pátek tu před Apple Store byly fronty, jaké dlouho nepamatuji a většina lidí, co jsem tak viděl, si přišla pro iPhone 13 nebo 13 Pro. Takový nával jsem zažil naposledy při uvedení iPhone X. Pak už ne.

Můj plán byl si iPad mini vyzkoušet, napsat recenzi, zkušenosti probrat i v podcastu a pak ho buď nechat ženě, prodat nebo vrátit. Jenže, člověk míní, Pán Bůh mění. O tom ale až na konci.

Design a barvy

Upřímně, k novému iPadu mini není moc co říct. Vypadá jako zmenšený iPad Air a bohužel dostal do vínku méně barev. Barvy jsou, pro mě osobně, největším zklamáním. Základní iPhony 11 a 12 byly dostupné v zajímavých barvách. iPad Air jakbysmet. A pro mě zcela nepochopitelně byl iPad mini, který považuji za nejvíce stylový iPad, na trh uveden jen ve čtyřech ne moc zajímavých barvách. Asi nejhezčí je nová růžová, kterou bych si ale z pochopitelných důvodů nekoupil a na druhém místě se usadila fialová, kterou jsem si pořídil. Tak trochu z hecu, možná i s vidinou toho, že si tablet nebudu nechávat. Varianty Space Grey a Starlight mě neoslovily vůbec. Sorry, Time, tohle se fakt nepovedlo.

No a pak to přišlo. Doma jsem krabičku s novým iPadem dal stranou a šel se věnovat rodině. Už cestou domů jsem si říkal, že to byla hloupost a že je to jen další zařízení, které mi bude pár týdnů ležet doma a pak půjde pryč, protože nebudu mít čas se jím zabývat. Vyhozené peníze. Ó jak jsem se mýlil.

iPad mini

Později ten večer jsem krabičku otevřel, iPad mini vyndal a hned na první pohled bylo jasno.
Tak za prvé, tahle fialová vypadá naživo naprosto skvěle a jsem vážně rád, že jsem vybral právě tu. A za druhé, v ruce působí iPad mini fantasticky. Už dlouho jsem nebyl ze zařízení od Applu takhle nadšený. Pokaždé, když vezmu iPad mini do ruky, vykouzlí mi úsměv na tváři.

iPhony jsou dlouhodobě nuda. O Apple Watch a stále stejném designu radši nemluvím. iPad Air je fajn, líbí se mi, ale nějak mu chybí emoce. Nový iMac je skvělý, ale pro mě je to pracovní zařízení, které stojí na stole a to je vše. Oproti tomu iPad mini je malá příjemná hračka, kterou můžu nosit všude s sebou a má prostě šmrnc. Tohle se Applu opravdu povedlo.

Oproti předchozí generaci zmizel home button pod displejem a odemykání zařízení se přesunulo na horní hranu, stejně jako to má iPad Air. Touch ID je tedy nově integrováno do zapínacího tlačítka. Přesunula se i tlačítka pro ovládání hlasitosti. Ta nově najdete na stejné hraně jako ono zmíněné zapínací tlačítko. Důvod pro tuto změnu je jednoduchý.

iPad mini podporuje Apple Pencil druhé generace a tužku je možné magneticky připnout na bok jako u větších iPadů. Nicméně Pencil je téměř stejně dlouhá jako delší hrana iPadu a pro ovládání hlasitosti už tam nezůstalo místo. Na druhou stranu se přesunout nemohla, protože tam se magneticky připíná Smart Cover.

Nehledejte zde smart konektor pro připojení klávesnice. Na ten také nedošlo. Stále si můžete k iPadu mini pomocí Bluetooth připojit externí klávesnici a myš, ale právě klávesnici nebudete mít připnutou k tělu, jako je tomu u větších iPadů.

Displej

Žádné překvapení se nekoná. 8,3 palce velký Liquid Retina displej. LCD, ne OLED. Je tu True Tone, chybí ProMotion, ale to se dá tak nějak pochopit. Co mě opravdu zaujalo a líbí se mi, je rozlišení. 2 266 × 1 488 takhle na papíře asi nevypadá zajímavě. Ani údaj 326 pixelů na palec vás asi neusadí do židle. Ale jen do té doby než zjistíte, že jak iPad Air, tak iPad Pro 11″ se mohou pochlubit jen 264 pixely na palec. iPad mini má tedy velmi jemný displej a je to na první pohled vidět.

Někteří recenzenti se neustále točili okolo maximálního jasu, který dosahuje „jen“ 500 nit. To je stejně jako má iPad Air a o 100 nit méně oproti iPad Pro. Upřímně, jak často budete používat iPad mini na přímém sluníčku? Já zatím vůbec a situací, kdy by mi jas displeje nestačil, bude podle mě velmi málo.

Na první pohled mi vadily širší rámečky okolo displeje – stejně jako u iPadu Air. Po pár dnech ale zjistíte, že je to nakonec lepší řešení. Tablet se lépe drží a používá, než kdyby displej byl téměř do krajů.

iPad mini má tedy pěkný displej, který naprosto odpovídá zaměření takového zařízení i jeho ceně. Jasně, mohli bychom se dohadovat o tom, že displej mohl být OLED a mohl mít technologii ProMotion. Pak by ale cena byla nejspíš o pár set dolarů vyšší a bavili bychom se o iPadu Pro mini. Nicméně třeba se takového zařízení v budoucnu dočkáme.

iPad mini

Co najdeme „uvnitř“

To je další velké překvapení. Na začátek se hned zbavíme slona v místnosti. Ano, iPad mini by mohl mít čip M1, ale to je ten samý příběh jako displej o pár řádků výše.
Vezmu to spíš z opačného konce. Taky mohl dostat A14 Bionic a postavit se bok po boku iPadu Air. Nicméně dostal do vínku letošní novinku, A15 Bionic, která je srdcem i nových iPhonů 13 a 13 Pro a je to krok správným směrem, řekl bych.

Troufnu si tvrdit, že v drtivé většině případů nabídne nový čip podstatně více výkonu, než bude potřeba. A komu by snad výkon nedostačoval, ten by si měl položit otázku, zdali je iPad mini to správné zařízení pro jeho potřeby.

Všem ostatním, počítám mezi ně i sebe, bude A15 Bionic stačit ještě dlouhé roky.
Což je nejspíš asi důvod, proč právě tento čip novinka dostala. iPadům se nedostává takové pozornosti jako iPhonům, což je logické, a mají podstatně delší životní cyklus, takže dalšího updatu se dočkáme, tipuji, nejdříve za tři roky, a proto bylo vhodné dát do těla to nejlepší, co má Apple k dispozici. Ale ne M1, víme proč.

Na straně paměti můžete volit za dvou variant. Základní 64 GB a pak 256 GB. Vybírat můžete i mezi Wi-Fi a verzí s 5G. Pryč je také konektor Lightning, který nahradilo USB-C, ale bez podpory Thunderbolt / USB 4.

Baterka a výdrž

Výdrž na jedno nabití je asi největší kámen úrazu. Proč? Menší tělo, menší baterka, ale pořád relativně velký displej s jemným rozlišením. I když tak jednoduché to také není, protože tu zase máme optimalizaci spotřeby na straně čipu A15.

Apple slibuje až 10 hodin prohlížení webu nebo sledování videa, pokud jste připojeni na Wi-Fi, a o hodinu méně v případě mobilní sítě. To jsou ale hodnoty v případě optimálních podmínek a těch nedosáhneme téměř nikdy.

Z mojí zkušenosti, a samozřejmě záleží na tom, jak iPad používáte, vyplývá, že mini budete nabíjet obden. Což je poměrně znatelný rozdíl například oproti iPadu Air, který nabíjím dvakrát týdně. Není to něco, co by mi extra vadilo, ale dovedu si představit, že pro některé uživatele nebude příjemné nabíjet tablet stejně často jako telefon. To je ale daň za malé a příjemné rozměry. Plus i to, že když večer při čtení usnete, 293 gramů iPadu mini vás nebude v obličeji bolet tolik, jako třeba 458 gramů iPadu Air.

Foťáky vepředu i vzadu

Dvanáct megapixelů vepředu. Dvanáct megapixelů vzadu. Nevím jak vy, ale já jsem iPadem nikdy nefotil a asi nikdy ani nebudu. Tedy pokud pominu skenování dokumentů, což ale nepovažuji za focení v pravém slova smyslu.

Čočku a senzor na zádech tak považuji spíše jen za doplněk. Důležitější je přední kamerka pro videohovory a je jedno, jestli jde o FaceTime, Zoom, Teams nebo něco jiného. Na přední straně tedy máte 12Mpx senzor se světelností f/2,4, dvojnásobným zoomem, stabilizací Cinematic pro video a již zmíněnou funkcí Center Stage, která vás během videohovoru sleduje a udržuje vás ve středu obrazu, pokud je to možné. Zajímavé je, že tato výbava je o kus lepší než v případě iPad Air a téměř se vyrovná iPadu Pro, který navrch přidá jen TrueDepth technologii pro portréty a tolik oblíbené Animoji a Memoji.

Přiznám se, že jsem iPad mini pro videohovory zatím nepoužil. Veškeré pracovní řeším buď na iMacu nebo Z Fold 3 a na soukromé hovory v poslední době nějak nedošlo. Zkoušel jsem přední kamerkou vyfotit několik selfies a vypadají dobře, jak byste ostatně od foťáku této kategorie čekali.

Na zádech pak máte opět 12Mpx senzor s možností až pětinásobného zoomu, světelností f/1,8 a Smart HDR 3 pro fotografie. Nečekejte zázraky, je to trochu ořezaný setup z iPhonu, ale na nějaké základní a nenáročné focení to stačit bude. Ale zase… proč budete fotit iPadem, když v kapse nejspíš máte iPhone?

iPad mini

Moje využití

Mám iPad mini jen chvíli a teprve se s ním hledám. Aktuálním využitím je hlavně konzumace obsahu. Konkrétně články a časopisy v aplikaci News+ a elektronické knihy. Čtu si téměř denně před spaním. Baví mě to, protože iPad mini je lehký, dobře se drží a ani po delší době nepřekáží, ani mě nebolí ruce. Tohle je pro mě velké plus oproti iPadu Air nebo Z Fold 3, který občas na čtení používám taky.

Pak samozřejmě sociální sítě a videa na YouTube. Mám v mini soukromé i pracovní e-maily, ty ale nejspíš dám pryč, protože většinu mailové komunikace řeším se Z Fold 3 v ruce a nehodlám na tom cokoli měnit.

Poznámky asi taky nebudou to pravé, protože již několik měsíců používám na veškeré poznámky a psaní digitální tablet reMarkable 2 a ani na tom nehodlám nic měnit. Naprosto jsem si ho zamiloval a skvěle zapadl do mého workflow.

Hry moc nehraji. Skoro vůbec. Tak trochu „guilty pleasure“ je pro mě Call of Duty Mobile, ale to jsem zvyklý hrát na Androidu s jiným poměrem stran displeje, než má iPad mini a ačkoli jsem CoD na mini zkoušel, nenašel jsem optimální rozložení ovládacích prvků a neustále jsem si omylem mačkal zapínací tlačítko. Takže jsem se vrátil zpět k tomu, na co jsem delší dobu zvyklý.

Během podzimu a zimy bych rád vyzkoušel aplikaci Fitness+, iPad mini by na cvičení doma mohl být vhodným společníkem. Uvidíme.

Stále čekám na novou funkci Universal Control, kterou Apple představil během letošního WWDC. Hodně se mi líbí, ale do betaverzí iOS, iPadOS a macOS se zatím nedostala. Doufám tedy, že se objeví teď během podzimu, s uvolněním finální verze macOS Monterey. Pak by oba iPady ve spojení s iMacem mohly vytvořit zajímavé pracovní prostředí. Budu dál doufat a držet si palce, že se během října, nejpozději listopadu konečně dočkám.

Cena a její obhajoba

iPad mini stojí v základním provedení 499 USD plus daň. Respektive v ČR 14 490 Kč. Cena se v nejvyšší konfiguraci může vyšplhat až přes dvacet tisíc. Je to moc nebo málo? Slyšel jsem názory, že za malý „ořezaný“ iPad je to moc. Jenže to je právě ten problém a nepochopení. iPad mini v žádném případě není „ořezaný“. Je to plnohodnotný iPad, lépe vybavený oproti iPadu Air, jen je malý. Zařadil bych ho do kategorie tabletů střední třídy, pod špičku, které dominuje iPad Pro a v té oblasti mu nic nechybí. Jde o plnohodnotný a velmi dobře vybavený iPad, stejně jako je tomu v případě iPadu Air. Ten začíná na 16 990 Kč.

Otázkou tedy je, chcete malý nebo velký iPad. Pokud vám více vyhovuje menší zařízení, pak při volbě iPadu mini nemusíte dělat žádné kompromisy. Naopak. Dostanete tablet našlapaný posledními novinkami a téměř všemi důležitými funkcemi. Tablet, který vám vydrží několik let zcela bez problémů. Nutno podotknout, že ve světě Androidů nemá iPad mini konkurenci.
Pro koho tedy iPad mini je?

To je dobrá otázka, příteli. Apple během prezentace zmiňoval piloty a lékaře, kteří si oblíbili předchozí generace, a novinka by pro ně mohla být jasnou volbou. Naprosto tomu rozumím. Určitě najdeme několik dalších profesí, které ocení malý a výkonný tablet pro práci v terénu.

A pak jsou tu běžní uživatelé. Ti by si měli položit několik základních otázek, které je dovedou k tomu, který iPad vybrat. Hodně jsem přemýšlel nad tím, jak tenhle závěr pojmout a došel jsem k tomu, že ať se na to podívám z kteréhokoli pohledu, prim zde hrají rozměry a hmotnost.

iPad mini je zařízení, které dámy snadno schovají do kabelky, pánové do kufříku, tašky přes rameno nebo čehokoli jiného, co se dnes nosí. Kapsáče už v módě asi nejsou, což je škoda, protože i do nich by se iPad mini vešel. A co si budeme povídat, Krteček by byl z iPadu mini nadšený, protože do jeho gatí by nový tablet padl perfektně.

Ale humory stranou. Pokud stále používáte některou z předchozích generací iPadu mini, neváhejte a novinku si pořiďte. Budete nadšeni. Pokud máte větší iPad a jeho rozměry vám nevyhovují, pak je mini správná volba. Oproti ostatním v portfoliu o nic nepřijdete a získáte to ve velmi kompaktním balení.

Záleží i na tom, jaký máte telefon. Vedle některého z iPhonů Pro Max nebude iPad mini asi dávat takový smysl jako vedle modelů 12 mini nebo 13 mini.

A pak do hry vstupují také emoce. Protože ty ovlivňují naše rozhodnutí při nákupu, ne rozum. A díky, nebo snad kvůli, emocím mám já sám jasno. iPad mini si nechám, protože je prostě skvělý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *