Výlet za ukázkou Vision Pro

Letos jsem se rozhodl pro update z iPhonu 15 Pro Max na 17 Pro Max a v druhé várce objednávek telefon předobjednal. To byl konec září a každý týden nejen na Apple přiskočil k dostupnosti iPhonu týden další, a další. Jedna ze spekulací je, že Apple měl v první várce iPhonů problém s barvením hliníku, proto naskladnění dalších kusů tak trvá… Kdo ví, co je na tom pravdy, nicméně já čekal a čekal. 

Tento článek si můžete vychutnat i v plně grafické PDF podobě.

Na konci listopadu mi trpělivost tak nějak přetékala, ne že bych s 15 Pro Max nebyl spokojený – naopak, je to podle mě jeden z nejpovedenějších telefonů ať už kvalitou materiálu nebo kvalitou kamer. Jen se mi nechtělo čekat na update telefonu, který vyšel v září 2025 až na leden 2026. Rozhodl jsem se tedy objednat iPhone v německém Apple Storu, kde z Prahy je ten nejbližší v Drážďanech, a tam kupodivu na skladě byl. 

Online objednávka na německém Apple Storu proběhla celkem klidně, jen při placení jsem musel zadat pod mou platební kartu německé PSČ. Něco podobného se mi stalo i v USA, kde jsem pořizoval dříve iPhone 14 Pro Max a kde jsem pod českou kartu zadával americkou adresu. Takže se objednávky v Apple Store, ať už v Drážďanech, Vídni nebo jiných zemích EU, nebojte. Záruka podle Evropské unie je stále 2 roky, jen adresa a PSČ může být menší oříšek, ale platba by neměla být problém.

Objednávka dema

No a když už jsem se rozhodl pro výlet k našim německým sousedům, a ještě rovnou do Apple Storu, řekl jsem si proč nevyzkoušet nové Apple Vision Pro s M5, když už tam budu. Opět pozor – pokud do Apple Storu jen tak přijdete, pravděpodobně vám Vision ani nepůjčí do ruky, ale budete ho obdivovat jen na stojanu. Pro vyzkoušení Apple Vision Pro je třeba se objednat, ale ani to není nějak těžké. Na Apple Storu zadáte objednávku ukázky Vision, vyplníte datum a čas, dále odpovíte na pár otázek, zda nosíte brýle apod., a poté vám přijde potvrzení o objednávce ukázky Apple Vision Pro, a hotovo. Apple má vše pěkně nastavené, tak jsem si zadal zkoušku Vision v následující půl hodině po vyzvednutí iPhonu. Ano, i k vyzvednutí telefonu je třeba si zadat datum a čas.

Pokud se rozhodnete pro výlet do Drážďan, Apple Store najdete v Altmarkt Galerii hned naproti náměstí, kde se například konají vánoční trhy. Shopping je to celé velký, nicméně to má výhodu, protože vaše drahá polovička s vámi nemusí trávit čas v Apple Storu, ale může si prohlédnout nepřeberné množství obchodů v několika patrech. Parkovat můžete taktéž přímo v Galerii, takže se neztratíte. Po příchodu do Apple Storu jsem se postavil do menší fronty, která byla obsluhována pracovníkem Applu, jenž si na iPadu kontroloval objednávky. Trošku jsem ho zmátl, když jsem ukázal e-doklady v iPhonu, ale nějak to akceptoval místo klasické občanky, kterou už víc jak rok u sebe vůbec nenosím. Poté jsem byl vyslán k další kolegyni, která si opět zkontrolovala ID a poté mi přinesli iPhone, oskenovali QR kód z Wallet a popřáli pěkný den.

Demo Vision Pro

Teď byla řada na předváděcí Apple Vision Pro. Pracovník v tričku s logem Applu mě nasměroval ke stolu a poprosil o chvilku strpení. Vision jsem si chtěl vyzkoušet hlavně pro porovnání s Meta Quest 3, které už nějaký ten pátek používám a za cenu, kterou Meta nabízí, nejsou vůbec špatné. Po chvilce mě přivítala milá slečna s Apple Vision a dali jsme se do řeči. Opět se mě zeptala, zda nenosím brýle atd., a testování začalo. Nejdříve mě ujistila, jak Apple Vision vůbec vzít do ruky, protože část, kterou máte na očích, je k Vision přichycená magneticky a při špatné manipulaci vám může zůstat v ruce. Po nasazení Vision mě začala seznamovat s novým strapem, který je teď nově i přes hlavu a lépe rozloží váhu. Upevnění pro mě problém nebyl, samozřejmě jsem přijel připraven, ale musím říct, že manipulace postranním kolečkem – kdy utahujete zadní část otáčením, a poté kolečko povysunete a utahujete část horní – je vymyšlená opravdu skvěle, tak jak to umí jen Apple. 

Slečna mě tedy začala seznamovat s nastavením Apple Vision. Nejdříve jsem oskenoval ruce a poté začalo kalibrování. Ovládání očima a přesnost snímání mě celkem překvapila. Objevilo se několik teček v kruhu a poté, co jsem se na každou z nich podíval, jsem klikem ukazováčkem a palcem potvrdil. První dojmy super, Quest je také možné ovládat pouze gesty, ale toto je tak trošku jiný level. Po kalibraci se zobrazilo hlavní menu Vision a já měl pořád tendenci v něm na něco klikat, ale opět jsem byl seznámen, že se stačí jen na něco podívat a potvrdit. Slečna, která vše, co vidím, viděla na svém iPadu, mě skvěle naváděla. Zkusili jsme widgety, kdy hodiny, které jsem umístil na sloup za sebou, vypadaly opravdu jako skutečné, a já se několikrát otočil, abych si je znovu prohlédl.

Pak jsme přešli na prostorové fotky a videa, které vypadaly také skvěle; opravdu se to s 3D v Questu nedá vůbec srovnávat. Jenže pak jim tak nějak spadnul celý cloud a přestala se zobrazovat většina kontentu. Přešli jsme teda na část pro práci, kdy jsem si z dokumentu rukama vytáhl do prostoru model mostu, který jsem si v prostoru různě otáčel, zvětšoval a přibližoval. Vše bylo strašně intuitivní, ovládat Vision jsem se naučil během chvilky, a i když jsem hledal sebemenší pixel, nikde jsem nenašel jedinou chybu. Slečna mě upozornila, že 8K je prostě jinde, a to jsem potvrdil. I passthrough, tedy průhled přes kamery Vision, byl skvěle čistý a ostrý. Celkově první dojmy z Vision byly opravdu skvělé. Čas běžel jak voda a ani po restartu Vision Pro se nám nepodařilo zprovoznit lokální cloud. Nicméně slečna, která se mi věnovala, se omlouvala a poprosila mě, zda nemohu přijít za další půl hodinu, poté co ukončí předváděcí dalším zájemcům objednaným na další slot po mě, a že se mi bude věnovat dál. Samozřejmě jsem mile překvapen souhlasil; po sundání Vision z hlavy jsem zjistil, že nejsem ve světě Applu, ale v jejich obchodu, poděkoval a šel se věnovat novému iPhonu. Vedle u stolu zákazníci s úsměvem přebírali nové Vision, které si právě koupili. 

Na Apple Storu je super, že si můžete svůj iPhone aktivovat na místě. Našel jsem tedy volný stolek, přihlásil se na lokální Wi-Fi a dobu čekání na další ukázku Vision Pro jsem věnoval nastavení nového 17 Pro Max. Celkově nakupování v Apple Storu mám moc rád; například všechny typy krytů na iPhone jsou vystavené a není problém si jeden po druhém vyzkoušet na svém iPhonu, a až poté se rozhodnout, zda vám víc vyhovuje TechWoven nebo silikon, nebo obal jiného výrobce. Samozřejmě jsem pečlivě prostudoval vše, co Apple Store nabízí. Škoda jen, že tričko Apple lze koupit pouze v Cupertinu. No, co už…

Druhý pokus

U stolku s Vision se mezitím udělalo volno a já se rozhodl, že počkám, zda slečna s Vision Pro dorazí, jak slíbila, nebo mě nechá na holičkách. Upřímně jsem tak nějak čekal, že se už neukáže. Po chvilce jsem slyšel známý hlas, který děkoval, že jsem počkal, a ještě jednou se omlouval za chybu cloudu v předchozí předváděčce.

Teď už šlo vše jak po másle: kalibraci už jsem zvládl na první dobrou, ukázky prostorových videí, fotek, widgetů, filmů a featur Apple Vision Pro byly brilantní. Nakonec jsme pustili prostorové video, které kombinovalo koncerty, filmy, ukázky, co vše Vision Pro zvládnou, a musím říct, že jsou opravdu na úplně jiném levelu. Kvalita 3D videí z koncertu byla na vysoké úrovni, filmy vás dokážou vtáhnout do děje tak, jak možná Sphere v Las Vegas, a to v klidu vašeho obýváku. Musím říct, že při předvádění jsem několikrát úplně zapomněl, že jsem fyzicky v Apple Storu.

Pokud teda srovnám Vision s Meta Quest, je Apple opravdu na jiné úrovni. Spíš než produkt pro širokou veřejnost, vidím Vision jako ukázku technologie, která nás teprve čeká. Imerzní zážitek je neporovnatelný. Dokonce bych i viděl cenu Vision Pro jako oprávněnou vzhledem k tomu, jaké technologie obsahují, z jakých materiálů jsou vyrobeny a jaký zážitek dokážou zprostředkovat. Jen bych je teda pořizoval v USA, kde je cena 3499 USD, to  je kolem 72 860 Kč, zatímco na evropském trhu stojí 89 500 Kč, což je velký rozdíl. Dokážu si Vision úplně bez problému představit na střih a úpravy multimédií, cestování, použití jako externího displeje apod. Potřeboval bych je ale mít na testování alespoň 2–3 měsíce, protože krátká ukázka toho, co vše dokáží, neznamená, že materiálu a obsahu pro využití Vision je dost na to, aby po čase nezůstaly ležet na poličce. Na tyto otázky se budu muset zeptat Honzy Březiny.

Celkově si myslím, že „hejty na internetech“ o tom, jak jsou Apple Vision Pro předražené, jsou většinou od uživatelů, kteří si je nevyzkoušeli, nebo pro ně nemají žádné využití. Osobně si myslím, že za cenu lepšího MacBooku a vzhledem k technologiím, které obsahují, jsou skvělou ukázkou toho, co budou masy používat, až na to přijde správný čas.

Těším se, až budu mít možnost vyzkoušet Samsung XR, ale dle mého jsou Apple Vision Pro nadčasová technologie. Doporučuji všem, kteří Apple Vision Pro ještě nezkusili, udělat si zážitkový výlet do Apple Storu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *