Někde se stala chyba. MacBook Pro Escape je skutečně nový MacBook Air

Možná si za půl roku budeme klepat na čelo, co jsem to zase napsal – a já za to budu rád. Otálel jsem totiž s tímto verdiktem dlouhé měsíce. Na nový model jsem čekal dokonce několik let. Ale MacBook Air už evidentně nic nevzkřísí. Je to škoda, protože se stále jedná o jeden z nejpopulárnějších počítačů. Byť si není třeba nalhávat, že je to hlavně kvůli ceně. Protože všude jinde už kulhá minimálně na jednu nohu. Pryč jsou časy, kdy ho Steve Jobs s velkou pompou vytáhl z tenké poštovní obálky a zase trochu ohromil svět.

Je možné, že mě Apple skutečně vypeče a na podzim chystá něco nového. Ať už to bude nový MacBook Air nebo jakkoliv jinak pojmenovaný jeho nástupce. Opět se o tom spekuluje, jenže to se děje už několik let. Fakt je takový, že oficiálně Apple na svůj populární počítač nesáhl více než rok. Neoficiálně ještě o pár let déle, protože poslední revize se týkaly jen mírného nárůstu ve výkonu.

MacBook Air tak dnes zůstává jediným notebookem v nabídce Applu, který nemá Retina displej, což je skutečně tristní. Obzvlášť s ohledem na to, že kdyby skutečně pořádné rozlišení konečně dostal, většině uživatelů by to stačilo. Applu by k tomu stačilo přibalit jen ještě o něco modernější a atraktivnější tělo a další prodejní hit by byl na světě.

Ostatně je možné sledovat, že Apple se o podobnou strategii snažil. V roce 2015 představil 12palcový MacBook, který se měl stát v následujících letech náhradou populárního Airu. Jenže to nevyšlo. Po třech letech je 12palcový MacBook nadále velmi omezený stroj a především velmi drahý. Applu se nepodařilo, jak zřejmě očekával, stlačit výrobní cenu dolů a naopak výkon dostat nahoru, a tak designově jinak velmi povedený stroj stále nedokáže oslovit tolik zákazníků jako MacBook Air.

Budete nadšení

Právě MacBook Air tak nadále Apple drží na přístrojích, protože bez něj bychom za vstup do jablečného světa notebooků zaplatili minimálně 40 tisíc korun. A to je příliš vysoká hranice i na Apple. Vzhledem k tomu, že dvanáctipalcový MacBook se pořád nepodařilo do plnohodnotného nástupce Airu vyvinout, zkusila to kalifornská firma před rokem jinak.

„Máme zákazníky, kteří si vybírají 13palcový MacBook Air pro to, jak je tenký a lehký. Budeme ho i nadále nabízet, ale zároveň jsme vzali tento nový design (z MacBooků Pro s Touch Barem) a pokusili se z něj vytvořit model atraktivní pro uživatele, kteří si obvykle vybírají MacBook Air. Děláme tedy 13palcový MacBook Pro s tradičními funkčními klávesy a myslíme si, že mnoho potenciálních uživatelů MacBook Air bude tímto produktem nadšeno,“ prohlásil v říjnu 2016 Phil Schiller.

Apple tehdy poprvé veřejně promluvil o nástupci MacBooku Air. Když jsem marketingového guru Phila Schillera poslouchal, příliš jsem tomu nevěřil. Jak se jakýkoliv MacBook Pro může stát nástupcem MacBooku Air? Nedávalo to smysl. A nejlépe to před pár dny ve svém tweetu vystihl vývojář Marco Arment:

Uživatelé Airu: Milujeme velikost, poměr cena/výkon, baterku a porty! Retina by byla skvělá.

Apple: Co takhle 12palcová Retina, ale žádné porty, horší poměr cena/výkon, horší baterka a kontroverzní klávesnice?

Uživatelé Airu: Ne, díky.

Apple: OK, udělejme ho 13palcový, přidejme jeden port a udělejme ho ještě dražší?

Zní to možná až směšně, ale přesně tak se museli v posledních letech cítit majitelé MacBooku Air, kteří toužebně vyhlíželi jeho nástupce. Jako by se Apple svou strategií zahnal do slepé uličky, z níž se snaží vykličkovat, ale nejde mu to. Byť by parametrově MacBook Pro bez Touch Baru (říkejme mu pracovně MacBook Pro Escape) jako nástupce zřejmě vyhovoval, pořád to je více model Pro než Air. Což se jednoduše pozná – stojí o 9 tisíc korun (300 dolarů) více. A na tom to celé ztroskotává.

Stačí málo

Trh, který nakonec dokázal masově a velmi úspěšně zaplavit MacBook Air, dokážete oslovit hlavně cenou. Když budete představovat nástupce, kteří jsou sice lepší, ale zároveň o mnoho dražší, unikla vám pointa. Těžko říct, jaké plány měli v Applu, ale rozhodně nemohu být jediný, kdo to čekání již před lety vzdal. Když se začaly ve velkém rozmáhat Retina displeje, nebylo co řešit. A i tak jsem pár let ještě čekal.

Nakonec jsem ale přeci jen na tehdejší MacBook Pro kolem roku 2015 přesedlal, byť z principu věci model Pro, jakožto maximálně výkonný nástroj pro náročnější práci, nepotřebuji. MacBook Air mi vyhovoval. Měl dostačující výkon, byl skvěle mobilní a všechno fungovalo. Jakmile ale jednou spatříte Retinu, nechcete jinak. Když se ani později nový MacBook Air na obzoru nejevil a Phil Schiller oznámil, že jeho nástupce je úplně někde jinde, než bychom ho čekali, skutečně mě tam Apple dohnal.

Dnes mám 13palcový MacBook Pro Escape a troufnu si tvrdit, že to je (alespoň pro mě) nejlepší počítač od Applu, který jsem kdy měl (ano, s klávesnicí – ťukám na dřevo – žádný problém nemám). Pořád ale ve mě zůstává skrytá touha po novém MacBooku Air. Po levnějším, možná o něco menším (byť ne displejem) a ještě mobilnějším stroji.

Z 12palcového MacBooku ho Apple v nejbližší době evidentně vykouzlit nedokáže. Brzdí ho příliš pomalé mobilní procesory a také stále drahá výroba. Bude tak zajímavé sledovat, zda představí nějakého prostředníka, nebo zkrátka bude čekat, až dojde k pokroku. To bychom se ale už také nikdy nemuseli dočkat.

Přitom stačí relativně málo. Konzervativní varianta může být v přiblížení MacBooku Air k podobě malých MacBooků – zanechání 13palcového displeje, ale už s Retina displejem, redesign šasi a zkrátka zanechání všeho, co fungovalo, jen v inovovaném kabátku s nutnými přídavky. Vedle Retina displeje třeba USB-C. Potřeba toho ale navíc mnoho není.

Kdo dostane přednost

A pak je tu také celá řada mnohem více vzrušujících cest, kterými by se Apple mohl vydat. Prakticky bezrámečkový displej, nebo naopak Face ID, nabízí se i jiné technologie – které třeba dosud vůbec neznáme –, jimiž by mohl nový jablečný počítač a plnohodnotný nástupce MacBooku Air vybočit z řady. Tak jako to ostatně udělal sám MacBook Air v roce 2010. Apple tu pochopitelně nemůže tolik experimentovat, pokud chce udržet cenu nízko, ale zase to neznamená, že musí deset let vyrábět stejně vypadající počítač.

Nebo třeba v Cupertinu šokují a nakonec tu dotykovou obrazovku do Maců stejně dají. Je to sice nepravděpodobné, ale o macOS a iOS také říkají, že je rozhodně neslučují, aby je pak hned vzápětí významně sblížili. Jiné notebooky ukazují, že dotyk může být cesta, a třeba by to pro Apple mohl být i způsob, jak odvrátit útok Chromebooků ve školách, když se tam iPadům tolik nedaří. Ale to je zase na jinou, delší debatu. Letošní WWDC každopádně ukázalo, že na svůj počítačový svět snad Apple opravdu ještě úplně nezapomíná. A tak můžeme jen doufat, že na podzim si připraví pořádnou hardwarovou nálož.

Problém je v tom, že aktualizovat si zaslouží prakticky všechen jeho hardware. Nejsou to jen Macy, které budou mít na sobě na podzim po roce a půl bez péče pořádný nános prachu. O pozornost se pochopitelně přihlásí také iPhone, který má automaticky přednost. A pak se uvidí, na jaké šťastlivce se ještě dostane. Vedle Maců, a to jak přenosných, tak stolních, se budou hlásit také Watch, iPady a možná i AirPods nebo Apple Pencil. (Pamatujete ještě na AirPower?) Můžeme jen doufat, že MacBook Air si už Černého Petra nevytáhne. A nebo že ano, ale konečně místo něj přijde nový floutek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *