Dvě tváře nového iPadu Pro

Při uvedení nového iPadu Pro moje srdce zaplesalo. Apple odpověděl na většinu slabin, které jsem u mého iPadu pro 10,5″ za rok používání odhalil, a vypadalo to na splněný sen mnoha Apple fandů a cestovatelů. Mám za sebou týden intenzivního používání nového 11″ iPadu Pro 2018 a musím říct, že jsem nadšený a zklamaný zároveň. Jaký je nový iPad Pro?

Je řada různých úhlů pohledu, ze kterých se na nový iPad Pro můžeme podívat. Dovolím si pro začátek tři základní srovnání. Dostávám na iPad řadu reakcí a většina jej srovnává buď se staršími iPady Pro, s levnějším iPadem 2018 anebo s MacBookem Air. Jak tato tři srovnání dopadají?

David vs. Goliáš

Pokud srovnáme dostupný iPad 2018 s cenou začínající kousek nad 10 000 Kč a nový iPad Pro, za který můžete zaplatit v krajním případě přes 50 000 Kč, výsledek bude překvapivý. Nový iPad Pro je lepší úplně ve všech parametrech, které si můžeme jen představit. Dle očekávání vše dělá o trochu lépe, elegantněji, efektivněji, rychleji, prostě lépe. Na druhou stranu, čistě pragmaticky vzato, iPad 2018 nabízí funkčně to samé – stejné aplikace, stejné funkce, stejné ovládání perem. Pokud jste ochotni jen trochu slevit ze svého komfortu, můžete ušetřit opravdu hodně peněz a udělat stejnou práci.

Nový iPad Pro

Starý vs. Nový

Z osobní zkušenosti mohu porovnat starý iPad Pro 10,5″ s novým iPadem Pro 11″ i starší iPad Pro 12,9″ s jeho novým bratříčkem. Rozdílů jsou desítky, ale jen dva jsou z mého pohledu zásadní. V první řadě získává iPad Pro na efektivitě díky tenčím rámečkům. I když to tak nemusí znít, půl palce navíc je při srovnání opravdu znát a na novém iPad Pro 11″ se pracuje o poznání příjemněji. V případě verze s úhlopříčkou 12,9 palce zůstal displej stejný, ale zmenšil se iPad jako takový. Díky tomu je mnohem mobilnější, příjemnější v ruce a obecně praktičtější pro cestování.

Druhým rozdílem je nahrazení konektoru Lightning novým USB-C, což v případě iPadu dává skvělý smysl. Můžete ho nabíjet rychleji, a naopak z iPadu můžete nabíjet jiná zařízení. Do USB-C lze připojit HUB s řadou portů, díky novému napájení iPad utáhne i příslušenství, kterému dříve chyběla energie. Navíc se USB-C stává stále rozšířenějším standardem.

Shrnutí? Pokud jste používali starší iPad Pro a byli jste s ním spokojeni, tak z nového budete nadšeni. Vyplatí se upgrade? Funkčně rozhodně. Finančně? To je otázka do pranice.

iOS vs. macOS

Srovnání nového iPadu Pro a MacBook Air je velice zajímavé. iPad Pro je, měřeno hrubým výkonem, silnější zařízení. Pro iOS dnes existuje více aplikací, než pro macOS a všichni IT analytici tvrdí, že mobilní systémy jsou budoucnost, zatímco počítačům zvoní hrana. To vše je pravda, ale přesto je potřeba si uvědomit, že iOS má přes všechny skvělé upgrady z posledních let stále řadu omezení, která jsou pro uživatele často nepřekonatelná. Aplikace jsou příliš jednoduché, systém příliš restriktivní a postupy příliš odlišné na to, aby přechod od počítače k tabletu byl pro každého. Pokud jste nenároční uživatelé, tak vám omezení iOS asi vadit nebudou a užijete si výhody mobilní platformy. Na to ale nepotřebujete iPad Pro za nekřesťanské peníze. Nový iPad Pro je z mého pohledu zajímavý hlavně pro kreativce – grafiky, fotografy, designéry… Pro většinu ostatních profesionálů bude přechod náročný. Paradoxně je tak iOS brzdou jinak skvělého nového iPadu Pro.

Proč budete nový iPad Pro milovat

Je opravdu hodně důvodů, proč se do nového iPadu Pro zamilovat. V první řadě je to jeho konstrukce a design. Vizuálně vychází z iPhonu 5, který byl, alespoň pro mě, jedním z nejkrásnějších vůbec. Čisté industriální tvary, minimalismus, dokonalé zpracování a výraznější pocit větší robustnosti. Menší verze mnohem lépe využívá svůj půdorys a větší verze se stala praktičtější díky celkovému zmenšení. Radost pohledět.

Pokud máte iPhone X, XS či XR, rozhodně oceníte sjednocení ovládání. Face ID je nejen bezpečnější, ale i návykové. Swipe místo tlačítka, stejná gesta, stejně rychlé ovládání. To je přesně ten jednotný uživatelský zážitek, o kterém Steve Jobs vždy mluvil. Pokud jsou pro vás produkty Apple každodenními pomůckami jako pro mě, je to k nezaplacení.

Další okouzlující novinkou je nový Pencil. Už při nabíjení nemusí trčet z iPadu, protože se nabíjí bezdrátově. Už se nemusí povalovat po stole, protože jej můžete přichytit k magnetickému konektor na hraně iPadu Pro. Nový tvar je ergonomičtější a virtuální tlačítko reagující na poklepání je super příjemné. Vše, co jsem si kdy od pera přál, se naplnilo.

A pak je zde USB-C konektor. Mám Lightning rád, existuje pro něj nepřeberné množství příslušenství, ale jeho éra se blíží ke konci a limity jsou nepřehlédnutelné. Díky USB-C se nový iPad Pro snáze a rychleji nabíjí. Díky USB-C připojíte snadno externí monitor nebo třeba USB-C HUB s variací různých portů. Co víc, můžete mít jeden HUB společný pro MacBook Pro a iPad Pro. Stejně, jako můžete používat stejnou nabíječku a stejné kabely. Díky USB-C už nemusíte fotografovat a natáčet jen na SD karty, ale bez problémů připojíte čtečku CF, CFast nebo třeba XQD. Přenos je rychlejší, výběr příslušenství větší, iPad Pro dostává zcela nový rozměr.

Proč si nový iPad Pro nekoupit

Jak jsem již naznačil výše, nové iPady Pro mají i svou odvrácenou tvář. Inovace s sebou nese i kompromisy a nevýhody, které někdo možná ani nepostřehne a pro jiného mohou být nepřekonatelnou překážkou. Záleží na tom, nač a jak chcete iPad používat.

Nová konstrukce přinesla několik nových omezení. Apple odstranil audio konektor a redukci si musíte koupit zvlášť. Nové pero nespolupracuje s žádným jiným iPadem a obráceně – starý Pencil nefunguje s novým iPadem Pro. Smart konektor se přesunul z boční hrany na záda tabletu, takže s novými iPady není kompatibilní žádné původní příslušenství – ani Smart klávesnice, ani stojánek, nic. Dokonce i fotoaparát ztratil optickou stabilizaci, protože se do tenčího těla nevešlo tolik čoček.

Přestože cena nových iPadů Pro je vyšší, než byla u předchozích modelů, nemohu se zbavit pocitu, že na nás Apple šetřil. Už nedostanete silný 2m kabel, ale jen tenký krátký. Adaptér je nevzhledný a na výměnu koncovek při cestování také můžete zapomenout. K novému Pencilu dokonce již nedostanete ani náhradní hrot jako dřív, a to nemluvím o tom, že nové folio klávesnice jsou zase o něco dražší.

A nejde nepřipomenout softwarová omezení. To, že ne všechny aplikace umí využít celou plochu displeje s novým poměrem stran, snad vyřeší čas. Stejně tak problémy způsobené zaoblenými rohy displeje, asi půjde vyladit. Ale velkým otazníkem zůstávají omezení samotného iOS. To, že Apple nepočítá s podporou myši, deklaroval již mnohokrát. Ale jestli někdy v budoucnu bude možné plnohodnotně pracovat s externími disky, nikdo neví, přestože USB-C k tomu přímo vybízí. Právě limity spojené se souborovým systémem, sandboxingem a omezení práce s externími úložišti jsou dnes největší brzdou plnohodnotného využití potenciálu nového iPadu Pro.

Tak jak. Koupit či nekoupit?

Jak tedy hodnotím nový iPad Pro po týdnu používání? Je to zcela a bezesporu neuvěřitelně výkonná a charismatická bestie. Pokud máte štěstí, že pracujete v programu, který umí využít jeho potenciál, budete nadšeni jako já. Adobe Lightroom a příští rok Adobe Photoshop, Affinity Photo, Procreate, LumaFusion a řada dalších profesionálních kreativních nástrojů jsou na novém iPadu Pro s Pencilem doslova okouzlující. Když si k tomu přidáte existenci 1TB verze s 12,9″ displejem, můžete zapomenout na vše, co jste si o tabletech dodnes mysleli.

Je nový iPad Pro vyladěný a pro každého? Rozhodně ne. Chybí příslušenství, iOS 12 omezuje jeho využití z pohledu řady potenciálních uživatelů, a hlavně už nejde o levné zařízení. Základní cena 22 290 Kč je u verze Pro celkem rozumná. Nicméně, příplatek za LTE, větší displej a zejména větší úložiště je vyšší, než může většině uživatelů dávat smysl.

Osobně jsem zvolil 12,9″ LTE verzi s 512 GB úložištěm, na kterou stále čekám a těším se na ni. Jsem zvyklý zpracovávat fotografické zakázky a videa na cestách, a proto pro mi tato investice dává smysl. Tento článek píši na 11″ Wi-Fi verzi se 64GB úložištěm, která je překvapivě smysluplnou variantou pro mobilní kancelář s využitím cloudu, ale pro kreativce je přeci jen limitující.

Komentářů:

    1. Máte pravdu. Většinou dávám do článků víc emocí, ale tentokrát jsou mé emoce natolik rozpolcené, že jsem se maximálně snažil držet faktů. Nedokážu za sebe dát jednoduché doporučení, tak jsem chtěl dát maximum prostoru čtenáři samotnému.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *