Den s Timem

Tim Cook

Držet si nějaký denní rytmus zde na Bali je velmi náročné. Všichni jsou tu pohodoví a dívají se na mě trochu skrz prsty, že opravdu denně sedím několik hodin u počítače a pracuji. Já se svého denního rozvrhu vzdát nechci, naopak bych si ho chtěl ještě vylepšit. Začal jsem se poohlížet po inspiraci a narazil jsem na zajímavé video, které rozebralo denní rutinu Tima Cooka. Zabádal jsem trochu více, ověřil si pár informací a sepsal pro vás tento článek.
Steve Jobs v roce 2011 odstoupil z pozice generálního ředitele, jako svého nástupce si zvolil právě Tima Cooka. Tim v Applu pracoval již od roku 1998 a ve firmě se proslavil hlavně díky svým logistickým řešením, které dokázaly výrazně zkrátit dobu dodání výrobků zákazníkům.
Avšak největší úspěchy si připsal v poslední dekádě jako CEO Applu, kdy popularita nakousnutého jablíčka vzrostla způsobem, který opravdu nikdo nečekal. Jaká je tedy denní rutina člověka, který za tím vším stojí?

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Ranní rutina

Tim se každé ráno probouzí ve 3:45. Ano, tuto informaci jsem si ověřil z několika zdrojů a jediné, co mi zbývá říct, je: „Klobouk dolů.“
Ihned po probuzení stráví okolo jedné hodiny pročítáním 700–800 e-mailů, které dostává každý den. Při rozhovoru s Axios vysvětlil proč. „Rád procházím komentáři a uživatelskými recenzemi. Zároveň se snažím odpovídat co nejvíce externím klientům, kteří jsou pro nás opravdu důležití.“

Tim Cook

Na snídani si Cook obvykle uvaří dvě míchaná vejce se slaninou a cereáliemi bez cukru s mandlovým mlékem.

Workout

Okolo 5:00 se vydává do posilovny, která je nedaleko kanceláří Apple. Firemní posilovnu nevyužívá kvůli potřebě maximálního soukromí. Cook následně cvičí okolo hodiny. Tim dokonce sám sebe popsal jako fitness nadšence, který by bez posilovny nedokázal žít. Cvičení mu pomáhá vyrovnat se s každodenním stresem. Což se poněkud hodí, pokud jste člověkem, který řídí nejhodnotnější firmu světa.

Ranní káva

Po cvičení se Tim vydá do místního Starbucks, kde si přečte pár mailů před tím, než vyrazí do kanceláře. Většinu dne v Apple Parku následně stráví schůzkami. Než se vůbec setkáte s Timem, musí si být jistý, že jste schopni zodpovědět všechny jeho dotazy. Proto své dotazy posílá předem.

„Cook je po celé firmě známý svým počtem kladených otázek. Zeptá se vás na deset věcí, pokud všechny správně zodpovíte, zeptá se vás na deset dalších. Pokud bude toto přetrvávat rok, bude se vás ptát již jen na devět otázek. Pokud zodpovíte jednu špatně, bude se vás ptát na 20 a potom 30 otázek.“ Zaměstnanec, který není připraven na Timovy otázky, je hned odmítnut.

Tim Cook

Odpoledne

V době oběda Cook většinou posedává s náhodnými zaměstnanci ve firemní kantýně. Kolegům naslouchá a zjišťuje názory z jiné perspektivy.

Tim také opouští svou kancelář jako poslední ze všech zaměstnanců a domů se snaží přijet před 20:45, kdy by podle rozvrhu již měl spát. Tim tak pracuje 12 hodin denně a spí okolo sedmi hodin.

Tim Cook je kritizován za to, že je jiný CEO, než byl Steve Jobs. Přitom mají dost společného: práce dlouhé hodiny, péče o své zdraví, zájem o názory svých zaměstnanců.

Toto je vše, co jsem dokázal zjistit o současné denní rutině generálního ředitele Applu. Inspirativní pro mě byl fakt vstávání ve 3:45 při současných sedmi hodinách spánku.

No, a aby toho nebylo málo, pojďme se ještě podívat na nejzajímavější fakta nejen o Timovi:

  • Cook si v roce 2021 vydělal 98,73 milionů USD.
  • Pochází ze skromné rodiny, matka byla v domácnosti a otec pracoval v přístavu.
  • Je hrdý na svou sexuální orientaci. Jeho coming out proběhl v roce 2014 a v rozhovoru zmínil, že to považuje za největší dar od boha.
  • Jeho jmění k roku 2022 je podle časopisu Forbes 2,1 miliardy USD.
  • První produkt, který Tim uvedl na trh, byly Apple Watch.
  • Tim byl již sedmkrát uveden jako jeden z nejvýznamnějších lidí na světě.

Moje tipy na efektivní den

Napište si všechny úkoly, které musíte stihnout. Každé ráno si napíšu vše, co chci za den stihnout. Při každém kliknutí na „splněno“ se cítím opravdu skvěle. Díky tomu se také stává, že málokdy něco zapomenu a večerní pocity, že „jsem zase nic nestihl“, jsou také pryč.

Tim Cook

Vypněte si notifikace – o tomto tématu jsem psal již před lety.

Neodkládejte. Věci, které jdou udělat do pěti minut, vždy zařídím hned, než je neustále odkládat se slovy: „Jo to stihnu za chvilku, to počká.“ Nejčastěji se jedná o e-maily či drobné úpravy.

Spánek jako priorita. O tomto tématu jsem také již psal. Dostatečně kvalitní spánek ovlivní den víc, než si myslíte.

Dýchání na Apple Watch. Ano, to je to, co vždy odkliknete. Zaměřit se na minutu na svůj dech je pro mě jedna z nejoblíbenějších aktivit z celkového dne. Pravda je, že jsem se to naučil až zde na Bali, ale teď už si bez toho nedokážu představit den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *