Můj hardware je moje výrobní linka, říká Lukáš Fronk

Lukáš Fronk

Fotograf, youtuber, fanoušek Applu… To vše a mnohem více představuje Lukáš Fronk. S ním jste se již na stránkách magazínu iPure mohli vidět. Oslovil jsem ho znovu, jelikož aktuální situace k tomu úplně vybízí a tím nemyslím jen karanténu, ale i novinky u Applu. Co nám asi řekne o novém iPhonu SE či 16″ MacBooku Pro. Je to pracovní stroj dle jeho gusta?

Lukáši, už jednou jsme spolu rozhovor do iPure dělali. Co se od té doby změnilo? Napadá mě minimálně jedna věc… schválně, zda to uhodneš.

Jako táta se jistě ptáš na naši Emu. Kamaráde, dvacet let jsem tahal za práci s klapkami na očích jako kůň a nepřipouštěl si, že to může být jinak. Chyba! Vlastní dcera funguje jako kouzlo. Nesmírně si vážím toho, že se nám s Maruškou narodila, a děkuji Bohu za každý okamžik. Podívá se na mě a z cloudu se rozehraje Mirrors. Žádný radio edit. Komplet Justin Timberlake v nezkrácené verzi!

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Lukáš Fronk

Co říkáš na poslední novinky Applu – iPad Pro s klávesnicí a trackpadem či nový MacBook Air? Předpokládám, že jsi více nadšený z Macu, nebo se pletu?

Na YouTube jsem před iPadem Pro lidem doporučil MacBook Air, protože si myslím, že za méně peněz na něm odvedou víc práce. Líbí se mi, že k iPadu teď bude tak skvělá klávesnice, ale vnímám ji jen jako ukázku do dalších let. Vlastně tak vnímám celý iPad, když k němu někdo připojí klávesnici, monitor a myš.

Budeš něco upgradovat? Co třeba 16″ MacBook Pro. To je rozhodně mašina dle tvého gusta.

Plánoval jsem Mac Pro. Jsou momenty, kdy bych se z jeho výkonu jako každý zaradoval. Ale s pořízením cestovního batohu Peak Design jsem si začal pochvalovat, jak se dokážu zabalit do jednoho zavazadla, protože neustále cestuji mezi Prahou a Brnem. Když ohlásili tebou zmíněnou šestnáctku, věděl jsem, že na Mac Pro už jako samostatná jednotka nemusím tolik myslet, protože Apple nám vrací výkon do přenosné pracovní stanice. Pak přišla pandemie. Jako živnostník jsem nikdy neměl nic firemního, a tak utrácím jen tehdy, když věc skutečně potřebuji. Naštěstí mám 6jádrový MacBook, který až na export delších 4K finalizací pracuje skvěle, a proto si můžu dovolit čekat na lepší časy. Apple pro nás má řešení od 16″ MacBooku až po Mac Pro a to mi zatím stačí.

Myslíš si, že iPady mohou jednou nahradit Mac či PC?

Dnes už je víc než jasné, že počítač může nahradit počítač. Nejdřív jsem si myslel, že nám Apple procesory ARM do Macu nikdy nedá, stejně jako nikdy neudělá Final Cut pro iPad, protože si tím hájí profesionální řadu, ale poslední kroky naznačují, že nezůstávají ve dvacet let starém byznysmodelu a jsou odvážní riskovat i za cenu, že si občas kousnou do vlastního ocasu. V této chvíli se mi do jinak skvělé aplikace LumaFusion nechce jen proto, že nevidím důvod, proč se omezovat na iPadu, abych se z něj vracel zpátky do pozice skutečného editora za stolem.

Také jsi mnohem více rozjel kariéru youtubera. Máš nějaký cíl? Baví tě to?

Několik let se snažím dokončit každý týden jedno video. Něco jiného je nápad, těch máme všichni spoustu, a něco jiného je realizace. Ta je sama o sobě ten největší cíl. Obousměrná komunikace je obrovská výzva.

Lukáš Fronk

Jak vůbec vidíš budoucnost YouTube? Myslíš, že ho jednou nahradí například TikTok, který roste jako žádná jiná sociální síť?

TikTok YouTube nenahradí. Ten nikdy nebyl tanečním Snapchatem. Ale nic proti instastories, ať už se objevují třeba na Facebooku. Tím chci říct, že každá síť má spíš svoje diváky a hráče, což je další narážka na Twitch.

Změnilo se nějak tvé pracovní workflow i s ohledem na aktuální karanténu a události? Předpokládám, že teď asi moc nefotíš…

Fotil jsem společnost, koncerty, nic z toho teď neexistuje. Klienti mi nezaplatili vyrobený web, přerušili paušály i vývoj rozpracovaných projektů. Sám jsem všechno svým dodavatelům zaplatil a považuji to za samozřejmost. Změnu tak pociťuji tvrdě jako ti, kterým zakázali byznys, stejně jako ti, kterým zavřeli hranice, a o to víc mi vadí jejich remcání. Snažím se myslet pozitivně a povzbuzovat k tomu ostatní. Tento zvláštní útlum mi dodává úplně novou inspiraci. Recenzovat cestovní batoh je právě teď super výzva!

Jaký setup věcí od Applu aktuálně používáš?

Můj hardware je moje výrobní linka. Pokud funguje, tak na něj nesahám. Pravidelně se objevuje na mém youtubovém kanále a obsahuje MacBook Pro 2018 pod stolem, matný monitor EIZO 4K s USB-C, střídavě ergonomickou klávesnici Microsoft a Magic Keyboard od Applu, reproduktory Monkey Banana Gibbon Air, ovládací panel LOUPEDECK CT a samozřejmě uzavřená over-ear sluchátka KRK KNS 8400, protože máme Emu a Ema má řevy!

Lukáš Fronk

Nahodíš nějaké tipy na aplikace, které ti v poslední době udělaly radost?

Všem, kteří si moje doporučení na aplikace v iPure už četli, se musím omluvit, že se moc nezměnilo. Things, DayOne, Poznámky, Mail, Twitter, ale pozor, nově místo Overcastu jsem se vrátil k nativním Podcastům. Applu se podařilo dotáhnout je a právě kvůli integraci s HomePodem jsem je na iPhonu znovu objevil. Je vidět, že se někdo snaží tu klasiku inovovat správným směrem. Přeskakování hluchých míst z Overcastu mi nechybí. Neposlouchám podcasty jako „produktivní nacista“. Chci slyšet nativní spíkry přirozeně. Říká se tomu poslech mluveného slova.

A co iPhone SE?

Filipe, ne! Byl jsem smutný z provedení iPhone 6 už v roce 2014. Silně připomínal nudnou konkurenci. Napálil jsem hned po uvedení iPhone 8, že vypadá jako telefon po babičce, a když si dělám legraci, že už se tohoto designu nikdy nezbavíme, protože mutuje jako virus, přestává to být v roce 2020 legrace. Žasnu nad tím, kolik lidí převzalo obchodní sdělení a bez vlastního názoru pomáhá marketingu obhajovat základní pravidla prodeje.

Na závěr trochu osobní otázka. Jak zvládáš roli otce a práci z domu? Nějaké rady pro tatínky nebo dědečky?

Skromně zkušenému otci odpovídám: „Na rodičovské tipy se ptáš předčasně.“ Ema má teprve 3 měsíce. Zeptej se, až začne chodit. Práci z domu zvládám přes 20 let. Otestoval jsem na sobě spoustu produktivních příruček, ještě než byl jejich překlad do češtiny dobrý byznys. Začínal jsem s morálkou v pyžamu a díky skutečné literatuře se do toho pyžama nebojím vracet, ale teď máme Emu, psa, hlad, a tak se musím chtě nechtě vrátit zpátky do práce. ??

Foto: Milan Vopálenský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *