Sennheiser AMBEO Max

Sennheiser

Po přestěhování do rodinného domu se hodně věcí změnilo. Především z hlediska prostoru. Ruku v ruce jsem pořídil novou televizi a na řadu přišel i zvuk. Když už máte fakt velký obývák, nechcete poslouchat zvuk jen z nativních reproduktorů televize. Začal jsem se tedy poohlížet po nějakém soundbaru či „bedničkách“. Udělal jsem si drobný „výzkum“ na sociální síti X a několik lidí mi doporučilo Sennheiser AMBEO Max.

Shodou okolností jsem od Sennheiseru již měl doma nějaká sluchátka zapůjčená na recenze. Pár z nich se dokonce objevilo na stránkách iPure. Vůbec poprvé jsem však vyzkoušel jejich soundbar. Původně jsem si myslel, že sáhnu po značce Sonos či nějakém tradičním výrobci. Chvíli jsem koketoval s myšlenkou osadit obývák více reprobednami a vzájemně je propojit, což by se k danému prostoru hodilo. Nic z toho jsem však nechtěl komplikovaně řešit. Chtěl jsem vybalit jednu bednu, položit ji na stolek pod televizi a užít si maximum možné zábavy. Sennheiser AMBEO Max to splnil dokonale!

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Hned na začátek je potřeba uvést, že AMBEO Max je zřejmě jeden z největších a asi také nejdražších soundbarů, které si můžete pořídit. Rozhodně však nekupujete zajíce v pytli. Už od prvního zhlédnutého filmu jsem věděl, že tohle je dobré rozhodnutí. Když už mám na zdi 75″ televizi s obrazovkou OLED, přeci mi doma nebude hrát obyčejný zvuk ze zabudovaných reproduktorů. V našem přízemí (jedna velká hala s mnoha místnostmi) se zvuk hodně rozléhá a stačí, když se někdo hlasitěji baví, a běžný zvuk z televize není slyšet. I to byl důvod, proč jsem začal něco shánět.

Sennheiser

Není to drobek

Už při pohledu na krabici mi bylo jasné, že tohle nebude žádný drobek. AMBEO Max je opravdu, ale opravdu velký. Však také zabral celý konferenční stolek pod televizí a zbylo místo akorát na PlayStation 5 a pár drobností. Sennheiser AMBEO poskytuje nadstandardní konektivitu pomocí Google Chromecast, Bluetooth a HDMI eARC/CEC. Konektivita zahrnuje i tři HDMI vstupy, optický audio port a AUX (RCA) input. Nastavení a provoz pak kontrolujete na dálkovém ovladači nebo pomocí aplikace Sennheiser Smart Control App pro iOS i Android, na svém mobilu či jiném chytrém zařízení.

Osobně jsem zvolil propojení s televizí skrze HDMI kabel. Připojil jsem soundbar do zásuvky a pustil se do nastavení. K dokonalému zvuku je totiž zapotřebí prvotní kalibrace. K tomu slouží mikrofon se stojanem, který naleznete uvnitř balení. Zapojil jsem kabel do konektoru jack a mikrofon se stojanem umístil na gauč, kde sedím nejčastěji. Následně jsem spustil proces kalibrace, kdy si reproduktor zhruba minutu přehrával různé zvuky a snažil se adaptovat na můj obývák a lokální akustiku. Po skončení kalibrace je AMBEO Max připraven sloužit a dělá to opravdu výtečně.

AMBEO Max mám doma již více než 2 měsíce. Během té doby si troufám říct, že jsem viděl nespočet filmů a seriálů. Se ženou máme takový rituál, že skoro každý večer mrkneme na jeden film či seriál. To samé dělají občas děti a o víkendu si někdy dáváme „filmové večery“. Všichni máme rádi konzumaci obsahu. K tomu všemu si občas zahraji na PlayStationu nebo kouknu jen na obyčejné zprávy. Ať sleduji jakýkoliv obsah, AMBEO je vždy k dispozici. Po spuštění televize se automaticky zapne a ihned začne vydávat zvuk.

Sennheiser

Jaký je tedy zvuk

Je to boží! Když teď například sleduji na TV+ nový válečný seriál Vládcové nebes, mám pocit, že letadla létají kolem mé hlavy a kulky německé Luftwaffe se mi zarážejí do ucha. Patrně největší zážitek jsem zažil u akčního filmu Sisa, který je aktuálně dostupný na HBO Max. Já si ho však s předstihem během vánoc vychutnal přímo skrze Apple TV v maximální možné kvalitě. Když spojíte výstup Dolby Atmos, obrazovku OLED a neskutečný zvuk soundbaru Sennheiser, máte špičkové domácí kino jak vyšité. Film Sisa je kombinace Hanebných panchartů, Kill Billa a Johna Wicka. Prostě skvělý nářez z válečného prostředí Skandinávie.

V zásadě jde o akustickou dokonalost „8K“, kde splývá reálný zvuk okolo vás. Škoda jen, že nemám zeď z druhé strany obýváku. V uzavřené místnosti musí být zvuk ještě lepší. Sám si ho tak trochu kazím a bohužel nic lepšího nevymyslím. AMBEO Max si při každém zapnutí zkalibruje místnost a přizpůsobí se danému výstupu, ať už koukáte na večerní zprávy, komedii nebo posloucháte koncert. Ano, i na hudbu je skvělý. Lze se k němu bezdrátově připojit skrze aplikaci a použít ho jako prostý reproduktor. Diskotéka je na světě.

Soundbar AMBEO je kompatibilní s Dolby Atmos, MPEG-H, DTS:X a Sony 360 Reality Audio. Díky Upmix Technology je také schopen vytvořit z klasického sterea udivující efektní prostorový zvuk 5.1. Tento high-tech soundbar nabízí pět různých přednastavení: film, hudba, sport, zprávy a neutrální nastavení. Vše si můžete měnit ať už skrze aplikaci či pomocí dálkového ovladače, který je součástí balení.

Sennheiser

Několik reproduktorů v jednom

Do štíhlé ležící ozvučnice je zakomponováno 13 reproduktorů – šest basových s dlouhým chodem membrány o průměru 102 mm, pět výškových o rozměrech 25,4 mm a dvou vzhůru hrajících s membránou o průměru 89 mm. Frekvenční rozsah je 30 Hz (-3dB) až 20 000 Hz. Základem zvukových kouzel je však sofistikovaná technologie vyvinutá ve spolupráci se světově uznávaným Fraunhoferovým institutem (mimo jiné původce kodeku MP3). Dokonalá a časově přesná kombinace fázových posunů a dalších akustických úprav umisťuje prostorový zvuk z této jediné reprosoustavy na kterékoliv místo poslechové místnosti, tak, že máte pocit, že veškeré akce probíhají v 360° kulovém prostoru okolo vás a znějí přirozeně ze všech stran.

Že nejde jen o reklamu a marketing, se můžete přesvědčit sami. Stačí si pustit zvuk před a po kalibraci. Důležité je zmínit, že soundbar potřebuje dostatek prostoru. Také není nejlepší ho přimáčknout úplně ke zdi z důvodu odvodu tepla a samozřejmě přítomnosti bočních reproduktorů. Přeci jen při delším zapnutí začne slušně hřát. Nemusíte se však ničeho obávat – chlazení je pasivní a velmi tiché, nic neuslyšíte. V aplikaci pak máte také ekvalizér a jednotlivé režimy si můžete vyladit k obrazu svému. Samotný soundbar pak váží úctyhodných 18,5 kg.

Koupit nebo nekoupit?

Už dlouho jsem ze zvuku nebyl tak nadšený. Značka Sennheiser patří mezi top výrobce a soundbar AMBEO Max to jen potvrzuje. Škoda jen vysoké ceny 65 000 korun. Soundbar je k dispozici k zakoupení na eshopu PANTER, který funguje jako oficiální zastoupení značky Sennheiser na českém trhu.

Myslím si, že pokud si na zvuk opravdu potrpíte, tohle jsou dobře investované peníze. Patrně jsem asi neslyšel lepší „domácí“ zvuk ze soundbaru. Samozřejmě rozmístěné reprobedny po obýváku jsou jiná story – akustiku neošálíte, ale pokud hledáte all in one řešení, tohle nemá konkurenci. Opravdu! Jsem nadšený a vy budete taky. Důkazem je mimo jiné i moje žena, která technice moc nerozumí a nechává ji chladnou, ale i tady po prvním večeru uznala, že je to fakt síla. Prý si pokaždé připadá jako v kině.

1 komentář

  1. Soundbary ušly velkej kus cesty a jasně, je to spousta algoritmů. Ale když to funguje, tak proč ne. U fotek z telefonu to taky neřešíme. Já jsem u kamaráda slyšel AMBEO Mini a i ten je naprosto hustej a s trochu příjemnější cenovkou kolem 20 tisíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *