September Event 2020

Apple Event

V úterý 15. září opět proběhla snad nejočekávanější událost ve světě chytré elektroniky. Apple od 19.00 hodin našeho času odvysílal na svém webu a na YouTube hodinovou předtočenou show. Show, na které se vždy představují nové iPhony. Tentokrát však bez iPhonů a reálně jen s jedním zbrusu novým produktem. Pojďme si shrnout, co se dalo vyčíst mezi řádky.

Zářijová keynote byla podruhé tzv. digitální, protože vzhledem k světové situaci okolo pandemie není bezpečné svolávat mnoho lidí na prezentaci nových zařízení v Apple Parku. První digitální keynote proběhla v rámci červnové WWDC, která mě velice nadchla především svým provedením. Filmaři předvedli excelentní práci se světlem, kamerou, střihem, přednes mluvčích byl bez chyby, protože nemuseli mít trému z živého publika, a oznámení přechodu na procesory z dílny Applu bylo třešničkou na dortu. Co víc, celou dobu před oznámením odchodu od Intelu byly představovány samé novinky a člověk byl v napětí, co skvělého ještě přijde – a že několik překvapení přišlo! Takové nadšení ve mně bohužel nezůstalo ani po představení krvavě rudých Apple Watch Series 6.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Apple se opakuje

Hned na začátku vysílání mě překvapilo, že Tim Cook rovnou oznámil hodinky a iPad jako dva produkty představené v rámci tohoto eventu, a pak už se šlo na věc. Měl jsem potom trochu dojem, že jsou některé pasáže zbytečně dlouhé a jiné zbytečně krátké. Vysvětlím proč. Po skončení keynote jsem si také uvědomil, že opravdu, až na detaily o Apple Watch Series 6, všechno do puntíku uniklo, což mi přijde upřímně líto. Na úvodním slově Tima Cooka mě jako studenta anglistiky nejvíc zaujal jeho snad stále výraznější jižanský přízvuk. Ten se mi líbí.

Apple Event

Apple dnes charakterizuje již zcela evidentně záměrný a promyšlený dlouhodobý ekonomický záměr. Spočívá v opakovaném využití starých šasi v „novém“ produktu, respektive posledním modelu nižší řady stejného produktu. Všimli jste si toho? Apple začal s iPhonem SE, když vyšel vstříc přáním zákazníků, což samo sebou nešlo zakrýt. Tato praktika pak ale časem prosákla i mezi iPady, kde se už konkrétně podruhé setkáváme s novou verzí iPadu Air, který je představovaný jako zbrusu nový a přepracovaný produkt, zatímco se vlastně jedná o podladěný 11palcový iPad Pro 2018. Pokud to vloni ještě nikdo neviděl, tak letos nemůže nikdo přehlédnout, že zbrusu nové Apple Watch SE jsou verzí loňských Apple Watch Series 5 (podle čipu)… Nijak tuto strategii nehaním, vlastně to obdivuji, klaním se, že to opravdu funguje tak dobře (protože víc už se snad ušetřit nedá), a vnitřně se bavím nad ostatními značkami dychtícími každý rok po nových tvarech a křivkách, aby Apple stejně na konci skončil jako vítěz.

Právě v místech, kde se mluvilo o těchto „déjà vu“ produktech, jsem se trochu nudil, protože ty specifikace všichni známe z minulých keynote velice dobře. Komentář k A14 Bionic byl však skvělým budíčkem a Applu férově patří smeknutí za to, jak moc posouvá svět mikročipů. Když vidím u sebe pod stolem ten herní Intel Core 9. generace, který visí na nuzném 14nm výrobním procesu, tak bych plakal…

Apple Event

Co nového?

Podíváme-li se na přehled ne nových, nýbrž na úterní keynote představených produktů, viděli jsme skutečně nové Apple Watch Series 6, těm se nedá nic vytknout. Nové ekologičtější materiály, mnohem výkonnější čip, nové senzory na měření hodnoty kyslíku v krvi, nové ciferníky pro nové hodinky, další ciferníky pro watchOS 7, nové řemínky – no paráda. Uvidíme, co napíší kolegové, ale podle mě se teď vyplatí koupě nových Apple Watch, pokud máte Series 4 a starší. U Series 5 je to na vlastním uvážení, jestli se vám chce utratit dalších plus minus 15 tisíc za chytré hodinky. Nové Series 6 jsou tedy bombastický kousek elektroniky, se svými barvami a třeba ve spojení s novým předplatným Fitness+ se z nich stane skutečně nejlepší domácí trenažér, který si můžete dopřát. Jako sportovec, když jsem viděl ty záběry z tréninků ve Fitness+, jsem měl chuť vstát a cvičit. Apple holt ví, jak na nás…

No a tím to asi končí. Fitness+ uniklo jen trochu, takže z toho jsme nadšeni, ale Apple One uniklo v plné míře v podstatě i s jeho třemi třídami předplatného. Apple One obnáší lepší cenu za služby, které už využíváte, tudíž fakticky nic nového, a nové iPady jsou v mých očích stará šasi s novějším či novým vnitřkem, aby vydržely několik aktualizací iPadOS. Pro zájemce o iPad 8. generace se nejedná o podstatnou informaci, ale prezentace iPadu Air v šasi iPadu Pro 2018 jako zbrusu nového iPadu je podle mě podvod. Design nové generace profesionálních iPadů je ikonický a pokud ho aplikujete na levnější řadu iPadu, je to jako přejmenovat Škodu Superb na Octavii. Nikomu nesplyne design 9,7″ iPadu Pro s novým Airem nebo 10,1″ Pro s dalším novým Airem…

Apple Event

Lidé, kteří kupují iPad Air, platí ve stejné konfiguraci jen o 5 tisíc méně než za 11″ iPad Pro 2020. A dostanou sice nový čip, ale jinak po všech směrech oholené šasi ze zanedlouho 3 roky starého iPadu Pro. Vychvalování ladného vykrojení čočky fotoaparátu a výhod USB-C, jako by okolo toho nebyl doposud poprask, mi přišlo i vtipné. Je to celé už moc očividné a jsem zvědavý na reakci veřejnosti.

Poslední skutečně novou zprávou, která je podstatná a čekali jsme na ni, byla další kapitola příběhu přibalených nabíjecích adaptérů. Dostanou je oba iPady, levný iPad s příkonem 10 W a Air s 18 W jako iPad Pro. Nikoliv však Apple Watch, které sice dovedou využít vyššího příkonu, jejich malý akumulátor však nabijete relativně rychle i kdejakým zdrojem s USB-A. Podle Applu není třeba další adaptér, protože jich už máme dost a je nezodpovědné vyrábět další. A já si to myslím také. Apple v úterý vykřičel do světa slib, který učinili již před měsíci, že se do roku 2030 stanou uhlíkově neutrální společností. Důkazem je třeba plánovaná stavba dvou obřích větrných elektráren na severu Evropy a další projekty, však víte. Apple je každým rokem nejzelenější firmou na světě… Je na čase konečně začít myslet do budoucna, nekupovat si příslušenství s myšlenkou: „Však si koupím další…“ Kdepak. Nekoupíte. Apple zvedá ukazováček a káže, abychom si věci hýčkali a měli je co nejdéle. Já jsem například v životě nerozbil žádný napájecí kabel, všechny jsou zářivě bílé, ani mi nepraskl displej na iPhonu a všechny mé vady byly reklamovány jako výrobní chyby. Jsem hrdým důkazem toho, že se lze takto chovat. Závěrem příběhu budou adaptéry iPhonů, ten se dozvíme už příští měsíc.

Resumé

Kolem a kolem mi byla zářijová „událost“ svým provedením povědomá, myslím, že asi oprávněně. V Apple Parku asi s prostředím nic skvělejšího nevykouzlíte a laťka byla na WWDC se zářivým úsměvem Craiga Federighi nasazena příliš vysoko. Mám-li hodnotit, úterní keynote byla stejně dobře zpracovaným (avšak trochu méně vzrušujícím) pokračováním. Craig ale i tentokrát sehrál vedlejší roli, když se několikrát komicky připletl do cesty prolétávajícímu dronu, který spěchal za dalším mluvčím, to mě bavilo. Obsazení mluvčích bylo také velmi pestré, pocitově genderově vyvážené i s nasazením jak známých, tak neznámých tváří. To časté střídání mi i přes přidanou dynamiku celé show připadá trochu matoucí a zcizující, na druhou stranu je ale vidět, jak širokou paletu profesionálů Apple zaměstnává na všemožných pozicích své struktury. To dodává na transparentnosti celé společnosti a postupné odkrývání zaměstnanců může firmu veřejnosti přiblížit – za vším jsou lidé, co se snaží odvést dobrou práci, která má smysl.

Apple Event

Že má Apple cíl a vyžaduje, aby ho cítili v kostech všichni jeho zaměstnanci, to má dokázat Tim Cook na začátku a konci každé show. To je jeho role. Vím, že se to u nás moc nenosí, ale právě ty příběhy, kolika lidem Apple Watch zachránily život, jinde ve světě skutečně rezonují, jinak by o tom Apple nemluvil a neprezentoval by své spolupráce s výzkumnými ústavy. Alespoň mě podání těchto srdceryvných příběhů dojímá a těch pár minut mi vhání slzy do očí, když si představím situaci 26letého otce dvou novorozeňat, kterému hrozí náhlá smrt. Proto, i kdyby vám Apple neudělal příjemně v kalhotách novými hodinkami ani iPhony, pamatujte, že i Series 3 a iPhone 7 vám mohou zachránit chvíle s rodinou.

1 komentář

  1. Taky jsem nikdy žádný kabel nezničil a to se k nim chovám hrozně:D Ale kámoš, tomu prostě nevydržej ani půl roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *