Apple Koncil: Jaké jsou nové iPhony XS, XR a Apple Watch?

Nejvýznamnější akce společnosti Apple v roce 2018 je za námi! Apple oznámil nové generace pouze dvou zařízení – iPhonů a Apple Watch. Přestože se to může zdát málo, informací a vjemů bylo na rozdávání. Abychom vám pomohli se ve všem zorientovat, přicházíme s tradičním souhrnným pohledem několika známých osobností.

Koho jsme se ptali?

1. Series 4 jsou asi nejvýznamnější mezigenerační změnou v historii Apple Watch. Jaké novinky se vám nejvíce líbily?

Michal Bláha – EKG (v EU nedostupné), větší display, haptická odezva korunky.

Honza Březina – Pro mě bylo nejdůležitější, že se Apple rozhodl posunout uživatelský zážitek ve všech oblastech najednou. Že si nevybral jen jednu funkci nebo jednu uživatelskou skupinu, ale musel udělat radost úplně všem. V práci potěší větší displej a výkon, při sportu nové funkce a přesnější měření, v každodenním životě hlavně nové zdravotní funkce. Osobně provažuji tuto generaci za zcela zlomovou, protože ukazuje, že chytré hodinky už nejsou jen pro geeky, ale mohou zlepšit život širší veřejnosti.

Jiří Hubík – Na začátku musím zmínit, že Apple Watch jsou mým nejosobnějším zařízením od roku 2015. Mám nyní druhou generaci zejména proto, že třetí generace nebyla dost inovativní a nepřinesla nic tak zajímavého, abych ji nahradil. To se dnes mění. Na Series 4 oceňuji přepracovaný displej a s ním i nové ciferníky, které mi umožní mít na jediný pohled více informací. Vítám úpravy mikrofonu a reproduktoru, které, věřím, povedou k větším možnostem využití hlasové komunikace. Můj největší obdiv patří zdravotním funkcím. Nejen EKG, o kterém se bude mluvit asi nejvíce, je zajímavé, ale naprosto mě dostala funkce záchrany uživatele po pádu, kdy Apple Watch přivolají pomoc.

Ivan Malík – Kromě hardwarových novinek, počínaje větším displejem, dvakrát rychlejším procesorem anebo elektrickým snímačem tepové frekvence konče, to jsou určitě nové zdravotní aplikace a nové ciferníky s více komplikacemi. Zatím jsem měl každý ciferník pro určitou skupinou komplikací a musel jsem ciferníky dost často přepínat.

Jan P. Martínek – Jednoznačně EKG v korunce. Zásadní změna hry i hřiště – ve Státech jsou teď Apple Watch oficiálně schválenou zdravotní pomůckou. Osobně jsem rád za kompatibilitu se stávajícími řemínky a tahy.

Otakar Schön – U hodinek jsem byl mile překvapen, menší rámečky, a hlavně nové funkce – detekce pádu a sledování kardiovaskulárního zdraví s certifikací FDA je parádní.

2. EKG v chytrých hodinkách: Dobrý sluha, nebo zlý pán?

Michal Bláha – Za mě dobré.

Honza Březina – Za mě nejlepší zpráva celé Keynote. Vzhledem k tomu, že pravidelně chodím na kontroly a jsem dlouhodobě monitorován kvůli potenciálnímu zvýšenému riziku kardiovaskulárního omezení, tak se mě to osobně dotýká a třeba mi to jednou opravdu zachrání život.

Jiří Hubík – Jednoznačně dobrý sluha. O zdraví ve spojení s Apple Watch jsem napsal několik článků a víte, že se tomuto tématu dlouhodobě věnuji. EKG v Series 4 přináší to, co zatím žádné jiné nositelné zařízení neumí. Plnohodnotný komfortní monitoring stavu srdce, tedy jednoho z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Už nyní Apple Watch zachránily několika uživatelům život a teď se stávají plnohodnotnou zdravotní pomůckou. Ochrana zdraví je jedno z velkých témat, kterému se Apple v posledních letech věnuje, a je potřeba jej za to ocenit.

Ivan Malík – Apple Watch vnímám již delší dobu jako důležitý zdroj informací o aktuálním zdravotním stavu. A měření EKG toto spektrum dat velmi dobře doplňuje. Srdeční obtíže mají tu nepěknou vlastnost, že se mohou objevit nahodile – například problémy se zvětšenými chlopněmi, různé typy šelestů anebo srdeční arytmie mohou být výraznější po větším fyzickém zatížení. Mimochodem jsem přesvědčený, že každý majitel Apple Watch Series 4 tuto funkci vyzkouší minimálně jednou a pro některé z nich to bude informace, která jim zachrání život.

Jan P. Martínek – Jsa notorický nedoktůrkař, přechazeč a domácí sebeléčitel, patřím do linie hrdých mužů, již pro odmítání špitálů tento svět opouštějí dřív, než by museli. Možnost během půlminuty si „ékágéčko“ natočit sám a poslat SMS „Su zdravé jak řipa, dochtore!“ je pro mě ideál. Ale pro neurotické sebeměřiče (významný pohled do řad kamarádů) to bude stresor jedna báseň.

Otakar Schön – Riziko false positive je reálné, nic pro hypochondry, ale potenciál to má velký, jen to bude chtít osvětu, spolupráci s lékaři. Hodně pomůže i strojové učení, může vyloučit spoustu planých hlášení, ale i tak asi platí, že je lepší zbytečně plašit než zbytečně umřít.

3. Jsou oznámené iPhony podle vás dostatečně nové?

Michal Bláha – Ne. Jsem velmi zklamán. Chybí USB-C, to znamená nemožnost rozumně připojit iPhone k MacBook Pro a nutnost dalšího kabelu. Grrr. Preferuji menší telefony, iPhone 7 nebo 8 je maximální velikost. Pro mne nic nového a pro ženu s iPhonem SE ještě horší. Na druhou stranu obecně oceňuji, že iPhony mají dlouhou morální i technickou životnost, čímž se to malinko vyvažuje. Ale móda zvětšování jde proti mým preferencím.

Honza Březina – Nevím, jestli nové, ale určitě odvážné. Apple se nijak nesnaží soutěžit s Android konkurencí, nehraje ani na gigahertzy, ani na palce, ani na megapixely a soustředil se na uživatelský zážitek. To je hodně odvážná a poměrně těžko komunikovatelná komodita, takže si musí být hodně jistý sám sebou. Už se těším na posměšky androiďáků a rekordní prodeje iPhonů XS.

Jiří Hubík – To je těžká otázka. Co si mám představit pod termínem dostatečně nové? Technologicky se už není moc kam posouvat. Ano, jsou rychlejší, ano, jsou výkonnější, mají lepší obraz, lepší zvuk, pořídím s nimi lepší fotografie, ale jediné, jak jsem toto schopen měřit, jsou mé vlastní potřeby. Pro mé potřeby je více než dostatečný iPhone X. Vítám Dual SIM, respektive eSIM. Zároveň musím zmínit iPhone XR. Ten mě překvapil nejen svým barevným provedením, které je vítaným osvěžením, ale i tím, že obsahuje většinu technologií jako představené TOP modely, navíc má větší výdrž na jedno nabití a to není zrovna malý benefit. iPhone XR je černý kůň letošního eventu.

Ivan Malík – Bez pochyby. V kategorii chytrých telefonů nemá iPhone konkurenci a nové modely posunuly laťku ještě výš. Díky vlastnímu vývoji procesorů může Apple posouvat hranici výkonu takovým tempem, jaké jsme měli možnost vidět na Keynote, bez obětování dalších parametrů jako například výdrž baterie, která se oproti posledním modelům ještě zvýšila.

Jan P. Martínek – Ani náhodou. Technologicky je to úžas, ale z uživatelského pohledu bída, bídička. Ví to Apple sám a akcionáři k tomu též řekli své; bylo by pokrytecké jásat nad tím, že iPhone má konečně stereo mikrofony jako už pár let Samsung.

Otakar Schön – Ne, iPhony jsou zklamání, marginální update a zároveň zvýšení průměrné ceny pro novou trojku. Pro akcionáře skvělá zpráva, ne pro zákazníky. iPhone XR a jeho Liquid Retina s velkými rámečky je úlet za tu cenu.

4. XR, XS nebo XS Max?

Michal Bláha – I iPhone XS je větší a PODSTATNĚ těžší než iPhone 7. Zůstávám u iPhone 7.

Honza Březina – Přestože jsem původně nechtěl upgrade, tak mě Apple přesvědčil a bude to XS Max.

Jiří Hubík – Chtěl bych napsat XS Max, ale musím dát XR.

Ivan Malík – Libí se mi všechny tři modely. Každý má něco do sebe – například u XR uživatelé ocení hliníkové šasi, u XS kvalitní displej a zvuk. U modelu XS Max pak velikost zobrazovací plochy v kombinaci s výbornou výdrží baterie. Osobně ještě nejsem přesvědčený, ale zatím to vyhrává vesmírně šedý iPhone XS Max 256 GB.

Jan P. Martínek – Doufal jsem, že z iPhone X přejdu na něco bez záseku v displeji, ale bylo jasné, že Apple se toho designerského alibismu bude ještě chvíli držet. Nejspokojenější jsem byl s iPhonem 7 Plus, takže, pokud vůbec, uchýlím se k phabletímu „Maxoj“.

Otakar Schön – Huawei Mate 20 Pro a do té doby Galaxy Note 9.

5. Co vám na Keynote chybělo?

Michal Bláha – 2. generace AirPods, AppleTV strategii nechápu. Na nové iOS a macOS se těším.

Honza Březina – Asi nejvíc mi chyběla show a překvapení. Apple věnoval přes 100 minut dvěma produktovým rodinám, a to hodně zdlouhavým a očekávaným způsobem. Nepřišlo žádné překvapení, nedošlo na další produkty a vystupování prezentátorů bylo jedno z nejslabších v historii. Takže technické hodnocení vysoké, ale za provedení strhávám bodů hodně.

Jiří Hubík – Mimo úvodního videa, které se neslo v duchu Mission Impossible a bylo skvělé, mi chybělo napětí. Díky únikům jsme věděli, co vše bude představeno, a tak se wow efekt nedostavil. Phil Schiller měl těžkou práci a bylo to hodně znát. Jeho opakovaná slova Amazing a Beautiful zněla z jeho úst nudně a trochu smutně. Nicméně po produktové stránce jsem očekával ještě nové AirPods, a těch jsem se bohužel nedočkal.

Ivan Malík – Chybělo mi One More Thing. Během necelých dvou hodin byly představeny dva produkty a čekal jsem přestavení alespoň jednoho dalšího iPadu. Pomýšlel jsem na nový iPad Pro s tenčím rámečkem, Face ID a rychlejším procesorem.

Jan P. Martínek – Craig Federighi, viz má chvála z června. Mlčení ohledně AirPower jen prohloubilo mé podezření, že do toho soudruzi v Cupertinu hodili vidle. Hifistických AirPods 2 jsme se taky nedočkali. A, jako vždy, One More Thing – protože „erko“ rozhodně není SE2.

Otakar Schön – Telefon, který by mě zaujal tak, jako hodinky Series 4.

6. Jakou známku byste Keynote dal?

Michal Bláha – 3 mínus. Dlouhý, ohraný formát. Sledoval jsem to nárazově v live textovém přepisu s obrázky, věnoval tomu asi 6 minut celkem a bylo to tak akorát.

Honza Březina – Za produkty samotné je to taková hezčí dvojka. Celkový dojem spíš tak dvě mínus. Jsem holt zmlsaný tím, že jsem osobně seděl na Keynote, kde Steve Jobs zcela nečekaně představil iPhone.

Jiří Hubík – Hodnotím jako ve škole. Vezmu to po jednotlivých předmětech, Tim Cook – informatika za jedna, Jeff Williams – Apple Watch za jedna, Phil Shiller – iPhone za dva mínus, Lisa Jacskon – ekologie za jedna, celkové hodnocení za jedna mínus.

Ivan Malík – No, snad jsem to nezapomněl, ale tuším, že ten správný výraz byl „chvalitebně“.

Jan P. Martínek – V kontextu konkurence jedna mínus. V rámci applích keynote lepší trojka. Nebo horší dvojka, ať mě iPuristi neukamenují krabičkami na AirPods. Chyběla vášeň a oslňující byly jen bílé tenisky Tima Cooka.

Otakar Schön – 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *