Radim Kroulík – nový šéfredaktor iPure

Když jsme společně s Filipem Brožem zakládali iPure, bylo zcela jasnou volbou, že šéfredaktorem se stal Filip, jehož myšlenka stála za vznikem projektu. Po 327 číslech dochází ke změně na tomto postu, a já bych vám rád představil Filipova nástupce Radima. Jeho hlas znáte z redakčního podcastu, ale určitě byste jej rádi poznali blíže.

Chcete PDF verzi tohoto rozhovoru? Stáhněte si ji zdarma.

Radime, můžeš se stručně představit?

Je mi 32 let a žiju s manželkou a desetiměsíčním synem v Hradci Králové. Zábavnou zajímavostí je, že rodiče mé manželky bydlí v Hradci ve stejném vchodě jako rodiče Filipa. Ale s Filipem jsme se poznali až přes iPure.

Kdy ses poprvé dostal do kontaktu s produkty Apple?

Všechno začalo v roce 2010 a dá se říct, že jsem se stal iOvcí pekelně rychle. V tom roce jsem maturoval a neměl jsem o Applu vůbec ponětí s výjimkou toho, že mi jeden kamarád asi na 2 minuty ukázal úplně první iPhone. Po představení iPadu jsem byl velmi krátkou dobu v táboře lidí, kteří nechápali, k čemu lidem bude přerostlý telefon, který neumí telefonovat. Rychle jsem ale otočil a nakonec jsem byl iPadem úplně posedlý. Což vyústilo v to, že jsem si pořídil první generaci iPadu jako hlavní nástroj na vysokou školu. Celé jaro a léto jsem řešil, jestli to opravdu bude dobré řešení. Jen připomenu, že iPad v té době neměl základní aplikace jako Word nebo Excel a iWork do těchto nejpoužívanějších formátů neuměl exportovat. Zároveň minimálně ze začátku nebyla ani podpora externí klávesnice, takže text se psal pouze přes tu softwarovou. A minimálně ze začátku nebyla ani podpora české klávesnice. Pro psaní s diakritikou jsem tedy musel používat nějakou speciální aplikaci a text jsem následně zkopíroval na potřebné místo. Jestli tohle není známka iOvce, tak už nevím co.

Jak dnes vypadá tvé pracoviště?

Pracuji primárně na home office a základ je iMac s čipem M1 a iPad Pro 11″ z roku 2020. Jak už jsem zmínil, tak iPad jedu od jeho začátku, k Macu jsem se dostal v roce 2013, když jsem na vysoký škole pokračoval v magisterském studiu. Tehdy jsem začínal na MacBooku Air 13″ ještě bez retina displeje. Od roku 2016 jsem přesedlal na iMac. To jsou dva hlavní pracovní nástroje, které doplňuje iPhone 14 Pro Max a Apple Watch Ultra. Pak samozřejmě spoustu dalších produktů jako AirPody Max a Pro, Apple TV, HomePody mini. 

Když ses začal starat o podcast, bavili jsme se o tom, že tě baví sport. Jaké je spojení sportu a světa Apple?

Moje zainteresování ve sportu má dvě roviny. Ta pracovní spočívá ve funkci místopředsedy České asociace amerického fotbalu, kde se starám o PR a marketing. Sportovní management jsem vystudoval na Univerzitě Karlově a jsem rád, že jsem mohl i po škole zůstat v oboru. Pak je samozřejmě ta rovina osobní. Od deseti let jsem výkonnostně vesloval a (bohužel) jsem byl v mládežnických kategoriích vždy těsně pod čarou národního týmu. Následně jsem přestoupil k americkému fotbalu, kde jsem vystřídal téměř všechny funkce jak na úrovni klubu tak svazu. K tomu máme s manželkou společný koníček CrossFit. Proto sport, cvičení a zdravý životní styl je pro mě velké téma. Baví mě pak hledat propojení s produkty Apple. Věřím, že Apple má především s Apple Watch v rukávu spoustu es, která brzy vytáhne. Propojení chytrých hodinek a zdravého životního stylu je teprve na začátku a momentálně ve společnosti chybí osvěta, jak s tím vším naložit.

Co bys chtěl jako nový šéfredaktor změnit?

Na úvod je potřeba vyzdvihnout to, co se Filipovi podařilo vybudovat, a na tom stavět. iPure byl na začátku určitě tak trochu snílkovský projekt, ale to, že je tu už od roku 2017 ukazuje, že má své místo. Apple od startu iPuru strašně vyrostl a není jednoduché obsáhnout všechna témata. Budu usilovat o to, abychom v redakci byli schopni pokrýt kvalitně všechny jejich produkty a služby. Také bych chtěl do aktivit iPuru více zapojit celou komunitu. Přeci jen oni jsou tím hlavním důvodem, proč to děláme.

Chybí ti něco v aktuálním magazínu?

Byl bych rád, aby byl iPure pro čtenáře ještě více zdrojem praktických návodů, které budou schopni využít. I v redakci často narážíme na funkce nebo aplikace, o kterých jsme nevěděli. A i ze svého okolí vím, že většina uživatelů nedokáže ani zdaleka využít potenciál svých zařízení. Věřím, že se nám podaří dostat do magazínu také více osobností. Přeci jen v Česku pracuje ve světě technologií řada zajímavých lidí a jejich příběhy jsou zajímavé a inspirující.

Přebývá ti naopak něco, co by mělo z magazínu zmizet?

Vyloženě zmizet ne, ale jak už jsem jednou zmínil, tak bych chtěl, aby byly pravidelněji zastoupeny všechny hlavní produkty a služby Applu. Na své si musí přijít uživatelé iPhonů, iPadů i Maců. 

Na co se mohou čtenáři v nejbližší době těšit?

Aktuálně se nám podařilo znovu rozjet audio verze magazínů a brzy se ustálí také vydávání Moštárny. Zároveň pracujeme na minisériích jako například ta o Vision Pro nebo o Tesle. Tyto minisérie nám umožňují probrat téma opravdu do hloubky, což by mělo být primárním cílem magazínu. Tzv. titulkové a krátké informace si čtenáři mohou najít na sociálních sítích. A také věřím, že se nám podaří do redakce dostat nové autory, na kterých to celé stojí.

Budeš i pravidelným autorem?

Uvidíme. Tématu sportu a zdraví se chci určitě věnovat a zde věřím, že je budoucnost velmi zajímavá. Jinak se ale má role změnila a já chci především pomáhat ostatním členům redakce, abychom vytvářeli magazín se skvělým obsahem. Posledních pár dní a týdnů se snažím především pracovat s kolegy a usměrňovat témata. Věřím, že nás v redakci bude tolik, abychom se skutečně mohli zaměřit na kvalitu a nebyli jsme tolik v zajetí nemilosrdných uzávěrek.

Jak chceš nová témata a autory hledat?

Máme redakční plán, zavádíme v redakci pravidelné online schůzky, ale rád bych požádal o pomoc i čtenáře. Dejte nám, prosím, vědět, pokud vás napadají témata nebo osobnosti, které by se v iPuru měly objevit. Případně, pokud se sami chcete zapojit do redakce, stačí napsat pod článek nebo na redakce@ipure.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *