Jak začít obchodovat?

Finanční aplikace

Už několik let patří finanční startupy k jedněm z nejzajímavějších a celý finanční segment k nejvíce disruptivním podnikatelským prostředím. Věci, které dříve byly myslitelné jedině z pozice bank, dnes realizují startupy a nových finančních appek přibývá slušným tempem.

Díky tomu si může člověk snadno vyzkoušet různé věci – nakupovat a prodávat kryptoměny, hrát si s akciemi nebo půjčovat peníze. Na následujících řádcích najdete pár appek, které používám. Některé aktivně, jiné spíš na hraní, každopádně si ale myslím, že stojí minimálně za pozornost, případně za vyzkoušení. Pokud tedy nejste spokojeni se „zhodnocením“ peněz na běžném účtu. Bohužel, české banky se sice snaží jít s dobou (a třeba mobilní bankovnictví Monety je skvělé), z podstaty věci však stále některé produkty nemohou nabízet.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Možná se vám někdo bude smát, že na Naga nebo Revolutu kupujete například akcie a samozřejmě bude mít pravdu, ale na vyzkoušení je to skvělé. Pro menší investování také.

Disclaimer: Níže jsou pouze mé názory, nejsem ekonom, odborník na kryptoměny ani akcie, takže to berte s rezervou a investujte opatrně!

Finanční aplikace

Revolut – lepší banka

O Revolut jsme v iPure již několikrát psali. Pokud často cestujete, tak je to skvělá služba. Umožní vám například dělit účty mezi kamarády na dovolené, vést účty v různých měnách, má fajn zabezpečení. Metal plán má nejhezčí platební kartu, co znám, a velice slušné pojištění. Navíc – přes Revolut můžete nakupovat a prodávat hlavní kryptoměny nebo nově i investovat do amerických akcií. Třeba si můžete koupit část „akcie“ Applu za 1 USD.

Osobně používám Revolut jako svůj hlavní platební nástroj – doma i na cestách. Hraju si s „akciemi“ a kryptoměnami a využívám ji často na cestách s přáteli. Základní verze je zdarma, tak ji můžete vyzkoušet.

NAGA – hrajte si s akciemi

Když jsem před rokem hledal, kde si začít hrát s akciemi (Revolut to ještě neuměl), tak jsem došel k Naga, která funguje i v EU. V USA je velice populární Robinhood, ale jeho dostupnost u nás je stále nejistá. Naga je taková sociální síť pro investory. Umožňuje vám investovat do „akcií“ v USA i Evropě (oproti Revolutu, ten zatím umí jen US) a něco málo vydělat (nebo prodělat!).

Jde o stejný systém jako u Revolutu, tedy nekupujete skutečnou akcii (s tím opatrně). Pokud půjde vše dobře, nic se neděje, vše je bez poplatků a zisk okamžitě získáte zpět. Pokud ale půjdou akcie dolů, platíte i ztrátu (koupíte akcii za 50 USD, její hodnota spadne o polovinu, a vy nedlužíte 50 USD, ale 75 USD. Takže těch 25 USD musíte uhradit!).

Finanční aplikace

Asi nejzajímavější funkcí Nagy je možnost „kopírovat“ úspěšné investory – můžete si nastavit, že budete investovat přesně jako oni. Když si najdete toho správného, tak vám jen vydělává peníze. Jen znovu bacha. Naga počítá pouze uzavřené investice, ale někteří uživatelé neúspěšné investice, když jdou do mínusu, neuzavírají a systém je pak vidí jako úspěšné. Chce to tedy trochu opatrnosti.

Jinak ale nejde o vůbec špatnou službu, alespoň mé zkušenosti jsou pozitivní a pokud nepotřebujete jiné funkce Revolutu, a chcete jen akcie, může to být volba. Zkoušejte zde.

Finanční aplikace

Coinbase – svět kryptoměn

Pokud jste laickými fanoušky kryptoměn, doporučuji Coinbase. Existují konkurenti, kteří mají menší poplatky, ale Coinbase má skvělou aplikaci i web a neměl jsem s ním nikdy žádný problém. Převody financí tam i zpět, zasílání kryptoměn do peněženky na Coinbase třeba z těžebních strojů apod. Jde o jednoho z nejsilnějších hráčů, jenž v současné době podporuje spektrum měn a pravidelně přidává nové. Nabízí i řadu pokročilých služeb pro opravdové „kryptoinvestory“, vyzkoušejte, je to zdarma.

Zonky – Půjčujte peníze

Poslední aplikace, kterou pravidelně používám, je Zonky. Určitě ji většina z vás zná. Jde o „komunitní“ půjčování peněz. Prostě vidíte katalog „příběhů“ a můžete si rozmyslet, jestli někomu půjčíte 200 Kč na nové auto, kuchyň nebo studia, včetně rizikovosti a z toho odpovídajícího úroku. Jedinou vadou na kráse je jednoduše to, že půjčujete peníze. Pro každého to není sociálně v pořádku. Já Zonky využívám, protože generuje slušný úrok, a snažím se vybírat takové půjčky, kde je riziko nesplácení minimální – omlouvám si tím to, že snad nikoho nikdy nedostanu do insolvence, ale to riziko zde samozřejmě stále je.

Jinak je ale služba příjemná, funguje skvěle, za 2 roky používání jsem nepřišel ani o halíř půjčených peněz a mobilní aplikace je moc fajn. Vyzkoušejte zde.

Finanční aplikace

Twisto – kreditka nekreditka

Poslední službou, kterou využívám, je české Twisto. Moc sympatický lokální startup, který je v mnoha ohledech podobný Revolutu. Jen utrácíte „na dluh“ a funguje podobně jako kreditka. Bohužel, karta jako taková je debetní (v zahraničí se občas kreditka hodí). Umí také dělit útratu mezi přátele, základní verze je zdarma, podporuje Apple Pay a další vychytávky, jako je skenování dokladů přímo do aplikace, a má skvělé kurzy pro platby v zahraničí.

Twisto využívám jako rezervní platební nástroj, kdyby se někde v zahraničí nebo doma něco stalo, banka mi z nějakého bizarního důvodu zablokovala kartu (jako před měsícem). Zkoušejte tady.

Žádné další finanční appky mě zatím nepřesvědčily. Hodně oblíbená je také Curve Card, která vám umožňuje „integrovat“ všechny vaše platební karty do jedné (a další funkce), ale vzhledem k tomu, že v 99 % případů platím přes Apple Pay, tak tento problém sám zmizel. Zapomněl jsem na něco zajímavého, co používáte? Budu rád za tipy a doporučení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *