English Speaking Club: rozmluvte se anglicky

Speaking Club

Už je to zase tady – můj koutek pro angličtináře a tipy jak si zlepšit anglické dovednosti. Celý říjen jsem členem English Speaking Clubu pod záštitou Discover Fluency School. O co jde? Jeden mladý šikovný Brit dělá online skvělé anglické kurzy, které mají jediný cíl – rozmluvit vás. Mimo jiné k tomu využívá online aplikace a služby, které používáme i v redakci. Rád bych se s vámi podělil o své dojmy. Možná je to kurz právě pro vás.

Projekt Discover Fluency School má na svědomí Sam Grigg, na kterého jsem narazil zcela náhodou na sociálních sítích. Zjistil jsem, že Sam funguje jako online učitel angličtiny a zároveň vede vlastní kurzy, které jsou velmi originální. Jak asi již víte, tak od jara letošního roku se snažím každý den studovat angličtinu. Speaking Club byl pro mě výjimečný v tom, že vůbec poprvé jsem anglicky mluvil na kameru a ještě k tomu na YouTube.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

English Speaking Club je intenzivní měsíční kurz, do kterého se může přihlásit pokročilý student i naprostý začátečník. Hlavním smyslem je mluvení a zase mluvení, nic jiného. Sam používá vlastní online platformu. Po přihlášení a spuštění kurzu uvidíte jednotlivé dny a různá témata.

Tipy/Triky

Sam vždy na začátku týdne vykopne dané téma vlastním videem doplněným odkazy pro inspiraci a také užitečnými frázemi či výslovností. Podobná videa a tipy a triky pro dané téma ostatně vidíte každý den. Vaším úkolem je natočit na dané téma video v požadované délce a umístit ho neveřejně na YouTube či Google Disk.

Speaking Club

Odkaz následně vložíte do svého kanálu na Slacku, kde probíhá veškerá komunikace nejen mezi vámi a učitelem, ale hlavně s dalšími spolužáky. Měsíc jsem se virtuálně potkával s lidmi z celého světa, a to je velmi užitečné. Ve výsledku tak vidím a poslouchám nejen sebe, ale i ostatní. Vzájemně se všichni učíme, protože mě velmi zajímá, jak si s daným tématem poradili ostatní.

První týden byl ve znamení ekonomiky. Na videu jsem tak například anglicky rozebíral, co pro mě ekonomika znamená, jak hospodařím s penězi, nebo co bych dělal, kdybych byl premiérem naší země. Zrovna tohle téma jsem si opravdu užil a natočil jsem hezkou motivační řeč.

Speaking Club

Nahrávej kdykoliv máš čas

Na vše jsem používal pouze svůj iPhone. Během dne, kdykoliv jsem měl čas, jsem na sebe namířil přední kameru a začal jsem mluvit. Ještě předtím jsem si samozřejmě udělal přípravu. Někdy mě inspiroval Sam svým videem či frázemi, jindy jsem si udělal vlastní osnovu – klíčová slova. Sam hned na začátku kurzu říkal, že nemá smysl text číst. Důležité je přirozeně mluvit bez nějaké větší přípravy.

V hlavě jsem si tak jen srovnal okruh daného tématu a důležité body. Po natočení videa jsem ho vždy umístil neveřejně na svůj kanál na YouTube do speciálního playlistu a odkaz jsem poslal na Slack. Video si tak mohl pustit nejen Sam, ale i další kolegové. Občas se nám tam pak rozběhla i zajímavá debata s různými úhly pohledu. Pasivně jsem tak trénoval i psaní v angličtině.

Speaking Club

Video samozřejmě můžete umístit i na Google Disk nebo Dropbox, to je jedno. Důležité je, aby bylo neveřejné a dal se sdílet odkaz. Každý den jsem pak od Sama dostal zpětnou vazbu ke svému videu. Na začátku kurzu jsem si v úvodním videu definoval, na čem chci pracovat. Pro mě osobně to je stále přízvuk a rozšiřování slovní zásoby o nové slovní obraty. Samozřejmě i pilování gramatiky, ve které dělám stále chyby, což je naprosto normální.

Audio komentář

Sam mi u každého videa nechal nejen psané poznámky, ale i audio nahrávku, kde jsem měl kompletní komentář i s vysvětlením, co jsem řekl špatně nebo co by šlo říct jinak (lépe). Nahrávky a materiál z každého dne jsem si pak ukládal do Poznámek, kde mám speciální složku Speaking Club.

Pokud jsem daný den neměl zrovna čas na nahrávání videa, nic se nestalo. Videa můžete klidně nahrát zpětně až několik dní nebo celý týden. Speaking Club a Sam mi ukázal spoustu nových frází a obratů. Mimo jiné jsem si vyzkoušel, jaké to je mluvit na kameru v angličtině. V češtině se cítím už celkem jistý bez nějaké větší trémy. U angličtiny to zpočátku bylo velmi těžké a třeba první týden jsem videa nahrával na několik pokusů, než jsem byl s výsledkem spokojený. Nechtěl jsem nic dodatečně upravovat nebo stříhat. Vše je autentické.

V dalších týdnech se mezi tématy objevil Halloween nebo téma podnikání (online). Líbí se mi, že Sam reaguje na aktuální situaci a témata, včetně politiky či ekonomiky. Rozhodně se tak nemusíte obávat, že byste mluvili jen o svých koníčcích a rodině s použitím obyčejných frází a témat, která všichni známe ze školy. English Speaking Club jde mnohem hlouběji a Sam se přizpůsobí každé úrovni angličtiny.

Čas na kanál YouTube v angličtině?

Když to celé shrnu, tak kromě nových aktivních znalostí angličtiny jsem obdržel cennou zpětnou vazbu ohledně svého mluvení a ještě jsem se zamyslel nad zajímavými tématy, která jsou někdy složitá i v rodném jazyce. V neposlední řadě jsem si uvědomil, že se možná blíží čas, kdy začnu některá technologická videa točit v angličtině. To je takový můj malý cíl a sen, ke kterému se chci dostat.

Speaking Club

English Speaking Club mohu vřele doporučit. Sam vypisuje nové běhy každý měsíc a v nabídce jsou i další kurzy zaměřené například na psaní. Nechybí ani speciální akce. Však se podívejte sami. Určitě tohle nebyla moje poslední zkušenost s Discover Fluency School. Rozhodně si časem vyberu nějaký další kurz anebo klidně znovu Speaking Club. Ve skupině jsme měli spolužáka, který tento kurz absolvoval již popáté v řadě. Témata se totiž neopakují. Každý měsíc jsou odlišná.

Pokud se chcete rozmluvit anglicky a nechcete být vázáni na nějaký čas či specifickou hodinu, tohle je kurz pro vás. Videa si natočíte, až budete mít čas. Nemusíte nikam spěchat a točit můžete kdekoliv. Pár videí jsem dokonce udělal v autě, když jsem čekal na klienty a měl jsem volný čas. Hodně jsem natáčel doma v kuchyni nebo u svého pracovního stolu. Spolužáci také často využívali nějaké parky či ulice. Záleží na vás.

Sam je skvělý učitel. Dokáže vás motivovat a ukázat nové způsoby vyjadřování. Dostanete od něj opravy a zpětnou vazbu ke každému videu. V neposlední řadě si můžete psát s dalšími lidmi nebo se vzájemně inspirovat na Slacku. Držím vám palce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *