Jobs si udržel svoji pokoru, říká analytik Horace Dediu

Král všech Apple analytiků. Právě tak časopis Fortune nazval rumunsko-amerického analytika Horace Dediu. Vizionář, který zároveň patří mezi nejuznávanější obchodní analytiky na světě, odpověděl na pár našich otázek. Když si zadáte do Googlu jméno tohoto významného vizionáře, zjistíte, že má více než 350 tisíc citací. Rychle se měnící svět techniky vyžaduje neustálou adaptaci od nás všech – v podnikání i v životě. Možnosti, ve které věří Horace Dediu, jsou neomezené.

Vždycky jsi byl známý jako ten chlápek z Nokie, který s předstihem rozeznal posun odvětví směrem k iPhonu, ale také nadšenec do aut se skvělými pozorováními z automobilového odvětví. Ale pak jsi kompletně změnil směr a najednou jsi začal mapovat trend mikromobility, několik let před všemi ostatními. Jak začne automobilový nadšenec milovat kola?

Miloval jsem počítače, ale rychle jsem si uvědomil, že se v budoucnu hodně zmenší a vejdou se nám do kapes. To bylo v roce 1995. Trvalo asi 15 let, než tahle verze kapesního počítače dohnala představivost trhu. Miniaturizace počítačů ale nebyla nikdy v pochybnostech, bylo jen otázkou času, kdy se síly technického vývoje a požadavků trhu potkají. Mám také rád auta a spoustu dalších věcí a zhruba 5 let jsem se sám sebe ptal, proč jsou taková, jaká jsou, a proč se mění tak strašně pomalu. Jinými slovy jsem se ptal, proč se ty nejrychlejší stroje mění nejpomaleji. Začalo být jasné, že na telefony (baterie, počítače) a vozidla budou mít vliv stejné síly. Nezvyklost mého pohledu spočívala v tom, že s mikro prostředky se toto stane daleko rychleji než v případě aut. Malé věci přijímají změnu mnohem rychleji než velké věci. Říkám tomu revoluce mikromobility.

Jsi také poměrně hlasitým kritikem Elona Muska a Tesly. Pro mnoho lidí je Musk nový vizionář, nový Steve Jobs. Co je to, co Jobs měl a Musk nemá?

Úspěch přichází z různých míst, ale když jste jednou úspěšní, pád může přijít pouze z jednoho důvodu: ztráta pokory. Bohužel když jste úspěšní, pokora se stane téměř neudržitelnou. Znal jsem mnoho úspěšných lidí, kteří truchlí nad její ztrátou. Jobs dokázal tu svou udržet.

Další zahraniční rozhovory:

John Voorhees, MacStories: úspěšná strategie Applu, tak jak jsme ji znali, je při jeho dnešní velikosti neudržitelná

Stephen Hackett: Už možná nebude záležet, jestli je to macOS, nebo iOS

Guilherme Rambo: Lidé mě kritizují za to, že jsem spoiler

V nedávném reportu od The Information si pouze zhruba 2 % uživatelů Amazon Alexa něco koupilo pomocí hlasové asistence. Myslíš, že by tím měl být Amazon zklamaný?

Alexa je pro Amazon způsobem, jak zvýšit „návštěvnost“, což je hlavní podmínka prodeje. Předpokládám, že smyslem bylo, aby se Alexa stala virtuální branou obchodu, umístěnou v našich domovech. Ten nízký konverzní poměr může a nemusí být znepokojivý. Mnohem více mne ale trápí ten trojský kůň v podobě mikrofonního systému provozovaného obchodníkem v mém domě. Soukromí je velmi obtížně měřitelná věc.

Máš nějaké náznaky, jak si vede HomePod?

Nemám, ale myslím že reproduktor je v domě více žádanou věcí než mikrofon.

Když mluvíme o hlasové asistenci, co je pro Apple na tomto poli důležitější produkt: HomePod nebo AirPods?

AirPods a Apple Watch jsou obrovsky disruptivní. Ta představa výpočetních a komunikačních produktů, které jsou nám tak blízko, že jsou téměř „v nás“, je ohromující. Nejsem úplně typický uživatel, ale Watch mám s sebou 16 hodin denně. V blízkosti svého HomePodu jsem 16 hodin měsíčně.

Existuje nějaký, klidně i nesmyslný, produkt, který by sis chtěl od Applu koupit?

Brýle. Pokud dokážou dodat skvělou uživatelskou zkušenost se systémem upevněným na hlavě, bude to revoluční produkt.

Jak ses k Applu vůbec dostal? Jaké je tvé nejoblíbenější Apple zařízení?

V roce 2002 jsem si koupil iPod. Předtím jsem měl Macy, ale iPod všechno změnil. Moje nejoblíbenější Apple zařízení je iPhone. Definoval celou epochu.

Jak hodnotíš Tima Cooka s odstupem času?

Odvádí dobrou práci, ale nemyslím si, že firma závisí zcela a jedině na jejím šéfovi. CEO je důležitý, ale kým se obklopuje, je daleko důležitější.

Technologické trendy mají tendenci být cyklické, v jakém časovém období podle tebe dojde k dalšímu velkému posunu v Apple business modelu a kde vidíš jeho závislost na iPhonu za dalších 5 až 10 let? Je EyePhone reálná možnost, nebo vidíš vzestup AR skrze Apple Glass?

Už se to děje se Službami. Business model Applu bude v budoucnu fungovat jako „technologické předplatné“. Již nyní si předplácíme produkty bez toho, abychom podepisovali kontrakt. Tohle náhodné pozorovatele dost mate, protože tvrdí, že bez kontraktu neexistuje předplatné. Loajalita je ale daleko silnější než podepsaný dokument. Nejsilnější pouta v životě máme v našich srdcích, ne v našich kapsách.

Jaké jsou tvé plány do budoucna?

Zůstaňte naladěni. Rád bych se více angažoval v tvorbě nového obsahu, možná v nových médiích.

Horace Dediu

Rumunsko-americký průmyslový analytik se zaměřením na technologie, Apple a automobily. Založil a vede blog Asymco, působí v podcastech The Critical Path, Asymcar a v Significant Digits.

Překlad: Joy Citiconti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *