Ještě nadupanější mašinka

iPad Mini

Apple v březnu 2019 oživil nadšení pro malé tablety, když uvedl aktualizaci iPadu mini. Stalo se tak po čtyřech letech a sám Tim Cook sdílel fotografii na Twitteru, kde byl zachycen při psaní slova „Hello“. Zdravil všechny, kteří se těšili na malé, ale výkonné zařízení.

Jenže dnes se píše rok 2021. Telefony nám stále více bobtnají a prakticky bojují rameno vedle ramena s trhem malých tabletů. Není takové zařízení jen dalším způsobem, jak z uživatelů vymámit víc peněz? K čemu je iPad mini dobrý? Má smysl jej ještě držet v nabídce?

První verze mini se objevila v roce 2012 a jeho hlavním zastáncem byl Tim Cook. Přestože se v názorech na jeho využití a prodeje neshodoval se Stevem Jobsem. Ten naopak hájil velikost 9,7″ jako ideální, která, jak víme, ani dnes už není standardem.

iPad Mini

Velikost a cena na 1. místě

Tim jej tlačil hlavně z důvodů ceny a velikosti. V tu dobu se připravovaly větší obrazovky nových iPhonů, a tak viděl příležitost v dalších prodejích. Když nabídnete lidem více možností, máte větší šanci, že prodáte více produktů. S tím se Cook rozhodně nespletl. Možná i díky tomu nám nabídka iPadů i iPhonů každý rok roste a stává se čím dál méně přehlednou.

Pravdou zůstává, že sám Jobs řekl mnoho slavných vět, které se v dlouhodobějším pohledu nesetkaly s realitou. Jeho věta „nikdo nechce sledovat videa na iPodu“ dnes může znít skoro úsměvně, o to víc, když uvážíme, že z iPodu vzešel i iPhone. Což je zařízení, na kterém stále více lidí sleduje videoobsah. Například zahraniční deník Forbes už před 9 lety pokládal zkoumavou otázku, zda bude malý tablet pro Apple dlouhodobě úspěšný.

Sice s nimi nesouhlasím ohledně zodpovědnosti, která by ležela na bedrech Tima Cooka. Samozřejmě, že krátce po Jobsově smrti musel vše řídit, ale stejně tak je jasné, že produkt byl v plánech firmy delší dobu. Proto považuji za skutečný Cookův odkaz (prozatím) Apple Watch a AirPods.

Mini svět

Minulý rok se ale uživatelé dočkali malé verze aktuálního modelu iPhonu a 12 mini je zařízení, které mnozí milují, další po něm touží, ale nemohou jej zakomponovat do svého workflow. A pak jsou tu ti ostatní, kteří nad ním ohrnují nos a kritizují jej. Nejinak tomu bude u větších bratříčků. Celkově ale tímto krokem může být nasnadě myšlenka, zda se brzy dočkáme i modernější verze malého iPadu.

iPad Mini

Nejnovější iPhone 12 Pro Max má s úhlopříčkou 6,7″ už jen drobně přes jeden palec k tomu, aby dohnal obrazovku iPadu mini. Tablet je však navíc o trochu tenčí – spolu s iPadem Air jsou na druhém místě nejtenčích zařízení, která Apple vyrábí. Rozdíl ve velikosti je však jen 4 cm na výšku a necelých 6 cm na šířku. Váhový rozdíl je pouhých 80 g. Všechny tyto hodnoty už nepředstavují moc velké rozdíly. O to více, když uvážíme, že pro někoho může být pracovním nástrojem telefon, a tak může pořízení největšího modelu z nabídky zabít dvě mouchy jednou ranou.

Někteří tak začali v diskuzích uvažovat nad tím, zda vůbec iPad mini setrvá v nabídce. Na jednu stranu není prodejním trhákem, na druhou stranu má své využití pro všechny milovníky menších, skladnějších zařízení. Dle mého názoru je iPad mini stále tím nejpohodlnějším zařízením do ruky na čtení elektronických knih.

Když se ale v říjnu 2020 objevil i iPhone 12 mini, spekulace se opětovně vyrojily. Apple evidentně dokáže vytvářet malá a zároveň výkonná zařízení. Navíc jeho výběrem se nevzdáváte nových funkcí, mezi které patří podpora sítí 5G, rychlost čipu A14 Bionic nebo recyklovaný hranatý design. Má tedy šanci i iPad mini?

Vzhled

Šanci má a hodně se o něm spekuluje. Existují dokonce videa na YouTube, kde tvůrci porovnávají rozdíly mezi iPhonem 12 Pro Max a iPadem mini. Překvapivě jejich výsledkem bývá chvála možností iPadu, například použití Apple Pencil nebo spouštění dvou aplikací současně.

Na druhou stranu se takto spekuluje o mnoha produktech od Apple, které jsme nikdy neviděli. Současný malý iPad postrádá konektor USB-C, modernější vzhled a především také lepší obrazovku. To by totiž byl další krok, jak dostatečně odlišit dvě zařízení.

Mohl by to být takový menší iPad Air. Obrazovka o velikosti 8,4″, Touch ID v zapínacím tlačítku a bezrámečkový design. Pokud by tomu tak bylo, mohl by Apple z nabídky vypustit i Apple Pencil první generace, případně ji ponechat pouze pro základní model.

S tím se ale také pojí cena. Jak si takové změny zdůvodníte? Musí se dobře zakomponovat do cenotvorby, navíc když vezmeme v úvahu, že iPad mini primárně nemá nahradit počítač tak, jako to dělá iPad Air nebo iPad Pro. To bude ošemetné pro mnoho uživatelů, kteří po modernějším novějším vzhledu volají, ale zároveň budou stát před otázkou, zda zaplatí vyšší cenu za menší zařízení nebo vyberou dražší model.

iPad Mini

Kdy?

Osobně si myslím, že ve chvíli, kdy se na trh dostane nová verze AirPodů (ať už třetí generace nebo druhá generace Pro), mohl by být oznámen i novější iPad mini. Možná dokonce podobně, jako v roce 2019, kdy jsme se na jaře dočkali skoro každý den v týdnu jedné novinky. V dnešní době na taková oznámení „menších“ zařízení Apple využívá jen tiskové zprávy případně reklamy na YouTube.

Nejspíš si tak musíme počkat na jaro, kdy by se mohl přiblížit termín vydání. Přiznávám, že kdykoli vezmu do ruky malý tablet kterékoli z žen v rodině, mám z jeho držení zvláštní pocit. Připomíná mi spíš telefon než plnohodnotný tablet. Zároveň ale vnímám velkou základnu uživatelek, které si malý tablet zamilovaly a rády jej s sebou nosí v kabelkách. Je lehký, skladný, a přitom velmi silný co do svých dovedností. Skvěle se na něm čtou elektronické knihy a magazíny.

Uživatelé v posledních letech navíc dokáží zaplatit pěkné sumy za prémiové produkty – iPhone 12 mini, AirPods Max nebo Pro Display XDR. Apple má stále před sebou pěkně vyšlapanou cestu, ve které na zemi leží mnoho zelených bankovek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *