Přechod androiďáka k Applu?

GeekBoy

Apple versus Google. iOS nebo Android? To je věčný boj. Po celém světě jsou miliony fanoušků těchto dvou platforem, kteří se mezi sebou denně přou o to, jaký operační systém či zařízení je lepší.
Rád bych vám představil Honzu Malého, který natáčí recenze na svůj youtubový kanál, kde má momentálně necelých 100 tisíc odběratelů. Honza především recenzuje videa s konkurenčními produkty. Já jsem jeho kanál objevil díky sérii videí, ve kterých testuje vychytávky z Číny.

Honza jakožto uživatel Androidu dostal nápad zkusit přenést veškerou svou práci na zařízení od Applu. Nakoupil si iPhone, iPad, Apple Watch, zahodil zařízení s Androidem a dává Applu šanci, aby zefektivnil jeho práci. Jak svůj přechod prožívá? Co na své první výrobky od Applu říká? Pojďte si přečíst rozhovor o přechodu a poznatcích, které v jeho videích nenajdete.

GeekBoy

Ahoj Honzo, jak by ses představil?

Ahoj, moc děkuji za pozvání. Jmenuju se Honza Malý a někteří mě znají pod přezdívkou GeekBoy, kterou používám na YouTube. Recenzuji bezdrátová sluchátka, telefony, notebooky a vše, co se techniky týká. Je to širší záběr, ale to mě na práci baví. Každé testování je úplně jiné.
Jak dlouho tvoříš videa na YT?

První videa jsem na YouTube začal nahrávat již ve 12 letech (rok 2011). Byly to primárně české videonávody pro Windows. Jak si udělat neviditelnou složku, jak zjistit pohlaví počítače a další bizarnosti. A ano opravdu šlo pomocí skryté funkce na Windowsu zjistit pohlaví vašeho PC.
Mezi úspěšnější projekty řadím kanál NoBottle, kde jsem několik let dělal sestřihy z eSportové hry Dota 2. Díky tomu jsem několik měsíců mohl dělat střihače ve společnosti NVIDIA. No a od konce roku 2017 se naplno věnuju kanálu GeekBoy.

97 tisíc odběratelů není málo, máš už nějaké know-how jak na YouTube a jeho algoritmus?

O fungování YouTube vím, že ačkoliv za ním stojí několik let vyvíjený algoritmus, ve výsledku je to velmi jednoduché. YouTube vždy najde kvalitní obsah a dříve či později ho dokáže potencionálním divákům rozdistribuovat. Už se tedy téměř vůbec neřídím radami z internetu o tom, kam vložit klíčové slovo, jak dlouhý má být popisek videa nebo jak dlouhé má být video samotné. Snažím se vžít do role diváka a zodpovědět mu všechny otázky, které by ho o produktu mohly zajímat. Některá videa se povedou více, některá méně, ale cílem je vždy poskytnout o produktu přehledně podané informace.

Které tvé video bylo klíčové pro takový úspěch?

Asi se nedá říct, že bych měl nějaké klíčové video. Snažím se tvořit obsah pravidelně, aby fanoušci měli stále co sledovat. Postupně se tak z pár stovek odběratelů udělalo 95 tisíc a za to jsem nesmírně rád.
Možná ale klíčovou sérií videí bude právě mé experimentování v ekosystému Apple, které na YouTube dokumentuji. Mám na videa skvělé ohlasy a i díky nim vzniká tento rozhovor.

Apple

Co tě přimělo zkusit přejít na Apple?

Hlavně zvědavost. Už dlouho slýchávám, že Apple má ve všech kategoriích ty nejlepší produkty a jakožto nezávislý recenzent si chci porovnat různé platformy.
Nejvíce mě ale lákalo si vyzkoušet iPad a Apple Watch. Tam zkrátka na Androidu nemáme plnohodnotnou alternativu.

Co říkáš na přechod mezi operačními systémy, je to technicky náročné?

Je potřeba říct, že zatím testuji pouze Apple Watch, iPhone 12 a iPad Air 4. Na MacBook ještě čekám, v průběhu tohoto měsíce bychom mohli vidět MacBooky s ARM a to by mohlo být velmi zajímavé.
Ale přechod z Androidu na iOS pro mě byl velmi jednoduchý. Dá se říct, že během jednoho odpoledne jsem měl vše hotové. Dnes je již přechod z jedné platformy na druhou velmi jednoduchý. Telefony s Androidem nabízejí v prvotním nastavení možnost „zkopírovat data z iPhone“ a iPhone pak pro změnu nabízí „zkopírovat data z Androidu“. Během pár minut má tak člověk přetáhnuté všechny kontakty, archivované SMS a knihovnu fotek.

GeekBoy

Co bys doporučil, aby byl přechod jednodušší?

Určitě si při přechodu doporučuju udělat menší „inventuru“. Dát si do pořádku hesla, pročistit fotky, kontakty. Člověk i trochu zúží kapacitu úložiště, protože co si budeme povídat, základních 5 GB iCloudu zdarma je sakra málo.
Na co se mi nejhůře zvykalo, byla klávesnice. Jsem zvyklý na trochu jiné rozložení, a jelikož na mobilu nebo tabletu píšu poměrně často, dělalo mi to potíže. Doinstaloval jsem si tedy Gboard od Google a nastavil ji jako primární.
Pokud je někdo z Androidu navyklý na Google Assistenta, doporučuju si na domovskou stránku připnout widget Googlu pro vyhledávání. Osobně totiž nedám dopustit na české vyhledávání hlasem, šetří mi to spoustu času.
Pro přechod z Androidu na iOS je nejlepší používat aplikace od Googlu nebo Microsoftu, které jsou dostupné i v App Store, a člověk tak nemusí měnit své workflow. Na druhou stranu, pokud chcete dostat z ekosystému Apple maximum, určitě je dobré využívat na maximum aplikace přímo od Applu (Kalendář, Poznámky, Připomínky).

Jaké máš zatím pocity?

Zatím se mi u Applu líbí. Propojení různých zařízení funguje skvěle, vše je přehledné a dobře optimalizované. Narazil jsem na pár bugů, ale ty jsou nyní s příchodem iOS 14.2 a iPadOS 14.2 opraveny.
Trochu se ale bojím, že mě Apple pohltí úplně. Snažím se využívat multiplatformní aplikace (Microsoft Office, Google Office), abych mohl v průběhu roku testovat i Android a další platformy. Nicméně čím déle Apple testuji, tím více se mi zamlouvají jeho vlastní aplikace (Poznámky, Zkratky, Safari). V Safari například mohu udělat screenshot celé stránky bez scrollování. Dalších užitečných vychytávek má Apple mnoho.

Co tě u Applu překvapilo?

Překvapilo mě, že si na domovské stránce iPadu ani iPhonu nemohu dát ikony, kam chci. Osobně bych je preferoval v dolní části displeje pro lepší dosah palce. Apple je automaticky řadí nahoru, kam těžko dosáhnu. Je to detail, ale kvůli němu jsem si musel zaplácat vršek obrazovky widgety, abych mohl mít ikony dole.
Trochu jsem byl v první chvíli zmatený i v nastavení. Apple ho má dost chaotické, častokrát nevím, kde mám co přesně hledat. Například nastavení natáčení v HDR bych očekával přímo v aplikaci fotoaparátu, ale nakonec je tato funkce schovaná přímo v nastavení telefonu. Dá se na to zvyknout, jen tohle má podle mě Android vyřešené trochu lépe.
Na druhou stranu mě pozitivně překvapilo, že většina mých oblíbených aplikací má v iOS lepší optimalizaci a vypadají častokrát daleko lépe. Obával jsem se, že aplikace od Google budou z principu na Apple fungovat hůře, ale naopak fungují ještě lépe a opět mají některé menší funkce navíc.

GeekBoy

Jaké jsou podle tebe nejlepší vychytávky Applu?

Nejvíce jsem si za poslední dobu oblíbil Face ID. Podobné systémy máme i u některých telefonů s Androidem, ale mohu říct, že Face ID funguje ze všech nejlépe. Skvěle funguje i rozeznání roušky na obličeji, ihned mě vyzve k zadání PIN kódu. Právě testuju iPad Air 4, kde mám pouze Touch ID a rozpoznání obličeje mi u něj chybí.
Skvělá vychytávka je u softwarové klávesnice, kdy mohu pomocí zmáčknutí a držení mezerníku přejít rychle na chybně napsané písmeno a opravit ho. Stačí kurzorem pohybovat doleva nebo doprava. Drobnost, ale zase šetří spoustu času.
Poslední věc, která mě napadá, je klepnutí na zadní stranu (Nastavení – Zpřístupění – Dotyk), kdy mám na poklepání zad telefonu nastavený snímek obrazovky. Než mačkat zamykacích tlačítko a tlačítko pro zvyšování hlasitosti, čímž jsem si telefon kolikrát omylem zamkl. Tohle ušetří i spoustu nervů.

Co říkáš na ekosystém Apple?

Tady asi není co vytýkat. Mám to štěstí, že jsem do experimentu šel stylem „All-in“ a měl jsem možnost si zakoupit více zařízení najednou. Takže provázanost produktů Apple si užívám již od první chvíle.
Ono i ve Windows a Androidu se dá dosáhnout pěkné synchronizace napříč zařízeními. Ale vždy se narazí na nějaký drobný problém nebo omezené funkce. Přece jen se musí domluvit více výrobců najednou. V tomhle má Apple obrovskou výhodu, spojuje produkty pod svojí kapotou a dokáže z toho vykouzlit více.

Mezi nejužitečnější vychytávky ekosystému bych zařadil:

• AirDrop pro rychlé přesouvání fotek a videí z iPhonu do iPadu pro střih videa
• Synchronizované zprávy přes iCloud pro rychlé odeslání SMS rodině i přes tablet a další zařízení, když zrovna nemám iPhone po ruce
• Celková synchronizace aplikací a systému v iCloudu. U Androidu si také dokážu obnovit fotky, kontakty a aplikace, ale po každém spuštění aplikace se musím znovu přihlásit. U Applu jsem již přihlášený. Tohle mi šetří spoustu času při testování dalších produktů.
• Zkratky, kde se dá vymyslet spousta automatizací. Opět máme na Androidu podobné alternativy, ale nic není tak robustní a s takovým množstvím funkcí.

Co se ti líbí nejvíce na iPhonu 12? Co tě nejvíce překvapilo?

Hodně mě baví nový design. Ploché hrany a kompaktní velikost mi u Androidu už hodně dlouhou dobu chyběla. Tam je většina zajímavých produktů velké pádlo a ideálně se zaobleným displejem, který není vůbec praktický.
Velmi často si hraju s videem, kdy mi iPhone 12 skvěle slouží jako b-roll kamera (pomocná kamera) na cestách. iPhone natáčí skvěle, proto se kolikrát nebojím na YouTube použít videa právě z něj.
Trochu mě mrzí Lightning, protože nyní nemohu využívat některé mé příslušenství k natáčení (např. klopové mikrofony mám na USB-C), na druhou stranu se těším na zajímavé příslušenství k MagSafe. Už jsem koukal na připravované příslušenství pro tvůrce od PeakDesign nebo Moment, a na to se velmi těším.

GeekBoy

Co se ti líbí nejvíce na iPadu Air 4?

iPad nyní testuji 5. den a zatím mě ze všech zařízení baví nejvíce. Učím se stříhat videa v aplikaci Luma Fusion a editovat fotky v Affinity Photo. V kombinaci s tužkou se mi na iPadu pracuje skvěle. Mohu s ním měnit pracovní prostředí, což mi v práci hodně pomáhá. Už se těším, až opadne koronavirová situace a já si v létě půjdu sednout do parku s iPadem a připravím si obsah na YouTube přímo z tabletu. A14 Bionic má navíc spoustu výkonu, takže při střihu videa se zapotí jen v případě, že skládám více vrstev najednou. Skvělý stroj, který mi ve spojení s novou klávesnicí Logitech Folio Touch kompletně nahradil notebook.

Co se ti nejvíce líbí na Apple Watch?

Nejvíce asi oceňuju provázanost Apple Watch a iPhone. Zrcadlení aplikací, večerky, budíku. Nyní si také často zaznamenávám poznámky přes diktafon a ihned se mi synchronizují přímo do telefonu, kde je jednou za čas zpracuji.
Na Apple Watch je skvělé to, že mají největší podíl na trhu, takže lákají nejvíce vývojářů a proto jsem zde našel spoustu mých oblíbených aplikací. Konečně si tak mohu např. stahovat podcasty offline do hodinek přes skvělou aplikaci Pocket Casts (dostupná i na iOS), která na chytré hodinky s Androidem dostupná nebyla.
A nemluvě o možnosti bezkontaktního placení. U chytrých hodinek s Androidem nám Google Pay nefunguje – není v ČR u hodinek podporováno. Apple Pay u hodinek jsem rozchodil okamžitě a právě včera jsem s nimi poprvé zaplatil v autobusu na cestě do Jižních Čech. Ještě kdybych si mohl do Apple Watch nahrát eSIM, budu nesmírně spokojen.

Komu bys tedy doporučil Apple?

Osobně bych doporučil produkty Apple všem, kteří je budou využívat jako pracovní nástroje. Pokud se vám totiž podaří udělat sbírku zařízení Apple a vzájemně je propojit, budete těžit z výhod ekosystému a investice se vám vrátí. Apple ale určitě nedoporučuju těm, kteří jen chtějí flexit s jablíčkem.

U Applu zůstaneš nebo se plánuješ vrátit zpět?

Apple budu nyní několik měsíců testovat, a pokud se mi zlepší workflow, není důvod odcházet. Ve výsledku mi jde stejně o to jak ušetřit čas a jak zlepšit nástroje k práci.
Zatím je to na slibné cestě, protože nastavuji výrazně méně věcí než na Androidu.

Celkový názor na Apple, třeba oproti Androidu?

Ačkoliv se mi líbí přístup Applu (jednoduchost a kvalita), líbí se mi i přístup Androidu. Otevřený systém má něco do sebe. Již kolikrát se mi hodilo doinstalovat appku mimo oficiální Google Play Store. Dokonce i moje oblíbená streamovací herní služba Xbox Game Pass Ultimate je dostupná pouze na Android, protože v tomhle je Apple opět moc uzavřený.
Každá platforma má své výhody a nevýhody. Pro každého bude něco jiného. Podrobnější srovnání si nechám na později, až budu mít Apple otestován více do detailů.

GeekBoy

Dáš nám na závěr nějaké tipy na tvé oblíbené aplikace?

Pro vzdělávání mám nejraději kombinaci Twitter, Feedly, GetPocket. Ale tyto aplikace již většina vašich čtenářů určitě zná. Na podcasty jsem si oblíbil již zmiňovanou aplikaci Pocket Casts, která dokáže stáhnout podcasty offline přímo do Apple Watch.
Mezi méně známé aplikace můžu zařadit DoubleTake, která mi dokáže zaznamenat video z přední i zadní kamery zároveň. To se mi častokrát hodí pro Instagram Stories. Občas také využiju TeamViewer pro vzdálené ovládání počítače ve studiu, když se mi ještě renderuje video a spěchám již domů. Video nechám doexportovat a přes telefon ho pak jen jednoduše nahraju na YouTube.
Celkově se ale snažím o „digitální minimalismus“ a využívám jen pár klíčových aplikací. Nemám nutkání mít aplikace na vše. Naopak se klidně rád omezím v některých funkcích, když mohu počet aplikací osekat a využívat jen pár základních.

Moc děkuji Honzovi za rozhovor. Dle mého názoru je skvělý nápad dokumentovat přechod touto sérií videí. Je mnoho lidí, kteří si ještě přechodem nejsou jisti a bojí se koupit novou techniku od Applu, když jim funguje stávající.

1 komentář

  1. Tyhle videa jsem nedávno začal na GeekBoy kanále sledovat a jako je to celkem profesionální. Takže fajn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *