Apple Koncil: Blow you away

Poslední dobou se ve světě technologií dějí věci. Nejprve jeden z méně známých čínských výrobců představil mobilní telefon s ohebným displejem, aby jej pak známí výrobci následovali. Nemálo dní poté informuje portál Bloomberg, že Apple pracuje na mnoha futuristických technologiích, ze kterých budeme v šoku. Tim Cook to zase rozpálil před investory, kdy uvedl, že příští produktová linie Applu všem vyrazí dech. Do toho nás čeká první letošní event, na kterém nám Apple představí jarní novinky.
Myslím, že je akorát ten správný čas na jeden redakční koncil. Na otázky mimo mé maličkosti odpovídají Honza Březina, Marek Hajn, Jan Pražák, Patrik Pavelka a Lukáš Gregor.

Výrobci, jako Samsung a Huawei, nedávno představili mobilní zařízení s ohebným displejem. Co si o nich myslíš a očekáváš letos podobný produkt od Applu?

Jiří Hubík: Psal jsem o tom v minulém čísle v příspěvku Ohnutý svět, nicméně zkusím se vyjádřit v jedné větě. Nemyslím, že v letošním roce Apple vydá jakékoliv mobilní zařízení s ohebným displejem a tak trochu doufám, že jej uvidíme v naprosto novém produktu.

Honza Březina: Pokud by se mělo takové zařízení objevit, tak by musel Apple poměrně výrazně sáhnout do rozhraní iOS a i vývojáři by museli uzpůsobit své aplikace, aby využili nový tvar displeje. Nevím, jestli se Apple tímto směrem vydal, ale upřímně bych byl raději, kdyby tuto vývojovou větev přeskočil a vydal se rovnou směrem k rozšířené realitě. Uvidíme.

Marek Hajn: Osobně mě zařízení s ohebným displejem zaujala a více se mi líbí řešení Huawei, kdy displej je jen jeden, z vnější strany zařízení. Řešení Samsung je asi praktičtější z pohledu ochrany velkého displeje, ale vnější displej je malý, ošklivý a celkově zařízení působí divně. Věřím, že Apple na podobném konceptu pracuje, ale nemyslím si, že bychom se takového zařízení dočkali již letos. Ten správný čas ještě nenastal.

Jan Pražák: Ohebný displej mě nechává naprosto chladným. Nelíbí se mi zbytečná tloušťka a ve výsledku i malá užitná plocha při rozevření, protože stejně nenahradí velikost klasického tabletu.

Patrik Pavelka: Začnu odzadu – nové letošní telefony od Apple jsou už opět víceméně dobře známé, ohebný telefon mezi nimi není. Toho se nejspíš dočkáme o rok/dva později anebo také vůbec. Jakkoliv mi provedení oznámených produktů nedává smysl, myšlenka ano. „Větší je lepší“ je neustále se vracející evergreen a pro větší obrazovky v kapsách lidé najdou uplatnění snadno. Nemusí to být na práci, ale třeba na větší fotky na Instagramu.

Lukáš Gregor: Nemyslím si, že bychom se letos dočkali ohebného displeje od Applu. A já tak nějak doufám, že se nedočkáme vůbec. Ten koncept se mi nelíbí a nedává mi vlastně ani smysl. Ačkoliv jde o zacházení, které chtělo novou technologii, samotný nápad mi přijde spíše cesta zpět, do minulosti – něco, co se s budoucností technologií míjí.

Tim Cook minulý týden mluvil před investory o dechberoucích produktech, které Apple připravuje. Máš nějaký vysněný produkt, co bys chtěl?

Jiří Hubík: Investorům ani nic jiného říci nelze. Kdo sám nehoří, nezapálí, a z dostupných zpráv Tim Cook pojal své vystoupení správně. Co bych si přál? Chtěl bych odlehčit mým kapsám, a tak bych si dokázal představit kombinaci technologií na zápěstí ruky, pro oči a sluch.

Honza Březina: Myslím, že to bylo takové trochu povinné řečnické cvičení, které musí čas od času předvést každý ředitel před investory. Pokud bych si mohl něco přát, tak by to byl opravdu promyšlený hardware pro rozšířenou realitu. Nechci říkat „brýle“, protože v téhle oblasti Google ukázal, kudy cesta nevede. Přesto doufám, že ji Apple brzy dokáže prošlápnout. A pak bych si moc přál, aby se povedl opravdu vymazlený nový Mac Pro a Apple si zpět získal své renomé u kreativních profesionálů.

Marek Hajn: Jsem poměrně konzervativní uživatel a jsem spokojen s tím, co mi Apple nabízí. Líbila by se mi chytrá elektrická koloběžka, ale to je asi utopie. Takže bych čekal spíše zařízení z oblasti, ve které je Apple poslední roky hodně aktivní. Tedy zdraví, fitness a wellness. Rád bych viděl měření krevního tlaku, cukru v krvi a dalších důležitých hodnot – zakomponované do některého z nadcházejících produktů, včetně navázaných služeb pro spolupráci s lékaři a zdravotními pojišťovnami v oblasti prevence zdraví.

Jan Pražák: Asi mám dvě části: Líbila by se mi idea z několika sci-fi filmů a tou je projekce. Ať už z hodinek, v domácnostech na nějakou plochu a z kapesního telefonu na opravdu plnohodnotné plátno. Zadruhé částečně i cesta Microsoftu, kde bych si vystačil s jedním zařízením. A v případě potřeby nebo připojení k velkému monitoru by se mi zobrazil plnohodnotný počítač.

Patrik Pavelka: Nutno podotknout, že při hovorech s investory se takto v superlativech mohlo kdysi mluvit i o Walkie-Talkie pro Apple Watch. Jsem ale samozřejmě moc zvědavý na Apple Glasses nebo na nová hi-end náhlavní sluchátka. Ale úplně nejvíc se těším na ty produkty, o kterých ještě nemáme ani tušení.

Lukáš Gregor: Rád bych, aby Apple více vstoupil do segmentu televizní a filmové tvorby. Možná, aby měl i to své vlastní auto. Ale jinak asi zklamu, nemám nějaký vysněný produkt, možná je to tím, že se nyní nacházím v období, kdy mi všechny nástroje od Applu dostačují a spíše hledám čas bez nich. A chci být třeba jen s papírem a tužkou.

Koncem března nás čeká první letošní Apple event. Spekuluje se o nových AirPods, iPadech a spuštění TV kanálu. Máš svůj TIP?

Jiří Hubík: Radost by mi udělaly nové AirPods, které bych mohl více použít. Ty stávající mi na mnoho činností nedostačují. Šeptandy je hodně, ale já jí nevěnuji pozornost a raději se nechám překvapit.

Honza Březina: Mně by udělal obrovskou radost ucelený systém kolem bezdrátového nabíjení. Takže nabíječka AirPower s podporou iPhonu, Apple Watch, sportovních AirPods 2 a třeba ještě jeden produkt.

Marek Hajn: O nové streamovací službě se mluví již delší dobu a vše nasvědčuje, že spuštění je již na spadnutí. Takže březnový event? Proč ne? Stejně tak bych čekal i nové AirPods, o kterých se šušká již dlouho. Otázkou je, jestli budou úplně nové, nebo jen omlazená současná generace. A třeba se dočkáme i AirPower.

Jan Pražák: Osobně čekám jen novou službu na předplatné pro noviny a možná filmy a seriály. Obě služby ale pro ČR nejspíš stejně nebudou hned, takže je zbytečné se těšit. Daleko víc mně zaujaly rumory o novém iPadu mini a iPadu pro školství, protože takové cílovky mám teď ve svém okolí. Především „dámská“ verze iPadu mini by si zasloužila upgrade. U AirPods mi snad chybí jen voděodolnost a bezdrátové nabíjení, jinak jsem spokojený i se současnou generací.

Patrik Pavelka: V předchozím čísle iPure vyšel i velmi zajímavý a nutno podotknout, že skvěle napsaný článek o chystané Apple streamovací službě, která je prakticky jistou. Je otázkou, zda k této Keynote bude chtít Apple přidat i nějaký hardware. Můj tip je, že ano a že to bude combo AirPower (ano, tak jsem optimistický) a nové nabíjecí pouzdro na AirPods.

Lukáš Gregor: Tato zvědavost mnou nikdy moc necloumala. Nečtu o spekulacích a předpovědích, nezajímají mě. Rád bych ten TV kanál, ale neprožívám to, abych tipoval.

Co z produktů Apple plánuješ v nejbližší době pořídit?

Jiří Hubík: Nyní mám vše, co potřebuji, tedy iPhone XS Max, MacBook Pro 2018, nový iPad Pro a Apple Watch 4. Jediné, co by mi udělalo radost, je nový monitor. Zatím mám stále 27″ Thunderbolt Display, který Apple představil v roce 2011 a jenž se už více jak 3 roky neprodává.

Honza Březina: Já jsem aktuálně po hardwarové stránce spokojený. MacBook Pro stále dobře slouží, nový iPad Pro je super, stejně jako Apple Watch 4 a iPhone XS Max. Budu muset nějak vyřešit bezdrátovou síť a NAS server. Ani jedno, ale už Apple nenabízí, což je škoda.

Marek Hajn: To je dobrá otázka. Mám vše, co potřebuji, něco i dvakrát. Nemám v plánu nic konkrétního. Pokud se objeví nové AirPods, tak hned beru dvoje pro sebe i ženu. Zároveň čekám na zajímavou akci na MacBook Air, abych omladil ženě výbavu. Jinak máme vše ostatní v poslední generaci.

Jan Pražák: Na začátku března jsem vyměnil iPad Pro 9,7″ za 10,5″ verzi a jsem z něj nadšen. Takže v nejbližší době nejspíš nic.

Patrik Pavelka: Jsem zcela saturován, teď si tu jízdu užívám jako divák.

Lukáš Gregor: Nic.

Poslední otázka, která je nasnadě. Bude na jaře v prodeji bezdrátová nabíječka AirPower, kterou Apple ohlásil v roce 2017?

Jiří Hubík: No, bylo by na čase a asi bych si ji pořídil, i když to je otázka. Mám nabíjení vyřešené a jediné, co by mě ke změně vedlo, by byla právě centralizace, kterou nabíječka AirPower měla mít. Jestli to tak bude nevím, ale stále můžeme doufat.

Honza Březina: Moc bych si přál, aby ano. Jestli to vyjde nevím, ale jsem optimista. Takže zkusíme malou sázku: Pokud do konce května nebude AirPower, tak na týden odložím iPhone a budu používat telefon od Huawei ?. A teď je to na Applu…

Marek Hajn: AirPower je takový Schrödingerův produkt. Bude i nebude. Osobně pořád věřím tomu, že bude, jakmile se inženýrům Apple podaří vyřešit technické problémy, které v rámci navrženého řešení vyvstaly. Neumím říct, jestli to bude teď na jaře nebo později. Nechme se překvapit.

Honza Pražák: Na jednu stranu by se mi nabíječka líbila, na druhou si užívám levnější nabídky obchodu IKEA. Takže i když se objeví, já už jsem zajištěn.

Patrik Pavelka: Viz jedna z předchozích odpovědí, ANO. Za pár dnů se mi budete nejspíš smát, ale život je potřeba mít barevný a optimistický.

Lukáš Gregor: Je mi to úplně jedno.

1 komentář

  1. Nabbíječku bych moc rád, sluchátka asi zatím nekoupím, i když kdo ví. Nové iPady jsou docela super.

    Ohebný displej? Nikdy. Nikdy jsem neměl ani komunikátory od Nokia, Motoroly nebo kohokoli, kdo se o to pokoušel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *