První rok

TV+

Svou videostreamovací službu uvedl Apple do provozu 1. října 2019. První rok se pomalu chýlí ke konci, a tak jsme se chtěli podívat na to, co nám vlastně nabízí. Jaké seriály tu byly? Co se nám líbilo a co bychom zlepšili? A možná kontroverzní otázka: má smysl si službu nadále platit?

Přestože Apple úplně nedodržel svůj slib o rodinných filmech a seriálech, snaží se na své databázi pracovat a i přes koronavirovou krizi svůj katalog doplňuje. Někdy si vypomůže zakoupením určitého titulu (nač mají peníze jen ležet v trezoru, že?), ale zároveň ví, že po jednom roce provozu nemůže konkurovat velikánovi, jakým je Netflix.

Ostatně proto je jeho přístup rozdílný oproti vstupu na trh s Apple Music v roce 2015. Názory k rozdílné strategii jste mohli slyšet i v našem červencovém podcastu č. 87. Pojďme se tedy podívat na to, jak si stojí jednotlivé novinky na poli seriálů. Objemnější téma rozdělíme na několik samostatných článků.

TV+

The Morning Show

Apple před spuštěním služby Apple TV+ postavil promo kampaň hlavně na zvučných jménech hollywoodských herců, režisérů a scénáristů.

Jeden z prvních seriálů, které se po uvedení služby na trh objevily, stavěl na jménech jako Jennifer Aniston, Reese Witherspoon nebo Steve Carrel. Tři zvučná jména, tři hlavní postavy seriálu The Morning Show. Desetidílná série, které se, ač to na první pohled není zřejmé, hlouběji podívá do problematiky sexuálních vztahů na pracovišti. Vztahů, které mohou hraničit s obtěžováním či znásilněním. Vztahů, které mohou pozitivně či negativně ovlivnit kariéru zainteresovaných jedinců. Inspirace kauzami #MeToo je zde čistě náhodná. Nebo snad ne?

Osobně jsem k této sérii přistupoval hodně skepticky, protože Steve Carrel nikdy nebyl můj šálek kávy, ale právě tento seriál naprosto změnil můj pohled na něj jako na herce. A ačkoli to může vyznít ve světle hlavního tématu seriálu sexisticky, Steve byl v The Morning Show naprosto vynikající a v mých očích zcela zastínil obě představitelky hlavních ženských rolí Jennifer a Reese.

Zároveň je téma seriálu podle mě opravdu citlivé a mělo by se k němu přistupovat opatrně, protože se může velmi snadno otočit a zničit život člověku, který původně vůbec nebyl v hledáčku. Což seriál velmi dobře ukazuje, i když to možná nebyl jeho původní záměr.

Obecně se mi moc nelíbí, jak se Apple prostřednictvím služby Apple TV+ a seriálu z vlastní produkce vyjadřuje ke společenským a politickým tématům a dle mého je jeho postoj až příliš politicky korektní. Osobně si myslím, že technologická firma s takovým vlivem, by se měla podobných témat více stranit a méně ovlivňovat názor ve společnosti.

Nebudu více rozebírat děj, abych snad neprozradil něco, co by prozrazeno být nemělo. Nicméně přes můj úvodní skepticismus jak k obsazení seriálu, tak k jeho tématu, jsem jím nakonec byl nadšen a shlédli jsme ho se ženou jako nic. Byl to jeden z těch, od kterých jsme se nemohli odtrhnout.

A ačkoli s poněkud jednostranným pohledem na problematiku sexuálních vztahů na pracovišti, který seriál The Morning Show přináší, nesouhlasím, protože celý tenhle problém je podle mě podstatně komplexnější a je nutno na něj pohlížet z více stran, 10 dílů uteklo jako nic a seriál jsem si opravdu užil. Mohu ho vřele doporučit, pokud chcete na pár večerů něco těžšího, nad čím budete trochu více přemýšlet.

Zároveň doporučím udělat si vlastní názor a nekoukat na hodnocení. Server IMDb dal The Morning Show hodnocení 8,4/10, což moc nekoresponduje s hodnocením 61 % od Rotten Tomatoes. Já osobně bych se nebál dát seriálu hodnocení 85 %. Názor si však udělejte sami.

See

Jednoduché jméno, složitý děj, lehce hvězdné obsazení. Jakmile se Jason Momoa, kterého můžete znát z dnes již kultovní série Game of Thrones nebo skvělého filmu Aquaman, objeví na obrazovce, spousta žen vzdychne úžasem a vzrušením. Věřím ale, že seriál stavěl nejen na jeho mužném vzhledu a vypracovaném těle, ale také skvělém hereckém výkonu a hlavně velmi nápaditém ději.

TV+

Pravdou je, že v See, jehož děj je zasazen do vzdálené budoucnosti a mohl by se odehrávat v Pensylvánii, Momoa opět exceluje a svým výkonem zastiňuje méně známé herecké kolegy. Ne, že by snad obsazení bylo špatné, ale Jason Momoa v této osmidílné sérii opravdu vyniká nad ostatními.

Ztvárnit slepého vůdce kmene, kde i všichni ostatní jsou slepí, dozajista nebylo jednoduché. Seriál nás přivede do vzdálené budoucnosti, kde lidstvo osleplo. Lidé se tak museli adaptovat a celkově změnit styl života. Momoa, jako Baba Voss, vůdce kmene Alkenny, přijme do kmene ženu jménem Maghra, které se narodí dvojčata. Na tom by nebylo nic divného, kdyby obě dvojčata nebyla obdařena zrakem. A pak se celý děj rozjede a zamotá natolik, že bych vás připravil o zážitek, kdybych v tuto chvíli prozradil více.

Kmen Alkenny má být odvozen od Allegheny, řeky pramenící v Pensylvánii, která protéká státem New York zpět do Pensylvánie a v Pittsburghu společně s řekou Monoghaela tvoří podstatně větší Ohio. Dále se v seriálu objevuje Kanzua Dam, což má odkazovat na přehradu Kinzua v pensylvánském Allegheny National Forest. Tedy reálná a mně osobně dobře známá místa. Bohužel seriál se nenatáčel v Pensylvánii, ale nedaleko Vancouveru a dalších kanadských lokacích.

Důležité je, že seriál bezesporu patří k tomu lepšímu, na co se v současné sci-fi produkci můžete podívat. Opět nehleďte na hodnocení, protože v tomto případě se IMDb a Rotten Tomatoes rozcházejí ještě více – 7,6/10 oproti 43 %.

Osobně bych seriál ohodnotil tak 75 %. Nápad a děj jsou skvělé. Jason Momoa v hlavní roli také skvělý. Nicméně vedlejší herecké obsazení by si zasloužilo nějaké další zvučné jméno a lepší herecké výkony. Stejně tak by tvůrci mohli ubrat na brutalitě některých bojových scén.

Podle všeho se dočkáme druhé série. Je zde tedy prostor pro zlepšení. Druhá série se měla začít natáčet v únoru letošního roku a měla být hotová v červnu. Bohužel, pandemie změnila mnoho a natáčení tedy ani nezačalo. Jestli a kdy bude obnoveno, zatím není jasné. Nezbývá nám tedy než čekat.

Až na měsíc

Jeden z prvních taháků nové služby byl jednoznačně seriál For All Mankind. Od úvodního traileru sliboval netypický příběh, skvělou kameru a zajímavé obsazení. Myšlenka vesmírného seriálu, ve kterém Spojené státy prohrají boj o první přistání na Měsíci s ruskou sbornou, se dle našeho názoru povedla. Odlišuje jej totiž od mnohých dalších, které se zakládají na skutečných událostech nebo zfilmovaných povídkách. Mezi těmi nejznámějšími figuruje například From The Earth To The Moon dle knižní předlohy Julese Verna. Tam hlavní roli obsadil Tom Hanks a zvládl ji bravurně, takže si ve stejném roce zahrál i ve filmu Apollo 13.

TV+

Hlavní postavou nového seriálu od Apple je postava Edwarda Baldwina, který má za úkol už nejen doletět na Měsíc, ale především jej kolonizovat. Díky tomu by mohla Amerika ukázat světu, že má před Ruskem opět navrch. K tomu se v dalších dílech promítá aktuální otázka rovnoprávnosti žen, takže se můžete setkat i s bojem o umístění první ženy na nejbližším vesmírném tělese ve sluneční soustavě.

Vytváření dlouhodobých obydlí na Měsíci, přičemž je o něm třeba zjistit mnohé informace, se v průběhu několika prvních dílů rychle rozjede. Občas narazí celé ústředí NASA na zádrhele a při zjištění, že na Měsíc nedorazili sami, dostává seriál rychlejší tempo. Je zajímavé sledovat, jak se v roce 1960 rozebírají i otázky sexuality nebo psychických onemocnění. V dnešní době o nich víme daleko více a jsou častěji propírána veřejností, zatímco v 70. letech byla často tabu.

Herecky nás zaujaly postavy Joela Kinnamana (Ed Baldwin), Shantel VanSanten (Karen Baldwin), Wrenn Schmidt (Margo Madison) a Jodi Balfour (Ellen Waverly). Jejich postavy se musí vypořádávat se ztrátou blízkých, s nedostatečných oceněním své práce i podceňováním ze strany okolí kvůli jejich pohlaví.

Velmi nás těší práce s kamerou, detailní záběry i perfektně provedené drobnosti v oblékání, doplňcích nebo bytové architektuře. Jak jsme ale zmínili na začátku – i v tomto seriálu se setkáte se sprostými výrazy a tak rating poskočil na kategorii 18+. Kvalitu oceňují i uživatelé aplikace TV Time, kde se známkou 4,8 z 5 řadí mezi nejlepší seriály posledních let.

TV+

Musíme přiznat, že po novém traileru k druhé sezoně, která by měla být uveřejněna v říjnu letošního roku, se moc těšíme, jak se bude příběh dále rozvíjet. Vypadá to na opravdový boj o Měsíc. Hodnocení: 85 %.

Pravda zvítězí

Další povedenou sérií (která se taktéž dočká pokračování) je Truth Be Told. Ta se dostala k předplatitelům v prosinci 2019 s hvězdným hereckým duem Octavia Spencer a Aaron Paul. Je založena na povídce Are You Sleeping od Kathleen Barber a vystupuje v ní postava Poppy Parnell, která hledá pravdu v kriminálních případech a dělí se o ně skrze podcasty. Zaujme ji případ Warrena Cavea, který má však některé trhliny.

Tady chceme především pochválit výborné dramatické výkony jednotlivých herců. Na rozdíl od měsíční cesty je celý seriál založen na několika málo postavách. Kromě dvou hlavních herců zmiňme i Lizzy Caplan, která skvěle zahrála identická dvojčata. Neméně zajímavý výkon podal i Ron Cephas Jones, v posledních letech nejvíce známý ze seriálu This Is Us.

TV+

Aaron hraje výtečně postavu, která ve vězení bojuje o přežití, vypořádává se s touhou dostat se z vězení i pocitem nespravedlivého obvinění. V prvních setkáních s Poppy má tak velmi nedůvěřivý postoj, který se začne měnit až ve chvíli, kdy mu Poppy jeho nevinu uvěří na základě důkazů.

Poppy naopak do případu zapadne hlouběji především proto, že byla přítomna u prvního projednávání případu a po celou dobu vykreslovala Aarona jako chladného zabijáka. Až nové důkazy ji přimějí k projevení lítosti nad svým rychlým soudem a k nápravě škod.

I zde byli kritici TV Time milí, hodnocení první série dosáhlo hodnoty 4,7. Napětí se v mnoha dílech dá krájet a herecké výkony drží seriál pohromadě. Zatím jsme kromě březnového potvrzení druhé sezóny bez jakýchkoli indicií, kdy bychom se pokračování mohli dočkat. Naše hodnocení: 77 %.

V úvodu jsme otevřeli otázku, zdali má smysl si službu Apple TV+ platit. Dnes vám odpověď nedáme. Je před námi ještě hodně obsahu k zhodnocení a na toto téma v redakci stále probíhají vášnivé diskuse. Zatím jsme všichni stále v stavu, kdy máme Apple TV+ zdarma, protože roční předplatné jsme dostali zdarma k nákupu nového zařízení od Apple, takže na samotné „lámání chleba“ ohledně placeného předplatného je stále ještě pár týdnů čas, a máme tak prostor podrobněji zhodnotit obsah a vývoj služby během jejího prvního roku na trhu. Více tedy v další části tohoto seriálu.

Jan Pražák, Marek Hajn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *