Není titan jako titan

Není žádným tajemstvím, že každý asijský výrobce bedlivě sleduje každý jednotlivý krok Applu a pak dělá všechno pro to, aby je více či méně okatě aplikoval také. Asi nikdy ještě ale nebylo bezmyšlenkovité kopírování technologického lídra tak okaté jako tentokrát. Samsung zavádí titan.

Vzpomenout si můžeme samozřejmě na celou řadu případů, kdy Samsung zejména ze začátku Apple kritizoval, vysmíval se mu, ponižoval ho, ale již v dalším modelu učinil stejný krok, protože se ukázal být absolutně logický a vlastně neškodný, jen by si jej sami nikdy nedovolili udělat. Hodilo se jim nabrat pár levných a prchavých marketingových bodů na rozhodnutí někoho jiného, o kterém věděli, že se jich bude týkat také. Příkladem si můžeme uvést odstranění sluchátek a napájecího adaptéru z balení nebo opuštění 3,5mm sluchátkového konektoru.

Každý z těchto kroků způsobil obrovskou vlnu nevole zákazníků a hloupých komentátorů, jen aby na tu hru všichni nakonec stejně přistoupili a pochopili, že nabíječek máme všichni hodně a je dobré nepodporovat konzum, poutat se drátem k telefonu je ultra nepohodlné a sluchátka si stejně každý koupí svoje, pokud mu je nebudete cpát horem spodem. Do jisté míry tento přístup naučí lidi víc přemýšlet nad jejich kroky a následky a já to podporuju.

Titan loňského iPhonu 15 Pro je ale trochu více speciální případ – nikdo ho totiž nekritizoval. Apple novým, přírodně titanovým šasi doslova uhranul úplně všechny do té míry, že jsem doposud neslyšel jediné špatné slovo. Ve skutečnosti je současná generace iPhonu obecně považována za tu vůbec nejvyspělejší a nejvyváženější i co se designu týče, přestože pevnost materiálu nakonec není ideální. Tudíž je důvod k oslavě. Nikdy to sice nezjistíme, ale možná bylo toto všeobecné přijetí iPhonu 15 Pro pro Samsung rozhodující, aby se směle rozhodl udělat z Galaxy S24 Ultra duplikační masterpiece. 

Ďábel tkví v detailu

Vždyť se na to podívejte – na první pohled identická barva (dokonce se jmenuje Šedá, což je skutečný odstín přírodního titanu Applu za běžných podmínek), téměř identický materiál (vysvětlíme si vzápětí), kompletní odstranění oblých tvarů a hran displeje, nahrazení teleobjektivu s desetinásobným zoomem pětinásobným a implementace funkcí à la iOS 17 do nové verze One UI 6. To je až moc náhod najednou… Nejsem na to expert, ale tvrdím, že Samsung nikdy nevypadal tak podobně iPhonu, a je to ostuda.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Stačí trochu pozornější pohled nebo mít aspoň nějakou zkušenost s iPhonem, abyste si všimli, že Samsung zvolil pouze cestu napodobení a ne vyloženě kopírování. Apple zavádí do praxe pouze věci dotažené do úplného detailu a je známý tím, že si hraje s detaily, materiály, světlem i strukturou. Záda iPhonu z materiálu Ceramic Shield jsou jeden kus s „omrzlým“ povrchem a kontrastně lesklý piedestal pro obrovské čočky fotoaparátu dělá na slunci nádherný světelný efekt. Použitý titan na nových iPhonech 15 Pro potom nemá pouze fádní hladký povrch jako každý jiný telefon, ale je po obvodu broušený nebo kartáčovaný. Hlavně v kombinaci s mírně zaoblenými tvary to novému iPhonu dává jedinečný a skutečně prémiový vzhled, protože to působí, že si s přípravou někdo vyhrál.

S24 Ultra žádnou strukturu povrchu titanového rámečku nemá. Je matný a hladký stejně jako skleněná záda telefonu, která jsou sice pevná, a telefon na nich možná tolik nedrncá, protože fotoaparáty jsou rozmístěny dál od sebe, ale Samsung tím z Galaxy rozhodně neudělá ikonické modely vyzařující kvalitu a luxus. Sklo a kvalitní plast se v dnešní době dají docela jednoduše zaměnit a s tím, jak Samsung materiály ve svých prémiových telefonech v minulosti střídal, mu už tolik nevěřím, že chce za své produkty adekvátní peníze.

Samsungy v podstatě vypadají všechny stejně, což se jistě dá říct taky o iPhonu, ale rozdíly mezi nejdražšími a nejlevnějšími modely nejsou u iPhonu tak propastné, proto pozici luxusního chytrého telefonu drží spíše iPhone a Samsung si vysloužil podobnou pověst jako Hyundai – celkem fajn auta pro obyčejné lidi, ale že vyrábí i Genesis, už nikoho nezajímá. Nikdo si ho tady totiž nekoupí, podobně jako modely Galaxy Ultra.

Jen aby to bylo

Kdyby se ale rozdíl mezi Galaxy a novým iPhonem omezoval pouze na povrchovou úpravu titanové konstrukce, nebyl by důvod tento článek psát. Samsung ale za ty roky navýšil cenu svých produktů, v mnoha případech až nad iPhone, že se člověk musí logicky ptát, co v telefonu za 35 000 Kč skutečně stojí tolik peněz. A protože i Samsung letos vsadil na titan, začali se lidé ptát, kolik toho titanu v té titan-hliníkové konstrukci vlastně je.

Apple se už na své konferenci v září minulého roku pyšnil novým výrobním procesem, který mu umožnil vytvořit slitinu hliníku a titanu za několikaprocentního snížení hmotnosti celého telefonu, což působilo velmi atraktivně. A tak se lidé, kteří popravdě mají jen málo citů, pro účely youtubového videa rozhodli oba telefony rozebrat, detailně prozkoumat, následně rozřezat a jejich části roztavit, aby mohli zjistit, kolik titanu ve skutečnosti ve dvou nejlepších telefonech na trhu je. A zjištění je fascinující.

Z výsledků laboratorních testů vyplývá, že Apple skutečně nelže a titanová vrstva v jeho iPhonech má tloušťku 1 mm po obvodu a kvalitu udávaného řádu 5. Samsung oproti tomu má titanovou vrstvu o několik desetin milimetru tenčí, která ještě navíc neobsahuje titan stejné čistoty. Ve výsledku to znamená, že Apple používá ve svých telefonech titan za troj- až čtyřnásobnou cenu oproti Samsungu, zatímco oba telefony, myšleno Samsung Galaxy S24 Ultra a iPhone 15 Pro Max, stojí stejně.

A zde přichází zásadní otázka mého dnešního článku – jaký je za tím důvod? Mohly by to být vyšší výrobní náklady Samsungu způsobené menším odbytem jeho prémiových telefonu? Nebo obecně snaha ušetřit na použitých materiálech za účelem zvýšení korporátní marže, protože je potřeba vykazovat růst a Samsung není Apple, co si může dovolit udržet marži pod 50 %? Anebo je to prostě další pokus východoasijské firmy se aspoň částečně přiživit na pozlátku západní firmy, tedy zkratkovitá cesta k úspěchu bez vlastní schopnosti inovovat a snaha dostat na trh co nejrychleji něco, co se musí zvenčí co nejvíce podobat svému vzoru, protože vnitřek nikoho nezajímá? Jsou to bohužel tyhle detaily, které zkoumám, když se snažím o telefonu něco zjistit. A bohužel, když se to dozvím, nedělá na mě takový přístup společnosti úplně dobrý dojem.

Firmy, od kterých kupuju věci, považuju za lídry, co si věci dělají po svém a mají pro to důvod. Neopičí se. Shodou okolností taky nepocházejí z Asie… Tento přístup Samsungu ve mně opět vyvolává podezřívavost, protože i když Samsung nevyrábí špatný hardware, nevyvolává ve mně jeho kombinace ochotu za něj zaplatit tolik, co si žádá Apple s iPhonem. Samsung může být v jednotlivostech lepší a ta či ona fotka může vyjít lépe, ale jako celek je pro mě iPhone pořád domyšlenější a lepší produkt.

Nechtěl bych ale působit jako úplný hater modelů Galaxy, ve skutečnosti se mi líbí už i svým vzhledem a myslím si, že jako konkurence nejprodávanějšímu iPhonu drží především kvalitu výroby na velmi vysoké úrovni, což je potřeba, protože to zákazníci ocení. Už se zlepšují i po softwarové stránce s garantovanou čtyřletou podporou softwarových updatů a garancí, tuším, až 7 let oprav chyb a bezpečnostních záplat, takže i v tomto ohledu patří Samsungu velký palec nahoru. Podle na pohled poněkud nelichotivých videí si Samsung taky dal záležet s konstrukcí telefonu tak, aby byl relativně jednoduše opravitelný včetně baterie odnímatelné jen potažením za proužek, v tom se Apple ještě má co učit…

Nejzásadnější hardwarovou novinkou, kterou Samsung letos představil a která se musela stát hlavním tématem většiny recenzí, byl možná paradoxně povrch nového displeje, který je opět nejjasnější a nejtmavší, co kdy byl. Povrch tvrzeného skla letos poprvé v historii dramaticky snižuje množství odlesků, které velká skleněná plocha displeje odráží, což znamená, že se s telefonem bude pracovat mnohem pohodlněji za téměř všech světelných podmínek. Osobně pro mě odlesky na displeji nejsou problém č. 1, zejména díky velmi vysokému jasu displejů z poslední doby, ale člověk nechce mít vždy jas nastavený tak vysoko a tak tentokrát skutečně máme něco, co můžeme čerstvým majitelům Galaxy S24 Ultra otevřeně závidět. Jen aby Apple v září zvednul hozenou rukavici a vytasil se s něčím podobným, lidé by byli nadšeni!

1 komentář

  1. Já už jsem tohle nějak přestal sledovat. Ono je to stejně jedno vzhledem k faktu, že prostě jsem s iPhonem spokojený a Samsung si určitě kupovat nebudu:) Ale je zajímavé vidět, že 10x zoom je evidentně k ničemu, když tam dali znovu 5kovej. A obecně Samsung i Google dost často vysloveně lžou při těch prezentacích, což jeprostě problém. Neříkám, že Apple je v tomhle svatý, ale vyložený nesmysly na těch Keynote prostě neplácá. A to je důležitý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *