Co pro mě znamenají Apple Watch

Apple Watch

Ač si to zatím neuvědomujeme, nebo to jen ještě nevidíme, Apple Watch jsou po iPhonu jedním z nejvíc přelomových produktů, které v Cupertinu vymysleli. Jejich tržní podíl roste a poroste dál. Nejspíš se z nich časem stane nový iPhone. Co ale znamenají chytré hodinky pro mě osobně?
Začátkem letošního roku jsem se pustil do menšího experimentu. Chci zjistit, co pro mě jednotlivé Apple produkty, které používám, znamenají. Vyzkouším, jestli bych místo nich mohl používat něco jiného, a ověřím, jestli, a jak moc, jsem „zavřený“ v ekosystému Apple. Nechápejte mě zle. Apple je stále moje jednička na seznamu, ale někde vzadu v hlavě hlodá malý červíček, který mi šeptá, co by kdyby. A hlavně… vždycky jsem byl geek a hračička, takže si prostě potřebuji i hrát a zkoušet nové věci, rozšiřovat si obzory a hledat, co je jinde k dispozici.

Android v ekosystému Applu

Moje experimentování začalo výměnou na pozici druhého telefonu, kde postupně střídám Samsung Galaxy S10e, Google Pixel 3a a OnePlus 7 Pro. Když mám chuť, dávám na pár dní hlavní SIM do OnePlus 7 Pro a používám ho místo iPhone XS. Následně jsem k telefonům a Androidem přikoupil sluchátka Anker Liberty Neo, Aukey Truly Wireless Earbuds a stavím je proti AirPods. Mám v plánu vyzkoušet ještě další modely true wireless sluchátek. Mezi iPad Pro a MacBook jsem postavil poslední Microsoft Surface společně s látkovou klávesnicí a dotykovým perem. No, a nakonec jsem na zápěstí pořídil nejprve Garmin Vívoactive 3 a následně Google Wear OS v podobě Mobvoi TicWatch S2. Střídám je s Apple Watch a kromě sportu zkouším i jejich využití v běžném pracovním i soukromém provozu. Oboje hodinky mám v tuto chvíli už vyzkoušené, udělal jsem si na ně svůj názor a poohlížím se po dalších alternativách.

Apple Watch

V podstatě tu teď stojíme na začátku nového seriálu. Mám v plánu postupně popsat své zkušenosti s telefony Android v ekosystému Apple a s výměnou některých služeb Apple za konkurenční řešení. Popíšu i zkušenosti s jinými chytrými hodinkami, zhodnotím jestli je to celé vůbec reálné, nebo je ekosystém Apple ta jediná a správná volba.

Po pár měsících tohoto experimentování mohu s klidným svědomím říct, že vyváženost, provázanost a komplexnost ekosystému Apple stále nemá konkurenci. Jsou však místa, která z mého pohledu drhnou čím dál tím víc a některé produkty, ale hlavně služby, se v klidu dají nahradit konkurenčními a provozovat v rámci ekosystému. Pojďme ale postupně. Dnes se chci více zamyslet nad tím, co pro mě znamenají Apple Watch a co mi poslední týdny s konkurenčními hodinkami na zápěstí ukázaly. Nebudu teď srovnávat s konkrétními modely, k tomu se vrátím v jednom z dalších článků. Dnes obecně o Apple Watch a jak jsem si uvědomil, co pro mě po těch letech na zápěstí znamenají.

Zelené SMS

Apple Watch nosím od první generace, kterou jsem pořizoval hned po uvedení na trh. Od té doby jsem je v podstatě nesundal z ruky. Prošel jsem postupně od Series 0, které bych dnes označil za těžkou beta verzi, přes Series 2 a 3, až po současné Series 4, které se zdají být téměř perfektně vyladěným produktem. Mohu říct, že od samého začátku je čas tím, co mě na Apple Watch zajímá ze všeho nejméně. Nejsou to pro mě hodinky, ale opravdu ten nejvíc osobní počítač připnutý na ruce a zároveň prodloužená ruka mého iPhonu. Hned po nákupu prvních Apple Watch jsem na iPhonu vypnul všechny zvuky a vibrace a už jsem je nikdy nezapnul. Vybrané notifikace potichu poklepou na mé zápěstí, všechny ostatní, které nepovažuji za důležité, skončí na displeji iPhonu, kde je párkrát za den projdu a vyřídím nebo smažu. To je jeden z největších přínosů, které pro mě Apple Watch měly. Ticho, klid, žádné otravné zvuky a eliminace zbytečných a nedůležitých notifikací. Vše jasně, jednoduše a přehledně.

Apple Watch

Dalším přínosem je pro mě komunikace s okolním světem, aniž bych musel iPhone vyndávat z kapsy nebo z tašky. Rychlé vyřízení nebo odmítnutí příchozích hovorů. Odpovědi na iMessage a další zprávy. Pohodlně jen po zvednutí zápěstí, to je obrovský benefit. V tuhle chvíli také musím přiznat, že iMessage jsou zřejmě největší překážkou toho, abych delší dobu používal telefon s Androidem a jiné hodinky. Měli jste vidět tu vlnu nevole, která se zvedla, když jsem hlavní SIM poprvé přehodil do OnePlus 7 Pro a začal tak posílat zelené SMS. Se zlou jsem se potázal :-).

Kroužky nekroužky

Za poslední 2 roky jsem zhubnul 15 kg a vůbec dramaticky změnil životní styl a životosprávu. Jen těžko by se mi to povedlo bez Apple Watch na zápěstí. Sice nejsem ten typ, který musí mít uzavřené všechny tři kroužky každý den, měl jsem a stále mám období, kdy se 2–3 týdny v kuse snažím všechny kroužky uzavřít a daří se. Pak ale přijdou dny a týdny, kdy trávím drtivou část dne na letišti, v letadle, v Uberech, na jednáních, a po hotelech. A veškeré mé předchozí snažení je pak rázem pryč. To mi vcelku bere motivaci k uzavírání kroužků v nějakém dlouhodobějším horizontu.

Pro mě ale mají kroužky podstatně větší hodnotu k získání přehledu, jestli a jak moc jsem během dne a týdne aktivní. Optimálně pak ve spojení s aplikací Gyroscope, která mi dává velmi detailní pohled na můj životní styl. Zároveň aplikace Workout na zápěstí udělala své, stejně jako Waterminder, díky kterému jsem se naučil pít během dne dostatek tekutin. Nebo AutoSleep, díky kterému jsem vysledoval, co a jak má vliv na můj spánek a nakonec AutoWake, díky jehož inteligentnímu buzení jsem zase začal brzy vstávat. Nic z toho by nebylo možné nebo alespoň tak jednoduché a přímočaré, kdybych tyhle aplikace neměl na zápěstí, zejména jejich komplikace na watch face.

V tomhle bodě si můžeme říct, že výše uvedené nabídne jak Garmin, tak Wear OS nebo Tizen. Ano, je to tak, ALE… ta jednoduchost a přímočarost, s jakou tyto možnosti servírují Apple Watch, je prostě bezkonkurenční. A mnohdy zbytečná složitost a překombinovanost, kterou zažijete s Garmin a hlavně Wear OS na zápěstí, je pak spíše odrazující. Složitost nastavení Wear OS, neaktivní watch face, a hlavně defaultní nastavení aplikací různých výrobců jsou tak akorát k vzteku.

Apple Watch

Apple Watch jsou zároveň i mojí peněženkou. Wallet a hlavně Apple Pay používám několikrát denně. A opět zde hraje prim ta mnohdy nedoceněná jednoduchost. Dvakrát klik na boční tlačítko a je hotovo. Žádné ověřování kódem nebo potvrzování platby, jak tomu může být jinde. Dále pak automatické zobrazení věrnostních karet, vstupenek, nebo letenek. Drobnost, ale výrazně ulehčující život.

Není to tak dlouho, co Siri dostala hlasovou zpětnou vazbu. A ač mám poslední dobou vůči Siri čím dál tím větší výhrady, hlavně pak ve srovnání s Google Asistentem, právě hlasová odezva v mnoha situacích dělá Siri uživatelsky přívětivější. Často mi totiž stačí poslechnout si její odpověď, aniž bych se musel dívat na displej hodinek. Fakt, že v poslední době raději beru do ruky telefon s Androidem a dotaz začínám „Ok, Google…“, nebo že doma raději mluvím na Google Nest Hub než na některý z HomePodů, je ale na jinou debatu, kterou mám v plánu případně otevřít po delší době s iOS 13 a watchOS 6.

Někdy mi nechybí

V úvodu jsem psal, že jsem vždy byl geek a hračička. I proto se dá náš dům považovat tak nějak za chytrou domácnost. Od světel, přes termostat, až po chytré zásuvky ovládající všechno možné, od televize přes zvlhčovače a vysoušeče vzduchu, až po vánoční světýlka a další. Vše sdruženo do skupin, nastaveno ve scénách, podřízeno pravidlům řídícím se denní dobou, informacemi z různých čidel a senzorů a přítomností členů domácnosti. I přes vysokou míru automatizace je ale naprosto fantastické mít kompletní ovládání domácnosti na zápěstí. A protože je celá chytrá domácnost sestavena tak, aby podporovala Apple HomeKit, konkurenční řešení na zápěstí buď nefungují vůbec nebo jen v omezené míře. V tomhle ohledu jsou pro mě Apple Watch v podstatě nenahraditelné a ovládání chytrých zařízení mi začne chybět po pár hodinách s hodinkami Wear OS na zápěstí.

Apple Watch

Za dobu, co na ruce střídám troje chytré hodinky, jsem však došel k jednomu podstatnému zjištění. Apple Watch jsou bezesporu důležitou součástí ekosystému a v mém případě plní spoustu funkcí. Funkcí, které konkurenční hodinky většinou umí také, ale ne tak jednoduše a přímočaře. Nicméně, ačkoliv Apple Watch pro mě mají bez debat spoustu výhod, nemám pocit, že by mi na zápěstí chyběly tak, jak jsem si původně myslel. Očekával jsem, že během prvních pár dnů zjistím, že bez nich nejsem schopen fungovat. Nestalo se tak. Naopak byly dny, kdy mi vůbec nechyběly. A to je v kontextu celého tohoto mého experimentu hodně důležité zjištění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *