Užívám si technologie a žiju naplno, říká Aleš Slabý

Aleš Slabý

Podnikatel, milovník kryptoměn, vývojář. To všechno a mnohem více lze napsat o Alešovi Slabém, kterého jsem poprvé potkal před několika lety na cestě do USA. Aleš je svým způsobem velký vizionář, který přivedl k životu hromadu projektů. Možná některý z nich i znáte, či sami používáte.

Aleši, zkus se v krátkosti představit čtenářům. Jak ses dostal k Applu?

Ahoj, Filipe, sám bych se označil za internetového dinosaura, jelikož jsem měl ještě osmimístné ICQ. Kde jsou ty časy? 😊 Svůj první počítač jsem dostal v osmi letech a kazím si na nich oči již přes 30 let. Zažil jsem dobu, ve které jsem snil o tomto všem, co je nyní k dispozici, takže si to teď velmi užívám. Poprvé jsem se s Applem setkal na střední škole, kdy nás posadili před Mac a my se jen vysmívali, že disketa nejde vysunout tlačítkem, ale je na to klávesová zkratka. Tehdy už byl asi zastaralý, takže jsme na něm ani nepracovali. Podruhé, když mi kamarád ukazoval z Ameriky dovezený první iPhone, tak jsem si klepal na čelo, že na něm nefungují MMS. Vypadalo to, že zůstanu zarytým windowsákem, ale změnil to iPhone 4. Řekl jsem si, že ho vyzkouším. Byla to láska na první pohled, takže pak to šlo rychle. Dneska mám od Applu, až na pár výjimek, kompletně vše – včetně šesti HomePodů po celém bytě.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Aleš Slabý

Čím se aktuálně živíš?

Já celý život podnikám. Podnikal jsem už od patnácti let a v den mých 18. narozenin jsem si zažádal o vlastní živnostenský list. Za ta léta jsem vytvořil spoustu nejrůznějších projektů. Některé byly slavnější a jiné méně. Vždycky mě ale musely bavit, takže většinou odrážely aktuální trendy, dělal jsem toho opravdu hodně a vždycky se to nějak týkalo počítačů a internetu. Program na zrychlení internetu a sdílení souborů, poskytování místního internetu, klonování karet SIM, software na inkaso pohledávek a registr dlužníků, různé e-shopy atd. Nyní jsem se dostal do fáze, kdy mám fungující firmy s pasivním příjmem a mohu si dovolit být naprosto nezávislým, chodit na dlouhé procházky a přemýšlet si, co bude v budoucnosti za trendy. Hlavně si všechny vysněné technologie užívat a hodně s nimi cestovat.

Společně jsme byli před pár lety v USA. Pamatuji si, že již v té době jsi hodně „fušoval“ do kryptoměn. Tenkrát ještě frčel hlavně Bitcoin. Jak to máš dnes?

Mám to stále stejně. Bitcoin je základ, k tomu přibylo samozřejmě Ethereum, ale moje láska je Monero. To je v mnohém podobné Bitcoinu, ale je plně anonymní. Já do Bitcoinu nastupoval v době, kdy nikdo nepředpokládal, že může zhodnocovat peníze. Líbila se mi myšlenka, že je to nová technologie, která je stejně skvělá, jako byl ve své době vynález internetu, mít někde peníze, které si spravuji kompletně sám, nikdo mi je nemůže znárodnit nebo s odvoláním na vyšší morální cíle ukrást. Rozumím tomu, že stále je na světě někdo, kdo mu nevěří, ale já tuto nedůvěru už zažil v ranných dobách internetu, dnes nás ho sám stát nutí používat.

Vím, že asi neexistuje jednoduchá odpověď, ale do čeho bys investoval dnes jako nováček? NFT? Nějaké specifické kryptoměny? Případně, kde nakupovat a jakou aplikaci používáš?

Jako nováček bych nejprve investoval svůj čas do studia kryptoměn. Nejdříve bych si zjistil, jak jednotlivé měny fungují, čím jsou specifické, jaké mají výhody a nevýhody, následně bych možná nějaké zkusil koupit. Určitě bych zopakoval svůj příběh, tedy to, že jsem na nich nechtěl prvoplánově zbohatnout. Byť tento potenciál je samozřejmě lákavý, tak vede k tomu, že člověk neustále sleduje kurz při rychlém růstu nebo poklesu a dělá pak nepromyšlená rozhodnutí. Určitě bych se ale vyvaroval rad od „kamarádů“, že měna ABCXYZ (zde si můžete dosadit libovolný token, ICO, NFT…) je nejlepší na světě, lepší než Bitcoin, brzy ho nahradí a nyní je ideální čas do ní investovat. Já sám žádné NFT nemám a nemyslím si, že bych si nějaké koupil. Dovedu si ale představit, že někdy získám nebo si koupím herní NFT, které bude představovat třeba nějaký meč nebo vytuněné auto, které půjde dále obchodovat. Tedy něco jako globální burza elektronických předmětů. Je celkem jisté, že vznikne nová herní platforma, někteří lidé pak budou chodit do práce v těchto virtuálních světech, získané předměty pak smění za reálné peníze a přes Wolt si objednají pizzu domů. Dneska nepřeberné množství možností, kde nakupovat kryptoměny. Nejjednodušší je samozřejmě nějaký bitcoinmat nebo směnárna. Jde nakupovat třeba i na Revolutu, ale tam je nutné si uvědomit, že přicházíte o většinu výhod kryptoměn. Zejména se jedná o pseudoanonymitu, ale především nejste to vy, kdo kryptoměnu vlastní. Pokud se tedy taková služba, vláda nebo zloděj rozhodnou, že si měnu ponechají, pak tomu pramálo zabráníte. Osobně bych si nejznámější měny koupil třeba na Simplecoin.cz a následně si je převedl na Trezor, což je hardwarová peněženka, která umožňuje relativně bezpečné uložení kryptoměn.

Aleš Slabý

Nedávno jsi mi psal, že jsi vydal vlastní aplikaci. Co tě k tomu vedlo?

Už dlouho jsem se chtěl naučit programovat na iOS ve SwiftUI. Rozhodně nejsem programátor, ale když jsem už v 10 letech začínal psát vlastní programy v Basicu, tak mě to vždycky bavilo. Celkově mě baví „komunikovat“ se stroji a programování takové je. Když se správně ošetří výjimky, tak počítač dělá obvykle to, co by dělat měl. S lidmi to tak není, ti se musí neustále ladit. Pokud to šlo, tak jsem se snažil vždycky o to, aby většinu potřebné práce udělal stroj. Do své výuky programování jsem zapojil i umělou inteligenci ChatGPT. Dá se říct, že některé části kódu mi vygeneroval a já je jen malinko upravil, pro svoje potřeby. Brzy přijde doba, kdy si takto bude programovat každý. Počítači řekneme: „Jakmile bude mít můj klient narozeniny, tak mu pošli nějaký pěkný e-mail s přáním a rovnou mu dej 10% slevu.“ a ten vše udělá za nás. Možná časem ho to i napadne samo, sám si zjistí, že by se navýšily objednávky a my to už ani nepostřehneme.

Zkusíš svou aplikaci v krátkosti popsat? Jak funguje a k čemu může být dobrá?

Aplikace se jmenuje Companies – Search & Create a je poměrně jednoduchá. Sbírá data z různých obchodních rejstříků po světě a zobrazí je v přehledné podobně přímo na iPhone. Člověk nemusí chodit na ARES či do dalších zahraničních rejstříků. Aktuálně máme data o 200 milionech společností v 200 jurisdikcích. To ale není vše, chceme umožnit i založení a správu společnosti v USA přímo přes tuto apku.

Používáš teď nějaký specifický setup či workflow založené na Applu? Jaké je tvé oblíbené zařízení?

Nejčastěji držím v ruce iPhone. Jak jsem už říkal, rád chodím na procházky, a tam je pro mě toto zařízení jako stvořené. Občanka se už nosit nemusí, dveře a zámek mám na HomeKit, takže je to jediná věc, co mám u sebe. Tedy kromě hodinek. Až půjde na hodinkách i lítačka, tak možná budu nosit jen je. Hotovost vůbec nenosím, což obvykle žádné mimořádnosti nezpůsobuje. Jen jednou se ze mě stal málem bezdomovec v Drážďanech. Loni mi vypověděl službu iPhone. Protože jsem nechtěl být několik dní bez něj a vždycky si na všechny zařízení kupuji AppleCare+, tak jsem se narychlo vydal do Apple Store. Na místě mi bylo řečeno, že to bude trvat asi tři hodiny, a tak jsem se vydal do stravovacích služeb obchoďáku Altmarkt. Byť jsem neměl žádnou fyzickou kartu ani hotovost, tak jsem přece stále měl na ruce Apple Watch. Těšil jsem se, jak si zaplním bříško. Ač se považuji za zkušeného uživatele produktů Apple, tak jsem nevěděl, že jakmile se na dálku smaže iPhone, tak se z důvodu bezpečnosti deaktivují všechny karty i v hodinkách. No, takže nejen, že jsem se i nadále trápil hlady, ale dokonce i turniket na WC jsem musel, když se nikdo nedíval, přeskakovat. No, člověk se stále učí. 😊

Aleš Slabý

A co aplikace. Dáš nám pár tipů?

Moc rád používám aplikaci Tailor, která spojuje scrollovací screenshoty do jednoho obrázku, a Flighty, ta je pomocníkem při cestování letadlem a zobrazuje užitečné údaje.
Pokud někdo chce ušetřit za různé aplikace, tak doporučuji si do Google zadat „awesome testflight link“, což je seznam aplikací s testovací verzí TestFlight. Jelikož u těchto betaverzí jsou veškeré in-app nákupy pouze v sandboxu, tedy reálně se za ně neplatí, lze získat 3 TB Dropbox (v ceně 240 dolarů ročně) nebo Flighty (v ceně 60 dolarů ročně) zcela zdarma. Pokud vám nevadí, že testujete betaverze a sdílíte nějaké informace s vývojáři, tak určitě doporučuji se do seznamu podívat, zda tam vaše oblíbená aplikace není.

Máš nějaké osobní přání, co by měl Apple představit?

Moc se těším, že snad letos Apple představí nějaké ty brýle. Vůbec nevím, co všechno by mohly umět, ale rozhodně vím, že si je objednám. Jelikož jsem i developer, tak snad se k nim dostanu dříve i v rámci nějakého testování. Co bych si ale strašně moc přál, tak Siri na podobném principu jako ChatGPT.

Jaké máš plány do budoucnosti? Nějaké speciální projekty? Uvidíme více tvých aplikací?

Na podzim bych si chtěl splnit svůj sen se na nějaký čas přestěhovat do USA a zkusit tam žít. Baví mě studovat, jak funguje jejich kreditní skóre, internetové služby, bankovnictví a podobně. Pak bych něco možná importoval i zpět do ČR. Vůbec nevím, kam mě život dál zanese, snažím se užívat si svůj čas, nejnovější technologie a žít ze dne na den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *