WWDC 2024 – Hlavně nepřepálit start

Další rok je za námi, což fanoušek Applu nejlépe pozná podle toho, že byl odvysílán další tradiční Apple Event. V pondělí večer proběhl přenos zahajovací keynote Celosvětové vývojářské konference 2024, která se i přes svou nečekanou strukturu nesla v duchu umělé inteligence. Tedy aspoň její konec… Ale můžeme tomu vůbec říkat umělá inteligence? Pojďme si v tom udělat pořádek.

Jak Apple zareaguje na dosavadní vývoj trhu, bylo asi nejpalčivější otázkou celého oboru za poslední rok. Siri je se svými schopnostmi chytrého asistenta sto let za opicemi, inteligentní funkce operačních systémů a zařízení Applu se doposud vždy omezovaly pouze na strojové učení. Pár procesů na pozadí, které sice zpříjemnily naši práci se zařízeními, ale asi se to úplně nedá označit za inteligenci, jak ji chápeme v dnešním slova smyslu. Mělo to ale vždy být praktické. Pokud by však Apple letos nepřepracoval svoje chápání inteligentních zařízení a nepřišel s něčím skutečně konkurenceschopným, asi by jeho potenciál konkurovat Microsoftu a Googlu už nikdo nebral vážně. A tak jsme byli plni očekávání.

 

Tento článek si můžete přečíst i v PDF formátu.

Velkolepý nástup

Začátek zahajovací keynote byl tentokrát opravdu akční, tak jak to Apple umí nejlépe. Keynoty jsou show mnohem spíš než technologický brífink. Přední představitelé Applu na palubě letadla v korporátních barvách, oblečeni do padnoucích bílých kombinéz ozdobených duhovými vlajkami k oslavě Pride Month, připraveni k seskoku z 12 tisíc stop na Apple Park, kde už na ně čeká Tim Cook se svým úvodním slovem. Phil Schiller za kniplem pomocí starého iPodu otevírá zadní vrata letadla, pasažéři se připravují k seskoku. Craig Federighi je uklidňuje a motivuje, je načesaný jako vždycky. Jakmile jsou všichni ve vzduchu, Schiller odklání letadlo a naši hrdinové postupně rozevírají padáky, každý z nich má shora název jednoho z operačních systémů, které budou ten den v hlavní roli. watchOS, macOS, iOS, iPadOS, visionOS, tvOS. Jsme tu dobře, je to WWDC. Jakmile jsou už jen pár desítek metrů nad Apple Parkem, Tim Cook je vyhlíží ze střechy. Show začíná. 

Pokud jste poslouchali poslední díl našeho podcastu před WWDC, mohli jste s námi společně hádat, co nás na WWDC čeká, jaké novinky budou vydány, nebo taky kolikrát bude zmíněno slovo AI, tedy umělá inteligence. Bylo totiž doposud vždy dobře známé, že výraz umělá inteligence byl v Applu tabu, cokoli podobného se vždy nazývalo strojovým učením, anglicky machine learning, o umělé inteligenci jako by Apple nikdy ani nepřemýšlel. Jako by to šlo úplně mimo ně. V podcastu jsme tipovali, když už má přijít to velké oznámení éry umělé inteligence v historii Applu, že stejně jako vždy padnou stovky superlativů, bude slovo umělá inteligence, respektive AI, zmíněno několiksetkrát. Mohlo to tedy pak pro všechny být poněkud underwhelming, tedy něco jako nic moc extra, když něco málo o inteligenci padlo jen jakoby mimochodem v úvodním slově Tima Cooka, a pak tato problematika na hodinu doslova zmizela ze scény.

Během představování jednotlivých operačních systémů byly sice různé chytré funkce zmíněny, o kterých vás kolegové ve zbytku tohoto vydání i v dalších číslech detailně seznámí, ale vždy to bylo jen v kontextu vylepšeného strojového učení, využití výpočetního výkonu na zařízení, prostě žádný cloud, žádné ChatGPT, žádné velké jazykové modely, šok! 

Vydržet se ale vyplatilo. Nakonec se ukázalo, že to celé byla jen příprava na oznámení něčeho mnohem zásadnějšího. Strukturální proměny operačních systémů Applu, ne úplně nepodobné přechodu od Intelu k Apple Silicon. Oznámen byl postupný proces ladění a implementace konceptu Apple Intelligence, tedy AI podle Applu.

Není AI jako AI

Posledních zhruba 40 minut pondělního přenosu bylo věnováno právě Apple Intelligence. Dalo by se cynicky říct, že je to jenom navoněný název pro umělou inteligenci v mobilu, což už jsme viděli i u jiných výrobců, že Apple jenom dohání ztrátu, ale i já jako odpůrce té přiblblé umělé inteligence, jakou jsme ji doposud znali, bych řekl, že tohle je sofistikovanější a příjemnější, než se to může na první pohled zdát. Nechci tady přímo zabíhat do konkrétností, které vám sdělí kolegové, ale rovnou si můžeme říct, že Apple primárně vzal Siri se všemi jejími výhodami soukromí a ochrany osobních údajů, jak jsme správně předpokládali, postavil okolo ní personalizovaný model vylepšeného asistenta, který už od vás nevyžaduje, abyste mluvili v naučených frázích pořád dokola.

Nedá se říct, že teď můžete se Siri mluvit doslova, jak chcete, ale pochopí vás i tehdy, když se přeřeknete, zakoktáte a následně opravíte. Rozumí také lépe kontextu, který může být psaný i mluvený, takže se nemusíte opakovat a můžete během komunikace s ní používat zájmena a příslovce místo podstatných a vlastních jmen. Komunikace by s ní tak měla být mnohem intuitivnější a Siri si díky tomu, že od vás už nechce vyžadovat jakousi znalost jejích schopností, dovede domyslet, co po ní asi můžete chtít. Pokud budete chtít pomoci s něčím, čehož jméno neznáte, tak jí to prostě popíšete. Novinek je hodně, funkce jsou samozřejmě protkány úplně všemi systémovými aplikacemi a platformami v čele s iPhonem a bude chvilku trvat, než si na ně zvykneme a začneme je používat, ale tohle je v principu ono.

Tohle je jen začátek

Je zde opět vidět, že Apple zvolil opačnou strategii. Místo toho, aby do systému hodil rádoby vševědoucího asistenta, který je vlastně jen převlečený Google, a nechal nás s ním dělat, co nás napadne, tak si stanovil přesná kritéria, která musí inteligentní asistent v zařízení splňovat a jakému účelu má vlastně sloužit. Apple vyčkal na uvedení umělé inteligence do doby, kdy byl schopen doporučit a nastínit její praktické využití nad rámec toho, co už teď bylo možné na iPhonu a jiných zařízeních dělat. Apple Intelligence navíc vychází z vašich dat, která historicky má a která neopouští vaše zařízení ani servery Applu, což znamená, že spíš než aby inteligence hádala a mnohdy plácala nesmysly, doporučuje na míru. Mám z toho ten pocit, že není vlezlá, je nápomocná. A to je podle mě mnohem vyšší přidaná hodnota, než jakou nabízí samotné jazykové modely.

Apple svoji inteligenci na podzim uvede na iOS a iPadOS 18 a macOS Sequoia s tím, že poběží výhradně na čipech A17 Pro a novějších a všech čipech M. Důvodem je to, že Apple zřejmě nabije Neural Engine svých nejmodernějších čipů jazykovými modely a kódy, z nichž bude nová Siri vycházet, a k dispozici Apple Intelligence budou také nové servery, které Apple vybudoval pomocí čipů M a které budou moci některé vstupy zpracovávat externě. Pokud by se však stalo, že Siri položíte příliš sofistikovanou otázku, doporučí vám použití integrovaného ChatGPT (Elon Musk už zuří) s tím, že pokud vám to nevadí, deleguje odpověď právě jemu. To vše z bezpečnostních důvodů, schvalovat to nemusíte.

Závěrem keynote Craig Federighi dodal, že jsme teprve na začátku éry osobní inteligence (personal intelligence), která je postavená na tom, co jste vy a co je vám blízké. Nesnaží se nás upravit, nic vsugerovat, ale ještě zlepšit zařízení, která doposud už tak dobře plnila to, co jsme po nich chtěli. Ani jednou jsme také neslyšeli, že je skvělý nápad si s tupým robotem povídat o literatuře nebo si zpívat, což je asi to nejnormálnější, co o umělé inteligenci letos kdo řekl.

Měli bychom to brát jako nástřel, první pokus. Apple samozřejmě bude dále prohlubovat integraci umělé inteligence do svých zařízení, ale na to bude potřeba více výkonu a taky čas, abychom měli s čím porovnávat. Proto mám za to, že jako Apple před lety ohlásil přechod k vlastním čipům, dnes ohlašuje podobně významný vznik vlastní inteligence, Apple Intelligence. Služby, která bude vyzobávat to nejlepší z oboru, aby umožnila zařízením vás obejmout, aniž by vás obírala o to, čím skutečně jste. Lidmi. A já mám z toho radost.

1 komentář

  1. Je naprosto geniální přivlastnit si zkratku AI a udělat z toho ne Artificial Inteligence, ale Apple Inteligence. Jednoduché a jasné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *