Chytře na Slovinsko

Slovinsko

Už jsem byl poměrně unavený ze zdejšího neustále horkého počasí, proto jsem přemýšlel, kde si udělat další pracovní dovolenou s trochu lepším klimatem. Jakožto milovník hor jsem nepřemýšlel dlouho, vždy jsem chtěl navštívit pro mě úplně jinou přírodu, než kdekoliv jinde, a to ve Slovinsku.
Ukážu vám, jaké aplikace jsem používal při jízdě, jaké na trackování tras v horách, jak (ne)fungovaly hodinky při plavání na otevřené vodě a jakou techniku jsem použil při svém focení. Mimo jiné si zkusím trochu zahrát na průvodce a aspoň trochu vám přiblížit ty scenérie, které by podle mě měl každý vidět.

Vyhledávání ubytování

Jednoduše Booking.com

Již jsem na něj psal recenzi v předchozích článcích. Jednoduchá, čistá, objektivní aplikace.
Rozfiltroval jsem si zde rozpočet na noc, datum, místo a následně se řídil dle recenzí uživatelů. Často si také dávám filtr pobyt se snídaní a možnost využít fitness centrum (zde na horách to nebylo potřeba). Vytipoval jsem si apartmán(y) a následně zaplatil s možným vrácením peněz při zrušení rezervace.
Již kdysi jsem se dopracoval až na členskou úroveň Genius 2, kde mám časté 15% slevy plus nějaké bonusy. Zapotřebí je během dvou let uskutečnit přes Booking minimálně pět pobytů.

Slovinsko

Mini life-hack

Občas si vyhlídnu na Bookingu ubytovaní a následně napíši přímo danému poskytovateli, jakou mi dá slevu, když si pobyt zarezervuji přímo přes něj, takže to bude mít bez komise pro Booking. Zatím se mi nestalo, že bychom se spolu nedohodli tak, abych to měl ještě o pár stovek levnější.

Airbnb

Ve Slovinsku jsem se přesouval vždy přibližně po třech dnech. Ubytování jsem si hledal většinou ze dne na den. Poslední den již nebylo nic rozumného k dispozici, tak jsem zkusil otevřít aplikaci Airbnb, kde jsem tedy našel až v Rakousku úžasný apartmán, ve kterém jsem zůstal rovnou tři dny.
Cesta Ostrava – Jížní Morava – Vídeň – Slovinsko
Nechtělo se mi cestu absolvovat bez zastávek, proto jsem se rozhodl, že si udělám alespoň dva jednodenní výlety.

Jížní Morava – info

Jížní Morva nabízí vlastní (nejen) webovou aplikaci, kde jsou vypsány všechny akce, otevřené sklípky, jízdní řády, počasí apod. Já navštívil své tří oblíbené sklípky a přes Booking si zarezervoval noc v hotelu.

Vídeň – Prater

Pokud chcete tip na rychlý výlet bez lidí ve Vídni, tak běžte v pondělí dopoledne do Prateru. Celý park byl otevřený a zároveň prázdný. Zde jsem se jen prošel, zahrál si Pac-Mana, dal si kafe a vyrazil směr Slovinsko.

Navigace

Waze

Celou dobu jsem používal navigaci Waze. Na dálnici byla naprosto funkční a spolehlivá. Stejně tak, jako mě Waze upozornila na stav provozu a vozovky, tak i upozornila na blížící se policejní hlídku anebo radar.

Tyto informace zprostředkovávají uživatelé, kteří mohou na policejní hlídku upozornit další řidiče. A přiznejme si, že v Rakousku pokutu dostat nechcete.

Slovinsko

Waze je samozřejmě k dispozici česky, a to jak uživatelské prostředí, tak i hlasové pokyny při navigování. Momentálně jsou v nastavení tři české hlasy a jeden z nich má dokonce k dispozici češtinu včetně názvů ulic. Do Waze si navíc v nové verzi můžete nahrát i svůj vlastní hlas. Pokud tedy chcete, abyste při cestě svým hlasem navigovali sami sebe, můžete si nahrát své vlastní instrukce, a poté je použít.

Tuhle všechnu chválu, ale bohužel nemůžu říct o funkčnosti ve slovinských městech. Navigace vůbec neznala zákazy vjezdu, posílala mě vždy zpět, časté výpadky řeči také nebyly výjimkou. Po cestě zpátky z Rakouska mě také místo dálnice, kde si myslela, že je zácpa, poslala přes alpské vesničky a přidala mi tak cca 2 hodiny jízdy. Má štěstí, že to byla opravdu krásná cesta.

Slovinsko

Mapy.cz

Ano! Ve Slovinsku jsem nejvíce využíval aplikaci od českého Seznamu Mapy.cz. Tato aplikace za poslední roky vyšplhala, až na světovou úroveň. Už to nejsou jen turistické mapy České republiky, ale dokonce také umí skvěle navigovat s využitím aktuálních informací o dopravě, nabídne vám alternativní trasy, zobrazí kolony, uzavírky, ukáže ceny paliva na benzínkách, dá vám vědět o nejbližší nabíječce na elektroauto a mimo jiné se také integruje do Apple CarPlay.

Najděte vždy tu správnou cestu

A já ji (skoro) vždy našel. Pokud stejně jako já milujete chození po horách, určitě víte, že turistické značky a mapy od Googlu vám pro správnou orientaci v terénu stačit nebudou. Někdy je prostě potřeba odbočit z plánované trasy, případně výlet zkrátit nebo prodloužit.

Pokud nemáte po ruce papírovou mapu (kdo by taky měl, že?), určitě si stáhněte nějakou kvalitní turistickou aplikaci do mobilu. Případně zkuste najít lokální aplikaci či offline mapu daného místa ještě před tím, než se na cestu vydáte. Po zkušenostech jsem zjistil, že tyto aplikace bývají celkem nevyhovující a skončil jsem právě u aplikace Mapy.cz, která poskytuje celkem dobré mapy pro turisty i cyklisty, a to nejen v České republice, ale i ve Slovinsku a dalších evropských zemích.

Slovinsko

Také je ale dobré aplikaci stáhnout ještě před tím, než se vydáte na cestu. Kromě toho si nezapomeňte stáhnout mapu země, do které se zrovna chystáte, aby se vám nestalo, že zůstanete bez navigace. Mapy pro použití offline jsou celkem velké, takže pokud si chcete stáhnout data až během výletu, nemusí se vám to kvůli slabému signálu podařit.

Kroky a trasu jsem si následně měřil přes Apple Watch s jejich nativním sportem – chůzí. Vždy bylo vše přesné, baterku to zásadně neubíralo a vždy jsem se rád zpětně koukl na podrobné info v aplikaci zdraví. Zjistil jsem, že tam najdu například i průměrnou délku svého kroku.
Přesnost ale nemůžu pochválit, pokud jde o plavání. Dal jsem si výzvu, že chci doplavat na ostrůvek s kostelíkem. Vzdálenostně to mělo být cca okolo kilometru. Hodinky mi řekly, že to bylo sotva 500 metrů a tempo odpovídalo tomu, že jsem si jen lehl a nechal se unášet proudem…

Technika

iPhone SE 2020

Koukněte na tyto skoro neupravené fotky vodopádů, které vylezly z nejlevnějšího iPhonu na trhu. Samotný iPhone předčil má již tak vysoká očekávání. Návod, jak takové fotky pořídit, naleznete v mém minulém prvním díle seriálu o focením iPhonem.

Canon EOS RP

Pro změnu zase nejlevnější Full Frame zrcadlovka od Canonu, kterou jsem upřímně řečeno použil jen zřídka. Všechny mé požadavky splnila, jen se mi to vše zdálo poměrně obyčejné a radši jsem svou pozornost věnoval fotkám ze vzduchu.

Slovinsko

Dji Air 2s

Nejnovější dron od DJI, na který jsem také již psal recenzi. Během tohoto výletu se z nás stali nejlepší kamarádi na život a na smrt. Přežil vodu při focení vodopádu, otřesy v batohu, „bezpečně“ mi přistál s jedním procentem baterie při návratu z letu nad vodou. Dokázali jsme spolu udělat fotky a videa, které mi celou dovolenou posunuly na vyšší úroveň.
Restrikce pro dron na Slovinsku jsou podobné jako u nás. Nejdůležitější je mít a používat selský rozum.

Závěrem bych všem doporučil navštívit Slovinsko aspoň na pár dnů. Nemusíte být ani milovníci turistiky. Na většinu zajímavých míst v přírodě se dá dojet autem, procházka s kávičkou u nejhezčího jezera na světě taky nikoho ještě nezabila a následně se dá kousek přejet a válet se třeba u moře, které bylo opravdu teplé a rozdíl oproti Chorvatsku je jen ten, že zde nejsou Češi.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *