Koncil: Historie iOS

V minulých číslech jsme se ponořili do relativně krátké, ale zato na události bohaté historie iOS. Postupně jsme prošli všechny vydané verze až k iOS 12. Nyní jsme oslovili několik lidí a nechali je odpovědět na otázky týkající se používání iOS v průběhu let. Respondenti odpovídali ještě předtím, než nám Apple představil iOS 13, tudíž netušili, jaké novinky si pro nás Apple představil. Příjemné čtení.

 

1. Jaké bylo vaše první zařízení iOS a s jakou verzí systému?

Libor Klubal: Moje vlastní, to byl iPad 2 s iOS 5.0. A mimochodem, dodnes slouží mým rodičům na prohlížení internetu, poštu a fotky, a to je z roku 2011. Ale úplně první zkušenost jsem měl s iPadem 1. generace s iOS 4.3 – vlastně úplně prvním iPadem, který existoval.

Martin Kysela: Kdysi jsem přítelkyni pořídil iPod, ale mým vlastním prvním zařízením s iOS byl až iPhone 3GS. Tuším, že tam byl tehdy nějaký iOS 3.0.

Ivan Malík: Úplně první? První byl samozřejmě originální iPhone s operačním systémem iPhone OS 1.0.2. Pamatuji si ten pocit – nadšením se mi třásly ruce tak, že po rozbalení krabičky vyklouzl na koberec a mě polilo horko, že se rozbil. Naštěstí vše dobře dopadlo a po jailbreaku jsem mohl iPhone začít používat. Na začátku jsem jej používal většinou v soukromí, hovory na ulici vzbuzovaly udivené delší pohledy.

Jakub Michlovský: iPhone 4S s iOS 5, kde byl nějaký bug, co vycucal baterku asi za 4 hodiny, takže jsem za den klidně i 3× nabíjel. To byl hodně nehezký začátek, ale ten telefon mám pořád ještě doma.

Filip Molčan: První iPhone, který byl uveden. Přivezl mi ho kamarád z USA a bylo to tak 50:50, jestli z něj při odblokování udělám těžítko nebo ne. Neudělal. Bylo to v té době zařízení z jiného světa.

2. Pokud používáte iPad jako pracovní zařízení, od jaké verze iOS ho považujete za pracovní nástroj? Co vám v opačném případě chybí k tomu, aby se iPad stal vaším primárním pracovním nástrojem?

Libor Klubal: Tak musím říct, že už s verzí iOS 5.0 jsem iPad používal velmi aktivně, ale pořád jsou činnosti, na které si raději vezmu Mac. Hodně prezentuji, takže je pro mě ideální verze Mini a na něm je například delší psaní trochu obtížnější. A na Macu jsem zvyklý mít připojený druhý monitor, což zatím iPad úplně jednoduše neumí. Zatím je pro mě pořád ideální sestava iPad mini 5 a MacBook, i když si trochu pohrávám s myšlenkou iPadu Pro s klávesnicí.

Martin Kysela: iPad používám od doby jeho uvedení na trh a pracovním nástrojem se pro mě stal s nástupem modelu iPad Air 2. Primárním nástrojem pro mě ale asi jen tak nebude – MacBook Pro přeci jen nabízí mnohem větší flexibilitu a pohodlí, nemluvě o výkonu. Ale když někam jedu jen na pár dní, iPad mi jako přechodné/nouzové řešení obvykle stačí.

Ivan Malík: Opakovaně jsem zkoušel používat iPad jako primární pracovní nástroj – především po uvedení funkcí ve verzích iOS 11 a 12. Bez okolků se ale přiznám, že jsem stále produktivnější s počítačem. Důležitá je pro mě klávesnice s numerickým blokem v kombinaci s myší a Finderem, který občas nahradím PathFinderem.

Jakub Michlovský: Mám iPad Mini 2, který slouží jako video přehrávač u vaření. Na nic jiného jej nepoužívám. Nemám ani notebook, takže iPad asi nikdy nebude můj pracovní nástroj. Vystačím se stolním strojem a na cestách mi stačí iPhone. Asi budu hodně specifický případ.

Filip Molčan: Používám ho jako primární nástroj pro práci poslední dva roky. I do té doby se to dalo, ale bylo to o kompromisech. Ani ne tak o chybějících funkcích, jako o chybějících kvalitních aplikacích. Dnes už je na iPad vše důležité (alespoň pro mne) od Slacku až po MS Office.

3. Na kterou funkci z iOS jste čekali opravdu dlouho?

Libor Klubal: Každá verze přinesla něco nového a asi neumím říct, která funkce by pro mě byla nějak zlomová. Spíše šlo o drobné posuny v komfortu ovládání. Vzpomínám třeba na reakci klávesy Shift, kdy se popisky klávesnice konečně změnily na velká písmena. A pak taky pohyb kurzorem pomocí dvou prstů.
Hodně mě také potěšila možnost okamžité anotace screenshotů. Připravuji často návody k aplikacím, a je to rozhodně velmi pohodlné.

Martin Kysela: Skupinový FaceTime a zkratky pro Siri.

Ivan Malík: Asi dvě nejzásadnější byly funkce pokročilého multitaskingu (práce s více aplikacemi současně pomocí Slide Over a Split View, sledování videa jako obrazu v obraze při používání jiné aplikace) a systémová rozšíření, pomocí kterých lze dále rozšiřovat funkcionalitu aplikací. Například obrazové filtry nebo audio pluginy posouvají funkcionalitu iPadu na zcela novou úroveň.

Jakub Michlovský: Apple Pay, na to jsem se moc těšil a konečně jsem se dočkal.

Filip Molčan: Multitasking. ?

4. Vzpomenete si na funkci z iOS, o které jste nevěděli, že ji potřebujete, a teď se bez ní neobejdete?

Libor Klubal: Docela mě v poslední době dostává Drag & Drop. Přehodit fotky do alba, přenést text nebo obrázek z jedné aplikace do druhé, naskládat si do poznámek odkazy a obrázky v rámci přípravy na nějakou prezentaci – propadl jsem tomu a je to návykové.

Martin Kysela: Určitě Apple Pay. Kromě něj pak osobní hotspot, AirPlay nebo AirDrop.

Ivan Malík: Těch bude opravdu hodně – dost často přijdu na nějakou drobnost, kterou začnu používat nebo mě na ní upozorní někdo z okolí. Poslední takovou je funkce automatického předčítání obsahu rychlým přejetím obrazovky. To využívám především v Safari v případě, kdy si chci poslechnout zajímavý článek.

Jakub Michlovský: 3D Touch mi připadal docela zbytečný, ale rychle jsem si zvykl. Asi bych se bez něj obešel, ale chyběl by mi.

Filip Molčan: Asi celkově zprávy – možnost psát SMS nebo iMessages z telefonu, z iPadu i počítače je neskutečná úspora času.

5. Který iOS považujete za nejodladěnější (z pohledu výdrže baterie, stability systému), a který naopak za nejvíc problémový?

Libor Klubal: Pohybuji se ve školství, a proto docela vnímám vliv systému na rychlost zařízení. A docela mi v tomto ohledu udělala radost verze iOS 12. Doslova oživila starší verze iPadů. Třeba Air 1 nebo iPad Mini 2 jsou zase normálně využitelná zařízení. Zato iOS 11 byl v tomto ohledu docela bída.

Martin Kysela: Hodně spokojený jsem byl svého času s iOS 6, ale i současná verze mi přijde dobře odladěná. Nejproblémovější pak byl, co si pamatuji, asi iOS 11. A to jak po stránce výdrže, tak i stability.

Ivan Malík: Nejodladěnější byla verze iOS 10.3.3. Byla velmi dobře zoptimalizovaná, se skvělou správou operační paměti, pocitově byla velmi rychlá (možná i díky APFS) a výdrž baterie předčila moje očekávání. Neměl jsem si ní žádné problémy.
Jako nejproblémovější vnímám verzi iOS 7. Ta byla naopak poměrně chybová i na novém hardwaru.

Jakub Michlovský: Aktuální verze je za mě super a nemám s ní jediný problém. Na špatné se rychle zapomíná, takže jsem určitě u něčeho prskal, ale číslo systému se mi do paměti nevrylo.

Filip Molčan: Poslední dvě verze iOS jsou dle mého názoru už hodně stabilní, nemám se zařízením v zásadě žádné problémy. První iOS bylo hodně nedodělané, ale i tak bylo tak inovativní, že to člověk přešel.

6. Jak vzpomínáte na velký redesign v iOS 7?

Libor Klubal: No to už je tedy dost dlouho. Já si jen pamatuji, že jsem musel předělávat hodně návodů. které už jsem měl na webu. ? Jinak jsem ale tehdy změnu nijak zvlášť nevnímal. Funkčnost systému a celého zařízení zůstala a vzhledově se mi systém docela líbil.

Martin Kysela: To nelze zapomenout. ? Jako správný tradicionalista jsem byl tenkrát velkým odpůrcem redesignu a ani trochu se mi to nelíbilo. Je zajímavé, jak se názor postupem času mění, protože dnes jsem za redesign rád a současný vzhled mi přijde mnohem čistší a povedenější.

Ivan Malík: S iOS 6 skončila éra skeumorfismu a další verze iOS slibovala (a potřebovala) vzhledově jednodušší, přímočařejší a srozumitelnější designový jazyk. S takto velkou výzvou není jednoduché se poprat a iOS 7 je toho typickým důkazem. Design má být především funkční, a uživatelský zážitek z celé generace iOS 7 takový nebyl. Určitě by snesl víc testování. Například animace byly změněny již ve verzi 7.1 a písmo Helvetica Neue, jako základní stavební kámen designové komunikace, bylo již po dvou letech nahrazeno novým písmem San Francisco.

Jakub Michlovský: Byl to docela šok, ale já tyhle věci zase tak moc neprožívám. Zvykl jsem si rychle, ale asi největší problém byla ze začátku orientace, než jsem si zapamatoval, jak vypadá ikona toho a onoho, chvilku to trvalo.

Filip Molčan: Dobře. Mám rád změny, líbilo se mi to.

7. Jaké je vaše přání ohledně iOS 13?

Libor Klubal: Stabilita, rychlost, odladění, žádné revoluce v ovládání – prostě to, co od tohoto systému tak nějak očekáváme a proč ho máme rádi, ne? Ale kdyby bylo třeba možné změnit si název aplikace na ploše nebo pojmenovat fotky, nezlobil bych se.

Martin Kysela: Kromě české Siri? ? No, asi redesign aplikace Camera (Fotoaparát), která by si výraznou změnu už docela zasloužila. Skvělé by bylo, kdyby iPad začal podporovat Magic Mouse a uvítal bych nativní clipboard manager. Kromě toho ale samozřejmě očekávám další rozšíření sportovních a zdravotních trackovacích funkcí a určitě nebudou chybět ani nové Animoji. ?

Ivan Malík: Často se mluví o dark módu, nové ikoně pro hlasitost nebo možnosti použití iPadu jako druhé obrazovky. Určitě by mi udělalo radost, pokud by iOS zařízení šla používat při příchozích hovorech. Poslední (neskromné) přání je samozřejmě česká Siri. Nejspíš jsem velkým optimistou, ale už by to opravdu chtělo. ?

Jakub Michlovský: Jsem skromný, stačila by mi česká Siri, kontrola českého pravopisu, našeptávání textu u klávesnice a možná by mohl někdo trochu sáhnout do map, které u nás na venkově stojí za…

Filip Molčan: Dark mode, už si jej přeji delší dobu, i ze zdravotních důvodů i z designových. Na iPadu pak lepší práce se soubory v cloudu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *