Nový tvůrce našeho podcastu

Radim

Radim Kroulík. Nový tvůrce, který má na starosti celý iPure Podcast. Každý týden se snaží vybrat zajímavá témata a vhodné kandidáty z řad našich redaktorů. Mimo Apple také pracuje pro americký fotbal a trénuje crossfit. Co dalšího na sebe prozradil? Jaké aplikace a workflow používá?

Radime, jsi nový tvůrce našeho podcastu. Nabízí se tradiční otázka, jak ses dostal k Applu?

V roce 2010 jsem si na vysokou školu pořídil iPad první generace. V té době toho iPad uměl jen zlomek co nyní. Chvíli dokonce nebyla ani podpora diakritiky v softwarové klávesnici. Každopádně ta myšlenka práce a ovládání iPadu mě natolik nadchla, že jsem do toho šel. A to jsem v té době o Applu nevěděl prakticky nic.

Co aktuálně používáš za zařízení od Applu? A na čem stříháš podcast?

Pracuji na home office a moje hlavní zařízení je iMac s M1. Na iMac jsem přešel někdy v roce 2017 a přestože Apple nyní nabízí hromadu řešení pro pracovní workflow, tak iMac je moje srdcovka. K tomu používám iPad Pro 11 palců z roku 2020. Bohužel tedy poslední iPad bez M1 čipu. Důležitou roli v práci hraje také iPhone 14 Pro Max a jako „asistentku“ mám Apple Watch Ultra. Sice si kafe musím uvařit sám, ale jinak si to bez nich už neumím představit. Abych se dostal při práci do „zóny“, tak poslouchám hudbu s AirPods Max. Pro večerní relax u televize pak máme kombinaci Apple TV a dvou HomePodů mini.
Přestože podcast vydáváme pouze v audiu, tak stříhám ve Final Cutu. Uživatelské rozhraní mi prostě sedí víc než to v GarageBand.

Radim

Z našeho prvního rozhovoru vím, že pracuješ pro americký fotbal. Aktivně i hraješ? Jak ses k tomu dostal?

Někdy v roce 2007 jsem se dostal k PC hře Madden NFL a postupně zjišťoval, o čem ten sport vlastně je. To je asi největší bariéra pro každého, kdo se s americkým fotbalem setká poprvé. Poměrně rychle mě to nadchlo, což by vydalo na několik stránek. Základy fotbalu nejsou tak složité, jinak by to nemohl být suverénně nejpopulárnější sport ve Spojených státech. Postupem času jsem začal sledovat zámořskou NFL a našel komunitu fanoušků v Česku (v tom je možná určitá podobnost s komunitou kolem Apple). Následně mě kamarád dotáhl na nábor týmu v Pardubicích a postupnými kroky jsem se přes hraní dostal k trénování a především tedy na svaz do role marketingového manažera. Platí u mě tedy klišé, že práce je moje hobby.

Používáš nějaké aplikace či specifické workflow pro svoji práci? Jedeš na iPadu nebo Macu?

V podstatě drtivou část práce dělám s iMacem a iPadem a ovládáním přes Universal Control. To je funkce, která se Applu neuvěřitelně povedla. Samotný iPad mi pak dává možnost pracovat kdekoliv, což využívám i doma, abych naboural případnou jednotvárnost práce a samozřejmě když potřebuju pracovat mimo domov.
Z aplikací bych určitě vyzdvihl Affinity Designer. Nejsem grafik a dřív moje práce končila u kancelářských aplikací, ale Designer je rozhodně skvělá aplikace pro práci s grafikou za rozumnou cenu a je dostupná pro Mac i iPad. Kvůli práci mám Office a Google Docs, ale jakmile to jde, tak rozhodně používám aplikace z iWork. Obecně jsem zastáncem a uživatelem aplikací od Applu.

Radim

Také vím, že trénuješ crossfit. Používáš k tomu Apple Watch Ultra?

Používám, ale můj trénink není systematický, takže to až tak moc neřeším. Navíc při crossfitu během tréninku není moc čas koukat na hodinky. Kouknu se po tréninku, v jakých tepových zónách jsem se pohyboval, ale to spíš pro zajímavost. Když vyrazím běhat nebo plavat, tak to určitě analyzuju víc. Na denní bázi kontroluju výsledky zdravotních funkcí. Ne že bych byl hypochondr, ale z nějakého důvodu mě to baví sledovat. Zároveň to může dát člověku zpětnou vazbu, když ho přepadává nějaká nemoc. Každopádně Apple Watch Ultra mám hlavně kvůli displeji a baterce.

Musím se samozřejmě zeptat. Co ty a Garmin? K tvému spektru sportů se to úplně nabízí…

Sice sportuju hodně, ale není to na závodní úrovni, a proto mi naprosto vyhovují Apple Watch a ekosystém Applu. Podle mě se nacházím přesně pod pomyslnou hranicí cílovky, která už by přemýšlela o hodinkách s větším zaměřením na sport.

Je něco, co by měl Apple podle tebe dělat jinak nebo lépe?

Apple sleduju více než 10 let a přes různé knihy se snažím „doplnit si vzdělání“ i o historii Applu. Rozhodně nepatřím do skupiny skeptiků a s klidným srdcem můžu tvrdit, že Apple na tom ve své historii nebyl nikdy lépe. To ale neznamená, že je bez chyb a bez konkurence (ta je naopak podle mě vítaná, protože motivuje Apple k progresu). Mně by stačilo, kdybychom u nás v Česku měli všechno jako ve Spojených státech. A to jak hardware jako HomePody, tak služby jako Siri nebo Fitness+. Chápu, že některé věci jsou komplikovanější, jako je třeba Apple Card, ale u řady z nich neexistuje dobrý důvod, proč je nemáme.

Radim

Doporučíš nějaké další aplikace?

PDFOptim je super aplikace na zmenšování velikostí souborů PDF. Jinak bych doporučoval spíš se zaměřit na maximální využití aplikací od Applu a u třetích stran hledat jen specifické aplikace. Přeci jen už i ty nativní aplikace toho umí hodně.

Co ty a plány do budoucnosti? Chystáš nějaké projekty?

Ze světa Applu doufám, že se nám podaří udržet podcasty iPure a bude o ně stále větší zájem. Jinak jsme doma nedávno oslavili příchod prvního potomka, takže kromě práce se teď do větších akcí pouštět nebudu 😊.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *