Věřil jsem, že Photos nahradí Aperture, říká PhotoJoseph

Processed with VSCOcam with f2 preset

S Josephem Linaschkem známým víc jako PhotoJosephem se znám již od doby, kdy působil v Applu a pracoval nejen na aplikaci Aperture. Obdivuji jeho práci a fotografie. Joseph žije v Ashlandu v Oregonu a mezi jeho zákazníky patří globální korporace, rockové hvězdy nebo místní restaurace a hotely. Kromě fotografování se také věnuje e-learningu, pořádá fotografické workshopy a různá školení. Podle Josepha byl Aperture skvělá aplikace a v současné době mohla být dobrou konkurencí pro Adobe Lightroom. Apple vývoj Aperture však zcela ukončil a náhradou mají být Photos. Je tomu skutečně tak? Může iPad Pro nahradit počítač všem kreativcům?

Josephe, provozuješ online vzdělávání od roku 2010, kdy jsi opustil svou práci v Applu. Jak se cítíš po 8 letech jako freelancer?

Úžasně! Byla to očividně dlouhá a těžká cesta, bylo to nahoru a dolů, ale nepřál bych si to nijak jinak. Mít kontrolu nad svým vlastním osudem je jeden z nejlepších pocitů mé kariéry. Jediné, co mi opravdu schází, je kamarádství při práci s týmem. Teď už mám jednoho zaměstnance, takže to pomáhá, ale pořád mi chybí práce s tolika talentovanými lidmi. Taky už nejsem „freelancer“. Jsem vlastně zaměstnanec mé vlastní firmy. To je pokrok!

Joseph Linaschke

Byl jsi extrémně aktivním školitelem Aperture. Jaký máš názor na to, že dnes Apple tento produkt ruší?

To už je hodně dávno, ale pořád to bolí. Dal jsem do toho produktu hodně svého srdce a duše jak v době, kdy jsem byl v Applu, tak po mém odchodu. Aperture byla opravdu skvělá aplikace, takže je škoda, že ji zařízli. Mohla být updatovaná a pořád být silnou konkurencí pro Lightroom, ale no, co už.

Z tvého pohledu, mohly by Apple Photos nahradit Aperture? Nebo preferuješ nějaké jiné alternativy?

Ne, už ne. Když byly Photos poprvé uvedeny, věřil jsem, že nakonec budou tak silné jako Aperture. Ale teď je už jasné, že tohle se nikdy nestane. Photos mají některé skvělé funkce a je to skutečně skvělá appka pro její určený trh, ale není to náhrada Aperture. Tahle zodpovědnost byla podle mě předána Lightroomu. Jsou i jiné možnosti jako ON1 Photo RAW, Capture One a Skylum, dříve Macphun.

Tvůj web začal jako ApertureExpert.com. Ale od toho bodu se skoro všechno změnilo. Mohl bys našim čtenářům popsat svou životní cestu?

Když jsem odešel z Applu, krátce poté se zrodil ApertureExpert a rychle vyrostl na zdrojový web číslo jedna pro uživatele Aperture. Byl jsem na ten úspěch velmi hrdý. Ale samozřejmě, když Apple zabil Aperture, muselo se to změnit. Zpočátku jsem se rozhodl zaměřit zcela na tu „náhradu“, Apple Photos, ale netrvalo dlouho a uvědomil jsem si, že to nikdy nebude skutečná náhrada za Aperture. Poté web znovu změnil směr, jako PhotoApps.Expert se stal zdrojem informací pro jakoukoliv foto aplikaci, a to skvěle fungovalo několik let. Tenhle účel pořád plní, ale zhruba před dvěma lety jsem začal s YouTube show zvanou Photo Joseph’s Photo Moment o foto/video technice a hardwaru a operující zcela nezávisle na webu PhotoApps.Expert. Zrovna začátkem tohoto roku jsem se rozhodl sloučit tyhle dva brandy a jednoduše stránky nazvat PhotoJoseph.com, což je to, čím jsou dnes. Zdrojem pro foto i video aplikace, hardware a techniku, a myslím si, že to byl dobrý tah.

Provozuješ úspěšný online vzdělávací program pro mnoho aplikací. Mohl bys porovnat popularitu foto a video aplikací?

Není žádná diskuse o tom, že Lightroom je zde dominantní silou pro pokročilé uživatele, a Photos si vedou velmi dobře pro amatérský a nadšenecký trh. Lightroom CC, nová cloudová verze, je velmi zajímavá. Začala v podstatě jako konkurence Apple Photos, ale šíře jejích funkcí velmi rychle roste a bude náhradou za Lightroom Classic. To je zjevně nový záměr Adobe, a odvádí skvělou práci v tom, že se to děje tak rychle. Další důležité aplikace ON1 Photo RAW a Capture One si v současnosti vedou dobře a rozhodně mají své fanoušky, ale na základě popularity článků na mém webu je jasným králem Lightroom.

Tvůj web photojoseph.com nabízí mnoho webinářů, videí ke stažení a také členství. Můžeš nám odkrýt, který produkt je nejpopulárnější?

Je to v zásadě mix… Videa ze série Photo Moments jsou poměrně populární. Psané tipy se postupně stávají méně populárními, ale pořád je občas postuji, protože znám mnoho lidí, kteří preferují čtení před sledováním videa. Live Training, který žije za branou placeného členství, je mnohem delší formou tréninku, takže přirozeně není tak populární. Ale je tím, co vydělává webu peníze. Posledním přídavkem stránek určeným pouze pro členy je Business of the Business série rozhovorů s fotografy, filmaři, YouTubery a jinými tvůrci obsahu o obchodním aspektu jejich podnikání. Jak svůj business začali, jak vlastně skutečně vydělávají peníze. Tohle teprve začalo, ale očekávám, že to bude celkem populární.

Co je z tvého pohledu budoucností online vzdělávání?

Růst, růst, růst. Lidé jsou hladoví po znalostech. A jelikož je tu pořád více a více vzdělávání, nebo „vzdělávání“ na zdrojích jako Youtube, stává se těžším najít ty skutečně dobré věci. To je to, proč se stránkám jako LinkedInLearning.com (lynda.com) daří tak dobře. Některým lidem nevadí hrabat se nesčetnými hodinami YouTube videí ve snaze najít těch několik málo perel, ale mít to zadarmo, zatímco jiný si raději zaplatí nějakou sumu, aby měl jednoduchý přístup ke kvalitnímu tréninku. Proto i já dělám oboje, protože budoucnost je zjevně otevřena oběma stranám.

Vím, že používáš Mac i iPad. Mohl bys nám vysvětlit, jaké zařízení pro tebe lépe funguje, pro jaký typ práce a proč?

Záleží to pouze na konkrétním úkolu. Miluji práci s iOS, ale není tak flexibilní jako macOS, a na macOS mohu dělat daleko více věcí najednou – a rychleji. A přitom toto píšu na svém iPadu! Hodně denních emailů dělám na iPadu, nějakou úpravu fotek na iPadu, převážnou většinou video editace dělám na iMacu. Samozřejmě miluji mobilitu iPadu a miluji, když můžu svůj laptop nechat doma, což se stává častěji a častěji.

Dokázal by sis představit plnou náhradu za počítač v iPadu Pro pro komunitu kreativců? Co ti u iPadu dnes schází?

To je velmi těžké si představit. Existuje fundamentální výzva, kterou neumím vyřešit – nikdo neumí – která separuje dotykovou interakci od interakce myší. Přemýšlejte o tom. Když chcete na něco kliknout a přetáhnout to v macOS nebo Windows, umístíte na to myš, zmáčknete tlačítko a držíte tlačítko za pohybu myši. Můžete to udělat v jednom rychlém a plynulém pohybu. Ale s dotykem musíte přemístit na objekt váš prst a buďto se dotknout obrazovky k výběru objektu a poté se dotknout obrazovky znovu, abyste objekt uchopili, nebo se ho k uchopení dotknout a chvíli držet, a poté s ním pohybovat. Je to buď extra krok, nebo dlouhý krok. Nezdá se to jako něco zásadního, ale vynásobte si to 10000 kliků za den a najednou je to opravdu zásadní. Nemůžete se prostě jen dotknout a rychle táhnout, protože to se překládá jako tažení obrazovky, něco, na co jsme byli trénovaní od dob prvního iPhonu. Museli bychom být přetrénováni tak, že tažení jedním prstem je totéž jako kliknutí a tažení, a tažení několika prsty pohybuje obrazovkou. To by bylo v pohodě na větším zařízení, ale ne na malém displeji, jako má iPhone. Takže to není odpověď, ale zároveň nevím, co tou odpovědí je.

Co je dnes největší výhodou Applu, co se týče fotografie a editace videa?

To je jednoduché – je to ekosystém. Fakt, že můžete něco vyfotit na svém iPhonu a za pár vteřin to máte na vašem iPadu, desktopu, laptopu, Apple TV – to je fakt skvělé. Samozřejmě tato integrace není bezchybná, ale to je ten další úkol! Plus, zatímco někteří lidé toto mohou považovat za slabinu, já si myslím, že ta kontrola, kterou Apple vynucuje nad jejich aplikacemi a nad App Storem, je v konečném důsledku dobrá věc. Ano, znesnadňuje to život aplikacím, které se objeví ve storu, v manipulaci s novým fotoaparátem, editací fotek, manipulaci s videem atd., ale znamená to, že jako spotřebitelé nemarníme náš čas stahováním aplikací, které nefungují nebo hůře, jsou škodlivé. Nepotřebuji 100000 aplikací pro práci s fotkami, pokud jich polovina nebude fungovat. Raději budu mít užší výběr aplikací, u kterých vím, že budou pokaždé fungovat.

Co by měl Apple zlepšit, aby byl lepším pro kreativce?

Synchronizaci. Myslím to vážně… cloudové služby nebyly nikdy silnou stránkou Applu. Pamatujete si iCloud? Prokrista. Tohle je něco, v čem se Apple musí, a to i dnes, zlepšit. Hodně zlepšit. Když jste zvyklí na služby Googlu, nebo i třeba cloudové služby Adobe, víte o kolik lepší to může být. Je vážně směšné, když na vašem iPhonu fotku vyfotíte, za 20 vteřin ji chcete editovat a musíte čekat, než se stáhne! Nebo nebýt schopen přinutit kolekci fotek zůstat na vašem zařízení. Byli jste někdy v letadle a chtěli jste editovat fotky z výletu, na kterém jste právě byli, ale nešlo vám to, protože se odsynchronizovaly do cloudu… přitom stále máte hromadu místa na vašem zařízení, takže neexistuje důvod, aby tam tam nebyly? Jo, zkušenosti jako jsou tyhle, vás donutí zlomit nad Photos hůl. Tohle ani není o profesionální zkušenosti. To je o systému, který funguje tak jak má, ale dost často tak nefunguje. Zlepšuje se to – rozhodně. Ale pořád to má před sebou hodně dlouhou cestu.

 

 

Joseph Linaschke

Joseph pracoval osm let v Applu a na starosti měl mimo jiné vývoj fotografické aplikace Apple Aperture. V roce 2009 odešel a začal se věnovat vlastní fotografické praxi. Více než 20 let také provozuje online foto/video kurzy a fotí pro různé zákazníky a globální korporace. Joseph působí na sociálních sítích a YouTube pod přezdívkou @PhotoJoseph, má vlastní portfolio a YouTube kanál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *