Jak nahrát do Knih audio verzi iPure?

K audioknihám jsem si dlouho hledal cestu. Vždy jsem měl radši klasické e-knihy. Čím více jsem však jezdil autem, tím spíše jsem se začal o mluvené slovo zajímat. V iPure jsme již psali o nejlepších aplikacích pro poslech audioknih. Jak ale dostat vlastní MP3 nahrávky nebo audio verzi iPure do Audioknih v Knihách a pak si je poslechnout například skrze CarPlay?

Věřím, že i vy jste někdy narazili na nahrávku, kterou jste si chtěli přehrát na iPhonu během jízdy dopravními prostředky či sportu. Není problém nahrát cokoliv na iCloud či Dropbox a pak jednoduše spustit přehrávání, ale přijdete o jakýkoliv další komfort. Nahrávku nemůžete synchronizovat s více zařízeními, pravděpodobně se nezobrazí cover, tlačítka pro chytré ovládání a další informace a možnosti.

Úplně nejlepším příkladem jsou naše audio verze iPure magazínu, které jsou součástí předplatného ve variantě Full. Víme o tom, že jejich poslech není komfortní a pracujeme na zlepšení. Do té doby máte několik možností, jak si audio poslechnout. Můžete využít první způsob, o kterém jsem již mluvil, tedy pustit si přímo v Safari konkrétní článek nebo si ho stáhnout a někam offline uložit. Mnohem praktičtější však je všechny audio magazíny nahrát do Knih, přímo do složky Audioknihy.

Bez iTunes to nejde

Jednoduše se to řekne, ale hůř udělá. K tomu, abyste vytvořili Audioknihy v Knihách, musíte použít nějaký počítač s iTunes. Ano, po hrozně dlouhé době jsem musel zapnout tento software, který nemá moc lidí v lásce. Prošel sice mnoha aktualizacemi a je mnohem lepší než dříve, ale i tak ho nechcete používat. Bez něj však Audioknihy do Knih nedostanete, tedy alespoň jsem nenašel jiný způsob.

Příprava

Ještě předtím, než kabelem připojíte iPhone k MacBooku, si musíte vše připravit. Vřele vám doporučuji vyhradit si více času a udělat vše, pokud možno, najednou. Tím myslím všechny kapitoly či celá čísla. Řeknu vám, jak jsem to udělal já.

Nejprve jsem si vytvořil složky dle čísel jednotlivých iPure magazínů a do nich si z webu iPure.cz stáhl všechny audio verze magazínu. Vytvořil jsem například složku iPure 60/2018 a do ní z webu uložil jednotlivé články. Kromě toho jsem si také uložil do jiné složky všechny potřebné covery – obálky jednotlivých iPure magazínů.

Následně jsem spustil iTunes na MacBooku a začal importovat. Otevřel jsem si složku s číslem, které chci zařadit do Audioknih, označil všechny soubory a nakopíroval do Hudby v iTunes. Okamžitě se mi v Knihovně Staženo vytvořila nová složka s Neznámým albem.

Zde přichází zásadní okamžik. Apple neumí do Audioknih synchronizovat nahrávky ve formátu MP3, a tak vše musíte převést do formátu M4B. Naštěstí to lze bez obtíží udělat přímo v iTunes.

Jakmile si rozkliknete vaše Neznámé album, kde se nachází jednotlivé kapitoly daného čísla magazínu iPure, stačí jen označit všechny soubory – kliknout pravým tlačítkem myši – zvolit Informace – Volby – druh média a vybrat Audiokniha. A potvrdit. Složka z Hudby ihned zmizí a přesune se do Audioknih v iTunes. Teď už stačí nahoře v liště přepnout na Audioknihy.

To hlavní jste zvládli. Soubory MP3 jsou převedené do formátu Audioknih. Teď ještě musíte magazín iPure vyšperkovat.

Opět označte všechny položky v Audioknize a pravým tlačítkem zvolte možnost Informace. Zde můžete vyplnit vše potřebné. Rozhodně nezapomeňte na název a grafiku. Právě v grafice můžete nahrát obálku daného čísla magazínu iPure, abyste následně měli přehled, co zrovna posloucháte. Vzhledem k množství již vydaných audio verzí je to rozhodně důležité.

Samotné kapitoly v jednotlivých audio verzích jsem nechal ve stejném názvu, tedy například iPure 56_1, 56_2 a tak dále. Jednotlivé články si samozřejmě můžete pojmenovat podle skutečných titulků v magazínu. Zaleží jen na vás.

Synchronizace s iPhonem

Jakmile máte vše připraveno, musíte kabelem připojit iPhone k iTunes. Poté klikněte na ikonu svého telefonu a vyberte položku Audioknihy. Synchronizovat můžete vybrané audioknihy nebo všechny audioknihy. Jakmile vše skončí, měli byste všechny audio verze magazínu iPure nalézt v Knihy – Sbírky – Audioknihy.

U každé Audioknihy vidíte procentuální postup, jak daleko jste v poslechu, jednotlivé kapitoly, cover a další informace dle toho, co jste vyplnili v iTunes. Tímto způsobem můžete přidat a zkonvertovat jakékoliv MP3 formáty, rozhlasové hry a cokoliv dalšího. Není to sice úplně jednoduché a „Apple friendly“, ale funguje to.

Jediné, na co si musíte dát pozor, je, že Audioknihy nelze synchronizovat mezi dalšími zařízeními. Přesněji řečeno koupené knihy ano, ale ne dodatečně synchronizované skrze iTunes. iPure tak poslouchám z iPhonu. Všechny audioknihy najdu i ve svém autě po připojení kabelu ke CarPlay. Zobrazí se dokonce samostatná ikona a poslech je velmi příjemný a intuitivní.

Komentářů:

  1. Zdravím Filipe,
    díky za návod! konečně začnu full předplatné opravdu využívat. Bylo by super, když by každý audio ipure bylo možné stáhnout rovnou ve složce i s coverem, aby to full předplatitelům alespoň trochu urychlilo, te proces popsaný nahoře 🙂
    Chci se zeptat, bude následně fungovat synch nově přidaných iPure do iTunes přes WiFi?
    Díky.
    Filip

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *